Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ! Οπότε είτε αναμονή του δέματος, είτε γράμματος για την πληρωμή.

Επίσης άλλο αστείο σήμερα ήρθε δέμα από παραγγελία 2 Οκτωβρίου που είχε δηλώσει ο πωλητής ότι την είχε στείλει 2 ημέρες μετά. Δεν είχα ανοίξει dispute γιατί ήταν 60 σεντς το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ! Οπότε είτε αναμονή του δέματος, είτε γράμματος για την πληρωμή.

Επίσης άλλο αστείο σήμερα ήρθε δέμα από παραγγελία 2 Οκτωβρίου που είχε δηλώσει ο πωλητής ότι την είχε στείλει 2 ημέρες μετά. Δεν είχα ανοίξει dispute γιατί ήταν 60 σεντς το κόστος.

Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις στο τελωνείο πλέον οπότε ο πωλητής να το είχε στείλει όντως τότε.. Επίσης καλύτερα που σου το εστείλε χωρίς track number γιατί αν η τιμή που έγραψε στο κουτί είναι κάτω από 22€ και δεν έγραψε 50€ που λες υπάρχει τεράστια πιθανότητα να το γλυτώσεις το τελωνείο! Άσε που αν δε σου έρθει δικαιώνεσαι κατευθείαν γιατί δεν έχει track number..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα από το aliexpress από κατάστημα με αποθήκη στην Ευρώπη μια οθόνη αυτοκινήτου αξίας 135€. Το πρόβλημα είναι ότι το πακέτο βρίσκεται από τις 16/2 στο κέντρο διαλογής ΕΛΤΑ Ηρακλείου και μετά από πίεση για το πότε θα το παραλάβω μου απάντησαν χθες ότι δεν το βρίσκουν και μάλλον χάθηκε. Σ'αυτήν την περίπτωση, μπορώ να κάνω dispute στο aliexpress και να ζητήσω refund ή ότι αποζημίωση διεκδικήσω θα είναι μόνο από τα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αποζημίωαη θα πάρεις από το Aliexpress, Τα Ελτα δεν γνωρίζουν αν είσαι ο ιδιοκτήτης ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Αποζημίωαη θα πάρεις από το Aliexpress, Τα Ελτα δεν γνωρίζουν αν είσαι ο ιδιοκτήτης ή όχι.

 

Αφού έχει tracking number πως δεν πιστοποιηση ότι δεν ειναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος. Και απο την στιγμή που το tracking number δείχνει οτι εφτασε και χάθηκε στην Ελλαδα, τότε έχει κάθε δικαίωμα με την απόδειξη αγοράς και το αντίστοιχο tracking number να ζητήσει ευθύνες απο τα ΕΛΤΑ !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα δεν είναι να ζητήσει ευθήνες.

Το θέμα είναι να πάρει αποζημίωση.

Και αποζημίωση δικαιούτε αυτός που το ασφάλισε δηλαδή ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κα να δυο πράγματα. Εχω αγοράσει δύο πακέτα χαμηλής αξίας. Συνήθως τα πακέτα αργούν αλλά μετά απο 3 -4 εβδομάδες έρχονται. Και στα δύο στο tracking δείχνει κάτι παρόμοιο με αυτό: (Σχεδιάζετε να σαλπάρουμε, Προγραμματίστε τον αριθμό πτήσης lh8415-1282, προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης 03:25) τα νούμερα και οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικά παραδείγματα. Για το πρώτο άνοιξα σήμερα dispute με aliexpress γιατί πέρασε και η ημερομηνία παραλαβής. Το δεύτερο πάει και αυτό για εκεί. Επίσης άλλα δυο πακέτα μικρής αξίας απο άλλα μαγαζιά εκτός aliexpress έχουν αργήσει με το ένα να μην έρχεται ποτέ.

Συμβαίνει κάτι με το ταχυδρομείο ή γενικά με τις αγορές απο Κίνα; Μπορώ να κάνω κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω κα να δυο πράγματα. Εχω αγοράσει δύο πακέτα χαμηλής αξίας. Συνήθως τα πακέτα αργούν αλλά μετά απο 3 -4 εβδομάδες έρχονται. Και στα δύο στο tracking δείχνει κάτι παρόμοιο με αυτό: (Σχεδιάζετε να σαλπάρουμε, Προγραμματίστε τον αριθμό πτήσης lh8415-1282, προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης 03:25) τα νούμερα και οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικά παραδείγματα. Για το πρώτο άνοιξα σήμερα dispute με aliexpress γιατί πέρασε και η ημερομηνία παραλαβής. Το δεύτερο πάει και αυτό για εκεί. Επίσης άλλα δυο πακέτα μικρής αξίας απο άλλα μαγαζιά εκτός aliexpress έχουν αργήσει με το ένα να μην έρχεται ποτέ.

