Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το information received μου το λέει και εμένα από 20.9.16... Από vickmall...

Μίλησα μαζί τους και μου βεβαίωσε ότι έχουν παραδώσει το πακέτο στην SG, απλά πλέον αργούν να ανανεώσουν το status...

Δεν ξέρω αν πρέπει να τους πιστέψω ή όχι μιας και αρχή του μήνα όλα τα status αλλάζανε κανονικά και χωρίς καθυστέρηση.

Αν ήταν άλλο μαγαζί θα είχα αρχίσει ήδη μανούρα, αλλά επειδή με το Vick δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα θα κάνω λίγη ακόμα υπομονή!

 

20.9.16 :shock::shock: μήπως εννοείς 20.10.16 ? γιατί αν είναι 20.09.16 και με SP και δεν έχει ήδη φτάσει μάλλον θα πρέπει

να το κοιτάξεις με ΕΛΤΑ ή μέσω Vickmall , είναι μεγάλη καθυστέρηση 41 μέρες!

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,σημερα θα εχω το δεμα μου εεεε?

 

Smartphone Cubot note s

RS661489898NL

-------------

17/10/16 10:27 - The item is pre-advised, GREECE

17/10/16 10:27 - The item is pre-advised

23/10/16 12:15 - Track added

24/10/16 17:11 - The item is at the PostNL sorting center

24/10/16 17:11 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

26/10/16 08:35 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

26/10/16 08:35 - The item is on transport to the country of destination

30/10/16 12:54 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

30/10/16 12:54 - The item has arrived in the country of destination

30/10/16 23:37 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

31/10/16 01:37 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

31/10/16 01:54 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

31/10/16 06:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

31/10/16 22:00 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

31/10/16 23:29 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

1/11/16 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

1/11/16 04:35 - ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

1/11/16 06:19 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

1/11/16 07:42 - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

1/11/16 08:21 - ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

 

Σημερα θα παρεις ειδοποιητιριο και πας αυριο απο το ταχυδρομιο της περιοχης σου να παραλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην χειροτερη θα παρεις τα λεφτα σου πισω!

 

Ναι εντάξει σίγουρα.

Τους έστειλα ,μήνυμα και είπα πως άλλα πακέτα με την ίδια ημερομηνία αποστολής έχουν φτάσει/φτάνουν Ελλάδα και μου είπαν πως δεν ξέρουν γιατί δεν έχει φύγει ακόμα από την Sg και πως θα το κοιτάξουν,να περιμένω μια,δυο μέρες.

Θα περιμένω και αν δεν,ακυρώνεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως ρώτησε και ο Yannis_004 παραπάνω, είναι σε αυτήν την κατάσταση από 20 Σεπτεμβρίου (!!!), ή μήπως εννοούσες 20 Οκτωβρίου;

 

Για να δεις αν το Vickmall έχει όντως στείλει το δέμα και το φταίξιμο είναι πλέον της SingPost, δες το tracking num σου στο site της 4PX, που αναλαμβάνει τη μεταφορά του πακέτου από το μαγαζί ως τη SingPost.

Αν το Vickmall τηρεί την... παράδοσή του και είναι εντάξει, θα φαίνεται ότι το παρέδωσε στη 4PX τις μέρες που σου είχε δώσει το tracking num...

 

Edit: Oops, sorry, τώρα είδα ότι το 20/9 το έγραψε ο Zacharias99 παραπάνω!

Πάντως η πρόταση για τη 4ΡΧ ισχύει και για τις 2 περιπτώσεις.

 

 

(αναρωτιέμαι μήπως η συζήτηση έχει αρχίσει λίγο και ξεφεύγει από τα πλαίσια του συγκεκριμένου θέματος και θα ήταν καλύτερα να το συνεχίσουμε στο "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα"...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει σίγουρα.

