Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ενώ γενικά χρησιμοποιούσα το alie για μικροπράγματα χαμηλής αξίας, βρήκα ένα μηχάνημα το οποίο ο πωλητής είχε αποθήκη σε Τσεχία και Γερμανία και αποστολή μέσω DHL. Έκανα κανονικά την πληρωμή μέσω πιστωτικής και έπειτα απο μια μέρα , ο πωλητής με ενημέρωσε ότι είμαι λέει σε remote area(απομακρυσμένη περιοχή απο όσο βρήκα,right ? ) και ότι θα πρέπει να πληρώσω εξτρά 60E για την αποστολή. Ο Τ.Κ μου είναι 71305 (Ηράκλειο Κρήτης) και κατόπιν ελέγχου που έκανα στην DHL δεν είμαι!! Τον ενημέρωσα λοιπόν σχετικά και μου απάντησε ότι να μην λάβω υπόψιν το προηγούμενο μήνυμα του και ότι θα το στείλει κανονικά. Μένοντας ήσυχος μέχρι σήμερα που ξαναέστειλε μήνυμα για έξτρα 60 Ε αλλιώς να ακυρώσω την παραγγελία μου...

 

 

 

Μιας και δεν μου έχει ξανατύχει αντίστοιχη περίπτωση, θα ήθελα τα φώτα σας μην κάνω πατάτα.

 

 

 

Τι διαδικασία να ακολουθήσω ? Ακύρωση παραγγελίας ? Να περιμένω να την ακυρώσει εκείνος , μόλις λήξει ο χρόνος που του απομένει για να μου το στείλει ? Να μιλήσω με την τράπεζα μου ?

Ακυρώνεις την παραγγελία από την στιγμή που δεν την θες και δε στην έχει στείλει ακόμα, γιατί και να στη στείλει τον εμπιστεύεσαι πλέων; Τα λεφτά σε λίγες μέρες θα επιστραφούν στην κάρτα. Επίσης τι 60€ ζητάει, με τον Ερμή πόρτα πόρτα θα στο φέρει το δέμα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακυρώνεις την παραγγελία από την στιγμή που δεν την θες και δε στην έχει στείλει ακόμα, γιατί και να στη στείλει τον εμπιστεύεσαι πλέων; Τα λεφτά σε λίγες μέρες θα επιστραφούν στην κάρτα. Επίσης τι 60€ ζητάει, με τον Ερμή πόρτα πόρτα θα στο φέρει το δέμα;

 

Την παραγγελία την ήθελα αλλά που, ου μπλέξεις σε συννενόηση με κινέζο (ώρες-ώρες πραγματικά απορώ αν διαβάζουν τι τους γράφεις ή απλά απαντάνε κονσέρβα). Ο πωλητής έχει ήδη αλλάξει τα μεταφορικά από Τσεχία προς Ελλάδα , και ελπίζω να μη έχω την ίδια τύχη από άλλο έναν πωλητή που έχει το είδος που θέλω ... Είδωμεν !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χθες πήγα στο ταχυδρομείο και εκτός από κάποια άλλα δέματα που περίμενα ήρθε και ένα δέμα που το είχα παραγγείλει το Νοέμβριο του 2019! πάντως μου έκανε εντύπωση πώς 7 δέματα που είχα παραγγείλει σε διαφορετικές ημερομηνίες ήρθαν όλα μαζί.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χθες πήγα στο ταχυδρομείο και εκτός από κάποια άλλα δέματα που περίμενα ήρθε και ένα δέμα που το είχα παραγγείλει το Νοέμβριο του 2019! πάντως μου έκανε εντύπωση πώς 7 δέματα που είχα παραγγείλει σε διαφορετικές ημερομηνίες ήρθαν όλα μαζί.
Γιατί σου κάνει εντύπωση αν ήταν όλα στηβαγμενα σε κάνα τελωνείο και δεν είχαν κόσμο οεο (Ελλάδα είμαστε σκέψου λίγο αλλιος)
Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι στοιβαγμένα και σε κάποιο ταχυδρομείο του εξωτερικού. Ειδικά από τότε που το Ali ξεκίνησε να στέλνει με nl post η κατάσταση είναι τραγική μέχρι να ξεκινήσει το ταξίδι για Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι στοιβαγμένα και σε κάποιο ταχυδρομείο του εξωτερικού. Ειδικά από τότε που το Ali ξεκίνησε να στέλνει με nl post η κατάσταση είναι τραγική μέχρι να ξεκινήσει το ταξίδι για Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

