Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια μέθοδος αποστολής, για αποφυγή τελωνείου στο Ali;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μερικοί έχουν και αποθήκες σε Ευρώπη. Αλλά είναι πολύ λίγη η ποικιλία σε σχέση με ότι έχει από Κίνα! Μπορείς να δεις τι υπάρχει στα φίλτρα που έχει η αναζήτηση, πατάς "ship from" και επιλέγεις χώρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικοί έχουν και αποθήκες σε Ευρώπη. Αλλά είναι πολύ λίγη η ποικιλία σε σχέση με ότι έχει από Κίνα! Μπορείς να δεις τι υπάρχει στα φίλτρα που έχει η αναζήτηση, πατάς "ship from" και επιλέγεις χώρα.

 

Οπότε η απορία μου για αυτούς που έχουν αποθηκες σε ευρωπαϊκές χώρες. Εκτελωνιζονται η όχι; Η μόλις δουν Κινέζικα στα ΕΛΤΑ το εκτελωνιζουν έτσι κι αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η απορία μου για αυτούς που έχουν αποθηκες σε ευρωπαϊκές χώρες. Εκτελωνιζονται η όχι; Η μόλις δουν Κινέζικα στα ΕΛΤΑ το εκτελωνιζουν έτσι κι αλλιώς;

 

Η λογική λέει ότι αν κάνεις παραγγελία από την ευρωπαϊκή αποθήκη ενός πωλητή θα στο στείλει από ευρωπαϊκή χώρα και ΔΕΝ θα έχεις τελωνείο. Αλλά επειδή οι Κινέζοι είναι γενικά ψιλό-λαμογια μπορεί να στην κάνουν και να στο στείλουν το πακέτο από την Κίνα (γιατί μπορεί να μην το έχει στην Ευρώπη) τότε έχει μεγάλες πιθανότητες να εκτελωνιστει κανονικά και φυσικά σε αυτήν την περίπτωση να ζητήσεις τα λεφτά σου από το aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η απορία μου για αυτούς που έχουν αποθηκες σε ευρωπαϊκές χώρες. Εκτελωνιζονται η όχι; Η μόλις δουν Κινέζικα στα ΕΛΤΑ το εκτελωνιζουν έτσι κι αλλιώς;
Πώς θα δουν κινέζικα από ευρωπαϊκές αποθήκες;;

Νομίζουν στο τελωνείο κοιτάνε αν υπάρχουν κινέζικα γράμματα πάνω στο πακέτο ή την χώρα προέλευσης;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μου ήρθανε πράγματα αυτή την περίοδο σε 10-15μερες από το αλι. Μπράβο τους

Συστημενα η απλα? Γιατι εμενα τα συστημενα ερχονται σε 10-15 μερες, αλλα τα απλα ειδικα με το τουρκικο ταχυδρομειο που στελνουν τωρα τελευταια, κανουν πανω απο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Συστημενα η απλα? Γιατι εμενα τα συστημενα ερχονται σε 10-15 μερες, αλλα τα απλα ειδικα με το τουρκικο ταχυδρομειο που στελνουν τωρα τελευταια, κανουν πανω απο μηνα

 

Με απλό ταχυδρομείο όχι συστημένο.yanwen economic air mail.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματικά έρχονται πιο γρήγορα λόγο του ότι ο Αύγουστος είναι "κενός" μήνας από παραγγελίες και δεν μπουκώνουν τόσο στο αεροδρόμιο τα δέματα.
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματικά έρχονται πιο γρήγορα λόγο του ότι ο Αύγουστος είναι "κενός" μήνας από παραγγελίες και δεν μπουκώνουν τόσο στο αεροδρόμιο τα δέματα.

 

Θα συμφωνήσω. Έχω δέμα που έφυγε από Κίνα 13/08 και το παρελαβα 23/08.

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβριο πάλι θα έχουμε τις συνηθισμένες καθυστερήσεις εκτός και αν πάρουν περισσότερο προσωπικό πράγμα απίθανο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα χθες μια παραγγελία, την οποία φυσικά και πλήρωσα αμέσως.

Σύμφωνα με την εφαρμογή, σήμερα ταχυδρομηθηκε από τον πωλητή.

Όμως, μέχρι στιγμής, δεν έχω λάβει κανένα επιβεβαιωτικο e-mail (ούτε καν το πρώτο περί υποβολής παραγγελίας), ούτε έχω λάβει κάποια ειδοποίηση από την εφαρμογή.

Έχει κάποιο θέμα αυτές τις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έκανα χθες μια παραγγελία, την οποία φυσικά και πλήρωσα αμέσως.

 

Σύμφωνα με την εφαρμογή, σήμερα ταχυδρομηθηκε από τον πωλητή.

 

Όμως, μέχρι στιγμής, δεν έχω λάβει κανένα επιβεβαιωτικο e-mail (ούτε καν το πρώτο περί υποβολής παραγγελίας), ούτε έχω λάβει κάποια ειδοποίηση από την εφαρμογή.

