Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Eternal εχει παρει τον κατηφορο εδω και λιγο καιρο και αυτο ειναι κακο γιατι ηταν σοβαρο μαγαζι.2 επιστροφες στα 2 τελευταια ταμπλετ και με κακη εξυπηρετηση γενκα και με επανεμφανιση των γνωστων "κινεζοσυμπεριφορων".

Μεινετε μακρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω στο ιδιο διλημμα ειμαι..to2c η z5s mini απο eternal team με 188.88

 

Εγώ στο ίδιο δίλημμα είχα επιλέξει Ζ5S mini από το eternal team. Προς το παρόν δεν έχει ξεκαθαρίσει εάν κέρδισα ~$60 παραγγέλνοντάς το από το ΕΤ κι όχι από το To2c ή εάν έχασα $~250. Νομίζω ότι τελικά το eternal team τα στέλνει, απλά καθυστερεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Η Eternal εχει παρει τον κατηφορο εδω και λιγο καιρο και αυτο ειναι κακο γιατι ηταν σοβαρο μαγαζι.2 επιστροφες στα 2 τελευταια ταμπλετ και με κακη εξυπηρετηση γενκα και με επανεμφανιση των γνωστων "κινεζοσυμπεριφορων".

Μεινετε μακρια.

 

γιατι επιστροφη αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά το dispute σήμερα μου έστειλαν τα χρήματα στο paypal. Βεβαια το Paypal πήρε ενα fee 10 δολ. οπότε η τελική καταγραφή ειναι απώλεια 2 εβδομάδων και 10 δολ. Κριμα γιατί είχαν γενικά πολύ καλές τιμές, αλλά τι να το κάνεις!
Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά το dispute σήμερα μου έστειλαν τα χρήματα στο paypal. Βεβαια το Paypal πήρε ενα fee 10 δολ. οπότε η τελική καταγραφή ειναι απώλεια 2 εβδομάδων και 10 δολ. Κριμα γιατί είχαν γενικά πολύ καλές τιμές, αλλά τι να το κάνεις!

 

αυτο το περιμενε ειναι να τα παιρνεις!!τελικα τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το περιμενε ειναι να τα παιρνεις!!τελικα τι θα κανεις?

 

Σκέπτομαι να πάω για το Z5S mini αλλα απο το TO2C απο το οποίο έχω πάρει και στο παρελθόν και ειναι γενικά αξιόπιστοι. Επειδή δεν ειναι πολύ επείγον για μενα θα περιμένω να δούμε τα νέα μοντέλα που θα ανακοινωθούν εκεί.

Το Ali ειναι καλή πλατφόρμα και με μεγάλη ποικιλία συνήθως αρκεί να βρεθουν οι καλοί και αξιόπιστοι πωλητές.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Να ανοιξω dispute μετα απο 13 μερες που δεν φαινεται πουθενα το tr.n.?

 

Κοιταξες στο 4px? Εαν και εκεί δεν βλέπεις κάποια κίνηση τότε ρωτησε τους και ανοιξε ενα dispute για επιστροφή χρημάτων.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες στο 4px? Εαν και εκεί δεν βλέπεις κάποια κίνηση τότε ρωτησε τους και ανοιξε ενα dispute για επιστροφή χρημάτων.

 

Ουτε εκει ουτε πουθενα οχι μονο εγω αλλα ουτε κ το ρομποτ στο live chat του ali μπορεσε να το εντοπισει σε προχθεσινη επικοινωνια μου με τον πωλητη μου ειπε οτι επικοινωνησε με το τοπικο(?)ταχυδρομειο κ το δεμα μου ειναι στο δρομο για ελλαδα με τον μαρκο πολο απο το δρομο του μεταξιου να το εστειλε?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εκει ουτε πουθενα οχι μονο εγω αλλα ουτε κ το ρομποτ στο live chat του ali μπορεσε να το εντοπισει σε προχθεσινη επικοινωνια μου με τον πωλητη μου ειπε οτι επικοινωνησε με το τοπικο(?)ταχυδρομειο κ το δεμα μου ειναι στο δρομο για ελλαδα με τον μαρκο πολο απο το δρομο του μεταξιου να το εστειλε?