τελευταία 20 δέματα (μέσα σε 3 μήνες όλα) κανουν κάνα 5 ήμερο να φτάσουν nl μετά αλες 5 6 μέρες να φτάσει τελωνείο (κατ) και μετά απο 1 μηνα έως και 3 μήνες κολλημένα στο κατ....

Link to comment
Share on other sites

τελευταία 20 δέματα (μέσα σε 3 μήνες όλα) κανουν κάνα 5 ήμερο να φτάσουν nl μετά αλες 5 6 μέρες να φτάσει τελωνείο (κατ) και μετά απο 1 μηνα έως και 3 μήνες κολλημένα στο κατ....
Εμένα ακριβώς το αντίθετο. Σχεδόν σε όλα τα δέματα που παρήγγειλα από Αύγουστο και μετά από τη στιγμή που έφτασαν Ελλάδα σε 5-10 ημέρες παρέλαβα, αλλά έκαναν 20-30 ημέρες να έρθουν από Κίνα Ελλάδα. Τρεις πρόσφατες παραγγελίες από αρχές Οκτώβρη, ακόμα δεν έχουν φύγει από Ολλανδία. Σκέφτομαι τι έχει να γίνει τώρα που πλησιάζει και η 11/11.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακριβώς το αντίθετο. Σχεδόν σε όλα τα δέματα που παρήγγειλα από Αύγουστο και μετά από τη στιγμή που έφτασαν Ελλάδα σε 5-10 ημέρες παρέλαβα, αλλά έκαναν 20-30 ημέρες να έρθουν από Κίνα Ελλάδα. Τρεις πρόσφατες παραγγελίες από αρχές Οκτώβρη, ακόμα δεν έχουν φύγει από Ολλανδία. Σκέφτομαι τι έχει να γίνει τώρα που πλησιάζει και η 11/11.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

κατάλαβα ανάλογα πως θα φυσήξει ο "αέρας" τα πάνε εκει

Link to comment
Share on other sites

είχα παραγγείλει ένα δεματάκι από AliExpress με αποθήκη στη Γαλλία. στην παραγγελία έγραφε ότι θα το παραλάβω σε 3 εως 5 εργάσιμες. τελικά έφτασε στο σπίτι μου μετά από 42 μέρες!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παραλαβή ελαττωματικού motherboard κινητού από aliexpress, υπάρχει χρονικός περιορισμός για dispute του προϊόντος ;

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

15 μερες απο τη μερα που εγινε επιβεβαιωση ληψης του προιοντος (ειτε απο σενα ειτε αυτοματα επειδη εληξε ο χρονος που ειχε βαλει ο πωλητης για να το παραλαβεις)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα tracking numbers που δίνουν για μικρής αξίας δέματα όπως θήκες για κινητά, ισχύουν ή είναι για το θεαθήναι? γιατί έχω παραγγείλει κάτι θήκες κινητού από AliExpress πριν από 10 μέρες και ακόμα δεν φαίνεται τίποτα ούτε στην εφαρμογή 1track πού έχει πολύ κάλους αλγόριθμους και συνήθως δείχνει κάθε κίνηση του δέματος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τις περισσοτερες φορες ισχυουν. αναλογα τη μεταφορικη που επιλεξει ο πωλητης συνηθως yanwen βγαζει και τις αναλογες ενημερωσεις μεχρι να φυγει απο κινα.

