Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος γι αυτό φίλε μου;

Πολύ καιρό τώρα και εγώ αλλά και άλλοι φίλοι που γνωρίζω φορτίζουμε τις δεύτερες μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστή και η φόρτιση σταματάει όταν φορτιστούν.

Μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν έχει πάρει φωτιά καμία μπαταρία. Που σημαίνει ότι μάλλον οι μπαταρίες έχουν κύκλωμα προστασίας:)

 

Kαι εσύ κάνεις λάθος. Ο εξωτερικός φορτιστής που αναφέρεις, είναι εξοπλισμένος με το κατάλληλο κύκλωμα ώστε να κόβει την τάση σε κάποιο όριο και για αυτό δεν έχει πάρει φωτιά καμία μπαταρία.

Να το ξεκαθαρίσουμε. Η φόρτιση σταματάει, όχι επειδή το θέλει η μπαταρία αλλά επειδή το θέλει ο φορτιστής.

Και όπως ξαναείπα και πιο πριν, δώσε καθαρό ρέυμα από 5v και πάνω και παρακολούθα τι θα γίνει.

Δώσε 12v σε καμια παλιά μπαταρία αν έχεις και κατά καιρούς ξεσύνδεσέ τη και αν μπορείς μέτρα την τάση ανά διαστήματα. Θα τη δεις να φτάνει άνετα 6-7v πριν φουσκώσει ή πάρει φωτιά.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τότε σε ποια περίπτωση θα πάρει φωτιά η μπαταρία; Δεν μίλησε κάνεις για φόρτιση με 12 V. Είναι αυτονόητο ότι μιλάμε για τα σωστά volt.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τότε σε ποια περίπτωση θα πάρει φωτιά η μπαταρία; Δεν μίλησε κάνεις για φόρτιση με 12 V. Είναι αυτονόητο ότι μιλάμε για τα σωστά volt.

 

Παράδειγμα έφερα για 12v για τονίσω ότι μπορεί να φτάσει σε πολλαπλάσια volts από αυτά που αντέχει.

Φωτιά θα πάρει αν υπερβεί το όριο ασφαλείας που έχει, το οποίο είναι συνήθως στα 4,35, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν φτάσει στα 4,5 θα καεί. Απλά αν φορτίζει λίγο πάνω από το όριό της μειώνεται η ζωή της.

Και με 5 volt αν την φορτίζεις χωρίς κύκλωμα προστασίας πάλι θα την κάψεις γιατί αν μείνει για αρκετή ώρα στον φορτιστή θα φτάσει τα 5 volts.

Θεωριτικά αν είχαμε ένα τροφοδοτικό με τάση ΣΤΑΘΕΡΗ στα 4,2 volts δεν θα είχαμε ανάγκη για κύκλωμα προστασίας, αλλά επειδή είναι αδύνατον να πετύχουμε τόσο σταθερή τάση για αυτό εκεί αναλαμβάνει δράση αυτό το κύκλωμα που επίσης κόβει την τάση από την μπαταρία προς το κινητά όταν αυτή γτάσει στα 3,2v.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε 12v σε καμια παλιά μπαταρία αν έχεις και κατά καιρούς ξεσύνδεσέ τη και αν μπορείς μέτρα την τάση ανά διαστήματα. Θα τη δεις να φτάνει άνετα 6-7v πριν φουσκώσει ή πάρει φωτιά.

Εντάξει με αυτή την λογική να δώσουμε πχ στην tv μας αντι 220v τριφασική παροχή στα 380v και να περιμένουμε να κάνει μπαμ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με αυτή την λογική να δώσουμε πχ στην tv μας αντι 220v τριφασική παροχή στα 380v και να περιμένουμε να κάνει μπαμ :lol:

 

Όπως είπα και πρίν αυτό το είπα για να τονίσω ότι μπορεί να φτάσει σε πολλαπλάσια volts από το όριό της πριν καταστραφεί.

