Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να ανοίξεις;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μέσω ebay από κίνα ;

 

νομίζω έχεις 180 μερες πλέον καιρό... περίμενε να λάβεις απάντηση , αν και αυτός θα σου πεί ο,τι του πουν τα δικα του ταχυδρομια ..... άλλη ερώτηση...

 

τρακινκ εχεις ;;; αν όχι θα πρέπει να κάνεις dispute μέσα στην επόμενη εβδομάδα καλού κακού ... κάτι ψιλοπράγματα (διαφάνειες και θήκες για κινητά) που είχα αγοράσει από Γερμανία υποτίθεται αλλά τα στειλαν από κίνα , χωρίς τρακινκ .... τότε στην 4-5η βδομαδα και με το μικρότερο διαστημα για dispute , άνοιξα dispute γράφοντας εν αναμονή παραλαβής , για να μην χάσω τον χρόνο , και ο πωλητής έκανε refund χωρίς να τον πιέσω καν... τελικά παρέλαβα 1μιση μήνα αργότερα (μάλλον μπερδεύτικε και τα στειλε surface mail που κάνει 1-2 μήνες) και τα πακέτα ήταν όντως από Κίνα.... προσοχή λοιπόν !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ανοίξεις;

Γιατί έχουν περάσει σαράντα μέρες...ήταν το όριο 45 για dispute γι'αυτό ρώτησα αλλά μάλλον έχει γίνει 180 όπως ανέφερε ο από πάνω;

Τρακινγκ δεν έχω κάτι ζελατίνες είναι τίποτα ιδιαίτερο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα δέμα από NL που είχε σταματήσει ΥΕΔ Θεσσαλονίκης 31/3.

Πλήρωσα 33,50 ευρώ για κινητό αξίας 93 ευρώ. Το δέμα σε 3 σημεία είχε γραμμένο SOS με κόκκινο μαρκαδόρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν περάσει σαράντα μέρες...ήταν το όριο 45 για dispute γι'αυτό ρώτησα αλλά μάλλον έχει γίνει 180 όπως ανέφερε ο από πάνω;

Τρακινγκ δεν έχω κάτι ζελατίνες είναι τίποτα ιδιαίτερο

Εφοσον το πηρες απο ebay και το estimated delivery date εχει περασει, μπορεις να ανοιξεις case στο ebay. Εχεις μεχρι 30 μερες απο το estimated delivery date να το κανεις αυτο. Περιμενε λιγες μερες ακομα και κανε τις διαδικασιες μεσω ebay και οχι paypal γιατι ειναι πιο συντομες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κινητο απο κινα (geekbuing το Doogee Dg750) με NLPOST ηρθε σημερα προς παραδοση (Αθηνα ειμαι ) ολα καλα και ενα πορτοφολι απο ali με (CN)ουτε 10 ευρω αξια, απο τις 15/4 στο Κατ !! Αυτα ειναι τα παραξενα των Ελτα

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-04-2015 10:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 10-04-2015 10:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-04-2015 12:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-04-2015 15:02 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 22-04-2015 24: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12 22-04-2015 06:39 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12 22-04-2015 07:21 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΘΗΝΑΣ 12 (ΛΕΒΙΔΟΥ) - ΕΛΤΑ 22-04-2015 14:16 ΑΘΗΝΑΣ 12 (ΛΕΒΙΔΟΥ) - ΕΛΤΑ

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δυο ερωτήσεις, διότι είμαι ψιλοάσχετος από αυτά. Έχω κάνει από Gearbest δυο παραγγελίες. Το Ulefone Be Pro και μια θήκη. Όλα καλά, μου έδωσαν tracking number κτλ.. Μου το στέλνουν με την PostNL. Στο 17track λέει αυτό:The item is on transport to the country of destination.

 

Πόσο καιρό ακόμα παίζει να κάνει για να το παραλάβω; Μένω Θεσσαλονίκη.

