Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια, υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το 1 ευρω που μου χρεωνει πλεον η Πειραιως για αγορες μεσω aliexpress?
Ναι να βγάλεις μια κάρτα ξένης τράπεζας, π.χ revolut
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το 1 ευρω που μου χρεωνει πλεον η Πειραιως για αγορες μεσω aliexpress?
Από τις ρυθμίσεις του aliexpress να ορίσεις να εμφανίζονται οι τιμές σε ευρώ. Εναλλακτικά όπως αναφέρθηκε βγάζεις μια ξένη κάρτα και ψωνίζεις σε δολάρια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις του aliexpress να ορίσεις να εμφανίζονται οι τιμές σε ευρώ. Εναλλακτικά όπως αναφέρθηκε βγάζεις μια ξένη κάρτα και ψωνίζεις σε δολάρια.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Αν ορίσεις την τιμή σε ευρώ,.έχεις φάει την μετατροπή συναλλάγματος ήδη.

Οι τιμές σε ευρώ είναι πάντα αυξημένες στα κινεζομαγαζα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν ορίσεις την τιμή σε ευρώ,.έχεις φάει την μετατροπή συναλλάγματος ήδη.

Οι τιμές σε ευρώ είναι πάντα αυξημένες στα κινεζομαγαζα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εντάξει, γλιτώνει όμως την χρέωση του ενός ευρώ που θέλει. Επίσης η ισοτιμία του aliexpress είναι σχετικά καλή. Αυτή τη στιγμή δίνει ισοτιμία ευρώ δολάριο περίπου 1.093 και η revolut 1.111. Για αγορές με μικρά ποσά δεν θα καταλάβει σημαντική διαφορά στην τιμή. Τώρα αν μιλάμε για μεγάλα ποσά, ναι εκεί μπορεί γλιτώσει μερικά ευρώ. Αλλά αν θέλει την καλύτερη ισοτιμία συμφωνώ ότι βολεύουν κάρτες όπως revolut γιατί μακροχρόνια κερδίζει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!για ένα κινητό που θέλω να πάρω στα 137€ με standard shipping. περνάει τελωνείο;

 

Δεν είναι 100% σίγουρο,μπορει να γλιτώσει αλλά έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να περάσει και αυτό το κάνει απαγορευτικό να ρίξεις την παραγγελία. Υπολόγισε όμως στην τιμή που λες 32.88 ΦΠΑ+15 εκτελωνισμός σύνολο 47.88 θα πρέπει να πληρώσεις αν περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλησπερα μου.θα ηθελα να ενημερωσω για μια αγορα μου απο το συγκεκριμενο site για την οποια ειναι πολυ θυμωμενος.Απο το συγκεκριμενο site εχω παρει μια φτηνη θηκη κοστος 3 ευρω περιπου η οποια αν και καθυστερησε πολυ ηρθε με απλο ταχυδρομειο.Η επομενη αγορα ηταν ενα ανταλλακτικο κινητου με κοστος 10 ευρω και η 3η αγορα ενα κινητο xiaomi κοστους 333 ευρω και ολα ενταξει παροτι ηταν λαθος η αγορα με πιστωτικη και οχι με paypal το οποιο οπως θα ξερετε φανταζομαι δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.Και τωρα η 4η αγορα ... μια τσαντα κοστους 4,04 ευρω.Ο τυπος αμεσως μετα την αγορα στελνει μυνημα να του πληρωσω και αλλα λεφτα γιατι η αποστολη με τον τροπο λεει που πληρωσα αργει.Εγω του απανταω να το στειλει ετσι και οτι δεν δινω αλλα χρηματα.Λαμβανω λοιπον μετα απο μερικες μερες ενα tracking number το οποιο και παρακολουθουσα.Και φυσικα να εχω την 15 χρονη κορη μου να με ρωταει καθε μερα και που ειναι η τσαντα.Οταν λοιπον μπηκε ελλαδα βλεπω οτι παραδοθηκε μετα απο 2-3 μερες καπου πειραια.Επικοινωνω με τα ελτα και μου λενε οτι ο αριθμος που σας εδωσε ειναι λαθος και ζητηστε τον κανονικο.Φυσικα το εκανα αλλα χωρις να λαβω κατι απο τον πωλητη.Προχωραω σε dispute και ενω εστειλα και φωτο με το tracking που δειχνει οτι παραδοθηκε αλλου σημερα μου απαντησαν οτι δεν εχω προσκομησει λεει στοιχεια οτι δεν παρελαβα και φυσικα δεν μου επιστρεφουν τα χρηματα.Δεν με νοιαζει για 4 ευρω αλλα ειναι τρομερη αυτη η αδικια και το dispute του aliexpress ειναι ανεκδοτο παιδια.Δηλαδη αν γινοταν αυτο στο k20 pro που πηρα?Παιζει δηλαδη ο πωλητης να δινει το ιδιο tracking σε 10 αγοραστες και μολις δειξει παραδοθηκε να ζηταν τα χρηματα τους πισω αφου δεν παρελαβαν και να τους απαντα το aliexpress οτι το εχουν παρει ενω το tracking δειχνει μια ασχετη διευθυνση απο τη δικη τους?Δεν με βλεπω να ξανααγοραζω κατι απο εκει εκτος και αν καποια στιγμη δεχτουν paypal.Θυμωμενος και απογοητευμενος μαζι απο αυτην την απατη και τον τροπο που λειτουργει το aliexpess.Προσεχετε παιδια.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

