Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι τώρα τελευταία πληροφορίες για αποστολες με NL post εμφανίζονται στα tracking sites αφού το δέμα φτάσει στην Ολλανδία. Ισχύει αυτό ή είναι όπως τα γνωρίζαμε? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι πληροφορίες για αποστολες με NL post εξαφανίζονται στα tracking sites αφού το δέμα φτάσει στην Ολλανδία. Ισχύει αυτό ή είναι όπως τα γνωρίζαμε?

Από 17track

 

Origin Country - Tracking Consuming: 3063 ms - Go to official website

2015-11-20 08:22 - The item is on transport to the country of destination

2015-11-19 13:57 - The item is at the PostNL sorting center

2015-11-18 00:04 - The item is in transit

2015-11-16 09:22 - The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Οκ, Ευχαριστώ. Αρα όπως συνήθως. Οπότε να υποθέσω ότι απλά εδώ και 5 μέρες δεν έχει στείλει καν το δέμα που περιμένω ο πωλητής στην εταιρία...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ότι τώρα τελευταία πληροφορίες για αποστολες με NL post εμφανίζονται στα tracking sites αφού το δέμα φτάσει στην Ολλανδία. Ισχύει αυτό ή είναι όπως τα γνωρίζαμε?

 

Δύο αποστολές απο Gearbest εμφανίστηκαν απευθείας στο PostNL sorting center. "Pre-advised" και "In transit" έβγαζε μόνο το tracking του PostNL.be.

Το Σεπτέμβριο αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που΄έχω κουράσει κόσμο με αυτό, απλά είδα αυτό το http://trackitonline.ru και είπα να ρίξω μια ματιά..ενώ όλα δείχνουν τελευταία αλλαγή στις 14, αυτό δείχνει άλλα απλά είμαι αρκετά άσχετος για να καταλάβω τι γίνεται...

 

Αυτό είναι απο το site

 

http://i.imgur.com/ZcM1qeV.png

 

 

 

 

Και αυτό απο τα ΕΛΤΑ που μου πρότεινε το site ^ με hyperlink

 

http://i.imgur.com/1ZNDF3s.png

Η σελίδα των ΕΛΤΑ θα αλλάξει μέχρι να παραλάβουν τα πακέτα μην σε αγχώνει που γράφει αντικείμενα σε συσκευασία.Εμένα έχει έρθει Ελλάδα από 17/11 και επειδή δεν το έχουν πάρει τα ΕΛΤΑ γράφει ότι είναι ακόμα Σιγκαπούρη.Τώρα,σχετικά με με τις πληροφορίες από το site της singpost..Στις 14/11 το έβαλαν προς αποστολή οπότε αν ούτε σήμερα μέσα στις επόμενες μέρες θα σου βγάλει αυτό: Despatched to overseas (Country code: GR) που σημαίνει ότι στάλθηκε Ελλάδα.

Επίσης καλό και απλό είναι το http://track.aftership.com/

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα των ΕΛΤΑ θα αλλάξει μέχρι να παραλάβουν τα πακέτα μην σε αγχώνει που γράφει αντικείμενα σε συσκευασία.Εμένα έχει έρθει Ελλάδα από 17/11 και επειδή δεν το έχουν πάρει τα ΕΛΤΑ γράφει ότι είναι ακόμα Σιγκαπούρη.Τώρα,σχετικά με με τις πληροφορίες από το site της singpost..Στις 14/11 το έβαλαν προς αποστολή οπότε αν ούτε σήμερα μέσα στις επόμενες μέρες θα σου βγάλει αυτό: Despatched to overseas (Country code: GR) που σημαίνει ότι στάλθηκε Ελλάδα.

 

Ήδη σε Despatched to overseas βρίσκεται το δέμα του.

 

Συγνώμη που΄έχω κουράσει κόσμο με αυτό, απλά είδα αυτό το http://trackitonline.ru και είπα να ρίξω μια ματιά..ενώ όλα δείχνουν τελευταία αλλαγή στις 14, αυτό δείχνει άλλα απλά είμαι αρκετά άσχετος για να καταλάβω τι γίνεται...

Λογικά σε 2-3 ημέρες θα το δεις στο site της SG να λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα, στα Ελτα θα πάρει λίγες ημέρες παραπάνω για να εμφανίσει ότι έφτασε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα στο tracki g μου βγαζει αυτα, επρεπε να εχω παρει καποια ειδοποιηση η απλα περιμενω?

15:32 KERKYRA (KK) - ELTA, ITEM ARR KERKYRA (KK) - ELTA

2015-11-17

14:24 KERKYRAS - ELTA, ITEM IN CONTA KERKYRAS - ELTA

2015-11-17

13:55 KERKYRAS - ELTA, NOTICE

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα στο tracki g μου βγαζει αυτα, επρεπε να εχω παρει καποια ειδοποιηση η απλα περιμενω?

15:32 KERKYRA (KK) - ELTA, ITEM ARR KERKYRA (KK) - ELTA

2015-11-17

14:24 KERKYRAS - ELTA, ITEM IN CONTA KERKYRAS - ELTA

2015-11-17

13:55 KERKYRAS - ELTA, NOTICE

 

Αν δεν βρήκες ειδοποίηση πας στο κατάστημα των ΕΛΤΑ με τον αριθμό αποστολής να παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν 2 εβδομαδες παρέλαβα ενα lenovo k3note απο το vickmall. Παρότι είχα πάρει και πριν 2 μηνες απο το ίδιο μαγαζί το ίδιο ακριβώς τηλεφωνο, αυτό το τελευταιο είναι άχρηστο τελείως! Εντελώς νεκρό! Απ οτι φαινεται θα το στειλω πισω αλλά έχω καποιες επιφυλάξεις. Έχει κανεις κάποια παρόμοια εμπειρία;

Κοστος, τροπος αποστολής, αναμονή, αξιοπιστία...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει κάτι από ebay από τις 7/10 και μου είχε δώσει ένα tracking number που έχει μόνο αριθμούς (11 ψηφία).

