Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μιας και πήρα φόρα ... και ένας σύντομος οδηγός για update της ρομ με spflash tool !

 

Η όλη επιχείρηση έγινε επιτυχώς σε win7 64bit, πριν κάνουμε ότι κάνουμε παίρνουμε backup ότι δεν θέλουμε να χάσαουμε και το έχουμε αποθηκεύσει στο τηλέφωνο...

Αν έχετε βάλει κάρτα sd αυτή μείνει ανέπαφη (εγώ πάντως την έβγαλα και αυτή :O ).

Το τηλέφωνο πρέπει να είναι σβηστό και να μην είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μέχρι το βήμα 7 όπου απαιτείται η σύνδεση του.

 

1) Κατεβάζουμε τη ρόμ που θέλουμε να περάσουμε στο κινητό μας.

Στη δική μου περίπτωση κατέβασα την V3-E Ultimate Stock που είναι η στοκ ενημέρωση, για το 1ο batch κινητών, έτοιμη ρουταρισμένη, με cwm recovery και με 3.5gb χώρο για εγκατάσταση εφαρμογών (απο 0.99).

 

2) Κατεβάζουμε τη τελευταία έκδοση flash tool, η διαδικασία έγινε με την έκδοση SP_Flash_Tool_v5.1343.01

 

3) Αποσυμπιέζουμε τα 2 download που κατεβάσαμε παραπάνω, ανοίγουμε το φάκελο sp flash tool και τρέχουμε το flash_tool.exe

 

4) Πατάμε στο κουμπάκι που λέει: Scatter-loading [ATTACH]39774[/ATTACH]

 

5) Μέσω του παραθύρου που άνοιξε, πρέπει να πάμε στο φάκελο που δημιουργήθηκε απο την αποσυμπίεση του αρχείου της ρόμ που κάναμε στο βήμα 3...

Στη περίπτωση μου κάνοντας αποσυμπίεση του CHINAPHONEARENA_V3_ROOTED_6044_CWM_3500MB_6GB_INTERNAL.rar το αρχείο scatter βρίσκεται μέσα στο φάκελο !Files_to_FlashTool [ATTACH]39775[/ATTACH]

 

Ανοίγοντας το φάκελο !Files_to_FlashTool επιλέγουμε το MT6582_Android_scatter [ATTACH]39776[/ATTACH] και πατάμε open

 

6) Πατάμε το κουμπί download [ATTACH]39777[/ATTACH]

 

7) Συνδέουμε το τηλέφωνο σβηστό με τη μπαταρία. (Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας)

 

Λογικά αν όλα έχουν πάει καλά, η διαδικασία ξεκινά και παρατηρούμε κινητικότητα (Το ποσοστό αρχίζει και ανεβαίνει) στο κάτω μέρος του sp flash tool [ATTACH]39778[/ATTACH]

 

Περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μας βγάλει το παραθυράκι με το οκ http://s27.postimg.org/fblr6k57j/spflash_3.jpg

 

8) Αφαιρούμε το τηλέφωνο απο το καλώδιο usb και το ανοίγουμε κρατώντας το κουμπί power μαζί με το κουμπί volume up της συσκευής έτσι ώστε να μπούμε στο cwm menu.

 

9) Εκεί διαλέγουμε την επιλογή Factory reset, εφόσον ολοκληρωθεί επαννεκινούμε το κινητό και είμαστε κομπλέ :)

 

ακολου8ησα τον οδηγο ομως σεν ξεκιναει το install ειμαι με 1.01 και εχω περασει τους drivers v4150 MTK65xx ADB VCOM Driver Download καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

ακολου8ησα τον οδηγο ομως σεν ξεκιναει το install ειμαι με 1.01 και εχω περασει τους drivers v4150 MTK65xx ADB VCOM Driver Download καμια ιδεα?

πατας download

βγαζεις μπαταρια-->συνδεεις usb-->βαζεις μπαταρια

αυτο το εκανες;

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

πατας download

βγαζεις μπαταρια-->συνδεεις usb-->βαζεις μπαταρια

αυτο το εκανες;

 

εχει σχεση που ειμαι με win8? μολισ το εκανα ενανε αναγνωρηση του τηλ αλλα δεν προχοραει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο μου συμβαινει και μενα. :(

Οποτε μαλλον παω και για αγορα GPS για το αμαξι. Εχω ενα tomtom xxl αλλα εκανα μια βλακεια και εγινε format η μνημη του.

