Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα ένα από τα επτά που περιμένω. Τα περισσότερα έχουν φύγει από μέσα Νοέμβρη. Δύο από αυτά, δεν φαίνονται να έχουν φτάσει Ελλάδα ακόμα! Ένα δεν το σκαναρει καθόλου το tracking number, και τα άλλα στο τελωνείο. Όλα κάτω από 22 ευρώ με τα μεταφορικά.

Υπομονή σε όλους μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα γιατι η πειραιως δεν μου χρεωνει τιποτα για αγορες απο αλι

 

 

 

 

 

Μήπως από την πλατφόρμα του aliexpress έχεις επιλέξει να σε χρεώνει σε ευρώ? Πάντως η ισοτιμία που δίνει το aliexpress είναι πολύ καλή και συμφέρει να αγοράζεις σε ευρώ όταν έχει χρέωση μετατροπής συναλλαγματος η τράπεζα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

 

 

 

 

Αν γυρίσετε την ισοτιμία του aliexpress σε ευρώ η τράπεζα δεν σας χρεώνει μετατροπή συναλλαγματος. Καλό είναι σε όλες τις αγορές να βάζετε ευρώ για να μην πληρώνετε άδικα παραπάνω χρήματα.

 

 

 

 

 

δεν εχω κανει κατι μαλλον θα ειναι απο μονο του σε ευρω :)

 

 

λοιπόν μιας και από εμένα ξεκίνησε η συζήτηση 5 χρόνια τώρα πότε δεν με είχε χρεώσει η Πειραιώς visa

αυτό που παρατηρώ είναι το εξής ....

 

στην αγορά που με χρέωσε τι γράφει το ebanking

 

 

ΠΟΣΟ

-27,73€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON 29,62 USD 430589xxxxxx

 

 

και από την προμήθεια ....

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

ΠΡΟΜΗΘ.ΜΕΤΑΤΡ.ΣΥΝ/ΤΟΣ

 

ΠΟΣΟ

-1,00€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ GB 430589xxxxxx

 

 

έτσι εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις...και σας παραθέτω στοιχεία από πιο παλιά χρέωση χωρίς προμήθεια

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ

 

ΠΟΣΟ

-26,68€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM INTERNET 26,68 EUR 430589xxxxxx

 

 

τελικά είναι κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μιας και από εμένα ξεκίνησε η συζήτηση 5 χρόνια τώρα πότε δεν με είχε χρεώσει η Πειραιώς visa

αυτό που παρατηρώ είναι το εξής ....

 

στην αγορά που με χρέωσε τι γράφει το ebanking

 

 

ΠΟΣΟ

-27,73€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON 29,62 USD 430589xxxxxx

 

 

και από την προμήθεια ....

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

ΠΡΟΜΗΘ.ΜΕΤΑΤΡ.ΣΥΝ/ΤΟΣ

 

ΠΟΣΟ

-1,00€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ GB 430589xxxxxx

 

 

έτσι εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα στις ρυθμίσεις...και σας παραθέτω στοιχεία από πιο παλιά χρέωση χωρίς προμήθεια

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ

ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΚΑΡΤΑ

 

ΠΟΣΟ

-26,68€

 

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

http://WWW.ALIEXPRESS.COM INTERNET 26,68 EUR 430589xxxxxx

 

 

τελικά είναι κάποια ρύθμιση?

 

Εγώ βλέπω στις λεπτομέρειες της πρώτης (πρόσφατης) αγοράς γράφει 29,62 USD δηλαδή πλήρωσες με ισοτιμία δολαρίου ενώ στην άλλη που είναι ποιο παλιά γράφει 26,68 EUR που σημαίνει ότι πλήρωσες με ευρώ και γι αυτό δεν σου κράτησε προμήθεια. Είσαι σίγουρος ότι η ισοτιμία στο site του aliexpress όταν παραγγέλνεις είναι σε ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα 2 πράγματα σε πολύ μικρά φάκελα από 9/11/19. Ακύρωσα το dispute που είχα αρχίσει στο ένα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω την επόμενη φορά .....και θα δω τι να πω ....!!