και το PayPal τους πωλητές υποστηρίζει. σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να επικοινωνείς με εκπρόσωπο της πιστωτικής κάρτας και να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης. να παραθέσεις τα στοιχεία που έχεις και να ακολουθήσεις τις οδηγίες τους. τότε σίγουρα θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για 4 ευρώ ; Στήσιμο στην τράπεζα ;
όχι βέβαια! περιέγραψα την διαδικασία για σοβαρά ποσά. εγώ πχ την έκανα για ένα ποσόν 470 ευρώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί το PayPal σου εγγυάται ότι θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω... Σε dispute που άνοιξα με το banggood για παραγγελία που δεν μου ήρθε ποτέ το PayPal δεν με δικαίωσε και ούτε email μου έστειλε να με ενημερώσει... Προσωπικά ποιο ευχαριστημένος έχω μείνε από το aliexpress 5 χρόνια τώρα πάρα με τους υπόλοιπους
Link to comment
Share on other sites

Aliexpress εχω χασει 4 disputes.

 

Ειχα στειλει φωτογραφιες με τα προβληματα , με τις διαφορες που ειχαν τα πραγματα που μου έστειλε .

 

Το alliexpress παντα ειπε οτι δεν εχω αρκετα evidence και εκλεισε την υποθεση.

 

Ειναι τραγικοι.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω χάσει dispute στο aliexpress.

Έχω κάνει βέβαια εκατοντάδες αγορές και έχω ανοίξει λιγότερα από 5 disputes και αυτά στις 60 μέρες

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω χάσει dispute στο aliexpress.

Έχω κάνει βέβαια εκατοντάδες αγορές και έχω ανοίξει λιγότερα από 5 disputes και αυτά στις 60 μέρες

Μαζί σου.

Δεκάδες αγορές, 2-3 dispute και πάντα έχω κερδίσει με refund. Χωρίς αποδεικτικά κλπ που γράφουν κάποιοι.

Τελευταία φορά ήταν πριν 10 μέρες που ο πωλητής με κορόιδευε ότι είχε στείλει το πράγμα και το αντικείμενο παρόλο που είχε tracking number, είχε κολλήσει εδώ και κανένα μήνα στο ίδιο σημείο και ποτέ δεν ξεκόλλησε.

