Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες, όταν ανοίγουμε/κάνουμε dispute στο paypal, σε ποια κατηγορία ανήκουν τα κινητά;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να πει τι σημαίνει το:"the delivery of the item was unsuccessful";

Που σου το έβγαλε αυτό;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απορώ με κάποιους εδώ μέσα , απο την στιγμή που δεν έχετε υπομονή γιατί παίρνετε απο Κίνα , εχω κάνει πολλές αγορές καμιά δεν χάθηκε άλλη ήρθε σε 8 μέρες άλλη έχει κάνει 40 ποτέ δεν έχω κάνει dispute γιατί πολύ απλά θέλει υπομονή κάποια στιγμή θα έρθει , μην μπαίνετε κάθε μέρα να βλέπετε το τρακ μια δυο φορά την Εβδομάδα αρκεί ο δίκη μου συμβουλή είναι Όταν πέρνεις κάτι απο Κίνα να έχεις υπομονή .

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με κάποιους εδώ μέσα , απο την στιγμή που δεν έχετε υπομονή γιατί παίρνετε απο Κίνα , εχω κάνει πολλές αγορές καμιά δεν χάθηκε άλλη ήρθε σε 8 μέρες άλλη έχει κάνει 40 ποτέ δεν έχω κάνει dispute γιατί πολύ απλά θέλει υπομονή κάποια στιγμή θα έρθει , μην μπαίνετε κάθε μέρα να βλέπετε το τρακ μια δυο φορά την Εβδομάδα αρκεί ο δίκη μου συμβουλή είναι Όταν πέρνεις κάτι απο Κίνα να έχεις υπομονή .

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στου κουφού την πόρτα ....:lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στου κουφού την πόρτα ....:lol:

 

σε εμένα αναφέρεσαι;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα αναφέρεσαι;

Όχι φίλε μου, γενικά το είπα, ειδικά γιά όσους περιμένουν να παραλάβουν παραγγελίες από Κίνα σε 4-5 ημέρες ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απορώ με κάποιους εδώ μέσα , απο την στιγμή που δεν έχετε υπομονή γιατί παίρνετε απο Κίνα , εχω κάνει πολλές αγορές καμιά δεν χάθηκε άλλη ήρθε σε 8 μέρες άλλη έχει κάνει 40 ποτέ δεν έχω κάνει dispute γιατί πολύ απλά θέλει υπομονή κάποια στιγμή θα έρθει , μην μπαίνετε κάθε μέρα να βλέπετε το τρακ μια δυο φορά την Εβδομάδα αρκεί ο δίκη μου συμβουλή είναι Όταν πέρνεις κάτι απο Κίνα να έχεις υπομονή .

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ρε φιλε τα δεματα δεν εχουνε ιδεα που ειναι τι μας λες τωρα. Υπαρχουνε ατομα που περιμενουνε 2 μηνες, εγω προσωπικα 40 μερες. Κανεις δεν παραπονεθηκε για τους χρονους αναμονης αλλα για το οτι δεν ξερουνε που ειναι τα δεματα μας. Σε ολα τα Track number δειχνει οτι ειναι Ελλαδα ενω δεν ειναι.

::X
Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει γιατί πολλά άτομα, νέοι στις παραγγελίες από Κίνα, μάθανε τι έγινε με Singpore Post + Vickmall (τον οποίο συνδυασμό προτείνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα) και λόγο αμάθειας/ανησυχίας/μη διαβάσματος/κουτοπονηριάς ρωτάνε συνέχεια...

 

το να περιμένεις τουλάχιστον 30 ημέρες δεν είναι αναγκαίο κακό, είναι ορθός κανόνας συναλλαγής.., από εκει και μετά κάνεις ότι κρίνεις απαραίτητο!

 

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν γινόταν ο κακός ο χαμός εδώ...

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το άγχος της 1ης φοράς , καλά που δεν ξυπνάμε το βράδυ να τσεκάρουμε χεχεχε, ύστερα από αυτά που διαβάσαμε στις προηγούμενες 1300 κάτι σελίδες και ευτυχώς στη δουλειά το ξεχνάμε λίγο , την επόμενη θα μας έρθει ποιο χαλαρά
Link to comment
Share on other sites

Είναι το άγχος της 1ης φοράς , καλά που δεν ξυπνάμε το βράδυ να τσεκάρουμε χεχεχε, ύστερα από αυτά που διαβάσαμε στις προηγούμενες 1300 κάτι σελίδες και ευτυχώς στη δουλειά το ξεχνάμε λίγο , την επόμενη θα μας έρθει ποιο χαλαρά

 

ποιος δεν ξυπνάει το βράδυ;;;

 

και την 2η, 3η κτλ ίδιο είναι το άγχος..! απλώς ξέρουμε τι να περιμένουμε και τι να κάνουμε....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αφού έφτασα σε σημείο να πιστεύω ότι δεν δουλεύει σωστά το "Trackchecker Mobile" επειδή δεν άλλαζε κάτι στην κατάσταση εδώ και μέρες και σκεφτόμουν να το απεγκαταστήσω/εγκαταστήσω....!!!

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιος δεν ξυπνάει το βράδυ;;;

 

και την 2η, 3η κτλ ίδιο είναι το άγχος..! απλώς ξέρουμε τι να περιμένουμε και τι να κάνουμε....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αφού έφτασα σε σημείο να πιστεύω ότι δεν δουλεύει σωστά το "Trackchecker Mobile" επειδή δεν άλλαζε κάτι στην κατάσταση εδώ και μέρες και σκεφτόμουν να το απεγκαταστήσω/εγκαταστήσω....!!!