Τους έστειλα ,μήνυμα και είπα πως άλλα πακέτα με την ίδια ημερομηνία αποστολής έχουν φτάσει/φτάνουν Ελλάδα και μου είπαν πως δεν ξέρουν γιατί δεν έχει φύγει ακόμα από την Sg και πως θα το κοιτάξουν,να περιμένω μια,δυο μέρες.

Θα περιμένω και αν δεν,ακυρώνεται.

 

Και για μενα ισχυει το ιδιο... Ασε που επεσε και η τιμη του αρκετα οσο περιμενουμε! Αν εχεις τιποτα νεοτερο απο αυτους σε παρακαλω ενημερωσε μας!

Ευχαριστω

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Α ωραια ευχαριστω,ακομα παντως δεν εχει έρθει ο ταχυδρόμος

Αν δεν σε ερθει ειδοποιτηριο και αυριο μετα της 9:30-10:00 δεις αφιξη στο ταχυδρομειο της περιοχης σου πας με την ταυτοτητα και το Tracking number θα πεις οτι εφτασε εδω και ηρθα να παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Και για μενα ισχυει το ιδιο... Ασε που επεσε και η τιμη του αρκετα οσο περιμενουμε! Αν εχεις τιποτα νεοτερο απο αυτους σε παρακαλω ενημερωσε μας!

Ευχαριστω

 

το μόνο νεότερο που μου είπαν από το βικ,είναι πως δεν ξέρουν γιατί τα δικά μας κόλλησαν,ενώ άλλα έχουν παραδοθεί.

Να περιμένουμε λίγες μέρες λέει και βλέπουμε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησεπρα εχω μια παραγγελια απο το Gearbest απο την ευρωπαικη του αποθηκη στην Ουαγγαρια.Η παραγγελια μου εφυγε στις 28 Οκτωμβρη και πηρα ενα track number απο Ουγγαρικο ταχυδρομειο αλλα ακομη δεν δουελυει.Μιλησα μαζι τους στο chat και μου ειπαν οταν φτασει Ελλαδα θα μου δοθει αλλο track number επειδη αυτο ειναι reference number.Σας παραθετω το track number που μου εδωσαν RR349109664HU.Αν εει καποιος παροιμοια εμπειρια απο το Gearbest ασ βοηθησει αν μπορει.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Phone cubot note

RS661489898NL

-------------

17/10/2016 10:27 - The item is pre-advised

24/10/2016 17:11 - The item is at the PostNL sorting center, GREECE

24/10/2016 17:11 - SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

24/10/2016 17:11 - The item is at the PostNL sorting center

24/10/2016 17:11 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

24/10/2016 21:04 - Track added

26/10/2016 08:35 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

26/10/2016 08:35 - The item is on transport to the country of destination

30/10/2016 12:54 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

30/10/2016 12:54 - The item has arrived in the country of destination

30/10/2016 23:37 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

31/10/2016 01:37 - The item has been processed in the country of destination, GREECE

31/10/2016 01:37 - The item has been processed in the country of destination

31/10/2016 01:54 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

31/10/2016 06:31 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

31/10/2016 22:00 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

31/10/2016 23:29 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

01/11/2016 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

01/11/2016 04:35 - ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

01/11/2016 06:19 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

01/11/2016 07:42 - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

01/11/2016 08:21 - ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

01/11/2016 10:21 - The delivery of the item was unsuccessful, GREECE

01/11/2016 10:33 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ, Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

01/11/2016 13:21 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.), ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.)

Ήρθε ο ταχυδρομος και δεν μου χτυπησε καν ειδα την ειδοποίηση στην είσοδο. Πηγα να παραλαβω και μου ειπαν στην αρχη οτι το πακέτο δεν είναι εκεί και μετα μουτο αλλαζει και μου λεει οτι το έχουν και να παω στις 15.30...Τρελο αυτό πάντως

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά στα είπε.

όταν παίρνεις ειδοποίηση πας την επόμενη και παίρνεις.