Και επίσης υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσω κάποιο φόρο κτλ;

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

RE111377797EN αυτό είναι το tn αλλά το βρίσκω εδώ... μετά στα ελτα ούτε το εμφανιζει... ξερει κανείς τπτ? (China Post Ordinary Small Packet Plus αν βοηθαει και αυτο...)
Link to comment
Share on other sites

RE111377797EN αυτό είναι το tn αλλά το βρίσκω εδώ... μετά στα ελτα ούτε το εμφανιζει... ξερει κανείς τπτ? (China Post Ordinary Small Packet Plus αν βοηθαει και αυτο...)

 

Είναι ιδιωτικής εταιρειας της YANWEN ή όπως γράφεται. Δεν θα το βρεις στα ΕΛΤΑ, διακινειται ως απλό.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιωτικής εταιρειας της YANWEN ή όπως γράφεται. Δεν θα το βρεις στα ΕΛΤΑ, διακινειται ως απλό.

 

ευχαριστώ!!! οπότε περιμένω τον κυριούλη να το φέρει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δυο ερωτήσεις, διότι είμαι ψιλοάσχετος από αυτά. Έχω κάνει από Gearbest δυο παραγγελίες. Το Ulefone Be Pro και μια θήκη. Όλα καλά, μου έδωσαν tracking number κτλ.. Μου το στέλνουν με την PostNL. Στο 17track λέει αυτό:The item is on transport to the country of destination.

 

Πόσο καιρό ακόμα παίζει να κάνει για να το παραλάβω; Μένω Θεσσαλονίκη.

Και επίσης υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσω κάποιο φόρο κτλ;

 

Με όσα γίνονται τις τελευταίες εβδομάδες, το σε πόσο καιρό, μόνο τα ΕΛΤΑ το ξέρουν.

Αν το σταματήσουν στο τελωνείο εννοείται θα πληρώσεις φόρο. Σταματήσανε αρκετά απο NL την περίοδο του Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Με όσα γίνονται τις τελευταίες εβδομάδες, το σε πόσο καιρό, μόνο τα ΕΛΤΑ το ξέρουν.

Αν το σταματήσουν στο τελωνείο εννοείται θα πληρώσεις φόρο. Σταματήσανε αρκετά απο NL την περίοδο του Πασχα.

 

Μάλιστα. Ναι έχεις δίκαιο σε αυτό. Ας ελπίσουμε να έρθει το γρηγορότερο. Γνωρίζεις μήπως το ποσό του φόρου αν πληρώσω και για τα δυο που έχω παραγγείλει(κινητό και θήκη);

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα και σε προηγούμενο ποστ μου ,

 

31/3 παραγγελία

μπήκε Ελλάδα στις 8/4 ( σαφώς δεν πετούσε 8 μέρες , αλλά ήταν σε κάποια γωνιά μόνος του ο σάκος και ξεχασμένος ή ας πούμε τεράστιος φόρτος εργασίας που θα αποφευγαν με το αμεσο σκανάρισμα κατά το ξεφόρτωμα)

 

βρήκαν τον σάκο και τον σκανάρανε στις 13/4 δλδ 5 μέρες αφού ξεφορτώθηκε !!!

 

έπειτα , αφού έκατσε αλλες 9 μέρες να μου σκάσει την χολή , και μετά από τηλεφώνημά μου για να επιβεβαιωθώ για την καθυστέρηση πως είναι λογική, εντελώς τυχαία (νομίζεις ;;;; μήπως η ερώτηση μου τους κίνησε την περιέργεια για τον κολλημένο σάκο κάπου ;) ο σάκος αποφάσισε να βγάλει πόδια , να σκαναριστεί μόνος του , να φορτωθεί μόνος του στο φορτηγο και τσουπ

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-04-2015 16:31

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 04:08

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 06:36

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-04-2015 08:11

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 12:06

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 22-04-2015 12:07

 

εν τω μεταξύ , δεν έχω καν ειδοποιητήριο , για αυτό τηλεφώνησα στην ΜΔ Θεσ/νίκης , με ενημέρωσαν πως θα παραλάβω από Φράγκων , δίχως τελωνεία με SG Post

 

αλλά το γεγονός πως επικρατεί πανικός στις αποθήκες , είναι σίγουρο...