 

δοκίμασε και το Ndrive. Στο δικό μου δουλεύει άψογα και κλειδώνει σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα

Petrotech
Link to comment
Share on other sites

Nαι γενικά το κινητό ειναι σε όλα αν όχι μάπα αλλά τουλάχιστον μέτριο πλην της σχεδίασης,της κάμερας και της οθόνης και με επιπλέον συν τα 16gb εσωτερική μνήμη όταν σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μέχρι 8gb.Σε αυτά τα 3 θεωρώ πως είναι πάνω απο τον μέσο όρο της κατηγορίας του και στα υπόλοιπα μέτριο.Σε μένα πάντως το gps κλειδώνει κανονικά και έχει θέμα μόνο σε δύσκολες συνθήκες πχ πολύ κοντινά στενά και ψηλά κτίρια

Aρα λεμε μαπα σε οχι 3 σγημεια αλλα σε 4 ( χασαμε να βαλουμε και την μικρη διαρκεια της μπαταριας)εκ' των οποιον τα 3 αρκετα σημαντικα(wifi το σημαντικοτερο για'μενα και μετα μπαταρια και gps),αρα να του πω να παει για αλλο ()honor3 2gb,zte 975?)?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και το wifi/gps με την δικιά μου προσωπική άποψη τα συγκαταλέγω στο μέτρια.Πρακτικά δηλαδή θεωρώ ότι κάνεις δουλειά,απλά θα μπορούσε να ειναι καλύτερο στους τομείς αυτούς.Μάπα με την έννοια που το θέτεις και καταλαβαίνω (δηλαδή πάρε το κινητό και βάψτο μπλε και βουρ για θάλασσα) θεωρώ πως δεν είναι πουθενά το κινητό.Το zte 975 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από απόψης απόδοσης λόγω intel cpu (για το πως πάει στα υπόλοιπα,ρώτα στο σχετικό θέμα που υπάρχει στο φόρουμ) και αν δε σε ενδιαφέρει να ειναι δίκαρτο το κινητό,μπορεις να δεις και τα zte nubia με τον snapdragon και να αφήσεις στην άκρη τα mtk Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και το wifi/gps με την δικιά μου προσωπική άποψη τα συγκαταλέγω στο μέτρια.Πρακτικά δηλαδή θεωρώ ότι κάνεις δουλειά,απλά θα μπορούσε να ειναι καλύτερο στους τομείς αυτούς.Μάπα με την έννοια που το θέτεις και καταλαβαίνω (δηλαδή πάρε το κινητό και βάψτο μπλε και βουρ για θάλασσα) θεωρώ πως δεν είναι πουθενά το κινητό

 

Το θέμα της μπαταρίας, όχι η διάρκεια που όπως λες είναι μέτρια, αλλά το θέμα φόρτισης, δεν είναι μέτριο.

Χάλια λέγεται.

Σκεφτείτε τον εαυτό σας ως πελάτη που δε γνωρίζει τίποτα από πειράγματα κ.λ.π. και θα το έχει όπως το αγόρασε.

Θα το προτείνατε;

Διαβάζοντας το θέμα εδώ, θα έλεγα μακριά κι αγαπημένοι.

Κρίμα γιατί το κινητό είναι από τα πιο όμορφα (για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον) και το είχα υποψήφιο για προσωπική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

εχει σχεση που ειμαι με win8? μολισ το εκανα ενανε αναγνωρηση του τηλ αλλα δεν προχοραει

 

δε ξεκιναει με τιποτα ... εφοσων ειμαι στην 1.01 να περασω την 1.04 με cwm?

Link to comment
Share on other sites

Με cwm μέχρι 1.03 θα βάλεις.Η 1.04 θα σου δημιουργήσει θέμα με τον χώρο αποθήκευσης.

Το θέμα της μπαταρίας, όχι η διάρκεια που όπως λες είναι μέτρια, αλλά το θέμα φόρτισης, δεν είναι μέτριο.

Χάλια λέγεται.

Σκεφτείτε τον εαυτό σας ως πελάτη που δε γνωρίζει τίποτα από πειράγματα κ.λ.π. και θα το έχει όπως το αγόρασε.

Θα το προτείνατε;

Διαβάζοντας το θέμα εδώ, θα έλεγα μακριά κι αγαπημένοι.

