Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμενα το εδειξε σημερα.

Ευχαριστω για το update!

 

κατι δεν παει καλα εδω....εχτες εφτασε Ελλαδα και σημερα πηρα ειδοποιηση να παραλαβω??????????

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 18-03-2015 14:25 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-04-2015 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-04-2015 16:31 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-04-2015 22:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ 22-04-2015 06:44 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-04-2015 07:51 Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεράστια η διαφορά np με sp, όσον αφορά την προτεραιότητα που έχουν δώσει στα τελωνεια.

Κινητό με sp είμαι σε αναμονή από 27/03 που λέει "αντικείμενα σε συσκευασία sp" ενώ μια θήκη που από έλλειψη δεν την έστειλαν με το κινητό αλλά καμία 20αρια μέρες μετά, ήδη εμφανίστηκε Ελλάδα με np.

 

Δείτε διαφορά ε :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο 30/3 με sg post σημερα ελλαδα και ενα αλλο δεμα που εφτασε 19/04 ειναι ακομα αεροδρομιο

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RF324130944SG

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-03-2015 17:50 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-04-2015 04:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RI319103739CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-04-2015 19:16 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 08-04-2015 10:24 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-04-2015 22:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χαζή ερώτηση, αν στην πολυκατοικία δεν αναγράφεται το επίθετο/όνομα του παραλήπτη στο θυροτηλέφωνο, ο ταχυδρόμος αφήνει πάλι ειδοποιητήριο ή θεωρεί λάθος την διεύθυνση και παίρνει το δέμα πίσω στα ελτά της περιοχής σου?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά χαζή ερώτηση, αν στην πολυκατοικία δεν αναγράφεται το επίθετο/όνομα του παραλήπτη στο θυροτηλέφωνο, ο ταχυδρόμος αφήνει πάλι ειδοποιητήριο ή θεωρεί λάθος την διεύθυνση και παίρνει το δέμα πίσω στα ελτά της περιοχής σου?

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι στερείται μαντικών ικανοτήτων και ως εκ τούτου δεν μπορεί να σου αφήσει το δέμα παρά μόνο το ειδοποιητήριο...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χαζή ερώτηση, αν στην πολυκατοικία δεν αναγράφεται το επίθετο/όνομα του παραλήπτη στο θυροτηλέφωνο, ο ταχυδρόμος αφήνει πάλι ειδοποιητήριο ή θεωρεί λάθος την διεύθυνση και παίρνει το δέμα πίσω στα ελτά της περιοχής σου?

 

Αντιλαμβάνεσαι ότι στερείται μαντικών ικανοτήτων και ως εκ τούτου δεν μπορεί να σου αφήσει το δέμα παρά μόνο το ειδοποιητήριο...

Δεν αφήνει τίποτα, το επιστρέφει στο τοπικό ΕΛΤΑ με την ένδειξη "άγνωστος παραλήπτης"

(Μου έτυχε εμένα στην παλιά διεύθυνση που έμενα ... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνει τίποτα, το επιστρέφει στο τοπικό ΕΛΤΑ με την ένδειξη "άγνωστος παραλήπτης"

(Μου έτυχε εμένα στην παλιά διεύθυνση που έμενα ... )

 

Αυτό φοβόμουν, άρα βάζω όνομα για να είμαι ήσυχος μην μας γυρίσει και Κίνα πάλι :ρ, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί δεκάδες φορές:

125+35 (23% Φ.Π.Α.)+12 (χρέωση των ΕΛ.ΤΑ. για την διαδικασία εκτελωνισμού)=172 € και με την προϋπόθεση αποστολής του με το ταχυδρομείο και όχι με courier...

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Άπλα επειδή δεν έχω αγοράσει ξανά από Κίνα ρώτησα. Δηλαδή παραγγέλνεις και κάνεις επίκληση στο θεό να μην εκτελωνιστεί το πακέτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτησα αλλα δεν απαντησε καποιος , πως στελνει το geekbuing ? με SG post ?

Γράφεις σε λάθος νήμα, και εάν μπείς στο κατάστημα και κάνεις μία εικονική αγορά θα σου βγάλει τις επιλογές που έχεις.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις σε λάθος νήμα, και εάν μπείς στο κατάστημα και κάνεις μία εικονική αγορά θα σου βγάλει τις επιλογές που έχεις.

 

Που ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω ?

Επισης εκανα λογαριασμο ,παραγγελια , και μου βγαζει " registerd airmail" που μπορει ναι ειναι απο china post μεχρι NL post οτιδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά με τι να αγοράζουμε SingPost ή NLpost ? Θέλω να πάρω κάτι πραγματάκια συνολική αξιας 50 ευρώ...