 

Συμβαίνει κάτι με το ταχυδρομείο ή γενικά με τις αγορές απο Κίνα; Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συμβαίνει αυτό που λέγεται Ελληνικά ταχυδρομεία

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμένω δέμα το οποίο πάει στην Πάτρα

Εδώ πάρει πόσα τηλέφωνα πως είναι για Θεσσαλονίκη αλλά η απάντηση είναι πως ο παραλήπτης υπάρχει όντως στην Πάτρα

Κάνω dispute, με τα πολλά δικαιώνομαι και περιμένω refund

Την άλλη μέρα το δέμα είναι σπίτι μου!

Και το tracking number ίδιο με της Πάτρας

Ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Πώς υπολογίζουμε το τελωνείο που θα πληρώσουμε; Η αξία του δέματος με τα μεταφορικά *24%+15€? Τα λέω σωστά;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια ξερει κανεις τι γινεται με το λαμογιοαλιεχπρες σημερα σε 15 ωρες τελειωνει η προστασια που εχω απο μια παραγγελια και δεν με αφηνει να ανοιξω Dispute μου λεει αυτο ??

 

 

Our records show that your order was recently shipped and is currently in transit. For this shipping method, no tracking information will be provided in your destination country. According to our past experience, the majority of the packages will be delivered within the time frame promised by the seller. If your package does not arrive by 2019-04-02 , please open dispute and we will handle this immediately. We appreciate your patience.

Go to track my order

 

τι ειναι αυτα καινουρια κολπα με τους κινεζους προσοχη !

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τι γινεται με το λαμογιοαλιεχπρες σημερα σε 15 ωρες τελειωνει η προστασια που εχω απο μια παραγγελια και δεν με αφηνει να ανοιξω Dispute μου λεει αυτο ??

 

 

Our records show that your order was recently shipped and is currently in transit. For this shipping method, no tracking information will be provided in your destination country. According to our past experience, the majority of the packages will be delivered within the time frame promised by the seller. If your package does not arrive by 2019-04-02 , please open dispute and we will handle this immediately. We appreciate your patience.

Go to track my order

 

τι ειναι αυτα καινουρια κολπα με τους κινεζους προσοχη !

Τι προσοχή δηλαδή και πού την είδες την λαμογιά από ένα site που αγοράζουν εκατομμύρια κόσμος;

Έχεις καταλάβει την διαφορά μεταξύ πλατφόρμα πώλησης και πωλητή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι προσοχή δηλαδή και πού την είδες την λαμογιά από ένα site που αγοράζουν εκατομμύρια κόσμος;

Έχεις καταλάβει την διαφορά μεταξύ πλατφόρμα πώλησης και πωλητή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ρε φίλε τι λες έχω κάνει εκατοντάδες αγορές και σου λέω δεν με αφήνει να ανοίξω διαμάχη ενώ δεν έχω παραλάβει τίποτα !!!

Σε περίπου 10 ώρες τελειώνει η προστασία και τέλος

αν αυτό ρε μεγάλε δεν είναι λαμόγια του αλιεξπρες τι είναι τότε για πες μας γιατί γεμίσαμε από έξυπνους εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει και εμένα να μην με αφήνει να ανοίξω dispute..πριν κάμποσο καιρό με το AliExpress..επικοινώνησα με τον πωλητή και μου επέκτεινε τον χρόνο είκοσι μέρες ακόμα..όταν τελείωναν και αυτές και δεν είχα παραλάβει το δέμα, άνοιξα κανονικά dispute και πήρα τα χρήματά μου πίσω...Η αλήθεια είναι πάντως ότι τα ΕΛΤΑ τα έχουν κάνει μπαχαλο.. Εχθές παρέλαβα δέμα από AliExpress με παραγγελία στις 14/12
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει και εμένα να μην με αφήνει να ανοίξω dispute..πριν κάμποσο καιρό με το AliExpress..επικοινώνησα με τον πωλητή και μου επέκτεινε τον χρόνο είκοσι μέρες ακόμα..όταν τελείωναν και αυτές και δεν είχα παραλάβει το δέμα, άνοιξα κανονικά dispute και πήρα τα χρήματά μου πίσω...Η αλήθεια είναι πάντως ότι τα ΕΛΤΑ τα έχουν κάνει μπαχαλο.. Εχθές παρέλαβα δέμα από AliExpress με παραγγελία στις 14/12

 

δεν προλαβαινω για επεκταση φιλε σε λιγο τελειωνει η προστασια ευτηχως ειναι μικρο το ποσο

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και εγώ 10 μέρες πριν λήξει και δεν μου έχει έρθει δίνω μία ευκαιρία στον Κινέζο να μου επεκτείνει την διάρκεια (όση θέλει αυτός ακόμα) μπας και έρθει το πακέτο. Αν τελειώσουν και αυτές οι μέρες δεν αφήνω να κατέβουν κάτω από 5 κάνω dispute παίρνω τα χρήματα και τελειώνει η ιστορία. Αν έρθει έχει καλός. Φυσικά ο Κινέζος χτυπιέται με το dispute αλλά εγώ το αφήνω να μπει το ίδιο το aliexpress που φυσικά με δικαιώνει. Μην αφήνεται να περνάνε οι μέρες. Να τα παρακολουθειτε και οι ίδιοι.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε τι λες έχω κάνει εκατοντάδες αγορές και σου λέω δεν με αφήνει να ανοίξω διαμάχη ενώ δεν έχω παραλάβει τίποτα !!!