δοκιμασε στο: parcelsapp.com/en

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό

https://a.aliexpress.com/_mPomB4H

Βγαίνει περίπου 65 ευρώ. Το τελωνείο θεωρείται δεδομένο; Είναι 24% + 15 €;

Κάτι να προσέξω; Από aliexpress μέχρι τώρα, επερνα μόνο μικροπραγματα, χωρίς τελωνείο. Γιαυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει σχετική εμπειρία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό

https://a.aliexpress.com/_mPomB4H

Βγαίνει περίπου 65 ευρώ. Το τελωνείο θεωρείται δεδομένο; Είναι 24% + 15 €;

Κάτι να προσέξω; Από aliexpress μέχρι τώρα, επερνα μόνο μικροπραγματα, χωρίς τελωνείο. Γιαυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει σχετική εμπειρία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ψάξε μήπως το έχει κάποιο άλλο μαγαζί στο AliExpress και το στέλνει από Ευρωπαϊκή αποθήκη. διαφορετικά πληρώνεις τα τέλη που αναφέρεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τυχερός και σε όποια αγορά έχω κάνει 50-60$ δεν έχω πληρώσει τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ψάξε μήπως το έχει κάποιο άλλο μαγαζί στο AliExpress και το στέλνει από Ευρωπαϊκή αποθήκη. διαφορετικά πληρώνεις τα τέλη που αναφέρεις.
Το έψαξα πολύ. Δυστυχώς δεν υπάρχει σε Ευρώπη ή τουλάχιστον εγώ δεν το βρήκα. Ευχαριστώ για την απάντησή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε αγορά από Ali την επόμενη ημέρα ο πωλητής στέλνει μήνυμα και αναφέρει ότι αυξήθηκε το κόστος μεταφορικών και μου στέλνει λινκ να πληρώσω επιπλέον για μεταφορικά. Τι νέα κόλπα των Κινέζων είναι αυτά?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά από Ali την επόμενη ημέρα ο πωλητής στέλνει μήνυμα και αναφέρει ότι αυξήθηκε το κόστος μεταφορικών και μου στέλνει λινκ να πληρώσω επιπλέον για μεταφορικά. Τι νέα κόλπα των Κινέζων είναι αυτά?

 

γνωστα κινεζικα κολπα το εχουν κανει κ σε μενα. μιλησα με τo support, το ανεφερα και μου ειπαν θα του στειλουν προειδοποηση αλλα μεταξυ μας σιγα μην εκαναν τιποτα.

Στη περιπτωση σου αναλογα το κοστος και το ποσο το θες αν ηταν προσφορα κτλπ προχωρας αναλογα.

Τωρα τα σεναρια ειναι αρκετα π.χ. μπορει να το στειλει κανονικα πριν την ληξη της διοριας ή να σου δωσει ψευτικο τρακινγκ ή να το στειλει σε αλλη διευθυνση και να χρειαστει 2-3 μηνες για το refund

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωστα κινεζικα κολπα το εχουν κανει κ σε μενα. μιλησα με τo support, το ανεφερα και μου ειπαν θα του στειλουν προειδοποηση αλλα μεταξυ μας σιγα μην εκαναν τιποτα.

 

Στη περιπτωση σου αναλογα το κοστος και το ποσο το θες αν ηταν προσφορα κτλπ προχωρας αναλογα.