όσο γιατί δεν στο έφερε στο σπίτι,αν είναι ποδαράτος ο ταχυδρόμος,δεν κουβαλάνε πια δέματα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τracking number σε MY ειναι Μαλαισία;Τι εμπειρία υπάρχει από αυτό?Το banggood θα μας γνωρίσει όλα τα ταχυδρομεια μου φαίνεται :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πως ζητώ refund των χρημάτων από το Gearbest; Ακόμη δεν έγινε η αποστολή του πακέτου που παρήγγειλα από τη σελίδα αυτή και ζήτησα την ακύρωση παραγγελίας

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πως ζητώ refund των χρημάτων από το Gearbest; Ακόμη δεν έγινε η αποστολή του πακέτου που παρήγγειλα από τη σελίδα αυτή και ζήτησα την ακύρωση παραγγελίας

 

Μπαινεις στο live chat και μιλας μαζι τους και το ζητας.Ετσι το εκανα κι εγω και μου τα επεστρεψαν την ιδια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ποδαρατος.Αλλα οπως ειδα στην εφαρμογη γραφει οτι η παραδοση ηταν ανεπιτυχης ενω δεν μου χτυπησε καν το κουδουνι καθολου γιατι τον ειδα την ωρα που εφευγε.Ετσι συνηθιζουν να κανουν? Τελος παντων θα παω να το παραλαβω σε λιγο ελπιζω στις 15.30 που μου ειπε μην τυχον και ξαναπαω τσαμπα και μου πουν για αυριο γιατι στην ειδοποιηση εγραψε οχι πριν τις 2 του μηνος και αυτο μου ειπε η υπαλληλος το εγραψε γιατι δεν με βρηκε..Αλλα μου ελεγε την μια αλλα την αλλη...Ελπιζω να γυρισω με το δεμα μου,και θα μπω να γραψω οτι παρελαβα !
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ποδαρατος.Αλλα οπως ειδα στην εφαρμογη γραφει οτι η παραδοση ηταν ανεπιτυχης ενω δεν μου χτυπησε καν το κουδουνι καθολου γιατι τον ειδα την ωρα που εφευγε.Ετσι συνηθιζουν να κανουν? Τελος παντων θα παω να το παραλαβω σε λιγο ελπιζω στις 15.30 που μου ειπε μην τυχον και ξαναπαω τσαμπα και μου πουν για αυριο γιατι στην ειδοποιηση εγραψε οχι πριν τις 2 του μηνος και αυτο μου ειπε η υπαλληλος το εγραψε γιατι δεν με βρηκε..Αλλα μου ελεγε την μια αλλα την αλλη...Ελπιζω να γυρισω με το δεμα μου,και θα μπω να γραψω οτι παρελαβα !

 

Ο ταχυδρόμος δεν κουβαλάει τα συστημένα δεματα μαζι του παρα μονο την ειδοποίηση και γιαυτο δεν χτύπησε το κουδούνι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ποδαρατος.Αλλα οπως ειδα στην εφαρμογη γραφει οτι η παραδοση ηταν ανεπιτυχης ενω δεν μου χτυπησε καν το κουδουνι καθολου γιατι τον ειδα την ωρα που εφευγε.Ετσι συνηθιζουν να κανουν? Τελος παντων θα παω να το παραλαβω σε λιγο ελπιζω στις 15.30 που μου ειπε μην τυχον και ξαναπαω τσαμπα και μου πουν για αυριο γιατι στην ειδοποιηση εγραψε οχι πριν τις 2 του μηνος και αυτο μου ειπε η υπαλληλος το εγραψε γιατι δεν με βρηκε..Αλλα μου ελεγε την μια αλλα την αλλη...Ελπιζω να γυρισω με το δεμα μου,και θα μπω να γραψω οτι παρελαβα !

 

Έτσι γράφει,γιατί δεν κουβαλάνε πακετάκια μαζί και ρίχνουν κατευθείαν το ειδοποιητήριο.

