Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και έχει απαντηθεί δεν έδινα σημασία αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Η οθόνη αλλάζει αν σπάσει; καλύτερα να πω το touch

Αλλάζει αλλά πολύ δύσκολα κάνε μια αναζήτηση στο YouTube. Έχει για αλλες συσκευές αλλά ο τροπος είναι ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ την παρέα! Φοράω την V7 του batsilos εδώ και 2 μήνες περίπου και όλα καλά εκτός από κάτι που παρατήρησα εδώ και 2 εβδομάδες. Όταν έχω δεδομένα ανοιχτά και το κινητό κλειδώσει μετά από 1 λεπτό που το έχω ρυθμίσει, όταν το ξεκλειδώσω μετά από 5 λεπτά για παράδειγμα, 9 στις 10 φορές θα δείχνει H ή H+ αναλόγως αλλά μόνο αναβοσβήνει το βελάκι προς τα επάνω. Δεν έχω ίντερνετ ουσιαστικά. Το κάνει είτε κινούμαι, είτε είναι στο ίδιο μέρος και με πειράζει πολύ γιατί θέλω mail και Viber 24/7. Και πρέπει κάθε φορά να απενεργοποιώ και να ενεργοποιήσω πάλι τα δεδομένα για να έχω. Το κάνει και στο Wi-Fi νομίζω τελευταία. Τι μπορεί να φταίει; υπάρχει κάποια επιλογή που πάτησα καταλαθος; Γενικά πλέον δεν το πειράζω καθόλου το κινητό για να άλλαξα κάτι. Τι μου προτείνετε; μπορεί να φταίει η ρομ; 2 μήνες τώρα μια χαρά ήταν..
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Φοράω την V7 του batsilos εδώ και 2 μήνες περίπου και όλα καλά εκτός από κάτι που παρατήρησα εδώ και 2 εβδομάδες. Όταν έχω δεδομένα ανοιχτά και το κινητό κλειδώσει μετά από 1 λεπτό που το έχω ρυθμίσει, όταν το ξεκλειδώσω μετά από 5 λεπτά για παράδειγμα, 9 στις 10 φορές θα δείχνει H ή H+ αναλόγως αλλά μόνο αναβοσβήνει το βελάκι προς τα επάνω. Δεν έχω ίντερνετ ουσιαστικά. Το κάνει είτε κινούμαι, είτε είναι στο ίδιο μέρος και με πειράζει πολύ γιατί θέλω mail και Viber 24/7. Και πρέπει κάθε φορά να απενεργοποιώ και να ενεργοποιήσω πάλι τα δεδομένα για να έχω. Το κάνει και στο Wi-Fi νομίζω τελευταία. Τι μπορεί να φταίει; υπάρχει κάποια επιλογή που πάτησα καταλαθος; Γενικά πλέον δεν το πειράζω καθόλου το κινητό για να άλλαξα κάτι. Τι μου προτείνετε; μπορεί να φταίει η ρομ; 2 μήνες τώρα μια χαρά ήταν..

 

μηπως εγκατεστησες/πειραξες/αναβαθμισες καποιο προγραμμα για εξοικονομιση μπαταρίας ας πούμε και οταν κλεινει η οθονη σου κοβει αυτοματα τα δεδομενα ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Έχω Clean Master και greenify από πάντα με τις ίδιες ρυθμίσεις. Και τις ξανακοιταξα και δεν έχουν κάποια τέτοια επιλογή ενεργοποιημένη
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Φοράω την V7 του batsilos εδώ και 2 μήνες περίπου και όλα καλά εκτός από κάτι που παρατήρησα εδώ και 2 εβδομάδες...............μπορεί να φταίει η ρομ; 2 μήνες τώρα μια χαρά ήταν..

 

Δεν έχω αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις. Κανονικά δουλεύουν τα data. Δεν είναι θέμα ρομ. Έχω και εγώ CM & Greenify. Με τη φόρτιση δεν έχεις κάποιο πρόβλημα (πώς το φορτίζεις) ;. To gps?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις. Κανονικά δουλεύουν τα data. Δεν είναι θέμα ρομ. Έχω και εγώ CM & Greenify. Με τη φόρτιση δεν έχεις κάποιο πρόβλημα (πώς το φορτίζεις) ;. To gps?

