Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, ψάχνουν το tracking και βλέπουν οτι ειναι τριγωνική αποστολή πλέον οπότε τα φορολογούν κανονικά
.

Δεν το είχα ακούσει ξανά αυτό.

Δηλαδή στην πραγματικότητα δεν έχει πραγματοποιηθεί εκτελωνισμός στην Αγγλία και πραγματοποιείται εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, ψάχνουν το tracking και βλέπουν οτι ειναι τριγωνική αποστολή πλέον οπότε τα φορολογούν κανονικά

 

Κάτσε λίγο, πώς το ξέρεις αυτό; Δηλαδή παρεμβαίνει το τελωνείο στην UPS ή την DHL; Τι είναι αυτά;

Αυτή η μέθοδος αποστολής έχει επιπλέον κόστος περίπου 20€ οπότε το τελωνείο έχει προπληρωθεί.

Έχεις σχετική εμπειρία να καταθέσεις;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

@billphone Εχθές παρέλαβα δέμα με αυτό τον τρόπο....δεν ισχύουν αυτά που λέει το παιδί, βασικά σου δίνουν δύο αριθμούς αποστολής, έναν από κινα-Ευρωπη όπου και λογικά γίνεται εκτελωνισμος, και έναν δεύτερο από Ευρώπη για Ελλάδα, οπότε η χώρα αποστολής είναι η Ευρώπη και δεν υπάρχει κανένας επιπλέον δασμός.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@billphone Εχθές παρέλαβα δέμα με αυτό τον τρόπο....δεν ισχύουν αυτά που λέει το παιδί, βασικά σου δίνουν δύο αριθμούς αποστολής, έναν από κινα-Ευρωπη όπου και λογικά γίνεται εκτελωνισμος, και έναν δεύτερο από Ευρώπη για Ελλάδα, οπότε η χώρα αποστολής είναι η Ευρώπη και δεν υπάρχει κανένας επιπλέον δασμός.

 

Ωραίος, ευχαριστούμε!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό όταν παραγγελνω από aliexpress μου εμφανίζεται μια χρεώσω 1 ευρώ στην κάρτα. Πήρα την τράπεζα και μου είπαν πως είναι προμήθεια για αγορά σε ξένο νόμισμα. Τώρα θυμήθηκαν πως είναι σε ξένο νόμισμα τα τελευταία 4 χρόνια κάνω αγορές από εκεί. Έχετε παρατηρήσει και εσείς κάτι παρόμοιο; πως γίνεται να το αποφύγω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό όταν παραγγελνω από aliexpress μου εμφανίζεται μια χρεώσω 1 ευρώ στην κάρτα. Πήρα την τράπεζα και μου είπαν πως είναι προμήθεια για αγορά σε ξένο νόμισμα. Τώρα θυμήθηκαν πως είναι σε ξένο νόμισμα τα τελευταία 4 χρόνια κάνω αγορές από εκεί. Έχετε παρατηρήσει και εσείς κάτι παρόμοιο; πως γίνεται να το αποφύγω?

Tι τράπεζα έχεις; Η Eurobank ανέκαθεν είχε ελάχιστη χρέωση προμήθειας, και τελευταία κι η Πειραιώς αύξησε την ελάχιστη χρέωση προμήθειας αλλά δε θυμάμαι πόσο

Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς έχω. Να το αποφύγω δεν γίνεται φαντάζομαι σωστά;

Όχι. Αλλά Alpha bank, Εθνική, προς το παρόν δεν έχουν ελάχιστη χρέωση (πληρώνεις δηλαδή μόνο ανάλογα το ποσό, χρέωση προμήθειας, χωρίς ελάχιστη χρέωση πχ 1€ ακόμη κι αν η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος είναι 0.01), με την Εθνική να χει με διαφορά την καλύτερη ισοτιμία συναλλάγματος EUR/USD

Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς έχω. Να το αποφύγω δεν γίνεται φαντάζομαι σωστά;

 

Σε Προπληρωμένη Πειραιώς (winbank WEBUY) ΔΕΝ με χρέωσε χθες......5 παραγγελίες ξεχωριστές...! την βγάζεις και την φορτώνεις (1€η φόρτωση όσα χρήματα και αν βάλεις) μόνο σου απο το σπιτι......!!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην προπληρωμένη έχει προμήθεια στην κατάθεση. Από παντού να τα παίρνουν θελουν. Με βλέπω για Άλφα.