 

Έχει κάποιο θέμα αυτές τις μέρες;

Ναι και σε εμένα τα ίδια κάνει
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λογικά λόγο των εκπτώσεων που έχει αυτήν την στιγμή το αλί το σύστημα λογικά θα έχει κλατάρει από τον όγκο των παραγγελιών. Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με τα email. Επίσης σήμερα ήθελα να παραγγείλω κάτι, μου τράβηξε τα χρήματα Χ2 φορές και έμεινε απλήρωτη η παραγγελία στο site ενώ τα χρήματα είχαν φύγει Χ2 από τον λογαριασμό. Ευτυχώς μέρα από 1 ώρα ξαναγύρισαν πίσω στην κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, από την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι έχουν αλλάξει το σύστημα αριθμοδοτησης των παραγγελιών κι αντί για το 1 πλέον ξεκινάνε από το 8. Αυτή είναι η αιτία που δημιουργήθηκε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με τις νεες αλλαγες για προσθετη ασφαλεια σε αγορες με καρτα τι θα γινει με το aliexpress θα συνδεεται με την τραπεζα πχ την ελληνικη και θα ζηταει κωδικους internet banking και εναν κωδικο που λαμβανουμε με sms στο κινητο μας ; .

η δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση το aliexpress ; .

οπως γραφει εδω << Αλλαγές και για… διαδίκτυο

 

Ο νέος κανονισμός της ΕΕ φέρνει και αλλαγές στις αγορές μέσω διαδικτύου που σχετίζονται με την ισχυρή ταυτοποίηση του κατόχου. Πλέον οι αγορές μέσω ίντερνετ με χρεωστικές, πιστωτικές ή προπληρωμένες κάρτες θα πρέπει να πραγματοποιούνται με ισχυρή ταυτοποίηση πελατών, τη στιγμή της αγοράς. Η ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη, κατά την διάρκεια της αγοράς, θα πραγματοποιείται μέσω: κωδικών winbank web/mobile banking και SMS extraPIN ή push notification. >>

 

πχ χωρες που ειναι στην USA δεν επηρεαζονται και δεν θα ζηταει τον προσθετο κωδικο για ισχυρη ταυτοποιηση του πελατη.

επισης μου ειπανε οτι οσες καρτες ειναι virtual card επειδη δεν εχουνε πλαστικη καρτα δεν επηρεαζονται και αφορα μονο καρτες που ειναι μεσα στην ευρωπαικη ενωση και οχι αύλες καρτες. και αυτο θα εφαρμοστει απο 14 Σεπτεμβριου και μετα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

με τις νεες αλλαγες για προσθετη ασφαλεια σε αγορες με καρτα τι θα γινει με το aliexpress θα συνδεεται με την τραπεζα πχ την ελληνικη και θα ζηταει κωδικους internet banking και εναν κωδικο που λαμβανουμε με sms στο κινητο μας ; .

 

η δεν ανηκει στην ευρωπαικη ενωση το aliexpress ; .

 

οπως γραφει εδω << Αλλαγές και για… διαδίκτυο

 

 

 

Ο νέος κανονισμός της ΕΕ φέρνει και αλλαγές στις αγορές μέσω διαδικτύου που σχετίζονται με την ισχυρή ταυτοποίηση του κατόχου. Πλέον οι αγορές μέσω ίντερνετ με χρεωστικές, πιστωτικές ή προπληρωμένες κάρτες θα πρέπει να πραγματοποιούνται με ισχυρή ταυτοποίηση πελατών, τη στιγμή της αγοράς. Η ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη, κατά την διάρκεια της αγοράς, θα πραγματοποιείται μέσω: κωδικών winbank web/mobile banking και SMS extraPIN ή push notification. >>

 

 

 

πχ χωρες που ειναι στην USA δεν επηρεαζονται και δεν θα ζηταει τον προσθετο κωδικο για ισχυρη ταυτοποιηση του πελατη.

 

επισης μου ειπανε οτι οσες καρτες ειναι virtual card επειδη δεν εχουνε πλαστικη καρτα δεν επηρεαζονται και αφορα μονο καρτες που ειναι μεσα στην ευρωπαικη ενωση και οχι αύλες καρτες. και αυτο θα εφαρμοστει απο 14 Σεπτεμβριου και μετα.

Κάνε.quote την πηγή του άρθρου να δούμε ακριβώς τι λέει.

Αν και δεν πρόκειται να γίνει αυτό που λες να ζητάει τον κωδικό σου σε καμία περίπτωση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνε.quote την πηγή του άρθρου να δούμε ακριβώς τι λέει.

Αν και δεν πρόκειται να γίνει αυτό που λες να ζητάει τον κωδικό σου σε καμία περίπτωση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

εγω το διαβασα εδω https://www.ethnos.gr/oikonomia/56954_allazoyn-ola-stis-anepafes-synallages-ti-prepei-na-gnorizete-gia-pliromes-me-karta

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία δεν λέει τίποτα για να ζητάει το Ali ή άλλο μαγαζί τον κωδικό σου στην τράπεζα.

