Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή θέλω κάποια πράγματακια από Αλί πως υπολογίζεται το τελωνείο που θα πληρώσω άμα ένα προϊόν ξεπερνά τα 22€;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

24% Φ.Π.Α

+15 ευρώ έξοδα εκτελονισμού των ΕΛΤΑ/

Αυτό ισχύει μέχρι αξία 150 αντικειμένου + ταχυδρομικά + ασφάλιση κάτω από 150 ευρώ.

Πιό πάνω μπαίνουν και δασμοί και αλλ΄ζουν τα έξοδα των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

24% Φ.Π.Α

+15 ευρώ έξοδα εκτελονισμού των ΕΛΤΑ/

Αυτό ισχύει μέχρι αξία 150 αντικειμένου + ταχυδρομικά + ασφάλιση κάτω από 150 ευρώ.

Πιό πάνω μπαίνουν και δασμοί και αλλ΄ζουν τα έξοδα των ΕΛΤΑ

 

Ευχαριστώ φίλε Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

24% Φ.Π.Α

+15 ευρώ έξοδα εκτελονισμού των ΕΛΤΑ/

Αυτό ισχύει μέχρι αξία 150 αντικειμένου + ταχυδρομικά + ασφάλιση κάτω από 150 ευρώ.

Πιό πάνω μπαίνουν και δασμοί και αλλ΄ζουν τα έξοδα των ΕΛΤΑ

 

δεν το κατανοησα δηλαδη αμα θελω να παρω μια μητρικη παλαιου τυπου με μνημη ddr2 που εχει και το aliexpress αλλα και το ebay σε τιμη πχ 26 ευρω θα πληρωσω και τελωνειο; .

ποτε δεν θα πληρωσω τελωνειο; Οταν αγορασω κατι εκτος Ευρωπαικης ενωσης; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στα σύνορα της χώρας υπάρχει μία υπηρεσία που ονομάζεται τελωνείο.

Οτιδήποτε υπερβαίνει τα 22 ευρώ και έρχεται από τρίτη χώρα εκτός της Ε.Ε ( και των τελωνειακώς ενωμένων ) καλείται να πληρώσει Φ.Π.Α.

Ο Φ.Π.Α. για τις μεταχειρισμένες μητρικές με μνήμες είναι 24%.

Υπάρχουν είδη που φορολογούνται με διαφορετικό Φ.Π.Α. αλλά οι μεταχειρισμένες μητρικές δεν εξαιρούνται από τον Φ.Π.Α.

Αν θέτεις θέμα μικρής αξίας, το τελωνείο θεωρεί μικρή αξία μόνο κάτω από 22 ευρώ.

Τώρα το κατανόησες ή να το κάνω ακόμα πιό αναλυτικό;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στα σύνορα της χώρας υπάρχει μία υπηρεσία που ονομάζεται τελωνείο.

Οτιδήποτε υπερβαίνει τα 22 ευρώ και έρχεται από τρίτη χώρα εκτός της Ε.Ε ( και των τελωνειακώς ενωμένων ) καλείται να πληρώσει Φ.Π.Α.

Ο Φ.Π.Α. για τις μεταχειρισμένες μητρικές με μνήμες είναι 24%.

Υπάρχουν είδη που φορολογούνται με διαφορετικό Φ.Π.Α. αλλά οι μεταχειρισμένες μητρικές δεν εξαιρούνται από τον Φ.Π.Α.

Αν θέτεις θέμα μικρής αξίας, το τελωνείο θεωρεί μικρή αξία μόνο κάτω από 22 ευρώ.

Τώρα το κατανόησες ή να το κάνω ακόμα πιό αναλυτικό;

 

Κατάλαβα. Οπότε άμα πάρω κάτι που έχει αξία μικρότερη από 22 ευρώ αλλά τα μαζί με τα μεταφορικά υπερβαίνουν τα 22 ευρώ θεωρείται αγορά που υπερβαίνει τα 22 ευρώ? Και πληρώνω τελωνείο και ΦΠΑ?. Άρα με συμφέρει να πάρω μητρική από το ebay που στην στέλνουν από united of kingdom? Που ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση?. Τέλος είδα ένα βίντεο στο YouTube και λέει να επιλέξω το τριγωνική αποστολή Priority για να μην πληρώσω τελωνείο. Υπάρχει στο Ali express κάτι τέτοιο?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αργούν πολύ τα δέματα να έρθουν ιδικά αυτά που είναι untracked, συμβαίνει σε κάποιον; η είμαι μόνος;
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αργούν πολύ τα δέματα να έρθουν ιδικά αυτά που είναι untracked, συμβαίνει σε κάποιον; η είμαι μόνος;
Συμβαίνει μάλλον λόγω γιορτών , εγώ από αρχή Δεκεμβρίου

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο. Είχα ανοίξει 2 disputes επειδή δεν μου είχαν έρθει τα πράγματα αλλά βλέπω ότι αργούν όλα και έτσι έχω ζητήσει σε πάνω από 5 παραγγελίες στους πωλητές να επιμηκύνουν τον χρόνο προστασίας που παρέχει το aliexpress γιατί θα πρέπει να ανοίξω 5+ disputes και θα μπω blacklist στο τέλος. Σημείωση: οι παραγγελίες έχουν γίνει από 11/11
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ χρόνο προστασίας ζήτησα κ μου έκαναν. 57 μέρες έχω κάποιες παραγγελίες. Άρα να μην ανησυχώ να κάνω υπομονή ακόμα. Ευχαριστώ παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ με untracked από 1 Δεκεμβρίου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11/11 ακόμα 3 παραγγελίες

