Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε drivers, usb debugging για αρχή...και θα δούμε κατά πόσο είναι λογικό ή παράλογο :)

Στα έχω γράψει εδώ. Αν κάτι είναι παρωχημένο είτε το ψάχνεις και στο Google είτε ρωτάς εδώ είτε και τα δύο, φυσικά. Υπάρχουν πολλοί έμπειροι εδώ μέσα.

 

σε ευχαριστω πολυ ! τελικα ο αδελφος μου βρηκε αλλον τροπο και το εφτιαξε παιρνοντας καποια αρχεια που κατεβασε απο το ιντερνετ ! ( δεν καταλαβα τελικα , ειπα να το φτιαξω εγω αλλα τελικα το παλεψε εκεινος και μεσα σε ενα βραδυ το εφτιαξε ! ) , του ειπα να μου εξηγησει αλλα μου ειπε οτι ακουλουθησε ενα βιντεο και αυτοσχεδιασε και περασε κατι αρχεια μεσα και επανηλθε το κινητο στην αρχικη του θεση οπως το ειχε αφησει απο την προηγουμενη φορα πριν του κολλησει και δεν του ανοιγε ! , ομολογω να το περιμενα , περιμενα να τα ξανα περασι τα android απο την αρχη αλλα απο οτι καταλαβα δεν το εκανε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,μετά από σχεδόν ένα χρόνο με την τσουναμι,σκέφτομαι να παω σε KK ..

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας,συμφωνείτε με αυτή μου την κίνηση ?

και για οικονομία χρόνου αν έχει κάποιος την καλή διάθεση να μου στείλει το link ακόμα κ σε π.μ της ενδεδειγμένης KK version.

 

Ευχαριστώ κ περιμένω τις απαντήσεις σας για να προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μετά από σχεδόν ένα χρόνο με την τσουναμι,σκέφτομαι να παω σε KK ..

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας,συμφωνείτε με αυτή μου την κίνηση ?

και για οικονομία χρόνου αν έχει κάποιος την καλή διάθεση να μου στείλει το link ακόμα κ σε π.μ της ενδεδειγμένης KK version.

 

Ευχαριστώ κ περιμένω τις απαντήσεις σας για να προχωρήσω.

 

Οι απόψεις γέρνουν μάλλον ελαφρώς υπέρ της ΚΚ, αν και εγώ θα έλεγα ότι διίστανται. Αν θέλεις να δοκιμάσεις, προτείνεται η V3-port-from-V7 του δικού μας batsilos. Έχω αναφέρει εκτεταμένα στις τελευταίες 10-15 σελίδες τη δική μου εμπειρία. Είμαι με τη V7 1 μήνα τώρα περίπου, και έχω καταφέρει να επαναφέρω στα καλά του το gps και τα data (3g) μου, από τότε. Το θέμα με την αργή & ιδιαίτερα παράξενη φόρτιση παραμένει. Τέλος, να επισημάνω ότι το gps ανταποκρινόταν εμφανώς καλύτερα στην 1.0.4 εργοστασιακή που είχα για 1 χρόνο. Το σκέφτομαι να επιστρέψω στην 1.0.4, αλλά θα παραμείνω στην V7 να τη δοκιμάσω και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ bro,

- όχι επειδή το έχω σεταρει κομπλέ, δεν θα μπω καν στην διαδικασία αν οι διαφορές είναι τόσο μικρές..

- έτσι και αλλιώς όταν βγει κάποιο καλό vfm όπως ήταν αυτό που να κάνει κ την διαφορά στην εμφάνιση θα το αντικαταστήσω.

 

Σ'ευχαριστω ακόμα μια φορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ bro,

- όχι επειδή το έχω σεταρει κομπλέ, δεν θα μπω καν στην διαδικασία αν οι διαφορές είναι τόσο μικρές..

- έτσι και αλλιώς όταν βγει κάποιο καλό vfm όπως ήταν αυτό που να κάνει κ την διαφορά στην εμφάνιση θα το αντικαταστήσω.