 

Και νομιζα οτι μονο εγω ημουν τοσο υπερβολικος !!! Χαχαχα

Τελικα ειμαστε πολλοι !!!

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή δείχνει ότι είναι στην Γαλλία τι σημαίνει αυτό;

http://track.trackingmore.com/sfb2c/en-04569700122651Z.html?

2016-05-17 09:39:00,Shipment waiting payment of duties & taxes, FRANCE

2016-05-13 17:09:00,Inbound linehaul scan, FRANCE

2016-05-13 17:04:00,Inbound linehaul scan, FRANCE

2016-05-13 16:36:00,Inbound linehaul scan, FRANCE

2016-05-11 06:44:00,Arrived at Depot., HONGKONG

2016-05-11 06:44:00,Sorting in progress at local branch,Remark: item ready for despatch, HONGKONG

2016-05-11 05:29:00,Arrived at Depot., HONGKONG

2016-05-11 03:40:40,The item has been departure the transport center of SF., CHINA

2016-05-11 02:42:43,The item has been arrival the transport center of SF., CHINA

2016-05-10 15:38:39,Electronic information has been received, CHINA

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

σημερα παραλαμβανω Vickmall παραγγελια 11/05 απογευμα

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS355809881NL

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 16-05-2016 07:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-05-2016 05:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 19-05-2016 09:00 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 19-05-2016 09:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-05-2016 11:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 20-05-2016 0: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ 20-05-2016 06:58 Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 20-05-2016 07:50 Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα το δεμα μου χαθηκε!Να κανω refund ή replacement

Ποιός σου είπε ότι χάθηκε;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δείχνει απο τις 16 του μηνος Ελλάδα και στο site των ΕΛΤΑ καμία ενημέρωση.

 

RF391607961SG

 

http://www.17track.net/el/track?nums=RF391607961SG

Edited by Sam_GR
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εγινε refund απο το paypal. Τελος καλο ολα καλά. Θυμιζω ειχα παραγγειλει ενα meizu m2 note στις 22/3 απο vickmall και ειχε υποτιθεμενη αφιξη στην Ελλάδα στις 31/3. Το dispute ανοιξε στις 3/5, αμεσως claim και σημερα έκλεισε.

Δευτερη παραγγελία παλι απο vickmall ηρθε σπίτι μου σε 17 μέρες.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γυριζει πισω.Εμενα οι κινεζοι μου ειπαν να κανων refund καλυτερα!

Καλύτερα να πάρεις τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εγινε refund απο το paypal. Τελος καλο ολα καλά. Θυμιζω ειχα παραγγειλει ενα meizu m2 note στις 22/3 απο vickmall και ειχε υποτιθεμενη αφιξη στην Ελλάδα στις 31/3. Το dispute ανοιξε στις 3/5, αμεσως claim και σημερα έκλεισε.

Δευτερη παραγγελία παλι απο vickmall ηρθε σπίτι μου σε 17 μέρες.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Καλημερα ! Εκανες απλος dispute και περιμενες τα χρηματα σου? Η εστειλες και φωτο?

::X
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα το δεμα μου χαθηκε(γυριζει πισω στην κινα)!Να κανω refund ή replacement

Αφου απο τα Ελτα σου ειπαν να περιμενεις και οτι θα μπει Ευρωπη ( που εννοουσαν Ελλαδα ) σε 6 μερες . Ετσι δεν ειναι ; Τι αλλαξε ; Μηπως δεν ξερουν τι τους γινεται ;

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δείχνει απο τις 16 του μηνος Ελλάδα και στο site των ΕΛΤΑ καμία ενημέρωση.

 

RF391607961SG

 

http://www.17track.net/el/track?nums=RF391607961SG

 

Περίμενε λίγες μέρες ακόμα ... Νωρίς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Τις προάλλες έκανα την πρώτη μου παραγγελία από Κίνα και συγκεκριμένα από vickmall.

 

Το 17track To μου βγάζει το εξής

 

Αριθμός: RF392532275SG

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2016-05-17 03:08 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Είναι όλα ok?

 

Ευχαριστώ

 

 

Στάλθηκε από το C2105 μου

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! Εκανες απλος dispute και περιμενες τα χρηματα σου? Η εστειλες και φωτο?

Στην αρχη απλα εκανα dispute μου ζητησε να γραψω μηνυμα προς τον πωλητη,αφησα να περασουν 2 μερες εκανα claim οπου μου ζητησε το paypal να περιγραψω ακριβως το προβλημα και μετα απο λιγες μερες μου ζητησε αν εχω καποιο εξτρα αποδεικτικο στοιχειο.Εκει εστειλα screenshot του desktop με τον browser στο tracking του Ελτα (στα αγγλικα,εχει επιλογη το site του Ελτα πανω αριστερα) και να φαινεται η ωρα και ημερομηνια απο τα windows και ενα screenshot απο το site του vickmall που δειχνει οτι θελει 7-25 εργασιμες για την παραδοση.

Λογικα μολις κανεις claim μπορεις να επισυναψεις τις φωτο αμεσως και να μην περιμενεις να στις ζητησει το paypal. Εγω δεν το θεωρησα αναγκαιο και πιθανον να κερδιζα 3-4 μερες αν το εκανα μαζι με το claim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...