 

Ελα μου ντε ! καλό ειναι να καταγράφεις τα ερωτηματα και τις απαντήσεις τους οχι μέσω του τσατ αλλα μέσω μυνημάτων στην παραγγελία σου ώστε να υπάρχει ιστορικό επικοινωνίας που θα βοηθήσει και στο dispute εαν χρειαστεί. Εαν ειχε φύγει για Ελλάδα σιγουρα κάποιο από όλα τα συστήματα θα εδειχνε κάτι.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

τελικα το status αλλαξε σε finished εχτες..δειτε την φοτο.πηγα στην τραπεζα τα λεφτα δεν ηταν μεσα...μιλησα με το customer service του aliexpress κ μου ειπαν οτι τα λεφτα θα φανουν στην καρτα σε 7-10 μερες απο χτες που εγινε finished..τι να πει κανεις...
Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μην φταίει μόνο το aliexpress για αυτήν την καθυστέρηση: και οι τράπεζες συχνά δεν ειναι πολύ καλύτερες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ουτε εκει ουτε πουθενα οχι μονο εγω αλλα ουτε κ το ρομποτ στο live chat του ali μπορεσε να το εντοπισει σε προχθεσινη επικοινωνια μου με τον πωλητη μου ειπε οτι επικοινωνησε με το τοπικο(?)ταχυδρομειο κ το δεμα μου ειναι στο δρομο για ελλαδα με τον μαρκο πολο απο το δρομο του μεταξιου να το εστειλε?

 

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Ελαβα tracking number στις 6 Φεβρουαρίου και μέχρι τις 16 δεν μπορούσα να το εντοπίσω πουθενά, οπότε και ξεκίνησα dispute. Εντελώς συμπτωματικά στις 17 το δέμα εμφανίστηκε στο σύστημα (ως λήψη στοιχείων από τη Singapore post, όμως) κι έκτοτε δεν έχει υπάρξει μεταβολή, παρότι στο 4px εμφανίζονται κάποιες κινήσεις. Από το ΕΤ προσπαθούν να με πείσουν να διακόψω το dispute και μάλιστα προσφέρουν έκπτωση στην επόμενη αγορά (αρχικα $4 και σήμερα $10).

Στη θέση σου θα ξεκινούσα άμεσα dispute. Δε νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις. Εγώ τι λέτε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μην φταίει μόνο το aliexpress για αυτήν την καθυστέρηση: και οι τράπεζες συχνά δεν ειναι πολύ καλύτερες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Ελαβα tracking number στις 6 Φεβρουαρίου και μέχρι τις 16 δεν μπορούσα να το εντοπίσω πουθενά, οπότε και ξεκίνησα dispute. Εντελώς συμπτωματικά στις 17 το δέμα εμφανίστηκε στο σύστημα (ως λήψη στοιχείων από τη Singapore post, όμως) κι έκτοτε δεν έχει υπάρξει μεταβολή, παρότι στο 4px εμφανίζονται κάποιες κινήσεις. Από το ΕΤ προσπαθούν να με πείσουν να διακόψω το dispute και μάλιστα προσφέρουν έκπτωση στην επόμενη αγορά (αρχικα $4 και σήμερα $10).

Στη θέση σου θα ξεκινούσα άμεσα dispute. Δε νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις. Εγώ τι λέτε να κάνω;

αν θες στειλε με πμ το no γιατι και εγω ειμαι μια απο τα ιδια ακριβως στο κομματι της αποστολης !!! λες να μας δωσαν το ιδιο tracking???

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

γιατι επιστροφη αν επιτρεπεται?

 

Το ενα δεν φορτιζε και το αλλο εχει τοσο bleeding λες και το ειχε πυροβολησει ο Αλ Πατσινο στον σημαδεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μην φταίει μόνο το aliexpress για αυτήν την καθυστέρηση: και οι τράπεζες συχνά δεν ειναι πολύ καλύτερες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα. Ελαβα tracking number στις 6 Φεβρουαρίου και μέχρι τις 16 δεν μπορούσα να το εντοπίσω πουθενά, οπότε και ξεκίνησα dispute. Εντελώς συμπτωματικά στις 17 το δέμα εμφανίστηκε στο σύστημα (ως λήψη στοιχείων από τη Singapore post, όμως) κι έκτοτε δεν έχει υπάρξει μεταβολή, παρότι στο 4px εμφανίζονται κάποιες κινήσεις. Από το ΕΤ προσπαθούν να με πείσουν να διακόψω το dispute και μάλιστα προσφέρουν έκπτωση στην επόμενη αγορά (αρχικα $4 και σήμερα $10).