Κρίμα γιατί το κινητό είναι από τα πιο όμορφα (για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον) και το είχα υποψήφιο για προσωπική αγορά.

Στράτο όταν χωρίς πειράγματα το κινητό με μια πλήρη φόρτιση πάνω στο κινητό βγάζει κοντά στο 4ωρο εγώ το θεωρώ μέτριο.Για τον τρόπο φόρτισης να συμφωνήσω.Οχι όμως για τα υπόλοιπα.Η προσωπική μου εμπειρία απο τα mtk κινητά λέει ότι και αν πάρεις απο κίνα σε mtk κινητό,συμβιβασμούς θα κάνεις.Δεν υπάρχει το τέλειο mtk κινητό και πόσο μάλλον γενικότερα σε αυτά τα χρήματα.Το αναφέρω αυτό γιατι μπορεί κάποιος να σκεφτεί "δεν παίρνω το inew αλλά παίρνω το zte,το thl,το zopo της ίδιας χρηματικής αξίας και θα έχω ένα κινητό σαν galaxy s4 στο 1/4 της τιμής και χωρις κανένα bug".Προβλήματα έχουν όλα.Ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να μπορεί να κρίνει επιτυχώς τι ζητάει απο ένα κινητό και θα ειναι ευτυχισμένος με την όποια αγορά του

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στράτο όταν χωρίς πειράγματα το κινητό με μια πλήρη φόρτιση πάνω στο κινητό βγάζει κοντά στο 4ωρο εγώ το θεωρώ μέτριο.Για τον τρόπο φόρτισης να συμφωνήσω.Οχι όμως για τα υπόλοιπα.

 

Γι αυτό τόνισα το μέτριο στη διάρκεια και το χάλια μαύρα στη φόρτιση.

Πάντως προτεινόμενο για αγορά δε το λες.

Για αποχώρηση ναι :p

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και το προτείνω σε όποιον θέλει ένα κομψό 5" κινητό και κάνει μέτρια χρήση ή για κάτι παραπάνω δεν έχει θέμα να φορτίζει και δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα.Προσωπικά θα το ξαναέπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό τόνισα το μέτριο στη διάρκεια και το χάλια μαύρα στη φόρτιση.

Πάντως προτεινόμενο για αγορά δε το λες.

Για αποχώρηση ναι :p

 

Το μόνο πρόβλημα που έχει στην φόρτιση είναι ότι δεν πρέπει να το αφήνεις πάνω στον φορτιστή, επειδή αρχίζει και ξεφορτίζει με αποτέλεσμα να χάνεις στον τομέα της αυτονομίας.

Έχουν αναφερθεί μια-δυο περιπτώσεις ότι δεν φορτίζει μέχρι "τέρμα" (όπως του bbbb) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΑ τα τηλέφωνα είναι έτσι και άρα είναι μαύρα χάλια στην φόρτιση!

Όσοι έχουν τέτοιο πρόβλημα και τους ενοχλεί ας το στείλουν πίσω για επισκευή ή ας μάθουν να ζουν με αυτό.

 

Και ΝΑΙ το λέω προτεινόμενο για αγορά και το λέω εγώ που ΕΙΜΑΙ κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και το wifi/gps με την δικιά μου προσωπική άποψη τα συγκαταλέγω στο μέτρια.Πρακτικά δηλαδή θεωρώ ότι κάνεις δουλειά,απλά θα μπορούσε να ειναι καλύτερο στους τομείς αυτούς.Μάπα με την έννοια που το θέτεις και καταλαβαίνω (δηλαδή πάρε το κινητό και βάψτο μπλε και βουρ για θάλασσα) θεωρώ πως δεν είναι πουθενά το κινητό.Το zte 975 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από απόψης απόδοσης λόγω intel cpu (για το πως πάει στα υπόλοιπα,ρώτα στο σχετικό θέμα που υπάρχει στο φόρουμ) και αν δε σε ενδιαφέρει να ειναι δίκαρτο το κινητό,μπορεις να δεις και τα zte nubia με τον snapdragon και να αφήσεις στην άκρη τα mtk

 

Σαφως και το προτείνω σε όποιον θέλει ένα κομψό 5" κινητό και κάνει μέτρια χρήση ή για κάτι παραπάνω δεν έχει θέμα να φορτίζει και δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα.Προσωπικά θα το ξαναέπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Νομίζω ότι μπερδεύεις τον κόσμο. Σε ρωτάνε αν είναι μάπα και λες "αν όχι μάπα μέτριο". Εγώ δεν έχω ούτε πρόβλημα με πματαρία ούτε κάνω ζογκλερικά με φορτίσεις - εξωτερικούς φορτιστές.