 

Σ'ευχαριστω ακόμα μια φορά. ;)

 

Παρακαλώ. Δεν είπα ότι οι διαφορές είναι μικρές, αλλά την προσωπική μου εμπειρία. Το σίγουρο είναι ότι η διαχείριση της μπαταρίας είναι καλύτερη, όπως και της μνήμης, στις ΚΚ. Ίσως, το μόνο πρόβλημα που θα έχεις εσύ να είναι η αργή & παράξενη φόρτιση. Αλλά αν δεν δοκιμάσεις.....

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα του baseband και του chip... Η απλά τα έχει παιξει η flash σου!

Δοκίμασε να κάνεις φορμάτ σκέτο χωρίς το bootloader , και μετά flash.

 

ΚΑι πάντα χωρίς μπαταρία και checksum!

 

Format - check validation (auto format flash) (format whole flash except bootloader)

 

Το ειχα κανει στο παρελθον, αλλα το ξαναεκανα.

auto format flash με scatter απο την δικιά σου βάση Flash base for format nand από http://www.needrom.com/download/inew-v3-zopo-1000s-port/, format all + download να κανει τα partitions της ΚΚ και μετα την δικιά σου ROM V3-V7.

Άνοιξε κανονικά το κινητό, χωρίς προβλήματα.

Με το που έβαλα SD Card, ξανα άρχισαν τα κολλήματα. Παγώματα, restart ξαφνικά κτλ κτλ.

Και φυσικά, και αφού την έβγαλα, τα προβλήματα συνέχισαν.

- Σε αναζήτηση στο google για αντίστοιχο πρόβλημα, μου έβγαλε αυτο:

http://android.stackexchange.com/questions/19912/missing-internal-flash-memory-and-sd-card-does-not-mount

Αν και δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο....

Γνώμη; Εχει κλατάρει λές η flash?

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

......

Με το που έβαλα SD Card, ξανα άρχισαν τα κολλήματα. Παγώματα, restart ξαφνικά κτλ κτλ.

Και φυσικά, και αφού την έβγαλα, τα προβλήματα συνέχισαν......

 

Αν κάνεις ακριβώς τα ίδια, αλλά δεν βάλεις ποτέ την sd card; Συνεχίζει τα παγώματα/restart κτλ;

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ακριβώς τα ίδια, αλλά δεν βάλεις ποτέ την sd card; Συνεχίζει τα παγώματα/restart κτλ;

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω αύριο. Και να δω αν θα ξανακλατάρει ή όχι.

 

Εσένα συνεχίζει να φορτίζει την μπαταρία σε 4 ώρες? Γιατί εμένα πια κάνει 1 ώρα απο 0% σε 99% ! :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω αύριο. Και να δω αν θα ξανακλατάρει ή όχι.

 

Εσένα συνεχίζει να φορτίζει την μπαταρία σε 4 ώρες? Γιατί εμένα πια κάνει 1 ώρα απο 0% σε 99% ! :blink::blink::blink:

 

Κοίτα 4ωρο δε μου χτυπάει..γύρω στο 2+1/2 που το είχα μετρήσει...έχει όμως καιρό να ασχοληθώ. Το σίγουρο είναι ότι με τη φόρτιση σίγουρα έχει θέμα με όλες τις ΚΚ που έχω δοκιμάσει. Είναι θέμα SW, διότι με επαναφορά της JB λειτουργεί κανονικά.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δημιουργήθηκε ένα θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω πως!