Να έχεις υπ'όψιν ότι και με καθαρά 12v μπορείς να την φορτίσεις με "ασφάλεια" αν της δίνεις τάση για πολλή λίγο χρόνο (msec μέχρι και ένα sec) και πολλές επαναλήψεις ενώ η tv σου δεν θα δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο με 380V:blink:

 

Όλα αυτά τα λέω για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γενικώς για της μπαταρίες και ούτε θέλω να "αντιδικήσω" με κανέναν, ούτε να το παίξω έξυπνος, απλά λόγω επαγγέλματος έχω "κάποιες" γνώσεις παραπάνω, όσο αφορά τα ρέυματα.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει το εξής; Πάρε την μπαταρία του κινητού,ένα usb φορτιστή 5v 1a και ένα usb καλώδιο στο οποίο τα + και - θα τα συνδέσεις απευθείας στην μπαταρία ή να φτιάξεις ένα αυτοσχέδιο φορτιστή που θα βάλεις πόλους + και - και εκεί να συνδέσεις την μπαταρία χωρίς κάποιο άλλο κύκλωμα προστασίας.Ε οση ώρα και αν το αφήσουμε η τάση ποτέ δεν πάει πάνω απο 4050-4060mv με ότι φορτιστή 5v απο 1a μέχρι και 2a έχω δοκιμάσει.Αρχικά όταν η μπαταρία ειναι απο κάτω απο τα 4050-4060mv και μέχρι να φτάσει στα 4050-4060mv ο φορτιστής ζεσταίνεται και ειναι λογικό καθώς στέλνει ρεύμα.Μόλις η μπαταρία πιάσει την συγκεκριμένη τάση,ο φορτιστής δε φορτίζει παραπάνω την μπαταρία και όση ώρα και αν μείνει στη μπρίζα παραμένει κρύος που σημαινει ότι για κάποιο λόγο δεν μπορει να στείλει άλλο ρεύμα στη μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

...

Όλα αυτά τα λέω για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γενικώς για της μπαταρίες και ούτε θέλω να "αντιδικήσω" με κανέναν, ούτε να το παίξω έξυπνος, απλά λόγω επαγγέλματος έχω "κάποιες" γνώσεις παραπάνω, όσο αφορά τα ρέυματα.

 

Δεν υπάρχει αντιδικία φίλε μου,

Απλά στο πρώτο σου ποστ έτσι όπως τα έγραψες ("το κύκλωμα προστασίας το έχει το τηλέφωνο"), εύκολα κανείς μπορεί να παρανοήσει και να νομίσει ότι δεν μπορεί να φορτίσει την μπαταρία εκτός τηλεφώνου.

Επομένως αν δίνουμε τα σωστά volt δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς η έκκρηξης παρά μόνο αν δεν δουλέψει το κύκλωμα προστασίας του φορτιστή (αν δεν υπάρχει κύκλωμα προστασίας και στην μπαταρία. Δεν είμαι σίγουρος και δεν επιμένω σ' αυτό).

Αλήθεια, μιας και ανοίξαμε εκτεταμένη κουβέντα περι μπαταρίας και μιας όπως λες λόγω επαγγέλματος ξέρεις αρκετά πράγματα, ξέρεις τι ρόλο ακριβώς παίζει η τρίτη (μεσαία) επαφή και αν μπορεί να δουλέψει μια μπαταρία στο κινητό χωρίς αυτήν την επαφή;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

"Να το ξεκαθαρίσουμε. Η φόρτιση σταματάει, όχι επειδή το θέλει η μπαταρία αλλά επειδή το θέλει ο φορτιστής. "

 

nikstar δε καταλαβαίνω όλο αυτά τα κατεβατά, μιας και στην ουσία λες το ίδιο πράγμα με μένα.

Έχει πρόβλημα το κύκλωμα φόρτισης του κινητού.

Όταν από συσκευή σε συσκευή, φορτίζεται σε διαφορετικό επίπεδο η μπαταρία, όλα αυτά που γράφεις περιττεύουν.

Link to comment
Share on other sites

"Να το ξεκαθαρίσουμε. Η φόρτιση σταματάει, όχι επειδή το θέλει η μπαταρία αλλά επειδή το θέλει ο φορτιστής. "

 

nikstar δε καταλαβαίνω όλο αυτά τα κατεβατά, μιας και στην ουσία λες το ίδιο πράγμα με μένα.