Το gps δουλεύει μια χαρά και με το ποδήλατο που το έχω πάρει δεν με βγάζει σε παράδρομο ή μπερδεύει σε κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Το κινητό ειναι το καλύτερο που μπορεί να πάρει κάποιος σε αυτά τα χρήματα και είναι σε όλα τέλειο.Ευχαριστημένος τώρα; :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Το κινητό ειναι το καλύτερο που μπορεί να πάρει κάποιος σε αυτά τα χρήματα και είναι σε όλα τέλειο.Ευχαριστημένος τώρα; :p

 

Δεν το παίρνω προσωπικά. :)

Αν δεν ήταν καλό θα το έσπρωχνα αμέσως ή θα το γύριζα πίσω. Τώρα τα θεματάκια τους τα έχουν τα κινέζικα. Αλλά το τηλέφωνο, μάπα δεν το λέω. Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία αλλά δεν με έχει δυσκολέψει ούτε συμβιβάζομαι.

Τέσπα. Προσωπικές εκτιμήσεις είναι αυτές! :D

Link to comment
Share on other sites

Mα ούτε και εγώ το λέω μάπα αλλά βλέπω ότι υπάρχουν σημεία που υστερεί και δε ξεφεύγει απο τη μετριότητα.Το κινητό απο τους πολλούς εδώ μέσα και όχι μόνο (βάζω και τον ευατό μου μέσα) αγοράστηκε γιατί δεν μοιάζει με samsung..Aν είχε την κλασσική samsung σχεδίαση που έχουν πολλά κινέζικα ή κάποια πιο αδιάφορη σχεδίαση,θα περνούσε αδιάφορο πιστεύω απο την πλειοψηφία
Link to comment
Share on other sites

Eγώ που θέλω το κινητό μου να έχει δύο κάρτες, να μπορώ να δω δυο-τρεις σελίδες στο ιντερνετ χωρίς να περιμένω κανά μισάωρο, να μπορώ να δω μια διεύθυνση στο sygic (στο αυτοκίνητο έχω ένα 7ιντσο tablet για πλοήγηση), να μπορώ να δω τα e-mail μου, να βγάζω αξιοπρεπείς φώτο και να τρέχω δυο-τρεις άλλες εφαρμογές που θέλω και φυσικά μετά το "κλικ" που μου έκανε όταν το είδα είναι ΤΕΛΕΙΟ.

Από εκεί και πέρα είναι όλα τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά. Πείτε μου ένα τηλέφωνο που προτείνετε για αγορά και αν ψάξετε στα φορουμς θα βρείτε πεντακόσια ελλατώματα και άλλους τόσους να το βρίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα bug δεν ειναι υποκειμενικά.Τώρα αν η χρήση που κάνει ο καθένας ειναι τέτοια που δεν τον ενοχλούν ή απλά δεν τα έχει δει επειδή δεν χρησιμοποιεί την λειτουργία του κινητού που έχει πρόβλημα,είναι άλλη υπόθεση.Και το δεν λέω αυτό μόνο για το v3 αλλά γενικά για όλες τις συσκευές.Και ειναι αποδεδειγμένο ότι όσο περισσότεροι ειναι οι χρήστες μιας συσκευής,τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να εμφανιστεί το όποιο bug Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και το wifi/gps με την δικιά μου προσωπική άποψη τα συγκαταλέγω στο μέτρια.Πρακτικά δηλαδή θεωρώ ότι κάνεις δουλειά,απλά θα μπορούσε να ειναι καλύτερο στους τομείς αυτούς.Μάπα με την έννοια που το θέτεις και καταλαβαίνω (δηλαδή πάρε το κινητό και βάψτο μπλε και βουρ για θάλασσα) θεωρώ πως δεν είναι πουθενά το κινητό.Το zte 975 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από απόψης απόδοσης λόγω intel cpu (για το πως πάει στα υπόλοιπα,ρώτα στο σχετικό θέμα που υπάρχει στο φόρουμ) και αν δε σε ενδιαφέρει να ειναι δίκαρτο το κινητό,μπορεις να δεις και τα zte nubia με τον snapdragon και να αφήσεις στην άκρη τα mtk

 

Με cwm μέχρι 1.03 θα βάλεις.Η 1.04 θα σου δημιουργήσει θέμα με τον χώρο αποθήκευσης.