Στο 4px μου βγάζει τα ακόλουθα :

http://s17.postimg.org/ddrdsvg8v/ebay.png

Αυτό το operation completed να σημαίνει τάχα πως έφυγε και μετά δεν μπορεί να εντοπιστεί περαιτέρω; Να ανησυχήσω επειδή είναι αρκετές μέρες;

 

Μου ήρθε σήμερα το πακετάκι. Eίχε αυτόν τον αριθμό και από κάτω του έγραφε "UNTRACKED". Οπότε λογικά δεν επρόκειτο για κανονικό tracking number, έστω και αν λειτουργούσε σαν τέτοιο όσο ήταν εντός Κίνας.

 

Εντύπωση που έκανε ένα άλλο δέμα που ήρθε από Λιθουανία. (αγορά από eBay). Εχθές σύμφωνα με το tracking ήρθε Ελλάδα και σήμερα το πρωί μου το έφερε ο Ταχυδρόμος. Ταχύτητα. Υποθέτω αυτά από την Κίνα λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων ενδέχεται να καθυστερούν λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Έχω παραγγείλει τα xiaomi pistons 3 από το Gearbest εδώ και 2 μήνες και δεν μου έχει έρθει τίποτε. Έκανα dispute στο paypal πριν λίγες μέρες. Απ'ότι μου είπαν αυτοί το έχουν στείλει και μου έδειξαν και φωτογραφίες. Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να κάνω τιποτε παραπανω για να μη κλαίω τα λεφτά μου;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που σου έδειξαν όντως είναι το δέμα με τα δικά σου στοιχεία αποστολής πάνω, με σφραγίδα ταχυδρομείου κλπ?

 

Να επιμείνεις στο dispute σου στο paypal για να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Αυτό το gearbest πια έχει πιστολιάσει πολύ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...Εχω θεμα με δεματακι...δεν ειναι απο κινα αλλα ειναι απο gearbest...αργησε να σταλει κιολας αλλα δειτε τι βγαζει εδω και μερες...ειναι απο ουγγαρια...ειναι λογικο να κανει τοσες μερες να ερθει απο ουγγαρια;

 

http://i64.tinypic.com/okzq0j.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγη υπομονή ακόμη αρχές της επόμενης βδομάδας και βλέπεις.

 

Ξερεις τι; Ειναι κινητο και αγχωθηκα αρκετα... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν 2 εβδομαδες παρέλαβα ενα lenovo k3note απο το vickmall. Παρότι είχα πάρει και πριν 2 μηνες απο το ίδιο μαγαζί το ίδιο ακριβώς τηλεφωνο, αυτό το τελευταιο είναι άχρηστο τελείως! Εντελώς νεκρό! Απ οτι φαινεται θα το στειλω πισω αλλά έχω καποιες επιφυλάξεις. Έχει κανεις κάποια παρόμοια εμπειρία;

Κοστος, τροπος αποστολής, αναμονή, αξιοπιστία...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Παραξενο μου φαινεται το μαγαζι ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα,Οσα εχω παρει απο εκει ποτε δεν ειχα προβλημα,Ελεγχουν τα τηλεφωνα πριν τα στειλουν.Την ταινια απο την μπαταρια την εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω παραγγείλει κινητό απο vickmall με sg post.

Το Sg post μου λέει ότι είναι Ελλάδα από 18-11

2015-11-18 16:34 Arrival at Destination Post (Country: GR)

στα ελτα μου γραφει αυτο

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 13-11-2015 09:27 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ.

Είναι δυνατόν να είναι δυομιση μέρες στο αεροδρόμειο και να μην άνοιξαν τον σάκο;

 

http://s2.postimg.org/vzu67gb95/adssd.png

Edited by panos59
Link to comment
Share on other sites

Εύκολα....

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, μην ανησυχεις τοσο ευκολα.. Επεσε και σ/κ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος θέλει καμιά βδομάδα πάνω κάτω να πάει στα ΕΛΤΑ.Το φέρνουν σπίτι ή στέλνουν ειδοποιητήριο όμως?
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν κανει τοσο.

Πριν 1μιση μηνα πηρα κινητο για την κοπελα μου. Την ημερα που πατησε Ελλάδα το πηραν και τα ελτα και σε 3 μερες το ειχα στα χερια μου.

Για ρωτησα και γω γτ η προηγούμενη εμπειρια μου ηραν διαφορετικη αν κ ηταν ο ιδιος τροπος αποστολης.

Σου στελνουν ειδοποίητηριο και την επομενη μερα μπορεις να παραλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να παραγγειλω το Lenovo k3 note απο tinydeal αλλα δε δεχεται την χρεωστικη μου καρτα λογω καπιταλ κοντρολς φανταζομαι. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να παραγγειλω το Lenovo k3 note απο tinydeal αλλα δε δεχεται την χρεωστικη μου καρτα λογω καπιταλ κοντρολς φανταζομαι. Any ideas?

 

δοκιμαζεις αλλη καρτα, δοκιμαζεις απο αλλο site

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...