 

κάνει 7 μέρες να φτάσει από κίνα - ελλάδα , και 14 μέρες βρίσκεται ποιος ξέρει που , σε ότι να ναι συνθήκες να φανταστώ , και δυστυχώς επειδή έχω πετάξει άπειρες φορές με αεροπλάνα και έχω δει πως φορτώνουν και ξεφορτώνουν στο Ε Βενιζέλος... είμαστε πολύ τυχεροί (για να μην πω για φάρδη) που δεν παραλαμβάνουμε τα πακέτα μας σακατεμένα... (έχω παραλάβει σκισμένο με σκοπό την αποκάλυψη του περιεχομένου βέβαια , ποιος ξέρει.... τελωνείο , ή υπάλληλος που ήθελε κινητό ;;; αλλά το αστείο είναι πως πήρα κινητό πέρισυ και όλα μου τα πακέτα πλέον έχουν μεσα αισθητήρες και καλωδιάκια για ARDUINO xD)

 

για τους αγχωμένους περί τελωνείου.

 

αξία δέματος -- 38ευρ

κανένα τελωνείο !

Φίλε μου χωρίς να μπείς στον κόπο να ρίξεις μία ματιά στον οδηγό, γέμισες ολόκληρη σελίδα γιά να μας πείς ότι τα δέματα έρχονται αυθημερόν και φταίνε τα κακά ΕΛΤΑ γιατί καθυστερούν ... άσε που τους έβγαλες και κλέφτες γιατί ήταν σκισμένο το δέμα σου ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παραγγελία απο geekbuying στις 6/4/2015 -παράδοση σήμερα 22/4/2015

21-04-2015 09:47 The item has been processed in the country of destination GREECE

15-04-2015 12:59 The item has arrived in the country of destination

14-04-2015 12:01 The item is on transport to the country of destination

13-04-2015 20:28 The item is at the PostNL sorting center

13-04-2015 04:31 The item is ready for shipment

10-04-2015 03:18 The item is pre-advised

 

Δέμα μικρό(μικρότερο απο κινητό) και σχετικά μικρής αξίας ~50ευρώ παραδόθηκε χωρίς τελωνείο-Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έχει γίνει με το τελωνείο ?Υπάρχει κάποιο δέμα με nl post που να πέρασε πρόσφατα Θεσσαλονίκη χωρίς εκτελωνισμό?Τι να ελπίζω????
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς να μπείς στον κόπο να ρίξεις μία ματιά στον οδηγό, γέμισες ολόκληρη σελίδα γιά να μας πείς ότι τα δέματα έρχονται αυθημερόν και φταίνε τα κακά ΕΛΤΑ γιατί καθυστερούν ... άσε που τους έβγαλες και κλέφτες γιατί ήταν σκισμένο το δέμα σου ...

 

αν προσεξες δεν ειπα οτι κλεψανε , ειπα οτι εσκισαν με ΧΕΡΙ καθώς ήταν ανοιχτό με κοπίδι ... τυχαιο ? δεν νομιζω .... ο σκοπός ποσώς με ενδιαφέρει εφόσον το παρέλαβα...

 

δευτερον ήταν κάπως σατιρικό διότι προσπάθησα λίγο να διακομωδήσω την κατάσταση των ΕΛΤΑ σε σχέση με αυτά που είμαι συνηθισμένος να αντιμετωπίζω εκτός Ελλάδος ... και ναι πιστεύω πως τα κακά τα ΕΛΤΑ φταίνε διότι ένα δεμα που κάθεται 15 μερες κοντά στην αποθήκη είναι απαράδεκτο σε ένα αεροδρόμιο όπως το Ε Βενιζέλος και πέρα απο αυτό , φαντάζεσαι πόσο γελοίο θα ταν να περιμέναμε και 1 μέρα ανά σκανάρισμα εντός Ελλάδος ;;; δλδ 24ώρες ανά ΚΔ ;;;.... τι στο καλό κάνουν... 1 υπαλληλο έχουν να δουλεύει εκεί μέσα ;;;