 

Συνδεσα το κινητό με το pc και πως σκάλιζα το system βρήκα έναν φάκελο hifont, από μία εφαρμογή που είχα κατεβάσει για fonts, και τον έσβησα. Από τότε δεν έχω καθόλου emoji με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο και αν κατέβασα! Είχα το touchpal, και το απεγκατέστησα και ξανα-εγκατέστησα αλλά όταν πατάω στο emoji είναι ΟΛΑ κενά. Το ίδιο και με το stock πληκτρολόγιο αλλά και της google που κατέβασα για δοκιμή. Δεν θυμάμαι να έσβησα τίποτα άλλο - δεν το λέω και με σιγουριά αλλά γενικά ποτέ δεν πειράζω πράγματα που ξέρω. Και αυτό το έσβησα γιατί νόμιζα ήταν κατάλοιπο της εφαρμογής. Είναι σαν να έσβησα ένα αρχείο συστήματος από το pc και όχι από root explorer, που δεν ξαναδημιουργείται..μπορούμε να κάνουμε κάτι? Πάντως στην εφαρμογή touchpal που έχω σε ένα άλλο κινητό, ο φάκελος γράφει emoji (και είναι στην sdcard) είναι κενός.

 

Edit: και μόλις διαπίστωσα ότι δεν τα διαβάζει σωστά ούτε όταν μου στέλνουνε...κενά έρχονται εκτός από τα βασικά..

Το κινητό φοράει την zoppo rom του batsilos

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδεσω το τηλεφωνο με το xiaomi mi band μεσω bluetooth και δεν συνδεεται με τιποτα οτι κι αν δοκιμασα.

Η συσκευη απαιτει απο το τηλεφωνο να εχει ΒΤ 4

Αρα δεν εχουμε απο αυτο εχουμε το 2

Εδώ γράφει πως το σύνδεσε κανονικά , μήπως το είχες συνδέσει έχοντας αλλη Ρομ? Δοκιμασες να κανεις κάποιο "ρεσετ" στο mi band?

Αν τα κατάφερες πάντως πες μας πως γιατί με ενδιαφέρει κάι μένα το mi band

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφει πως το σύνδεσε κανονικά , μήπως το είχες συνδέσει έχοντας αλλη Ρομ? Δοκιμασες να κανεις κάποιο "ρεσετ" στο mi band?

Αν τα κατάφερες πάντως πες μας πως γιατί με ενδιαφέρει κάι μένα το mi band

 

Εχω περασει την KitKat 1.0.13 στο inew v3,το βραχιολακι δεν συνδεεται με τιποτα

ενω συνδεεται κανονικα στο zte v5 red bull

θα δοκιμασω και τις υπολοιπες rom απο needrom μηπως και τα καταφερω

θα ενημερωσω

το βραχιολακι παρτο εναι ολα τα λεφτα

πιο φθηνα απο gearbest οπως και ολα τα υπολοιπα αξεσουαρ απο xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα στο λαπτοπ με BT 2 και ΒΤ 3 και δεν το βλεπει καν το μπρασελεδακι

Στο inew το βλεπει μια χαρα,πιστευω θα τα καταφερω με καποια rom.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κανει στο παρελθον, αλλα το ξαναεκανα.

auto format flash με scatter απο την δικιά σου βάση Flash base for format nand από http://www.needrom.com/download/inew-v3-zopo-1000s-port/, format all + download να κανει τα partitions της ΚΚ και μετα την δικιά σου ROM V3-V7.

Άνοιξε κανονικά το κινητό, χωρίς προβλήματα.

Με το που έβαλα SD Card, ξανα άρχισαν τα κολλήματα. Παγώματα, restart ξαφνικά κτλ κτλ.

Και φυσικά, και αφού την έβγαλα, τα προβλήματα συνέχισαν.

- Σε αναζήτηση στο google για αντίστοιχο πρόβλημα, μου έβγαλε αυτο:

http://android.stackexchange.com/questions/19912/missing-internal-flash-memory-and-sd-card-does-not-mount

Αν και δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο....

Γνώμη; Εχει κλατάρει λές η flash?

 

Δοκίμασε με άλλη SD!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλη SD!