 

Στράτο όταν χωρίς πειράγματα το κινητό με μια πλήρη φόρτιση πάνω στο κινητό βγάζει κοντά στο 4ωρο εγώ το θεωρώ μέτριο.Για τον τρόπο φόρτισης να συμφωνήσω.Οχι όμως για τα υπόλοιπα.Η προσωπική μου εμπειρία απο τα mtk κινητά λέει ότι και αν πάρεις απο κίνα σε mtk κινητό,συμβιβασμούς θα κάνεις.Δεν υπάρχει το τέλειο mtk κινητό και πόσο μάλλον γενικότερα σε αυτά τα χρήματα.Το αναφέρω αυτό γιατι μπορεί κάποιος να σκεφτεί "δεν παίρνω το inew αλλά παίρνω το zte,το thl,το zopo της ίδιας χρηματικής αξίας και θα έχω ένα κινητό σαν galaxy s4 στο 1/4 της τιμής και χωρις κανένα bug".Προβλήματα έχουν όλα.Ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να μπορεί να κρίνει επιτυχώς τι ζητάει απο ένα κινητό και θα ειναι ευτυχισμένος με την όποια αγορά του

 

Σαφως και το προτείνω σε όποιον θέλει ένα κομψό 5" κινητό και κάνει μέτρια χρήση ή για κάτι παραπάνω δεν έχει θέμα να φορτίζει και δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα.Προσωπικά θα το ξαναέπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Νομίζω ότι μπερδεύεις τον κόσμο. Σε ρωτάνε αν είναι μάπα και λες "αν όχι μάπα μέτριο". Εγώ δεν έχω ούτε πρόβλημα με πματαρία ούτε κάνω ζογκλερικά με φορτίσεις - εξωτερικούς φορτιστές.

Το gps δουλεύει μια χαρά και με το ποδήλατο που το έχω πάρει δεν με βγάζει σε παράδρομο ή μπερδεύει σε κτίρια.

 

Φίλε bill_phone οι θέσεις, οι απόψεις και οι τοποθετήσεις του Χρήστου (bbbb) είναι τόσο ξεκάθαρες και σαφείς (όπως πάντα άλλωστε) και απορώ από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι μπερδεύει τον κόσμο:O

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που ΕΧΟΥΝ το κινητο ειναι ευχαριστημενοι και θα το ξαναπερναν.

Εγω προσωπικα παρολες τις παρεξενιες του σε μερικους τομεις, το θεωρω το καλυτερο vfm απο ολα τα mediatek στα 127 ευρω που το πηρα. εννοειται ειμαι τοσο σιγουρος οτι θα το ξαναπερνα με κλειστα ματια οσο σιγουρος ειμαι οτι δεν θα ξαναγοραζα το ιδιων κυβικων και πολυ διασημο jiayu g3s, ακομα με βριζει ο φιλος μου του οποιου το προτεινα.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα bug δεν ειναι υποκειμενικά.Τώρα αν η χρήση που κάνει ο καθένας ειναι τέτοια που δεν τον ενοχλούν ή απλά δεν τα έχει δει επειδή δεν χρησιμοποιεί την λειτουργία του κινητού που έχει πρόβλημα,είναι άλλη υπόθεση.Και το δεν λέω αυτό μόνο για το v3 αλλά γενικά για όλες τις συσκευές.Και ειναι αποδεδειγμένο ότι όσο περισσότεροι ειναι οι χρήστες μιας συσκευής,τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να εμφανιστεί το όποιο bug

 

Καλα σου λενε,ότι μπερδεύεις τον κόσμο,παρε και εσυ ενα samsung,αλλα οχι απο αυτα που εχουν ολοι απο τα καλα να βρεις την υγεια σου.Αναλωνεσαι σε αγνωστα κινεζικα ενω ξερεις την λυση σου,στο τι ζητας:D

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και εσύ ένα samsung... να βρεις την υγειά σου!! Γιώργο αυτό ειναι νέο σλόγκαν; :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...