Στη θέση σου θα ξεκινούσα άμεσα dispute. Δε νομίζω ότι έχεις κάτι να χάσεις. Εγώ τι λέτε να κάνω;

 

Κοιταξε και στο νημα των αποστολών για περισσοτερα αλλα εαν στο 4px σου δειχνει οτι κινέιται και αλλάζει πόλεις (Hong Kong, Singapore κλπ) τότε σημαινει οτι όντως ειναι καθ οδόν. Σινήθως μετα την Singapore βγάζει Grath και δίπλα Despatched to Overseas.

Στο Sing Post δεν βγάζει όλες τις ενδιαμεσες λεπτομερειες γιατι αφορουν ενδιάμεση εταιρεία logistics η οποία παιρνει τα δεματα απο Κινα και τα παει Σινγκαπούρη για να τα στειλει με την Sing Post

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους εμφανίστηκε το πολυπόθητο Dispatched to overseas. To tracking number είναι το ίδιο εξαρχής, οπότε φαίνεται πως άδικα τους κατηγορούσα. Πιθανότατα ακόμα δεν έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση μετά τις διακοπές τους.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα το ίδιο θέμα με το ΕΤ και για το ZTE Geek (πολύ στενοχωρήθηκα που δεν το πήρα αυτό το κινητάκι). Οι τύποι είναι απαράδεκτοι στο ΕΤ, μετά από κακό χαμό και πάρα πολλές μέρες, τελικά κάνανε accept το dispute μου σήμερα, και μου προτείνανε εκπτώσεις και τα λοιπά. Την πάτησα γιατί οι τύποι εχουν τις καλύτερες τιμές τις αγοράς και το κινητακάκι ήταν στα 141ευρό μαζί με θήκη. Νομίζω θα πάω σε geekbuying 'η to2c ή Antelife που έχω καλές εμπειρίες, αλλά τώρα με την διαφορά τιμής δεν νομίζω ότι συμφέρει το Geek πλέον, και σκέφτομαι Nubia Z5s mini, Huawei Honor 3C 'h Zoppo ZP998. Πάλι από την αρχή ψάξιμο.. Γενικά στο Αλί ήταν πολύ εξυπηρετικοί, αλλά το σύστημα αξιολόγησης νομίζω είναι προς όφελος του πωλητή, και δεν είναι αντιπροσωπευτικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα το ίδιο θέμα με το ΕΤ και για το ZTE Geek (πολύ στενοχωρήθηκα που δεν το πήρα αυτό το κινητάκι). Οι τύποι είναι απαράδεκτοι στο ΕΤ, μετά από κακό χαμό και πάρα πολλές μέρες, τελικά κάνανε accept το dispute μου σήμερα, και μου προτείνανε εκπτώσεις και τα λοιπά. Την πάτησα γιατί οι τύποι εχουν τις καλύτερες τιμές τις αγοράς και το κινητακάκι ήταν στα 141ευρό μαζί με θήκη. Νομίζω θα πάω σε geekbuying 'η to2c ή Antelife που έχω καλές εμπειρίες, αλλά τώρα με την διαφορά τιμής δεν νομίζω ότι συμφέρει το Geek πλέον, και σκέφτομαι Nubia Z5s mini, Huawei Honor 3C 'h Zoppo ZP998. Πάλι από την αρχή ψάξιμο.. Γενικά στο Αλί ήταν πολύ εξυπηρετικοί, αλλά το σύστημα αξιολόγησης νομίζω είναι προς όφελος του πωλητή, και δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

 