Κανένα SMS με κωδικό επιβεβαίωσης θα λαμβάνεις και αυτό είναι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία δεν λέει τίποτα για να ζητάει το Ali ή άλλο μαγαζί τον κωδικό σου στην τράπεζα.

Κανένα SMS με κωδικό επιβεβαίωσης θα λαμβάνεις και αυτό είναι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

κανονικα παντως θα πρεπει να απορριπτεται η συναλλαγη απο την τραπεζα αμα δεν τηρουνται τα οι νεοι κανονισμοι . μακαρι να μην εχουμε προβληματα μονο αυτο θα πω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένας πωλητής στο aliexpress έχει επιλογή αποστολής από Γαλλία η Ισπανία.

τον ρώτησα με μήνυμα αν θα πληρώσω δασμούς και μου απάντησε ότι έρχεται στο σπίτι μου κατευθείαν χωρίς τελωνείο.

να τον εμπιστευθώ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι έμπιστος?

Πόσες αξιολογήσεις έχει?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι έμπιστος?

Πόσες αξιολογήσεις έχει?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

84 αξιολογήσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μου έχει γυαλίσει το λαπτοπάκι xiaomi mi air 13.3. δυστυχώς αυτην την στιγμή η τιμή του στην Ελλάδα είναι στα ουράνια. Το βρήκα στο aliexpress 680e δηλαδη γυρω στα 170Ε φθηνοτερο απο το πιο φθηνό σκρουτζομάγαζο στην Ελλάδα. Ο πωλητής ειναι ο gshopper o οποιος υποτιθετε οτι εχει μαγαζί και πολύ καλές κριτικές . Είμαι επιφυλακτικός ομως διοτι δεν εχω ξαναψωνισει απο το aliexpress. ξερω οτι θα μου αντιπροτείνετε το grearbest ομως στην παρουσα εκτός απο πιο ακριβό εχει απόθεμα στο Χονγκονγκ και οχι στην Ισπανία που έχει ο Gshopper. Αρα μεγαλύτερο ρίσκο για τελωνέιο και δασμούς. https://www.aliexpress.com/item/32857729187.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52a922e61k5brp&algo_pvid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5&algo_expid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5-0&btsid=c9ebba62-9588-417a-af2b-12e91cf65255&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μου έχει γυαλίσει το λαπτοπάκι xiaomi mi air 13.3. δυστυχώς αυτην την στιγμή η τιμή του στην Ελλάδα είναι στα ουράνια. Το βρήκα στο aliexpress 680e δηλαδη γυρω στα 170Ε φθηνοτερο απο το πιο φθηνό σκρουτζομάγαζο στην Ελλάδα. Ο πωλητής ειναι ο gshopper o οποιος υποτιθετε οτι εχει μαγαζί και πολύ καλές κριτικές . Είμαι επιφυλακτικός ομως διοτι δεν εχω ξαναψωνισει απο το aliexpress. ξερω οτι θα μου αντιπροτείνετε το grearbest ομως στην παρουσα εκτός απο πιο ακριβό εχει απόθεμα στο Χονγκονγκ και οχι στην Ισπανία που έχει ο Gshopper. Αρα μεγαλύτερο ρίσκο για τελωνέιο και δασμούς. https://www.aliexpress.com/item/32857729187.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52a922e61k5brp&algo_pvid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5&algo_expid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5-0&btsid=c9ebba62-9588-417a-af2b-12e91cf65255&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52
αφού έρχεται από Ισπανία μια χαρά! δεν θα έχεις άλλες χρεώσεις. στείλε του ένα μήνυμα και ρώτησε τον για να σιγουρευτείς.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μου έχει γυαλίσει το λαπτοπάκι xiaomi mi air 13.3. δυστυχώς αυτην την στιγμή η τιμή του στην Ελλάδα είναι στα ουράνια. Το βρήκα στο aliexpress 680e δηλαδη γυρω στα 170Ε φθηνοτερο απο το πιο φθηνό σκρουτζομάγαζο στην Ελλάδα. Ο πωλητής ειναι ο gshopper o οποιος υποτιθετε οτι εχει μαγαζί και πολύ καλές κριτικές . Είμαι επιφυλακτικός ομως διοτι δεν εχω ξαναψωνισει απο το aliexpress. ξερω οτι θα μου αντιπροτείνετε το grearbest ομως στην παρουσα εκτός απο πιο ακριβό εχει απόθεμα στο Χονγκονγκ και οχι στην Ισπανία που έχει ο Gshopper. Αρα μεγαλύτερο ρίσκο για τελωνέιο και δασμούς. https://www.aliexpress.com/item/32857729187.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.52a922e61k5brp&algo_pvid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5&algo_expid=f4b1fea3-4675-48a8-8bf8-1db8db0f4ff5-0&btsid=c9ebba62-9588-417a-af2b-12e91cf65255&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52
Εγγύηση θα έχεις από τον Αλι;

Εγώ δεν θα το ρισκαρα για τέτοιο κόστος.

Θα θεωρούσα τα 170€ ως εγγύηση+ αποφυγή τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...