 

 

 

στο κάτω κάτω αν δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους και δεν μπορούν να οργανωθούν , μπούλο !!! ακούγομαι ψυχρός αλλά υπάρχουν τόσα εκατομμύρια άνεργοι που πραγματικά θα δουλεύουν σαν σκύλοι αν βρούν μια δουλειά !

 

όσο για το παραμύθι του φόρτου εργασίας , ας το αφήσουν διότι δεν νομίζω η μισή Ελλάδα να περίμενε από ταχυδρομείο τα δώρα της ... σαφώς θα υπήρξε κάποια αύξηση στην κίνηση , αλλά όχι τόση ώστε να δημιουργήσει τέτοιο πανικό... το θέμα είναι απλό... δουλεύει όποιος γουστάρει και όποτε γουστάρει... μία επίσκεψη στις αποθήκες του ΚΔ της περιοχής σου θα σε πείσει σε αυτά που λέω... οι μισοί λείπουν (ή είναι σε "αναρρωτική" όπως το λένε) και οι άλλοι μισοί σκανάρουν / ταξινομούν 1-2 συστημένα / ώρα !

 

Ρε παιδιά τι έχει γίνει με το τελωνείο ?Υπάρχει κάποιο δέμα με nl post που να πέρασε πρόσφατα Θεσσαλονίκη χωρίς εκτελωνισμό?Τι να ελπίζω????

 

κάποια μέλη πλήρωσαν και σχεδόν όλα τα δέματα PostNL για θεσ/νίκη πέρασαν τελωνείο. προφανώς κάποια καρφωτή από κάποιον ζηλιάρη πωλητή κινητών που έπεσαν οι πωλήσεις του αλλά οι τιμές του είναι κάτι παραπάνω από λάβα !

Edited by shuin
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ακούσει κανένας να πληρωσε..

Θα πρότεινα να διάβαζες λίγο παραπάνω τις σχετικές ενότητες, γιατί είσαι τελείως λάθος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ, με Singapore Post, χωρίς παρατράγουδα (βλ. τελωνείο). Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που εμφανίστηκε στην Ελλάδα, μετά από ένα μήνα "ταξίδι" το πήρα στα χέρια μου σε μόλις 1 ημέρα, παρ' ότι είμαι στην επαρχία. Απ΄οτι φαίνεται ξεμπούκωσε το σύστημα. Ολα καλά. Το αυτό επιθυμώ και για όλους τους συμφορουμίτες.
Link to comment
Share on other sites

Η διαλογή δουλεύει 24/7, αλλά από ότι φαίνεται είναι κελέκια και δουλεύουν όπως νάναι. Δέμα μου NL που μπήκε χτες Βενιζέλο, σήμερα παρέλαβα και άλλο NL που μπήκε Ελλάδα 7/4, ακόμα Αθήνα είναι...

 

 

Σήμερα έφτασε και το πρώτο δέμα της 7/4. Από ότι φαίνεται είχαν αφήσει κάτι τόνους δέματα της NL, και χτες-προχτές τα ξεδιαλέξαν όλα μαζί. Εννοείται ότι πέρασε σε φυσιολογικό χρόνο από το κλείσιμο της Αθήνας, στο ΚΔ Θεσσαλονίκης και μετά σπίτι μου (1-2 μέρες). Ας ελπίσουμε ότι θα ομαλοποιηθεί η ροή από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 07:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 07:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Τωρα εγω τι να σχολιασω .... ειμαι σιγουρος υπαρχουν και χειροτερα ...:mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 07:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 07:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Τωρα εγω τι να σχολιασω .... ειμαι σιγουρος υπαρχουν και χειροτερα ...:mad::mad::mad::mad:

Τι εννοείς;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...