 

Όχι το θέμα με το gps το έχω λύσει εδώ και καιρό με την ΚΚ, με το αυτό εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5760506#post5760506, όποια ΚΚ και αν βάλω. Όχι τέλειο στίγμα πάντα, αλλά κλειδώνει! Και αν θυμάσαι είχα θέμα το gps! Με την φόρτιση όλα μια χαρά, ούτε σκαλοπάτια ούτε τίποτα. Χρησιμοποιώ έναν lenovo φορτιστή αλλά και άλλους που χρησιμοποιώ είναι οκ. Νομίζω σε εσένα είναι θέμα φουρνιάς. Εγώ το πήρα Απρίλιο 2014 από to2c.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν μετά απο ψάξιμο στο θέμα της φόρτισης για κάτω από 30%, κατέληξα ότι μπορεί να δείχνει ότι σταματάει η φόρτιση αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει μέχρι το 24%.

Απο εκεί κ πάνω βλέπω ένα κόλημα που έχει. Βασικά έχει κολήσει στο 24% με την φόρτιση να παίζει απο 4,89v 0.90a σε 5,15v 0.46a και να αργει να φορτισει.

Να σημειώσω ότι ο φορτιστής είναι 5,10v και όταν συνδέεις το κινητο πέφτει στα 4,89v.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Όχι το θέμα με το gps το έχω λύσει εδώ και καιρό με την ΚΚ, με το αυτό εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5760506#post5760506, όποια ΚΚ και αν βάλω. Όχι τέλειο στίγμα πάντα, αλλά κλειδώνει! Και αν θυμάσαι είχα θέμα το gps! Με την φόρτιση όλα μια χαρά, ούτε σκαλοπάτια ούτε τίποτα. Χρησιμοποιώ έναν lenovo φορτιστή αλλά και άλλους που χρησιμοποιώ είναι οκ. Νομίζω σε εσένα είναι θέμα φουρνιάς. Εγώ το πήρα Απρίλιο 2014 από to2c.

 

Το γνωστό λινκ που δίνεις, είναι χρήσιμο, αν και όχι απαραίτητο για να κλειδώσει το gps. Το έχω τεστάρει σε αρκετές ΚΚ, και δεν μπορώ να πω ότι έκανε κάποια τεράστια διαφορά σε εμένα (πάντως το έχω εφαρμόσει και στην τωρινή μου V3-V7 rom (έτσι στην τρέλα πάνω :D ). Δεν έχω, πλέον, πρόβλημα στο κλείδωμα, αλλά στο στίγμα (συγκριτικά πάντα με την 1.0.4) και ιδίως μέσα στην πόλη. Για να έχουμε ένα κοινό σημείο αναφοράς...το έχεις δοκιμάσει στο Κέντρο για περιήγηση με το αυτοκίνητο; Δείχνει αλλαντάλλων συχνά, με Sygic που χρησιμοποιώ (δεν το έκανε με 1.0.4)! Σε ανοιχτό δρόμο προς Χαλκιδική είναι οκ (όπως και πριν). Τα data τα έχεις πάντα ανοιχτά, προφανώς (παλιά δεν τα είχα καν και κλείδωνε σε 1-2 λεπτά). Θυμάμαι ναι, που είχες προβλήματα με το gps. Η μόνη περίεργη συμπεριφορά είναι με τη φόρτιση, αλλά και πάλι, αν δεν κοιτάς και το αφήσεις ήσυχο σταθεροποιείται μετά από κάποιο ποσοστό και πάνω, και φορτίζει. Είμαι V4.0 Φεβρουαρίου '14 φουρνιά, από Panda.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν μετά απο ψάξιμο στο θέμα της φόρτισης για κάτω από 30%, κατέληξα ότι μπορεί να δείχνει ότι σταματάει η φόρτιση αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει μέχρι το 24%.

Απο εκεί κ πάνω βλέπω ένα κόλημα που έχει. Βασικά έχει κολήσει στο 24% με την φόρτιση να παίζει απο 4,89v 0.90a σε 5,15v 0.46a και να αργει να φορτισει.

Να σημειώσω ότι ο φορτιστής είναι 5,10v και όταν συνδέεις το κινητο πέφτει στα 4,89v.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και με 1-2 άλλους φορτιστές, για να έχουμε περισσότερα πειραματικά δεδομένα; π.χ ο μαμίσιος αναγράφει 5.5V και 700mA. Επίσης, πόσο σταθερά είναι αυτά τα 24% και τα 30%...μήπως με περισσότερους κύκλους/τεστ φόρτισης-αποφόρτισης (0%--->100%), αυτά τα επίπεδα μεταβάλλονται και συνεπώς είναι random; Το έχεις παρατηρήσει;

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά θα δοκιμάσω κ άλλους.

