Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ μικρή η διαφορά τους.

 

Διάλεξα aliexpress και ότι βγει

19,5 αξία + 2,7 μεταφορικά

 

Λάμπες led

 

Ακόμη δεν έχουν σταλεί

Αργούν αρκετά παραπάνω από ebay

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάλεξα aliexpress και ότι βγει

19,5 αξία + 2,7 μεταφορικά

 

Λάμπες led

 

Ακόμη δεν έχουν σταλεί

Αργούν αρκετά παραπάνω από ebay

 

θελω και εγω να παραγγειλω λαμπες led αλλα σκεφτομαι το τελωνειο και το φπα ποσο θα τις χρυσοπληρωσω.

επισης ο αδελφος μου που αγορασει κατι απο 300 ευρω με τελωνειο ητανε με dhl και ηρθε με spedex και μας εκαναν παραπονα οτι δεν μπορουνε να μας το φερουνε γιατι ειναι δυσπρωτη περιοχη και τους κραξαμε και τελικα το εφεραν , παντως και φπα και τελωνειο του κοστισε γυρω στα 100 το τελωνειο και 56 ευρω το φπα κατι τετοιο πολυ ακριβα , και τωρα δεν ξερω τι γινεται με αυτο, για αυτο δεν ξερω τι αξια να αγορασω για μην περασει τελωνειο και ή και να περασει τι θα μου κοστισει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα τελωνείο όταν το κόστος είναι 22 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά. Αυτό είναι σίγουρο .

Αν μιλάμε για λάμπες LED δεν θα έχεις πρόβλημα αν δεν παραγγείλεις πολλές στο ίδιο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως στελνουν με Singapore η China Post Registered, αλλα ερχεται πολυ πιο γρηγορα απο το να επιλεξεις να σου στειλουν με China Post.
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως στελνουν με Singapore η China Post Registered, αλλα ερχεται πολυ πιο γρηγορα απο το να επιλεξεις να σου στειλουν με China Post.

 

ηδη περιμενω εγω ενα bluetooth handset το εχω αγορασει απο 3/10 και ακομα τιποτα δεν μου εχει ερθει βεβαια γραφει μεσα deliver tine 24-43 days και ειναι free και οχι tracking και carrier sellers shipping method.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πώς μπορώ να βρω το "τιμολόγιο" αγοράς από aliexpress για να το στείλω τελωνείο;

 

Screenshot από την αγορά

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βρω το "τιμολόγιο" αγοράς από aliexpress για να το στείλω τελωνείο;

 

Screenshot από την αγορά

 

Και την τράπεζα ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα και καλή χρονιά.Φιλος έκανε παραγγελία από Aliexpress 2 smartwatch από διαφορετικούς πωλητές.Επειδή έκανε και κάποιες άλλες παραγγελίες οι οποίες του ήρθαν δεν ασχολήθηκε.Ομως τα ρολόγια δεν ήρθαν ποτέ με αποτέλεσμα να αρχίσει να ψάχνεται.Πριν λίγες μέρες μου το ανέφερε και μου είπε ότι η παραγγελία έγινε μέσα Οκτωβρίου βάζοντας την χρεωστική του κάρτα (δεν είχε ιδέα ο άνθρωπος από αγορές από Κίνα κλπ).Προσπαθώντας να τον βοηθήσω μπήκε στην εφαρμογή και είδε ότι του είχαν στείλει από 4-5 μηνύματα ο κάθε πωλητής τα οποία δεν πήρε ποτέ χαμπάρι(μεγάλο φάουλ) και του ζητούσαν κάποιες διευκρινίσεις για την διεύθυνση και την περιοχή για να μπορέσουν να τα στείλουν...Τωρα μετά από 3 μήνες κάναμε έναν κόπο να στείλουμε από ένα μήνυμα και ο ένας απάντησε ότι έχει κλείσει η παραγγελία,αν επιθυμείς μπορείς να βάλεις μια νέα και θα στο στείλω.Ο 2ος είπε ότι αν συμφωνείς και συ να βάλεις μια νέα με ένα νέο tracking number και να το παρακολουθήσουμε..Επειδή από Ali δεν έχω παραγγείλει εγώ,να του πω να το πάρει απόφαση ότι έχασε τα χρήματα να τελειώνει;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χάσει τα χρήματα του γιατί μπορεί να πάει να το αναφέρει στην τράπεζα και να πάρει τα χρήματα του πίσω.

Συνιστώ να συνεχίσει να μιλάει με τους πωλητές μέχρι να του τα στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χάσει τα χρήματα του γιατί μπορεί να πάει να το αναφέρει στην τράπεζα και να πάρει τα χρήματα του πίσω.

Συνιστώ να συνεχίσει να μιλάει με τους πωλητές μέχρι να του τα στείλουν.

 

Πολύ ωραία,σ ευχαριστώ Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Θέλω να πάρω ένα συναγερμό αυτοκινήτου από το άλλο. Έχει σαν μέθοδο.αποστολης postnl λογικά έρχεται από Ολλανδία χωρίς τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Αν έρθει από Κίνα θα πληρώσεις τελωνείο ακόμα και με post NL.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια το Aliexpress έχει ''πόντους'' που μπορείς να τους εξαργυρώσεις ? παλιά αγόραζα απο China Buye και είχε !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Αν έρθει από Κίνα θα πληρώσεις τελωνείο ακόμα και με post NL.