Έχει πρόβλημα το κύκλωμα φόρτισης του κινητού.

Όταν από συσκευή σε συσκευή, φορτίζεται σε διαφορετικό επίπεδο η μπαταρία, όλα αυτά που γράφεις περιττεύουν.

Απ' ό,τι διάβασα, το κινητό σταματάει τη φόρτιση στα 4.2V, και πολύ καλά κάνει. Άρα δεν έχει πρόβλημα το κινητό. Οι μπαταρίες αυτές διατηρούνται καλύτερα όταν η μέγιστη τάση τους είναι στο 4.2V, αν τις φορτίζεις παραπάνω, αρχίζει και μειώνεται ο χρόνος ζωής της μπαταρίας με συνάρτηση τετραγώνου, όπως λίγο πολύ λέει κι ο nikstar

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αντιδικία φίλε μου,

Απλά στο πρώτο σου ποστ έτσι όπως τα έγραψες ("το κύκλωμα προστασίας το έχει το τηλέφωνο"), εύκολα κανείς μπορεί να παρανοήσει και να νομίσει ότι δεν μπορεί να φορτίσει την μπαταρία εκτός τηλεφώνου.

Επομένως αν δίνουμε τα σωστά volt δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς η έκκρηξης παρά μόνο αν δεν δουλέψει το κύκλωμα προστασίας του φορτιστή (αν δεν υπάρχει κύκλωμα προστασίας και στην μπαταρία. Δεν είμαι σίγουρος και δεν επιμένω σ' αυτό).

Αλήθεια, μιας και ανοίξαμε εκτεταμένη κουβέντα περι μπαταρίας και μιας όπως λες λόγω επαγγέλματος ξέρεις αρκετά πράγματα, ξέρεις τι ρόλο ακριβώς παίζει η τρίτη (μεσαία) επαφή και αν μπορεί να δουλέψει μια μπαταρία στο κινητό χωρίς αυτήν την επαφή;

Υπάρχουν και μπαταρίες με control chip αλλά είναι πολύ μικρό το ποσοστο αυτό

 

Το τρίτο πιν είναι συνηθως για επικοινωνία με το τηλέφωνο και στις πιο απλές μπαταρίες για teperature sensor.

 

"Να το ξεκαθαρίσουμε. Η φόρτιση σταματάει, όχι επειδή το θέλει η μπαταρία αλλά επειδή το θέλει ο φορτιστής. "

 

nikstar δε καταλαβαίνω όλο αυτά τα κατεβατά, μιας και στην ουσία λες το ίδιο πράγμα με μένα.

Έχει πρόβλημα το κύκλωμα φόρτισης του κινητού.

Όταν από συσκευή σε συσκευή, φορτίζεται σε διαφορετικό επίπεδο η μπαταρία, όλα αυτά που γράφεις περιττεύουν.

 

Από που κατάλαβες ότι λέω οτι το κινητό έχει πρόβλημα φόρτισης;;

Ίσα ίσα, το αντίθετο λέω. Λέω ότι το τηλέφωνο (inewV3) σταματάει στa 4,2volts και αυτό ΕΙΝΑΙ απόλυτα φυσιολογικό.

Πέραν του bbbbπου λεει ότι σε αυτόν η φορτιση σταματάει στα 4,05 δεν έχω ακούσει άλλον να έχει πρόβλημα.

 

EDIT: με πρόλαβε ο gerstavros2

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πουθενά δεν έγραψα οτι η φόρτιση σταματάει στα 4050 όταν φορτίζω τη μπαταρία πάνω στο κινητό. Αυτό συμβαίνει όταν φορτίζω την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή με οποιοδήποτε τρόπο ακόμη και χωρίς κύκλωμα προστασίας. Στο ανέφερα γιατί εσύ ανέφερες ότι αν φορτισουμε την μπαταρία για πάρα πολλή ώρα χωρίς να υπάρχει κάποιο κύκλωμα προστασίας με φορτιστή 5v η τάση της μπαταρίας θα φτάσει τα 5v .αυτό προσωπικά δεν το έχω δει να συμβαίνει.