Το γεγονός πως δεν το είχα εκεί,σου είπα και πριν γιατί συμβαίνει.Πας κανονικά την επόμενη,γιατί από το κέντρο διαλογής,πάνε το μεσημέρι τα δέματα και τα συστημένα στα ταχυδρομεία.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τracking number σε MY ειναι Μαλαισία;Τι εμπειρία υπάρχει από αυτό?Το banggood θα μας γνωρίσει όλα τα ταχυδρομεια μου φαίνεται :)

Μια χαρά είναι αυτό σε γενικές γραμμές, το χρησιμοποιούσε και παλαιότερα. Ελπίζω να αφήσει το Σεϋχέλλες ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα. Με το καλο να έρθουν και σε εσας παιδιά. Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλησεπρα εχω μια παραγγελια απο το Gearbest απο την ευρωπαικη του αποθηκη στην Ουαγγαρια.Η παραγγελια μου εφυγε στις 28 Οκτωμβρη και πηρα ενα track number απο Ουγγαρικο ταχυδρομειο αλλα ακομη δεν δουελυει.Μιλησα μαζι τους στο chat και μου ειπαν οταν φτασει Ελλαδα θα μου δοθει αλλο track number επειδη αυτο ειναι reference number.Σας παραθετω το track number που μου εδωσαν RR349109664HU.Αν εει καποιος παροιμοια εμπειρια απο το Gearbest ασ βοηθησει αν μπορει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Παρακάτω εμφανίζεται και αλλού το πακέτο σου που δείχνει να προχωράει

 

https://www.oneworldexpress.co.uk/remote/main/tracking.php?tracking_number=RR349109664HU

 

παραλαβή σύμφωνα με το track24.ru 18/11 με 30/11

Edited by LionKing
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , πως ζητώ refund των χρημάτων από το Gearbest; Ακόμη δεν έγινε η αποστολή του πακέτου που παρήγγειλα από τη σελίδα αυτή και ζήτησα την ακύρωση παραγγελίας

 

Παιδιά, γνωρίζει περίπου πόσο φόρο πληρωνεις από το PostNL όταν έρθει ελλαδα; (Περίπου πόσο) τουλάχιστονως 2 κιλά το πακέτο. Μου είπαν στο Gearbest ότι θα αποσταλεί σε 10-25 εργάσιμες ημέρες. Αν ξέρει ή έχει μία παρόμοια εμπειρία ας μου πει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπαινεις στο live chat και μιλας μαζι τους και το ζητας.Ετσι το εκανα κι εγω και μου τα επεστρεψαν την ιδια στιγμη

 

Τελικά ζήτησα να αλλάξουν τον τρόπο αποστολης, δηλαδή να μην μου στείλουν μέσω DHL γιατί όταν ήρθε email μου έλεγε για επιπλέον 30$ κλπ κλπ όπου εμεινε το μάτι κάγκελο... Αλλά μέσω ταχυδρομείου. Ευχαριστώ που βοήθησε και ειπες για το Live Chat.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω εμφανίζεται και αλλού το πακέτο σου που δείχνει να προχωράει

 

https://www.oneworldexpress.co.uk/remote/main/tracking.php?tracking_number=RR349109664HU

 

παραλαβή σύμφωνα με το track24.ru 18/11 με 30/11

 

Εγινε φιλε μου.Σ'ευχαριστω πολυ.Απο οσα καταλαβα με αυτα πυο ειδα.Εχουν αποθηκη Αγγλια και το στελνουν μεσω Ουγγαρικου ταχυδρομειου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτό σε γενικές γραμμές, το χρησιμοποιούσε και παλαιότερα. Ελπίζω να αφήσει το Σεϋχέλλες ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ασε 2 περιμενω απο Σευχελλες.Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός: RS*********NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2016-10-31 11:11 The item has arrived in the transit airport

2016-10-30 17:00 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2016-10-27 04:20 The item is ready for shipment

2016-10-27 00:51 The item has left the originating country

2016-10-26 03:16 The item is pre-advised

2016-10-25 16:44 The item is received by the shipper in the originating country

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Γνωρίζει κάποιος που μπορεί να βρίσκεται το πακέτο; Ολλανδία ή αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...