Το έκανα ήδη. Τζίφος, τα ίδια.... Δεν είναι θέμα SD, αλλά μάλλον έχει κλατάρει η Flash, ή κάποιο άλλο hardware problem....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρέλαβα την lead 5 μπαταρία χθες, φορτισμένη στο ~50%. Μετά από ένα κύκλο φόρτισης η μπαταρία είναι, αν όχι χειρότερη σε αυτονομία, ίδια περίπου με την εργοστασιακή μας (όπως είχε επισημάνει στις αρχές και ο φίλος kokofli). Η δοκιμή έγινε με αρκετή χρήση gps και 3g data. To gsam battery monitor έδειξε 100% @ 4,33 V. Ευελπιστώ να δω την αύξηση της αυτονομίας στο 20-30%, στις επόμενες φορτίσεις. Είμαι με την ΚΚ V3-V7 port (αλλά μάλλον όχι για πολύ ακόμα...η απόδοση του gps έχει υποβαθμιστεί εμφανώς με όλες τις ΚΚ που έχω δοκιμάσει και η δε φόρτιση...αφόρητη).
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα του GPS φιλε batsilos υπαρχουν καποιοι απο εμας με οθονη nt35512 (οχι ολοι με αυτη την οθονη ομως εχουν το προβλημα απο τι εχω ρωτησει) για τους οποιους το GPS δεν δουλευει καθολου γιατι απο τι εχω συμπερανει ειναι θεμα drivers οπως ειχαν και οι οθονες μας με το kitkat αρχικα. Για ολα αυτα απ οτι καταλαβαινω φταιει η inew που δε δινει δεκαρα για τους παλιους χρηστες και εβγαλε το firmware μονο για τις καινουριες version V3. Εχω δοκιμασει τη λυση σου οπως και πολλες αλλες και οπως αναμενονταν αφου βαλω τις συντεταγμενες, το βαλω στο Full και πατησω GPS on απλα περιμενω για παντα να λοκαρει και δε γινεται τιποτα. Το εχω βαλει να ψαχνει μεχρι και 25 λεπτα αλλα παρε το log με 10 λεπτα που εκανα σημερα να το τσεκαρεις κι εσυ.

 

To GPS δουλευει αψογα με jellybean και tsunami γι αυτο αν μπορεσεις να κανεις κανα μαγικο οπως εκαναν με τους lcd drivers θα σου ειμαι υποχρεος. Αν θες οποιοδηποτε αλλο log ή test να κανω πες μου.

 

Τελικά, Kast, υπήρξε λύση στο θέμα σου; Έχω καταλήξει ότι ανήκω στην κατηγορία που αναφέρεις! Αν και με πολύ κόπο, πήρε μπρος το gps, αλλά χάνει πολύ εύκολα το σήμα του, δείχνει ότι να'ναι..και συνήθως αργεί. Όλα αυτά με KK εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ apollo_el

@ Kast

Η κολλητή μου έχει και αυτή iNew V3. Προσπάθησα να της το αναβαθμίσω σε KK, και όποια version και να της έβαζα, είχε πάντα το ίδιο πρόβλημα. Η οθόνη έπαιζε κανονικά, αλλά δεν της δούλευε με καμία το touch.

Δοκίμασα την συγκεκριμένη: http://www.needrom.com/download/inew-v3-kitkat-twrp/ μιας και αναφέρει το εξής:

*Edit

If you have touchscreen or LCD issue, Download attached IK.Zip and extract lk.bin into where you extracted iNew V3 KK 1.0.13 replacing previous version and reflash.

Το αρχείο είναι αυτό που κάνει την διαφορά:

https://drive.google.com/file/d/0B4Dek_AyAlgObWpJWW1WekQxT28/view?pli=1

Όταν τελείωσε όλα έπαιξαν μια χαρά, και το touch δούλεψε πένα. Δεν ξέρω αν βοηθάει όλους τους χρήστες με παλιά οθόνη, αλλά το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

@ apollo_el

@ Kast

Η κολλητή μου έχει και αυτή iNew V3. Προσπάθησα να της το αναβαθμίσω σε KK, και όποια version και να της έβαζα, είχε πάντα το ίδιο πρόβλημα. Η οθόνη έπαιζε κανονικά, αλλά δεν της δούλευε με καμία το touch.