 

Δες την παραγγελία στο ιστορικό σου στον λογαριασμό του aliexpress, που έκανες πρόσφατα να δεις σε τι νόμισμα πλήρωσες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα έλαβα 2 πράγματα σε πολύ μικρά φάκελα από 9/11/19. Ακύρωσα το dispute που είχα αρχίσει στο ένα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπομονή. Χθες και σήμερα μου ήρθαν 4 απλά στα οποία είχα ζητήσει επέκταση χρόνου από τους πωλητές. Γενικά μην ανοίγετε με την μια dispute. Δεν φταίνε οι Κινέζοι για την κατάντια στα ταχυδρομεία μας. Ζητήστε και άλλο χρόνο αν φοβάστε ότι θα χάσετε τα λεφτά σας. Εγώ τουλάχιστον 5 χρόνια τώρα δεν έχω χάσει ούτε 1 ευρώ από το aliexpress. Ακόμα και σε συστημένο που είχε κολλήσει στο τελωνείο της Κίνας λόγο επιστροφής για κάποιο λόγο, το aliexpress με δικαίωσε που ο πωλητής μου έλεγε συνέχεια περίμενε (είχε κολλήσει από 16-12).

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κι η επιλογη για refund και ξαναπληρωνουμε αν και οταν ερθει,

εγω ετσι κανω συνηθως οταν βγει κατι εκτος ημερομηνιων

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κι η επιλογη για refund και ξαναπληρωνουμε αν και οταν ερθει,

 

εγω ετσι κανω συνηθως οταν βγει κατι εκτος ημερομηνιων

Ναι γιατί οι Έλληνες φημίζονται για την αγαθή σκέψη τους..

 

Πλάκα κάνεις έτσι;

Ξέρεις πολλούς που θα πλήρωναν μετά, αφού είναι είχαν παραλάβει το πακέτο και είχαν πάρει και την αρχική αξία πίσω;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επέκταση χρόνο ζητάμε από τον πωλητή και περιμένουμε ακόμα.. Υπομονή :)
πως το ζητάμε αυτό? Με πμ στον πωλητή? Έχω πέντε καθυστερημένα δέματα και πρέπει μέχρι 28/1, αν δεν έχουν έρθει να ζητήσω επέκταση χρόνου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως το ζητάμε αυτό? Με πμ στον πωλητή? Έχω πέντε καθυστερημένα δέματα και πρέπει μέχρι 28/1, αν δεν έχουν έρθει να ζητήσω επέκταση χρόνου.

 

Στέλνεις μήνυμα κανονικά στον πωλητή και του ζητάς επέκταση του χρόνου προστασίας και στην επεκτείνει αυτός αλλά τώρα δεν ξέρω αν απαντήσουν γιατί έχουν και την αργία τους. 4 παραγγελίες έχω κάνει και το ρολόι δίνει 20 μέρες για να της στείλουν. Αυτό γίνεται default πλέον από το αλί μέχρι να τελειώσει η αργία τους

Link to comment
Share on other sites

πως το ζητάμε αυτό? Με πμ στον πωλητή? Έχω πέντε καθυστερημένα δέματα και πρέπει μέχρι 28/1, αν δεν έχουν έρθει να ζητήσω επέκταση χρόνου.
Μέσου πμ στον πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

Σαν άρχισε να κινείται κάτι πακέτο που έφτασε Ελλάδα 17 Δεκεμβρίου φάνηκε σήμερα στο σύστημα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδιά βρήκα ένα κατάστημα στο Αλί (από kimovil ήταν στα deals) που έχει smartwatch και tws με 0,80€. Οι 5 κριτικές που έχει σε αυτά τα προϊόντα κάνουν μπαμ ότι είναι ψεύτικες. Το κατάστημα έχει rating 95.5% και τα άλλα προϊόντα φαίνονται νορμάλ με καλές σχετικά κριτικές και από Ελλάδα. Λέτε να το εμπιστευτώ ή τζάμπα τα λεφτά και η διαδικασία για refund;
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδιά βρήκα ένα κατάστημα στο Αλί (από kimovil ήταν στα deals) που έχει smartwatch και tws με 0,80€. Οι 5 κριτικές που έχει σε αυτά τα προϊόντα κάνουν μπαμ ότι είναι ψεύτικες. Το κατάστημα έχει rating 95.5% και τα άλλα προϊόντα φαίνονται νορμάλ με καλές σχετικά κριτικές και από Ελλάδα. Λέτε να το εμπιστευτώ ή τζάμπα τα λεφτά και η διαδικασία για refund;
Εσύ τι λες;