 

Γιατί 5 ...5 € θα την φορτώνεις...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν αλλάξεις τις ρυθμισεις του λογαριασμού σου μέσα από το aliexpress σε ευρώ τότε σε χρεώνει κανονικά € χωρίς να κάνει μετατροπή νομίσματος.

Δοκιμασε το την επομένη φορά αν θες καθώς πάνε κάνα δύο χρόνια που το είχα κάνει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι μόνο η εμφάνιση αλλάζει. Πριν την πληρωμή εμφανίζονται δολάρια. Με την paypal δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά στο aliexpress δεν έχει paypal
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στο αλι αγοραζα σε ευρω και ποτε δεν ειχα προμηθεια. Μονο σε ξενο νομισμα ειχα προμηθεια μετατροπης σε ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι μόνο η εμφάνιση αλλάζει. Πριν την πληρωμή εμφανίζονται δολάρια. Με την paypal δεν έχω τέτοιο πρόβλημα αλλά στο aliexpress δεν έχει paypal

νομιζω κανεις λαθος.

κανονικα αλλαζει σε ευρω και η πληρωμη σε ευρω γινεται, χωρις προμηθεια

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μια από τα ίδια.. Ποτέ δε μου έφαγε κάτι παραπάνω από αυτό που αναγράφει σε € στην εφαρμογή του Αλί.. Από σελίδα έχω καιρό να μπω αλλά το ίδιο θα είναι! Επίσης μόλις έκανα μια αγορά για δοκιμή και το ποσό που έδειχνε, τόσο χρέωσε και η τράπεζα.

νομιζω κανεις λαθος.

κανονικα αλλαζει σε ευρω και η πληρωμη σε ευρω γινεται, χωρις προμηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μικροπαραγγελια απο ali(μπαταρια κινητου ) κοντευει 2 μηνες και στο status αναφερει: Your order will be closed in: 1 days 36 minutes. Τι κανω το αφηνω να κλεισει; Ειναι χωρις tracking number και το τελευταιο status απο το κινεζικο ταχυδρομειο αναφερει :Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2018-04-20 00:15:36

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις να κλείσει δεν δικαιούσε τίποτα μετά .

ζήτα Παράταση ή δήλωσε μη παραλαβή έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις να κλείσει δεν δικαιούσε τίποτα μετά .

ζήτα Παράταση ή δήλωσε μη παραλαβή έγκαιρα.

Ευχαριστω. Θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μικροπαραγγελια απο ali(μπαταρια κινητου ) κοντευει 2 μηνες και στο status αναφερει: Your order will be closed in: 1 days 36 minutes. Τι κανω το αφηνω να κλεισει; Ειναι χωρις tracking number και το τελευταιο status απο το κινεζικο ταχυδρομειο αναφερει :Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

2018-04-20 00:15:36

Γιατί ταξιδεύουν μπαταρίες;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό από αλι αξίας 100 ευρώ. Ομως όσα προϊόντα έχουν αξία άνω των 25 ευρώ περνάνε τελωνείο. Επικοινώνησα με τον πωλητή κ μου είπε για να αποφύγουμε στην περιγραφή θα αναφέρει άλλο προϊόν κ μικρότερη αξία. Έτσι κάνει σε όλους. Τι να κάνω??
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό από αλι αξίας 100 ευρώ. Ομως όσα προϊόντα έχουν αξία άνω των 25 ευρώ περνάνε τελωνείο. Επικοινώνησα με τον πωλητή κ μου είπε για να αποφύγουμε στην περιγραφή θα αναφέρει άλλο προϊόν κ μικρότερη αξία. Έτσι κάνει σε όλους. Τι να κάνω??
Πήγαινε σε κανένα banggood ή gearbest που έχουν priority...
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο bangood αναφέρει priority direct mail.Αυτο εννοείς??Δεν παίζει τελωνείο με αυτό την αποστολή?
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο bangood αναφέρει priority direct mail.Αυτο εννοείς??Δεν παίζει τελωνείο με αυτό την αποστολή?
Ναι με αυτό! Δύο κινητά έχω παραγγείλει μέχρι τώρα με αυτόν τον τρόπο και δεν είχα τελωνείο..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο Banggood έχει ασφάλιση για το τελωνείο, αν πληρώσεις τους φωτογραφίζεις την απόδειξη των ΕΛΤΑ και σου επιστρέφουν τα χρήματα του φόρου. Σ' εμένα επέστρεψαν 27 ευρώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να αναφέρω πως πληρώνεις ένα πολύ μικρό ποσό ασφάλιστρα 1-2 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...