Δοκίμασα την συγκεκριμένη: http://www.needrom.com/download/inew-v3-kitkat-twrp/ μιας και αναφέρει το εξής:

*Edit

If you have touchscreen or LCD issue, Download attached IK.Zip and extract lk.bin into where you extracted iNew V3 KK 1.0.13 replacing previous version and reflash.

Το αρχείο είναι αυτό που κάνει την διαφορά:

https://drive.google.com/file/d/0B4Dek_AyAlgObWpJWW1WekQxT28/view?pli=1

Όταν τελείωσε όλα έπαιξαν μια χαρά, και το touch δούλεψε πένα. Δεν ξέρω αν βοηθάει όλους τους χρήστες με παλιά οθόνη, αλλά το αναφέρω...

 

Δεν έχω θέμα με το touch σε ΚΚ. Με όσες δοκίμασα, δούλεψε. Την έχω περάσει και αυτήν την ΚΚ που αναφέρεις (βέβαια από τη στιγμή που δεν είχα θέματα με touch/lcd screen δεν έκανα κάτι παραπάνω με το lk.bin). Και αυτή είχε τα προβλήματα που αναφέρω με gps & προβληματική φόρτιση. Είναι σίγουρα θέμα SW για ορισμένα V3, είτε αυτό λέγεται drivers (όπως αναφέρει ο Kast)...είτε κάτι άλλο. Αφιέρωσα τουλάχιστον 1 μήνα με testing και απλά δεν υπάρχει λύση. Ίσως ο batsilos, ως developer, να μπορούσε να μας διαφωτίσει. Από σήμερα έχω επιστρέψει σε 1.0.4 JB, και από το πρώτο nanosecond η διαφορά σε gps & φόρτιση...είναι η μέρα με τη νύχτα!

Υ.Γ. Υποστηρίζεις ότι το αρχέιο lk.bin κάνει τη διαφορά ως προς το touchscreen KAI άλλα προβλήματα (βλέπε gps,φόρτιση...) ή μόνο ως προς το πρώτο; Δουλεύουν τα gps & φόρτιση με ΚΚ στης φίλης σου; Τί οθόνη έχει; Εγώ την γνωστή nt35512.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο batsilos, ως developer, να μπορούσε να μας διαφωτίσει.

Υ.Γ. Υποστηρίζεις ότι το αρχέιο lk.bin κάνει τη διαφορά ως προς το touchscreen KAI άλλα προβλήματα (βλέπε gps,φόρτιση...) ή μόνο ως προς το πρώτο; Δουλεύουν τα gps & φόρτιση με ΚΚ στης φίλης σου; Τί οθόνη έχει; Εγώ την γνωστή nt35512.

 

+1 και από εμένα για batsilos! ;)

Το αρχέιο lk.bin κάνει τη διαφορά μόνο ως προς το touchscreen, σύμφωνα με τον wilsey που έφτιαξε την ROM.

Τώρα, για φόρτιση και GPS, θα το έχω 2 μέρες, θα το τεστάρω και θα σου πω.

Μετά την αναβάθμιση το MtkDroidTools αναγνωρίζει την οθόνη ώς:

LCD Driver IC : 1-hx8394a_hd_dsi_vdo_truly_v3w

( Παρ'όλα που την βλέπει ως hx8394a, το touch απλά δεν δούλευε με καμία απολύτως ΚΚ. Περίεργο... )

Αν κάποιος είχε πρόβλημα με το touch ή με οθόνη σε ΚΚ , μπορεί να το τεστάρει κ αυτός; Για να είμαστε σίγουροι...

 

Update1: GPS σε ανοιχτό χώρο, βρήκε 6/11 δορυφόρους σε 2 δεύτερα, με απόκλιση 4 μέτρα. Μιά χαρά.