Έχεις αναφέρει κι εσύ ίδιος ότι η μπαταρία όταν φτάσει το 100% αρχίζει και αποφορτίζεται όταν την φορτιζουμε πάνω στο κινητό. Αυτό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όχι μόνο εγώ αλλά και όλοι μας.

 

Offtopic

η φωνητική πληκτρολόγηση του swype είναι απλά καταπληκτική.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

....

 

Offtopic

η φωνητική πληκτρολόγηση του swype είναι απλά καταπληκτική.

 

Συμφωνώ. Είναι πραγματικά απίστευτη!!:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Φιλς πουθενά δεν έγραψα οτι η φόρτιση σταματάει στα 4050 όταν φορτίζω τη μπαταρία πάνω στο κινητό. Αυτό συμβαίνει όταν φορτίζω την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή με οποιοδήποτε τρόπο ακόμη και χωρίς κύκλωμα προστασίας. Στο ανέφερα γιατί εσύ ανέφερες ότι αν φροντίσουμε την μπαταρία για πάρα πολλή ώρα χωρίς να υπάρχει κάποιο κύκλωμα προστασίας θα φτάσει τα 5v .αυτό προσωπικά δεν το έχω δει να συμβαίνει.

Έχεις αναφέρει κι εσύ ίδιος ότι η μπαταρία όταν φτάσει το 100% αρχίζει και αποφορτίζεται όταν την φορτιζουμε πάνω στο κινητό. Αυτό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όχι μόνο εγώ αλλά και όλοι μας.

 

To είχες γράψει πιο παλιά, καμια 10αριά μέρες πριν, ότι δεν ανεβαίνει η τάση στο κινητό σου πάνω από αυτή περίπου την ταση. Βαριέμαι τώρα να το ψάξω να το βρω, αλλα αν θες το ψάχνω.

Σε αυτό που λές τώρα ( δεν το είδα πριν μιας και έκανες δύο συνεχόμενα ποστ και είδα μόνο το τελευταίο) αν κατάλαβα καλά έχεις συνδέσει ένα τροφοδοτικό πανω σε μπαταρία και η τάση δεν έχει ανέβει πάνω από 4050.

Αυτό είναι λίγο "παραλογο" μιας θα πρέπει κάπου να υπάρχει μηχανική βλάβη. Θεωρητικά η μπαταρία θα επρεπε να σταματήσει στα 4,2v αν υπάρχει κύκλωμα.

Επίσης σε τετοιου είδους συνδεσεις παίζουν ρόλο και άλλες παράμετροι όπως τα αμπερ του φορτιστή με τα αμπέρ της μπαταρίας και λίγο πολύ είναι κατι σαν να έχεις δυο συγκινονούντα δοχεία.

Επίσης είναι πολύ κοντά οι ονομαστικές τους αξίες στα volts και η όποια μεταβολή ανάμεσα στα 4 με 5 volts θα απαιτεί πολύ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον εννοείς το ποστ μου 2297 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5185870#post5185870 και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5186610#post5186610 2302 ξαναδιάβασε τι ακριβώς έχω γράψει.Μάλλον μπερδεύτηκες εκει που έγραψα ότι όταν έβαλα την μπαταρία στο κινητό ήταν στο 83% και την ξαναέβγαλα για να συνεχίσω την φορτιση της σε εξωτερικό φορτιστή.

Το πρόβλημα που αναφέρεις στο ποστ σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5184263#post5184263 2269 ειναι αυτό που έχουμε και οι 2

και ειναι υπαρκτό

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γίνεται το αντίθετο... με τον εξωτερικό φορτιστή φτάνουν ~ 4200, και όταν τις βάζω πάνω στο κινητό βαριά βαριά δείχνει 92% ενώ αν τις φορτίσω πάνω στο κινητό στο 100% μου δείχνει 4350 (κάπου εκεί).