Αν κάνει μπαμ ότι είναι μούφα, τότε είναι μούφα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες παρέλαβα κάτι ακουστικά μετά από 55 μέρες

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μια υποθετική ερωτηση...

Αν έρθει στα ΕΛΤΑ κάτι που αγόρασα από κίνα, αλλά εγώ δεν εμφανιστώ να παραλάβω, τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση; Επιστρέφει το δέμα πίσω ή μένει στα αζήτητα;

Link to comment
Share on other sites

Μια υποθετική ερωτηση...

 

Αν έρθει στα ΕΛΤΑ κάτι που αγόρασα από κίνα, αλλά εγώ δεν εμφανιστώ να παραλάβω, τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση; Επιστρέφει το δέμα πίσω ή μένει στα αζήτητα;

Επιστρέφετε πίσω.. Αλλά αν φαίνεται ότι ήρθε μην περιμένεις χρήματα πισω

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω σκοπό να πάρω λεφτά πίσω. Ήταν μια απορία που είχα και τίποτα παραπάνω. Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε λιγες ωρες ληγει η προθεσμια για μια αγορα που ειχα κανει αρχες Δεκεμβρη. Δε με πειραζει να περιμενω καποιες μερες αλλα μετα θα μπορω να ζητησω refund αν δεν ερθουν καθολου ή κλεινει η παραγγελια? ζητησα επεκταση απτον πωλητη πριν 2 μερες αλλα τιποτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε λιγες ωρες ληγει η προθεσμια για μια αγορα που ειχα κανει αρχες Δεκεμβρη. Δε με πειραζει να περιμενω καποιες μερες αλλα μετα θα μπορω να ζητησω refund αν δεν ερθουν καθολου ή κλεινει η παραγγελια? ζητησα επεκταση απτον πωλητη πριν 2 μερες αλλα τιποτα.
Έχεις άλλες 15 μέρες για dispute από την ώρα που λήγει ο χρόνος παράδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα που έχει φύγει από Κίνα στις 23/11. Το τελευταίο σκανάρισμα που έχει γίνει στις 17/12 γράφει τα εξής:CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE. Ο χρόνος παραλαβής έχει λήξει. Υπάρχει περίπτωση να έρθει καθυστερημένο, ή πρέπει να κάνω dispute?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα που έχει φύγει από Κίνα στις 23/11. Το τελευταίο σκανάρισμα που έχει γίνει στις 17/12 γράφει τα εξής:CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE. Ο χρόνος παραλαβής έχει λήξει. Υπάρχει περίπτωση να έρθει καθυστερημένο, ή πρέπει να κάνω dispute?
Προφανώς δεν έχεις κανονικό tracking number, οπότε δεν μπορείς να έχεις εικόνα το πού βρίσκεται.

Κάνε υπομονή, στην Ελλάδα οι 2 μήνες για κινέζικα πακέτα είναι νορμάλ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα που έχει φύγει από Κίνα στις 23/11. Το τελευταίο σκανάρισμα που έχει γίνει στις 17/12 γράφει τα εξής:CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE. Ο χρόνος παραλαβής έχει λήξει. Υπάρχει περίπτωση να έρθει καθυστερημένο, ή πρέπει να κάνω dispute?

 

ναι σιγουρα υπαρχει περιπτωση. εμενα ηρθε σημερα μικροδεμα απο 3/12 και μου εγινε και refund πριν προλαβω να το ακυρωσω. τωρα θα ξαναπληρωσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...