Ακριβως το ίδιο συνεβη και σε μενα με το Geek. Πάντως τα χρηματα τα επεστρεψαν και ας τα κανανε χάλια στα υπολοιπα. Εαν σκέπτεσαι το Mini κοιταξε στο νημα για το Nubia Z5S υπάρχει κάποιο ς που μόλις το πήρε και το δίνει εαν σε ενδιαφερει να γλυτώσεις τη διαδικασία. ΤΟ ΤΟ2C ειναι αρκετά αξιόπιστο, έχω πάρει 3 απο εκει. Nubia και Honor ειναι καλές επιλογές νομίζω

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μου εστειλε μνμ ο πωλητης οτι εστειλε την παραγγελια μου (μια θηκη)κ οτι θα μου στειλει αργοτερα το τρακινγκ αλλα στον λογαριασμο μου στο ali ειναι ακομα processing εχει συμβει σε κανεναν?μου πουλαει τρελα ο πωλητης?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ίδιο συνεβη και σε μενα με το Geek. Πάντως τα χρηματα τα επεστρεψαν και ας τα κανανε χάλια στα υπολοιπα. Εαν σκέπτεσαι το Mini κοιταξε στο νημα για το Nubia Z5S υπάρχει κάποιο ς που μόλις το πήρε και το δίνει εαν σε ενδιαφερει να γλυτώσεις τη διαδικασία. ΤΟ ΤΟ2C ειναι αρκετά αξιόπιστο, έχω πάρει 3 απο εκει. Nubia και Honor ειναι καλές επιλογές νομίζω

 

Τα χρηματα επεστρεψαν "ευκολα" γιατι ηξερε οτι αν το τραβηξει το σκοινι θα εχανε την διενεξη στο alipay.

Ειναι αυτο που λεμε "εκανε την αναγκη φιλοτιμο".

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μου εστειλε μνμ ο πωλητης οτι εστειλε την παραγγελια μου (μια θηκη)κ οτι θα μου στειλει αργοτερα το τρακινγκ αλλα στον λογαριασμο μου στο ali ειναι ακομα processing εχει συμβει σε κανεναν?μου πουλαει τρελα ο πωλητης?

 

Δώσε του 24-36 ωρες να φανεί στο 4px και ζητησε του απδεικτικό αποστολής. Συνήθως σου δίνουν τρακινγ χωρίς καν να το έχουν στείλει όχι το αντιθετο

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Δυο αγορές απο aliexpres με σφαίρα αποστολή. Βεβαια δεν ήταν μεγαλο το ποσό και τα δύο κοστισαν μαζί $12

To ''ΜΥ'' ειναι Malaisia post

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα είχα την πρώτη παραλαβή αγοράς από Aliexpress. Έφτασαν τα προστατευτικά οθόνης του κινητού. Η ειρωνεία είναι ότι η παραγγελία έγινε την ίδιο ημέρα με του κινητού, tracking number για τα προστατευτικά οθόνης έλαβα περίπου μία εβδομάδα μετά από του κινητού, αποστολή έγινε με China Post και το κινητό ακόμα ταξιδεύει!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα είχα την πρώτη παραλαβή αγοράς από Aliexpress. Έφτασαν τα προστατευτικά οθόνης του κινητού. Η ειρωνεία είναι ότι η παραγγελία έγινε την ίδιο ημέρα με του κινητού, tracking number για τα προστατευτικά οθόνης έλαβα περίπου μία εβδομάδα μετά από του κινητού, αποστολή έγινε με China Post και το κινητό ακόμα ταξιδεύει!

 

και εγώ πήρα θήκη για το κινητό από aliexpress και το κινητό από το2c (τα παράγγειλα την ίδια μέρα) η θήκη ήρθε σε 2 βδομάδες ενώ το κινητό σε 1 μηνα! πολλές φορες μου έχει τύχει πράγματα από aliexpress νάρθουν παρα πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Οι μικροι φακελοι ερχονται παντα ταχυτερα απο τα δεματα ασχετα αν ερχονται με τρκινγκ ή απλα.Ειναι πολυ συνηθισμένονα σου ερχονται πρωτα τα "παρελκομενα" (θηκες ,screen protectors κλπ) και μετα το κυριως πιατο :lol:

 

Αλλα παλι καλα γιατι εχεις και κατι να ασχολεισαι οσο περιμενεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...