Ο φορτιστής είναι αυτός: http://www.ebay.com/itm/320820724921

 

ΤΕλικά πάλι με μπερδέψατε με τις μπαταρίες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φαινομενικά οι φορτιστές ειναι ίδιοι αλλά δεν φορτίζουν όλοι πλήρως την μπαταρία.Ως βασικό μου φορτιστή έχω αυτόν στον οποίο όπως εχω ξαναγράψει έχω βγάλει καλώδιο το οποίο το συνδέω σε φορτιστή usb 5v 2A και σε μια ώρα περίπου φτάνει την μπαταρία απο το 0 στο 83% περίπου και με 4050-4080mv.Αν συνδέσω την κανονική παροχή του φορτιστή η μπαταρία φορτίζει μέχρι το 94% και τα mv που δείχνει όταν την βάζω στο κινητό ειναι 4150-4160.Xθες λοιπόν φόρτισα την μπαταρία με το έξτρα καλώδιο στον συγκεκριμένο φορτιστή απο το 0% για 1 ωρα και 10 λεπτά και έφτασε στο 83% και 4060mv.Υπόψιν ότι παραπάνω δε πάει όσο και αν το αφήσω.Μετά την έβγαλα πάλι απο το κινητό και την σύνδεσα σε ένα τέτοιο εξωτερικό φορτιστή όπου η lcd οθόνη του έδειξε ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη στο 75% της χωρητικότητας της.Μετά απο 1 ώρα και 45 λεπτά η οθόνη του φορτιστή έδειξε 100% και βάζοντας την στο κινητό έδειξε 100% και 4250mv.Και αυτός ο φορτιστής μπορεί μεν να φορτίζει τόσο πολύ την μπαταρία αλλά απο το 0% στο κανονικό 100% θα θέλει σίγουρα κοντά στο 8ωρο μιας και όπως το υπολογίζω πρέπει να δίνει απο 200-250ma μέγιστο.

Ταλαιπωρία; Σίγουρα ναι... Που όμως αποδεικνύει για πολλοστή φορά το μηδενικό development των κινέζων.Προσωπικά λοιπόν ξεκινώ κάθε μέρα με το 83% -85% της μπαταρίας που το πετυχαίνω με μια ώρα φόρτιση μέσω της πατέντας στον εξωτερικό φορτιστή.Ηδη περιμένω μια 2η μπαταρία απο banggood αλλά ο κύριος μου στόχος παραμένει να βρω τρόπο να χωρέσω μια μεγαλύτερη μπαταρία

 

Τελος πάντων, έγραφες ότι όσο και να το άφηνες δεν πήγαινε παραπάνω. Αν δεν έχεις πρόβλημα τότε δεν υπάρχει κάποιος με προβλημα στη φόρτιση.

Το άλλο πρόβλημα που προφανώς το εχουμε όλοι μας είναι οτι αμα φτάσει στο 100% και σταματήσει η φορτιση, δεν ξαναξεκινάει πάλι όταν πέσει η τάση. Δεν είμαι ομως σίγουρος ότι αυτό είναι HW πρόβλημα αλλά μου μοιάζει πιο πολυ ότι είναι SW.

Για αυτό γίνεται όλη αυτη η κουβέντα, γιατί κάποιοι χωρίς να έχουν το τηλέφωνο βγάζουν το συμπέρασμα ότι υπάρχει HW πρόβλημα στο τηλέφωνο και προφανώς δημιουργούν λάθος εντυπωσεις!

Ειναι πάντως κανα-δυό χρήστες όπως ο φίλος πιο πάνω ο leros2004 που έχει πιθανόν ΗW πρόβλημα και φορτίζει το τηλεφωνό του μέχρι τα 4300mAh, ενώ σε εξωτερικο φορτιστή δεν ξεπερνάει τα 4200 και φυσικα επαληθεύει αυτό που λεω. Αν υπήρχε τσιπακι στην μπαταρία ή αν μπαταρία παίρνει όσο ρεύμα θέλει, τοτε αυτό που λεει ο φίλος δεν θα ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων, έγραφες ότι όσο και να το άφηνες δεν πήγαινε παραπάνω. Αν δεν έχεις πρόβλημα τότε δεν υπάρχει κάποιος με προβλημα στη φόρτιση.

Το άλλο πρόβλημα που προφανώς το εχουμε όλοι μας είναι οτι αμα φτάσει στο 100% και σταματήσει η φορτιση, δεν ξαναξεκινάει πάλι όταν πέσει η τάση. Δεν είμαι ομως σίγουρος ότι αυτό είναι HW πρόβλημα αλλά μου μοιάζει πιο πολυ ότι είναι SW.