Όποιος δεν θέλει μην ξαναγορασει, αλλά τις τιμές και την ποικιλία του Ali δεν τις βρίσκεις πουθενά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου.

Δεκάδες αγορές, 2-3 dispute και πάντα έχω κερδίσει με refund. Χωρίς αποδεικτικά κλπ που γράφουν κάποιοι.

Τελευταία φορά ήταν πριν 10 μέρες που ο πωλητής με κορόιδευε ότι είχε στείλει το πράγμα και το αντικείμενο παρόλο που είχε tracking number, είχε κολλήσει εδώ και κανένα μήνα στο ίδιο σημείο και ποτέ δεν ξεκόλλησε.

Όποιος δεν θέλει μην ξαναγορασει, αλλά τις τιμές και την ποικιλία του Ali δεν τις βρίσκεις πουθενά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Προσωπικά έχω βρει καλύτερες τιμές σε κάποια προϊόντα στο ebay σε λίγα όμως και αυτό οφείλεται στο ότι κάποιοι πωλητές στο ebay βάζουν τιμή σε Australian dollar (au) που έχει πολύ καλύτερη ισοτιμία με το ευρώ σε σχέση με το us dollar. Αυτά μόνο για το θέμα τιμής. Ποικιλία φυσικά έχει τα πάντα και πολύ καλύτερη το aliexpress. Το ebay το είχα παρατήσει από τότε που πήγα στο aliexpress (5 χρόνια τώρα) αλλά τώρα ότι θέλω να πάρω το τσεκάρω και στις δύο πλατφόρμες και παραγγέλνω από όπου με συμφέρει. Καλά για το wish δεν το συζητώ. Σκέτη απάτη

Link to comment
Share on other sites

Για 4 ευρώ ; Στήσιμο στην τράπεζα ;

 

Aκομα και για 4 ευρω το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια.Δεν ειναι τα λεφτα ειναι η κοροιδια που με κανει εξω φρενων.Αliexpess λεει και buyer protection χαχαχα γελασαμε.Οσον αφορα το ebay και το Paypal αγοραζω απο το 2005 και ποτε δεν ειχα προβλημα σε dispute δεν ειναι διαδικασια της πλακας οπως αυτη στο aliexpress που ειτε στελνεις φωτο ειτε γραφεις μυνημα ειναι το ιδιο και το αυτο.Η γκαβος ηταν αυτος που το κοιταξε η απλα δεν βλεπουν δεν διαβαζουν τιποτα .Δεν ξερω τι να πω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Aκομα και για 4 ευρω το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια.Δεν ειναι τα λεφτα ειναι η κοροιδια που με κανει εξω φρενων.Αliexpess λεει και buyer protection χαχαχα γελασαμε.Οσον αφορα το ebay και το Paypal αγοραζω απο το 2005 και ποτε δεν ειχα προβλημα σε dispute δεν ειναι διαδικασια της πλακας οπως αυτη στο aliexpress που ειτε στελνεις φωτο ειτε γραφεις μυνημα ειναι το ιδιο και το αυτο.Η γκαβος ηταν αυτος που το κοιταξε η απλα δεν βλεπουν δεν διαβαζουν τιποτα .Δεν ξερω τι να πω.
Έχεις ιδέα πόσα εκατομμύρια πελάτες έχει το Aliexpress;

Νομίζεις ότι μιλάς για κανένα μαγαζάκι μάλλον.

Οκ ίσως στην δική σου περίπτωση έγινε κάποια παρατυπία, αλλά μην γράφουμε ότι να'ναι, ειδικά όταν φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα για το μέγεθος του Αλι.