Το περίεργο είναι ότι περνάει το 28% και αρχίζει να φορτίζει κανονικά με 4,90-4,95V.

Συνήθως τα κινητά ξεκινάνε από 5,15v και καταλήγουν λίγο πρίν την πλήρη φόρτιση στο 4,85v.

Το αφήνω να κάνει μια πλήρη φόρτιση (γτ εβγαλα την μπαταρία και ενω εδειχνε 67% την ξαναέβαλα και η ένδειξη ήταν στο 35%) για ενα καλιμπραρισμα και στην επόμενη φόρτιση θα δοκιμάσω αλλον φορτιστή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και με 1-2 άλλους φορτιστές, για να έχουμε περισσότερα πειραματικά δεδομένα; π.χ ο μαμίσιος αναγράφει 5.5V και 700mA. Επίσης, πόσο σταθερά είναι αυτά τα 24% και τα 30%...μήπως με περισσότερους κύκλους/τεστ φόρτισης-αποφόρτισης (0%--->100%), αυτά τα επίπεδα μεταβάλλονται και συνεπώς είναι random; Το έχεις παρατηρήσει;

 

Το κινητό το έχω εδώ και 2 εβδομάδες και το χρησιμοποιώ σαν δευτερο. Ετσι δεν έχω προλάβει να δω τίποτα.

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από την πλακέτα και δεν νομίζω να μπορούμε να κανουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα νουμεράκια της φόρτισης.

20% 4,89v 0.89a

24% 4.89v 0.89a στα κολλήματα 5,15v 0.46a μέχρι το 28%

30% 4,93v 0.89a

50% 5,00v 0.89a

65% 5,10v 0.88a

80% 5.15v 0.70a

90% 5.10v 0.35a

98% 5.05v 0.00a

επανακκίνηση και

100% 5,08v 0.25a

Να σημειώσω ότι στο 85% είχε 4339mV μέχρι και την επανακίνηση.

Επειτα 4319mV Και συνεχιζει μέχρι 4339mV οπου θα την καλιμπραρω..

Σύνολο σε mah 1390 από το 18% μέχρι το 100%

Link to comment
Share on other sites

Εχει παθει κανεις Hard brick στο inew v3 του;; η ειμαι ο μονος;;;;

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..... είναι MTK

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

....

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από την πλακέτα και δεν νομίζω να μπορούμε να κανουμε κάτι.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνω αυτό που λες περί πλακέτας. Με JB roms, δεν παρουσιάζει τέτοιου είδους συμπεριφορά στη φόρτιση (όπως αναφέρουμε παραπάνω), άλλα μόνο με τις ΚΚ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνω αυτό που λες περί πλακέτας. Με JB roms, δεν παρουσιάζει τέτοιου είδους συμπεριφορά στη φόρτιση (όπως αναφέρουμε παραπάνω), άλλα μόνο με τις ΚΚ...

 

Εμένα το κάνει και με jb rom. Όπως το πήρα δλδ.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτη..

http://www.needrom.com/download/tsunami-rom/

Βλέπω έχει καλές κρητικές. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..... είναι MTK

 

κι όμως..

λίγο πριν αποχωριστω το V3 μου, ενας φίλος από δω, μου έστειλε να του συνεφέρω ένα V3 που είχε νεκρώσει πάνω στην φάση του φλασαρίσματος.

Αν θυμάμαι καλά, τη στιγμή που φλασάριζε μία ρομ, του έκανε blackout η ΔΕΗ.

Εκτοτε το τηλέφωνο δεν ξαναέδωσε σημεία ζωής, ότι και να το έκανα....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάνει και με jb rom. Όπως το πήρα δλδ.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτη..

http://www.needrom.com/download/tsunami-rom/

Βλέπω έχει καλές κρητικές. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

H Tsunami έχει δοκιμαστεί από πολλούς. Είναι JB βέβαια. Είναι δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριση με την κκ batsilos τι λες;

Να το επιχειρήσω η δεν υπάρχει λόγος;

 

Αφού ψήνεσαι για testing, να τη δοκιμάσεις, και να δούμε αν έχεις πάλι θέμα με τη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ψήνεσαι για testing, να τη δοκιμάσεις, και να δούμε αν έχεις πάλι θέμα με τη φόρτιση.