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προβλήματα μου μυρίζουν NVRAM partition . θα σας δώσω ένα οδηγό για να το "στρώσετε".

Με μερικές αλλαγές στο scatter.txt μπορείτε να φλασάρετε την τροποποιημένη μου NVram και λογικά όλα θα είναι οκ.

Σήμερα ξύλώνω A/C και ενυδρείο και ΤΕΛΟΣ παλιό σπίτι!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προβλήματα μου μυρίζουν NVRAM partition . θα σας δώσω ένα οδηγό για να το "στρώσετε".

Με μερικές αλλαγές στο scatter.txt μπορείτε να φλασάρετε την τροποποιημένη μου NVram και λογικά όλα θα είναι οκ.

Σήμερα ξύλώνω A/C και ενυδρείο και ΤΕΛΟΣ παλιό σπίτι!

Καλό ξήλωμα φίλε batsilos! Σε ευχαριστούμε για τις ιδέες σου. Αν και ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το nvram partition να έχει πρόβλημα σε εμένα μόνο όταν περνάω οποιαδήποτε ΚΚ, ενώ όταν επιστρέφω στην παλιά καλή εργοστασιακή 1.0.4 όλα να είναι οκ..(να σου υπενθυμίσω ότι έχω full back up με MTK Droid Tools της 1.0.4 (έχω τα λειτουργικά αρχεία : userdata_nvram_only.tar & nvram.bin) που έχω ξαναπεράσει, αν αυτό βοηθάει στη διάγνωση). Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια πιθανή "ασυμβατότητα" (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) μεταξύ ΚΚ ρομς με την nvram της 1.0.4. Μπορεί, όμως, να λέω και βλακείες! Εδώ κάτι αναφέρουν στο post #5:

 

"it seems that neither the NVRAM nor the ROM alone has much effect regarding to the GPS, but it seems that if either one does not match the other you can also have trouble with your GPS."

 

Επίσης, το nvram το αναφέρεις ως προς το gps μόνο υποθέτω...για τη φόρτιση & τη τρελή συμπεριφορά της... τί έχεις να πεις; Υπάρχει τρόπος να φτιάξει; Τέλος πάντων, αναμένω πως&πως το input σου :).

.......

Update1: GPS σε ανοιχτό χώρο, βρήκε 6/11 δορυφόρους σε 2 δεύτερα, με απόκλιση 4 μέτρα. Μιά χαρά.

Εντυπωσιακό! Με ή χωρίς τα data (wi-fi, 3g); Ακολούθησες και τα γνωστά gps βήματα του batsilos ή αυτές οι επιδόσεις είναι out-of-the-box με την παραπάνω ρομ; Επίσης, με τη φόρτιση δεν έχεις προβλήματα (με αυτή την ΚΚ), γιατί εγώ συνέχιζα και να είχα.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, Kast, υπήρξε λύση στο θέμα σου; Έχω καταλήξει ότι ανήκω στην κατηγορία που αναφέρεις! Αν και με πολύ κόπο, πήρε μπρος το gps, αλλά χάνει πολύ εύκολα το σήμα του, δείχνει ότι να'ναι..και συνήθως αργεί. Όλα αυτά με KK εκδόσεις.

 

Για το θέμα του Gps, δοκίμασε να το αφήσεις να λοκάρει χωρίς να έχεις ανοιχτά τα δεδομένα... και συνέχισε να το δουλέυεις με κλειστά πάντα τα δεδομένα :happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό ξήλωμα φίλε batsilos! Σε ευχαριστούμε για τις ιδέες σου. Αν και ομολογώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το nvram partition να έχει πρόβλημα σε εμένα μόνο όταν περνάω οποιαδήποτε ΚΚ, ενώ όταν επιστρέφω στην παλιά καλή εργοστασιακή 1.0.4 όλα να είναι οκ..(να σου υπενθυμίσω ότι έχω full back up με MTK Droid Tools της 1.0.4 (έχω τα λειτουργικά αρχεία : userdata_nvram_only.tar & nvram.bin) που έχω ξαναπεράσει, αν αυτό βοηθάει στη διάγνωση). Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια πιθανή "ασυμβατότητα" (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) μεταξύ ΚΚ ρομς με την nvram της 1.0.4 που μετά περνάω πάνω στις ΚΚ. Μπορεί, όμως, να λέω και βλακείες! Εδώ κάτι αναφέρουν στο post #5:

 

"it seems that neither the NVRAM nor the ROM alone has much effect regarding to the GPS, but it seems that if either one does not match the other you can also have trouble with your GPS."

 

Επίσης, το nvram το αναφέρεις ως προς το gps μόνο υποθέτω...για τη φόρτιση & τη τρελή συμπεριφορά της... τί έχεις να πεις; Υπάρχει τρόπος να φτιάξει; Τέλος πάντων, αναμένω πως&πως το input σου :).

 

Εντυπωσιακό! Με ή χωρίς τα data (wi-fi, 3g); Ακολούθησες και τα γνωστά gps βήματα του batsilos ή αυτές οι επιδόσεις είναι out-of-the-box με την παραπάνω ρομ; Επίσης, με τη φόρτιση δεν έχεις προβλήματα (με αυτή την ΚΚ), γιατί εγώ συνέχιζα και να είχα.

 

Το θέμα με τη φόρτιση το έχω και εγώ... όποια κιτ κατ και αν δοκίμασα... επίσης μετά απο το σχετικό πρήξιμο που έκανα στον υπέροχο batsilo μήπως κα ιβορύμε άκρη ... γύρισα σε JB

Link to comment
Share on other sites

Η Nvram της JB και η Nvram της KK είναι διαφερετικές!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Η Nvram της JB και η Nvram της KK είναι διαφερετικές!

 

Ωραία, τώρα που το σκέφτηκα, λογικό έχεις δίκιο...αφού δεν εμπεριέχουν απλά text files αλλά και binary. Είμαι πίσω στην JB και υπάρχει full back up αυτής με Droid. Για να περάσω τη βάση σου πρώτα (και αργότερα ΚΚ), το backup της nvram (που ήδη έχω από JB) το έχω χρησιμοποιήσει στις οδηγίες σου εδώ, που αναφέρεις ότι:

 

***"ADDED FLASH BASE FOR FLASH TOOLS"***

"4) Add inside the unpacked forder YOUR nvram.bin and secro.img from your backup from flash tools folder! VERY important as this retains your IMEI! Later you can simply download a newer nvram.bin if needed! Can't give you mine as it contains my Imeis!"

 

Έχω κάνει λάθος που κατάλαβα ότι περνάμε αυτά τα JB αρχεία, σε αυτό το συγκεκριμένο βήμα; Έχω ακολουθήσει τον flash base τρόπο (στο προηγούμενο link), και μετά έχω περάσει διάφορες KKs.... με τα ίδια αποτελέσματα σε gps κτλ.

Update: Έκανα update και την nvram με Droid για pre 1.0.4 iNew V3 κινητά (το gps καλύτερο..θέλει testing, τα 3g data δεν συνδέονται καν, και η φόρτιση τα ίδια)....περισσότερα αύριο, όμως!

Για το θέμα του Gps, δοκίμασε να το αφήσεις να λοκάρει χωρίς να έχεις ανοιχτά τα δεδομένα... και συνέχισε να το δουλέυεις με κλειστά πάντα τα δεδομένα :happy:

Το έχω δοκιμάσει και έτσι. Λοκάρει...άλλα ξελοκάρει και χάνει το σήμα του με το παραμικρό. Επίσης, δείχνει ότι να'ναι ως προς την τοποθεσία μου. Γενικά, δε λειτουργεί σωστά (μόνο με ΚΚ).

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...