.

 

Ίσα ίσα .. για μένα αυτό είναι feature... (το μολις πάει 100% σταματάει η φόρτιση)... Το αφήνω το βραδάκι στη φόρτιση και δεν χρειάζεται καν να το βγάλω απο το φορτιστή μέχρι να ξυπνήσω :O

 

Ειναι πάντως κανα-δυό χρήστες όπως ο φίλος πιο πάνω ο leros2004 που έχει πιθανόν ΗW πρόβλημα και φορτίζει το τηλεφωνό του μέχρι τα 4300mAh,

:X

Link to comment
Share on other sites

http://img824.imageshack.us/img824/3025/6c9y.png

Η φόρτιση έγινε απο φορητό φορτιστή (20000 mah)

Πολύ στρωτή, χωρίς σκαλακι

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://img824.imageshack.us/img824/3025/6c9y.png

Η φόρτιση έγινε απο φορητό φορτιστή (20000 mah)

Πολύ στρωτή, χωρίς σκαλακι

 

Πόση ώρα έκανε να φορτίσει με το φορητό ?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα που φτάνει μέχρι τα 4,3 βολτ πάντως ΜΟΝΟ όταν φτάνει σε τέτοια τιμή εκφορτίζει κανονικά από 100% =>90%.

 

Πήρα χθες 3 για φίλους από pandawill. Έκανα για τον καθένα καινούργιο λογαριασμό και με το κουπόνi newbyer ή κάπως έτσι είχα 5$ έκπτωση έκαστο. Θα μου στείλουν και εξτρά μπαταρία και άλλο ένα δωράκι που δεν ξέρουμε ακόμα. Μου έστειλαν mail ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με μπαταρία στο τελωνείο σήμερα το πρωί που σημαίνει ότι ξεκίνησαν αποστολές.

 

Οπότε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Eσείς οι δύο είστε οι μόνοι που η φόρτηση τους φτάνει μέχρι τα 4,35v (τουλάχιστον εδώ στο myphone και στο chinaphonearena που παρακολουθώ)

Σε περιπτώσεις μικρής μπαταρίας όπως του inew πιστεύω ότι ο καθένας θα προτιμούσε περισσότερη αυτονομία και λιγότερη διάρκεια, οπότε μάλλον σε σας είναι όντως feature :):) Απλά να έχετε υπόψιν ότι σε λίγο καιρό (το πόσο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) θα έχετε λιγότερη αυτονομία από ότι εμείς και θα πρέπει να αλλάξετε μπαταρία.

Μια μέση λύση είναι αυτή που χρησιμοποιεί ο bbbb με έναν εξωτερικό φορτιστή που είχε και του φορτίζει μέχρι τα 4,25.

Δεν σημαίνει όμως ότι όλοι οι φορτιστές θα φορτίζουν μέχρι εκεί, απλά έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Eσείς οι δύο είστε οι μόνοι που η φόρτηση τους φτάνει μέχρι τα 4,35v (τουλάχιστον εδώ στο myphone και στο chinaphonearena που παρακολουθώ)

Σε περιπτώσεις μικρής μπαταρίας όπως του inew πιστεύω ότι ο καθένας θα προτιμούσε περισσότερη αυτονομία και λιγότερη διάρκεια, οπότε μάλλον σε σας είναι όντως feature :):) Απλά να έχετε υπόψιν ότι σε λίγο καιρό (το πόσο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) θα έχετε λιγότερη αυτονομία από ότι εμείς και θα πρέπει να αλλάξετε μπαταρία.

Μια μέση λύση είναι αυτή που χρησιμοποιεί ο bbbb με έναν εξωτερικό φορτιστή που είχε και του φορτίζει μέχρι τα 4,25.

Δεν σημαίνει όμως ότι όλοι οι φορτιστές θα φορτίζουν μέχρι εκεί, απλά έτυχε!