Να σου πω δεν πολυ ψήνομαι.

Εχω πειραματιστεί αρκέτα με άλλα κινητα και το χω ψιλο βαρεθεί να σου πω.

Στην συγκεκριμένη κιτκατ έχω θεματακι πάλι με το gps το οποιο μια δουλευει κ μια όχι.

Και με την μπαταρία που προχθες που την εβγαλα επεσε 35% αν και αυτό πιστευω να στρώσει με καλιμπραρισμα.

Τέλος πάντων .. θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

κι όμως..

λίγο πριν αποχωριστω το V3 μου, ενας φίλος από δω, μου έστειλε να του συνεφέρω ένα V3 που είχε νεκρώσει πάνω στην φάση του φλασαρίσματος.

Αν θυμάμαι καλά, τη στιγμή που φλασάριζε μία ρομ, του έκανε blackout η ΔΕΗ.

Εκτοτε το τηλέφωνο δεν ξαναέδωσε σημεία ζωής, ότι και να το έκανα....

 

Κι όμως , χωρίς μπαταρία με Flash tools θα αναστηνόταν κανονικά.....

Βλέπεις έχει μέσα δικό του Loader εκτός Flash για τέτοιες περιπτώσεις!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνω αυτό που λες περί πλακέτας. Με JB roms, δεν παρουσιάζει τέτοιου είδους συμπεριφορά στη φόρτιση (όπως αναφέρουμε παραπάνω), άλλα μόνο με τις ΚΚ...

 

apollo_el Τελικά έχεις δίκιο φίλε για την JB και την φόρτιση αν και η πρώτη που είχα το είχε αυτό το θέμα.

Πέρασα την tsounami και όντως φορτίζει κανονικά.

Η διαφορά που παρατήρησα είναι ότι αυτη ξεκινάει με 5+ v 900mah και φτάνει στο 85 και πέφτει σχεδόν στο 200mah 4.90v.

Τι να πω, να είναι τυχαίο αυτό; Θα δείξει στις επόμενες φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

apollo_el Τελικά έχεις δίκιο φίλε για την JB και την φόρτιση αν και η πρώτη που είχα το είχε αυτό το θέμα.

Πέρασα την tsounami και όντως φορτίζει κανονικά.

Η διαφορά που παρατήρησα είναι ότι αυτη ξεκινάει με 5+ v 900mah και φτάνει στο 85 και πέφτει σχεδόν στο 200mah 4.90v.

Τι να πω, να είναι τυχαίο αυτό; Θα δείξει στις επόμενες φορτίσεις.

 

Ωραίος! Συνέχισε, μπας και βγάλουμε κανά νόημα, γιατί συμβαίνει στις ΚΚ (για κάποιους).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Συνέχισε, μπας και βγάλουμε κανά νόημα, γιατί συμβαίνει στις ΚΚ (για κάποιους).

 

Κάνε μια χάρη. Φόρτισε το κινητό σου μεχρι το 100% τουλάχιστον 2 ώρεες και 30 λεπτά. Μετά αποφόρτισε το μέχρι το 50 περίπου , απενεργοποίησε το βγαλε μπαταρία - αστην 3-4 λεπτά και ξανα βάλτην και πες μου τι ποσοστό μπαταρίας έχεις. Δες πριν την βγάλεις και μετά. Έχω την αίσθηση ότι δείχνει ότι να ναι.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια χάρη. Φόρτισε το κινητό σου μεχρι το 100% τουλάχιστον 2 ώρεες και 30 λεπτά. Μετά αποφόρτισε το μέχρι το 50 περίπου , απενεργοποίησε το βγαλε μπαταρία - αστην 3-4 λεπτά και ξανα βάλτην και πες μου τι ποσοστό μπαταρίας έχεις. Δες πριν την βγάλεις και μετά. Έχω την αίσθηση ότι δείχνει ότι να ναι.

 

Θα το δω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αντιμετώπισα σήμερα το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά σταμάτησαν να ανταποκρίνονται τα 3 πλήκτρα κάτω από την οθόνη.

Πήγα recovery, έκανα μια εκκαθάριση μόνο της cache και χαζοέστρωσε. Εννοώντας ότι δουλεύουν τώρα αλλά δεν έχει φωτισμό.

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος; Μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός η εκκαθάριση.

Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...