 

Τωρα τα σεναρια ειναι αρκετα π.χ. μπορει να το στειλει κανονικα πριν την ληξη της διοριας ή να σου δωσει ψευτικο τρακινγκ ή να το στειλει σε αλλη διευθυνση και να χρειαστει 2-3 μηνες για το refund

 

Ακύρωσα την παραγγελία τελικά, όχι γιατί ήταν μεγάλο το επιπλέον κόστος μεταφορικών, αλλά επειδή μου την έσπασε. Ελπίζω να επιστραφούν γρήγορα τα χρήματα τουλάχιστον.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσα την παραγγελία τελικά, όχι γιατί ήταν μεγάλο το επιπλέον κόστος μεταφορικών, αλλά επειδή μου την έσπασε. Ελπίζω να επιστραφούν γρήγορα τα χρήματα τουλάχιστον.
Τελικά μπλέξαμε με τον Κινέζο, ακύρωσα την παραγγελία χτες, αλλά πάλι σήμερα εμφανίζεται ως Processing. Απ' ότι κατάλαβα για να ακυρωθεί μια παραγγελία πρέπει να συμφωνήσει ο πωλητής ο οποίος προφανώς δεν το έκανε. Την ακυρώνω ξανά και πάλι δεν το δέχεται, μπλέξιμο. Υπάρχει chat να μιλήσω ή να στείλω email σε κάποιον εκπρόσωπο? Γιατί στο help canter μόνο ένα robot εμφανίζει. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

και αυτο το επαθα πριν λιγες μερες. παταω cancel order του στελνω μηνυμα και μου απανταει "Hello I will arrange to send as soon as possible"

πρεπει να αποδεχτει αλλιως ξανα εμφανιζεται το processing. αν ληξει και δε το στειλει γινεται αυτοματα refund.

Εκπροσωπο για να βρεις πρεπει να σου εμφανισει στις επιλογες "transfer to agent" αφου μιλησεις με το robot

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επειδη εμαι ασχετος με αγορες απο Ali ,εχω αγορασει μια μπαταρια αλλα δεν μου εμφανιζει πληροφοριες με βαση τον αριθμο αποστολης....Sorry, there is no updated logistics information μηπως ο αριθμος αποστολης ειναι μουφα και περιμενω αδικα;εχω ηδη χασει καποια χρηματα στο Ali ,μπορω να κανω κατι;

Μου βγαζει βεβαια,αν πατησω,Seller's Shipping Method,μια ιστοσελιδα ρωσικη(https://t.meest-group.com/) εισαγω εκει τον αριθμο αποστολης,αλλα τα βγαζει στα Ρωσσικα,αν και απ οτι βλεπω η τελευταια καταχωρηση δειχνει οτι βρησκεται στην Ολλανδια,ειμαι πολλυ απογοητευμενος απο το Ali,εχω χασει κοντα στα 20 ευρω συνολικα μεχρι τωρα.

Σας εχουν ερθει αγορες απο το Ali και παραλαβη απο την speedex εδω στην Ελλαδα;

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Ναι φαίνεται ότι δεν είσαι έμπειρος.

Στο Ali έχεις 90 ημέρες για να δηλώσεις ότι δεν παρέλαβες το αντικείμενο. Αν παρόλα αυτά δεν το δηλώσεις σίγουρα χάνεις τα χρήματα σου. Αλλιώς δεν χάνεις τίποτα.

Η σελίδα που αναφέρεις επάνω επάνω έχει την επιλογή eng την οποία άμα πατήσεις συ εμφανίζει την σελίδα στα αγγλικά.

Τέλος φτηνά αντικείμενα αποστέλονται χωρίς tracking number . Ή απλά με αριθμό καταγραφής.

Σε αυτη την περίπτωση κάνεις υπομονή καιαν δεν έρθει το αναφέρεις και πέρνεις τα χρήματα σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το επαθα πριν λιγες μερες. παταω cancel order του στελνω μηνυμα και μου απανταει "Hello I will arrange to send as soon as possible"

πρεπει να αποδεχτει αλλιως ξανα εμφανιζεται το processing. αν ληξει και δε το στειλει γινεται αυτοματα refund.

Εκπροσωπο για να βρεις πρεπει να σου εμφανισει στις επιλογες "transfer to agent" αφου μιλησεις με το robot

Τελικά το έκανε σήμερα shipped χωρίς να δεχτώ να πληρώσω το extra shipping cost. Αντε να δούμε τι θα παραλάβω. Κινέζοι ρε φίλε.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...