 

Α δεν το ήξερα. Πώς υπολογίζεται το τελωνείο. Η αξία του αντικειμένου μαζί με τα μεταφορικά ειναι

 

Ευχαριστώ Βασιλη

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Αν έρθει από Κίνα θα πληρώσεις τελωνείο ακόμα και με post NL.
Βασικά δεν είναι 100% σίγουρο.

Μπορεί να έχει δηλωμένη χαμηλή αξία ή να είναι τυχερός και να περάσει χωρίς φόρο τελωνείου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μικρή ερώτηση αν έχει κάποιος εμπειρία.

Αγόρασα κάτι με 50 περίπου ευρώ κόστος. Δεν έχω θέμα να πληρώσω τελωνείο. Το πρόβλημα είναι ότι από κακή συνεννόηση έστειλε αποστολή χωρίς tracking number ο πωλητής. Με αυτά τα δέματα τι γίνεται; Πως μπορώ να μάθω αν έχει φτάσει, αν είναι στο τελωνείο και έχει κρατηθεί κλπ? Στο παρελθόν μου έχει τύχει να δω από το tracking σύστημα των ΕΛΤΑ και να στείλω παραστατικό για να ξεκολλήσει δέμα.

Υπάρχει διαδικασία που σου στέλνουν μέσω ΕΛΤΑ κάποιο έντυπο ή έρχεται στο ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής σου και πληρώνεις εκεί για να το παραλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

Μικρή ερώτηση αν έχει κάποιος εμπειρία.

Αγόρασα κάτι με 50 περίπου ευρώ κόστος. Δεν έχω θέμα να πληρώσω τελωνείο. Το πρόβλημα είναι ότι από κακή συνεννόηση έστειλε αποστολή χωρίς tracking number ο πωλητής. Με αυτά τα δέματα τι γίνεται; Πως μπορώ να μάθω αν έχει φτάσει, αν είναι στο τελωνείο και έχει κρατηθεί κλπ? Στο παρελθόν μου έχει τύχει να δω από το tracking σύστημα των ΕΛΤΑ και να στείλω παραστατικό για να ξεκολλήσει δέμα.

Υπάρχει διαδικασία που σου στέλνουν μέσω ΕΛΤΑ κάποιο έντυπο ή έρχεται στο ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής σου και πληρώνεις εκεί για να το παραλάβεις;

 

Δυστυχώς θα πληρώσεις 23% (βάση αναγραφόμενη τιμής στο δέμα) και 15€ έξοδα εκτελωνισμού. Εκτός άν γλιστρήσει καταλάθος της προσοχής !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μειώθηκε ο Φ.Π.Α. στο 23 % ;;

 

Γιατί πόσο ειναι ?

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

24 % είναι .

 

Sory 24% ειναι ! εντάξει, στο 50€ του φίλου θα ειναι 0.05 λεπτά παραπάνω η λυπητερή !

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου δεν είναι τα χρήματα, τα είχα υπολογισμένα από πριν ότι θα τα πληρώσω μιας και η φθηνότερη άλλη επιλογή από ΕΕ ήταν τρομακτικά ακριβότερη.

Το θέμα μου είναι αν φτάνει τελικά το αντικείμενο κάποια στιγμή στα χέρια μου γιατί δεν ξέρω πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου από το τελωνείο για να πληρώσω ότι είναι να πληρώσω.

Μου έρχεται έγγραφη ειδοποίηση μέσω ΕΛΤΑ να επικοινωνήσω με το τελωνείο;

Μου έρχεται παραστατικό που πάω απευθείας στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, τα πληρώνω και μου δίνουν το αντικείμενο;

Ή γίνεται κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου δεν είναι τα χρήματα, τα είχα υπολογισμένα από πριν ότι θα τα πληρώσω μιας και η φθηνότερη άλλη επιλογή από ΕΕ ήταν τρομακτικά ακριβότερη.

Το θέμα μου είναι αν φτάνει τελικά το αντικείμενο κάποια στιγμή στα χέρια μου γιατί δεν ξέρω πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου από το τελωνείο για να πληρώσω ότι είναι να πληρώσω.

Μου έρχεται έγγραφη ειδοποίηση μέσω ΕΛΤΑ να επικοινωνήσω με το τελωνείο;

Μου έρχεται παραστατικό που πάω απευθείας στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου, τα πληρώνω και μου δίνουν το αντικείμενο;

Ή γίνεται κάτι άλλο;

 

Αφου δεν υπάρχει Tracking Number ώστε να το δεις μόνος σου αμα μπήκε στο τελωνείο θα σε στείλουν γραμμα στην διεύθυνση που ειναι δηλωμένη στο δεμα για να τους στείλεις τα παραστατικά του δέματος. Ολα αυτα μονο στην περίπτωση που μπει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...