 

Σε περίπου 10 ώρες τελειώνει η προστασία και τέλος

 

αν αυτό ρε μεγάλε δεν είναι λαμόγια του αλιεξπρες τι είναι τότε για πες μας γιατί γεμίσαμε από έξυπνους εδώ μέσα

Και εγώ έχω κάνει δεκάδες αγορές και ποτέ δεν είχα θέμα όταν χρειάστηκε με dispute και refund.

Ποιος είναι ο εξυπνάκιας που μπαίνει και κράζει όταν δεν ξέρει πώς να δουλέψει την υπηρεσία όταν ειδικά ξέρει από εκατοντάδες αγορές...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάνει δεκάδες αγορές και ποτέ δεν είχα θέμα όταν χρειάστηκε με dispute και refund.

Ποιος είναι ο εξυπνάκιας που μπαίνει και κράζει όταν δεν ξέρει πώς να δουλέψει την υπηρεσία όταν ειδικά ξέρει από εκατοντάδες αγορές...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

να σου πω ρε μεγαλε αν εσυ εισαι γκαου και δεν καταλαβαινεις τι ειπα δεν φταιω εγω αντε κανε μας την χαρη που σου θιξαμε τους κινεζους

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ρε μεγαλε αν εσυ εισαι γκαου και δεν καταλαβαινεις τι ειπα δεν φταιω εγω αντε κανε μας την χαρη που σου θιξαμε τους κινεζους
Δεν του έθιξες κανένα Κινέζο μια χαρά τα λέει! Επίσης αν είχες κάνει τόσες πολλές παραγγελίες που λες, θα είχες διαβάσει ότι έχεις άλλες 15 μέρες αφού τελειώσει η προστασία ή κάνεις επιβεβαίωση αποστολής για dispute. a7b8477aec81ede0cd4ddb39f338cbff.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν του έθιξες κανένα Κινέζο μια χαρά τα λέει! Επίσης αν είχες κάνει τόσες πολλές παραγγελίες που λες, θα είχες διαβάσει ότι έχεις άλλες 15 μέρες αφού τελειώσει η προστασία ή κάνεις επιβεβαίωση αποστολής για dispute. a7b8477aec81ede0cd4ddb39f338cbff.jpg

 

θα μπορουσε να μου πει αυτο φιλε οχι να το παιζει πονηρος και ναι εχω κανει πολλες παραγγελιες χωρις αυτο να μου εχει συμβεί ποτε

 

υγ και τωρα που εχει τελειωσει η προστασια dispute δεν με αφηνει να ανοιξω

 

αυτα για την ιστορια γιατι αλλο δεν θα ασχοληθω για 4 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει πολλές αγορές από Ali μπορώ να πω τα καλύτερα. Πριν 3 μήνες είχα πάρει οθόνη για J3 να την αλλάξω μόνος. Ήρθε και δεν δούλευε άναβε αλλά δεν έδειχνε η οθόνη. Στέλνω μήνυμα για να στείλουν άλλοι μαζί με βίντεο οτι δεν δουλεύει και την επόμενη μέρα έστειλαν άλλη με tracking number δωρεάν. Ήρθε πριν 1 βδομάδα και δουλεύει πάρα πολύ καλά. Μια φορά πέρασαν τελωνείο κάτι κάμερες των 60 ευρώ η μία στις οποίες με πήραν τηλέφωνο να τους στείλω την απόδειξη ώστε να βάλουν σωστό τελωνείο στην πραγματική αξία. 15 ευρώ συν 24%. Για <22 ευρώ το Ali είναι εξαιρετικό. Για πάνω από 22 είναι λίγο ρίσκο γιατί δεν έχουν priority.
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να μου πει αυτο φιλε οχι να το παιζει πονηρος και ναι εχω κανει πολλες παραγγελιες χωρις αυτο να μου εχει συμβεί ποτε

 

 

 

υγ και τωρα που εχει τελειωσει η προστασια dispute δεν με αφηνει να ανοιξω

 

 

 

αυτα για την ιστορια γιατι αλλο δεν θα ασχοληθω για 4 ευρω

Τότε επικοινώνησε με τον πωλητή μήπως και βγάλεις άκρη. Τι να πω εμένα πάντως δεν μου έχει ξανά συμβεί.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...