29/11 ακόμα 6 παραγγελίες

Ότι έφυγε τον Νοέμβριο έπρεπε να έχει φτάσει καθώς οι 60 μέρες έχουν περάσει, όμως λόγο φόρτου εργασίας καθυστερούν. Βέβαια σε τόσο μπάχαλο που γίνεται λόγο της κατάστασης παίζει και κάποιο να χαθεί και να μην έρθει και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Οπότε άμα πάρω κάτι που έχει αξία μικρότερη από 22 ευρώ αλλά τα μαζί με τα μεταφορικά υπερβαίνουν τα 22 ευρώ θεωρείται αγορά που υπερβαίνει τα 22 ευρώ? Και πληρώνω τελωνείο και ΦΠΑ?. Άρα με συμφέρει να πάρω μητρική από το ebay που στην στέλνουν από united of kingdom? Που ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση?. Τέλος είδα ένα βίντεο στο YouTube και λέει να επιλέξω το τριγωνική αποστολή Priority για να μην πληρώσω τελωνείο. Υπάρχει στο Ali express κάτι τέτοιο?

 

Αυτά που Ρωτάς είναι στάνταρ πράγματα.

Το ΦΠΑ το πληρώνουμε σε όλες τις χώρες.

Η Αγγλία επίσης ακόμα ανήκει στην ΕΕ.

Και μετά Ρωτάς πάλι για αγορές με Ρίσκο, όπως από το Αλί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω έχει τύχει και σε κάποιον άλλο τώρα το είδα τόσα χρόνια δεν έχει χρεώσει τίποτα

τράπεζα Πειραιώς visa

 

 

ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

PO19361000066605

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

ΠΡΟΜΗΘ.ΜΕΤΑΤΡ.ΣΥΝ/ΤΟΣ

 

ΠΟΣΟ

-1,00€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ GB 430589xxxxxx6009

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

27 Δεκεμβρίου 2019

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΞΙΑΣ

27 Δεκεμβρίου 2019

 

ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

APPLICATIONS

Link to comment
Share on other sites

Από 14-11-2019 περιμένω 5 απλά δεματάκια ολα κάτω από 22 ευρώ από AliExpress πέρασαν οι 60 μέρες και ακόμα τίποτα...

Έχετε και άλλοι το ίδιο πρόβλημα η είμαι ο μόνος;;

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν οι καθυστερήσεις και σε μένα

 

Η τράπεζα Πειραιώς έχει έξοδα μετατροπης συναλλάγματος, και η eurobank το ίδιο, για να τα γλυτώνεις πλήρωνε με revolut

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν οι καθυστερήσεις και σε μένα

 

Η τράπεζα Πειραιώς έχει έξοδα μετατροπης συναλλάγματος, και η eurobank το ίδιο, για να τα γλυτώνεις πλήρωνε με revolut

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

εμενα γιατι η πειραιως δεν μου χρεωνει τιποτα για αγορες απο αλι

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι η πειραιως δεν μου χρεωνει τιποτα για αγορες απο αλι
Μήπως από την πλατφόρμα του aliexpress έχεις επιλέξει να σε χρεώνει σε ευρώ? Πάντως η ισοτιμία που δίνει το aliexpress είναι πολύ καλή και συμφέρει να αγοράζεις σε ευρώ όταν έχει χρέωση μετατροπής συναλλαγματος η τράπεζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσετε την ισοτιμία του aliexpress σε ευρώ η τράπεζα δεν σας χρεώνει μετατροπή συναλλαγματος. Καλό είναι σε όλες τις αγορές να βάζετε ευρώ για να μην πληρώνετε άδικα παραπάνω χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως από την πλατφόρμα του aliexpress έχεις επιλέξει να σε χρεώνει σε ευρώ? Πάντως η ισοτιμία που δίνει το aliexpress είναι πολύ καλή και συμφέρει να αγοράζεις σε ευρώ όταν έχει χρέωση μετατροπής συναλλαγματος η τράπεζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

δεν εχω κανει κατι μαλλον θα ειναι απο μονο του σε ευρω :)

Link to comment
Share on other sites

Από 14-11-2019 περιμένω 5 απλά δεματάκια ολα κάτω από 22 ευρώ από AliExpress πέρασαν οι 60 μέρες και ακόμα τίποτα...

Έχετε και άλλοι το ίδιο πρόβλημα η είμαι ο μόνος;;

 

3 παραγγελίες από τον Σεπτέμβριο κάτω από 1€ η κάθε μια δεν ήρθαν ποτέ. Δεν ασχολήθηκα ποτέ μέχρι και φυσικά είχε λήξει η προστασία. Πριν λίγες μέρες ενημέρωσα το Aliexpress ότι δεν τα παρέλαβα ποτέ. Αμέσως σχεδόν μου πίστωσε την αξία από τα 2 αντικείμενα και μου ζήτησε να επικοινωνήσω με τον πωλητή για το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Από 14-11-2019 περιμένω 5 απλά δεματάκια ολα κάτω από 22 ευρώ από AliExpress πέρασαν οι 60 μέρες και ακόμα τίποτα...

Έχετε και άλλοι το ίδιο πρόβλημα η είμαι ο μόνος;;

Δεν είσαι μόνος, ίδια μοίρα έχουμε. Και εγώ ακόμα περιμένω, μάλλον μέχρι τέλος εβδομάδας θα κάνω refund.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιεμενω 7 δεματακια , 6 untracked και 1 με tracking number απο 13/12.. Μαλλον θα περιμενω για πολυ ακομα :lol: Απ οτι καταλαβα δεν ειναι για αγορες την περιοδο Νοεμβριου - Ιανουαριου λογο αυξημενου ογκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...