 

Στην αρχή και σε μένα φόρτιζε μέχρι 4,25 βολτ. Μετά το άφηνα να εκφορτίσει μέχρι το 95% και μετά το ξαναφόρτιζα και τότε έπιανε 4,370 βολτ. Τώρα αν το φορτίσω κλειστό σταματάει στα 4,2 ενω ανοιχτό 4,3+

Link to comment
Share on other sites

Nikstar το τηλέφωνο έχει σοβαρότατο πρόβλημα με τη φόρτιση, που ίσως και να μην είναι μόνο ένα ή ακόμα και να είναι συνδυασμός προβλημάτων software-hardware.

Δε δημιουργώ καμία εντύπωση λανθασμένη και δε χρειάζεται καν να έχω τη συσκευή.

Ως (πρώην πλέον) υποψήφιος αγοραστής δημιουργώ άποψη διαβάζοντας τις εμπειρίες άλλων, όπως θα έπρεπε να κάνουμε όλοι πριν αγοράσουμε.

Αυτό λέγεται έρευνα αγοράς.

Αν το πάρει ένας απλός άνθρωπος που δεν ασχολείται με τα κινητά και θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του, το τηλέφωνο θα το στείλει στα σκουπίδια, λόγω φόρτισης.

Είναι feature να πέφτεις για ύπνο βάζοντας το στο φορτιστή και ξυπνώντας να έχεις μπαταρία 80-85%;

Εκτός αν υπολογίζουμε τι ώρα θα φορτίσει και βάζουμε ξυπνητήρι για να σηκωθούμε να το βγάλουμε και να το ξαναβάλουμε...

Απαράδεκτο.

Αν φτιάξει αυτό στο μέλλον, η συσκευή είναι value for money και πανέμορφη.Αν όμως φτιάξει....

Επίσης επειδή ανέφερες ότι μόνο τον bbbb έχεις δει, ψάξε λίγο πίσω και θα τους βρεις όπως κι εγώ.

Θα βρεις ποστ από 4.05 έως 4350.

Δεν σταματάνε όλα όπως λες στο 4.2

Εδώ αναφερόταν ότι η 1.04 και καλά διόρθωνε το πρόβλημα με τη χαμηλή φόρτιση.

" increasing the voltage of the charger, the charger can not charge low function resolved "

Αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό και το αναγνωρίζει και η εταιρεία.

Επίσης στο chinaphonearena που παρακολουθείς υπάρχει ιδιαίτερο θέμα για το πρόβλημα φόρτισης στη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Σύνοψη:

1. Δε σταματάνε όλες οι συσκευές στο ίδιο επίπεδο φόρτισης.

2. Όταν φορτίσει η μπαταρία στο μέγιστο, σταματάει η φόρτιση και αρχίζει να αποφορτίζεται, παρόλο που η συσκευή είναι συνδεδεμένη στο φορτιστή.

3. Υπάρχει διαφορά στην τάση φόρτισης, με το ποσοστό που αναγράφεται στη συσκευή.

 

Το πρώτο το επιβεβαίωσαν ήδη κι άλλοι.

Τα άλλα δύο τα έχεις αναφέρει κι εσύ.

Μάλιστα έχεις ποστάρει στο κινέζικο φόρουμ φωτογραφία με 99% μπαταρία και 4V.

Πως μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει θέμα φόρτισης με τη συσκευή;

Εκτός αν τα έχω χαμένα και δεν ισχύουν τα παραπάνω.

 

Καλό είναι να αγαπάμε τη συσκευή μας, αλλά να μη κάνουμε τα στραβά μάτια στα προβλήματά της.

Το να τα κρύβουμε κάτω από το χαλάκι επειδή δε μας αρέσει να κατηγορούν τη συσκευή μας, δεν πρόκειται να τα διορθώσει.

Αυτό είναι που δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

StratosGR μια ερωτηση σχετικα με το

 

2. Όταν φορτίσει η μπαταρία στο μέγιστο, σταματάει η φόρτιση και αρχίζει να αποφορτίζεται, παρόλο που η συσκευή είναι συνδεδεμένη στο φορτιστή.

 

αυτο ισχυει με ανοιχτη τη συσκευη η με κλειστη

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα έκανε να φορτίσει με το φορητό ?

 

 

Απο 0 εως 100 σε 2 ώρες και 20 λεπτα με παροχή 2 αμπέρ.

Στο 1 αμπέρ κανει 2 ώρες και 45 λεπτά περίπου.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...