Λες τέτοια μπιζνα να μην ξέρει να δουλεύει γενικά τα disputes, επειδή εσύ έχασες 4€?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κάτι ακουστικά 29 ευρώ από Ali τώρα στην Black Friday. Ο πωλητής τα στέλνει με Singapore Post. Αν περάσουν τελωνείο πόσο παραπάνω θα πληρώσω? Από banggood βγαίνουν 39 τα ίδια με priority. Τι να προτιμήσω?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω κάτι ακουστικά 29 ευρώ από Ali τώρα στην Black Friday. Ο πωλητής τα στέλνει με Singapore Post. Αν περάσουν τελωνείο πόσο παραπάνω θα πληρώσω? Από banggood βγαίνουν 39 τα ίδια με priority. Τι να προτιμήσω?
Μόνο το έξοδα εκτελωνισμού ειναι 15€ περίπου + ο ΦΠΑ. Εγώ θα τα έπαιρνα από banggood με priority για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να έρθουν και πιο γρήγορα. Επίσης όλο και κάποιο κουπόνι θα παίξει για να μειώσεις την τιμή. Δες και εδώ μήπως βρεις κουπόνι για αυτό που θες https://www.binkupon.com/ βέβαια από την άλλη μπορεί να μην περάσει τελωνείο από aliexpress, αλλά εκεί το ρισκάρεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες τι ακουστικά θες να πάρεις μήπως μπορέσουμε να σου βρούμε κουπόνι από banggood, gearbest?
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το έξοδα εκτελωνισμού ειναι 15€ περίπου + ο ΦΠΑ. Εγώ θα τα έπαιρνα από banggood με priority για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να έρθουν και πιο γρήγορα. Επίσης όλο και κάποιο κουπόνι θα παίξει για να μειώσεις την τιμή. Δες και εδώ μήπως βρεις κουπόνι για αυτό που θες https://www.binkupon.com/ βέβαια από την άλλη μπορεί να μην περάσει τελωνείο από aliexpress, αλλά εκεί το ρισκάρεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ευχαριστώ. Πάω από banggood να ξέρω ακριβώς τι θα πληρώσω. Έχω 850 πόντους και μου βγαίνει τόσο κουπόνι δεν βρήκα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μας λες τι ακουστικά θες να πάρεις μήπως μπορέσουμε να σου βρούμε κουπόνι από banggood, gearbest?

Είναι τα bluedio T7. Το Ali το επίσημο store της bluedio τα έχει 30 ευρώ στις 11/11. Το banggood σε preorder 45 αλλά με 850 πόντους πέφτουν στα 38. Συν 1.5 ευρώ το priority.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Πάω από banggood να ξέρω ακριβώς τι θα πληρώσω. Έχω 850 πόντους και μου βγαίνει τόσο κουπόνι δεν βρήκα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι τα bluedio T7. Το Ali το επίσημο store της bluedio τα έχει 30 ευρώ στις 11/11. Το banggood σε preorder 45 αλλά με 850 πόντους πέφτουν στα 38. Συν 1.5 ευρώ το priority.

 

Το καλύτερο κουπόνι που βρήκα δίνει 10% πάει στα 42 μαζί με το priority αν δεν θες να ξοδέψεις τους πόντους σου

Κωδικός: AFFBG10

 

Screenshot-20191108-144155.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο κουπόνι που βρήκα δίνει 10% πάει στα 42 μαζί με το priority αν δεν θες να ξοδέψεις τους πόντους σου

Κωδικός: AFFBG10

 

Screenshot-20191108-144155.jpg

 

Εχω πανω απο 2000 ποντους οποτε σιγουρα θα τους ξοδεψω.

 

39.14 μου βγαινει με priority

Screenshot-1.png

 

Απο ali θα με παει στα 29 ευρω με κουπονι στις 11/11 και θα το στειλουν αμεσα. Το banggood το εχει σε preorder. Το 15αρι με ενοχλει που ειναι το νταβατζιλικι του τελωνειου. ΦΠΑ θα πληρωνα 7 ευρω βγαινει. Ειναι ρισκο γιατι θα βγει πανω απο 50 με το ali αν μπει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει γιατί είναι ογκώδες κουτί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...