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Ναι πειτε ρε παιδια.. Και εγω θελω να αγορασω κατι αξιας με nl post(μονο αυτη την επιλογη εχω) .. Να το προχωρησω ή να περιμενω?
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το σωστο μερος για να ρωτησω ?

Επισης εκανα λογαριασμο ,παραγγελια , και μου βγαζει " registerd airmail" που μπορει ναι ειναι απο china post μεχρι NL post οτιδηποτε...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6089512#post6089512

Γιά την ταχυδρόμηση είδα ότι ήδη ρώτησες στο νήμα του καταστήματος ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ξέρεις πολύ καλά ποια νοοτροπία! Η νοοτροπία του όταν έχω αργία κάνω και μια βδομάδα πριν και μια βδομάδα μετά διακοπές! Κ η νοοτροπία του τύπου "ε αφού είναι πιο φτηνό θα περιμένεις και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! ναι οκ να περιμένω λογικό το πιο φτηνό έχει κ μικρότερη ποιότητα (εξυπηρέτησης), αλλά κ αυτή έχει ένα όριο!

 

Αν παρακολουθούσες το topic θα έβλεπες πακέτα να εμφανίζονται ακόμα και αργίες. Η διαλογή στο αεροδρόμιο δουλεύει 24/7/365. Και ποιος είναι αυτός που ορίζει το όριο; Ξαναρωτάω, έχετε υπογράψει SLA;

 

Το αναγκασμένος πήγαινε στο θέμα της τιμής! Δεν χρειάζεται να είσαι ειρωνικός, αν καταλαβαίνεις!

 

Άρα δεν είσαι αναγκασμένος, είσαι περιορισμένος σε λιγότερες επιλογές, έχει διαφορά. Όπως προείπα υπάρχουν μαγαζιά (κινέζικα) πλέον που έχουν αποθήκες Ευρώπη και Ελλάδα ενώ υπάρχει εταιρεία στην Ελλάδα που εισάγει τα DooGee, Xiaomi και νομίζω Elephone ενώ υπάρχουν και άλλες εταιρείες που εισάγουν επίσημα το Leagoo (νομίζω δεν είμαι 100% σίγουρος) και τα iOcean.

 

 

Και επίσης, όπως μου προτείνεις εμένα αν δεν μπορώ να κάνω υπομονή να πάρω από Ελλάδα! Με την ίδια λογική αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει κάποιος στην θέση του και την βρίσκει πολύ δύσκολη, ας παραιτηθεί!

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο, όταν καλυφθούν οι θέσεις που λείπουν και κάποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, μέσα από αξιολόγηση να πάρει πόδι, μαζί σου είμαι.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο, ίσως φταίνε και οι διαδικασίες που θέλουν αλλαγή για να μειωθεί η γραφειοκρατία και παραπάνω άτομα! Αλλά ,αυτό δεν σημαίνει οι υπόλοιποι να είναι αραλίκι Αν ήξερα ότι υπάρχει κίνδυνος 50,60 ημερών δεν θα αγόραζα γιατί νόμιζα ότι ανοίγεις θέμα στο Paypal στις 45 μέρες!

 

Γνωρίζεις πως αράζουν; Την επόμενη φορά ή περισσότερη υπομονή ή καλύτερη αναζήτηση για το πόσες μέρες κάνουν να έρθουν τα πακέτα.

 

Τώρα, ίσως να είμαι από τους άτυχους και έχω πέσει στις λίγες περιπτώσεις που θα κάνουν 30 + μέρες στην πρώτη τους αγορά! Ίσως, αν πάρω το πακέτο να ξεχάσω την αναμονή και την αγωνία τι να πω...?

 

Δεν είσαι άτυχος, είναι μεγάλο το ποσοστό που περιμένει 30+ ημέρες.

 

Τέλος πρέπει να καταλάβετε ότι παραλαμβάνετε/νουμε συσκευές που στην πλειονότητα τους είναι παράνομες. Φεύγουν με ψεύτικες δηλώσεις από την Κίνα, χωρίς πιστοποιήσεις εισάγωνται στην ΕΕ (CE κτλπ) και παράνομα τα παραλαμβάνετε/νουμε χωρίς να πληρώνουμε ΦΠΑ και δασμούς. Το άμα θα περιμένω, προσωπικά, 10, 20,40,60 ημέρες παραπάνω για να γλιτώσω τα ανωτέρω είναι προσωπική μου επιλογή, αλλά το να μην αντιλαμβάνεστε πως υπάρχει περίπτωση να περιμένετε για να γίνει η όλη παραλαβή, ειδικά όταν γίνεται χαμός στα ταχυδρομεία λόγω εορτών είναι λίγο περίεργο από την δική μου "οπτική" γωνία.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

RP310939997SG

Romanos για το δικό μου τι έχεις να πεις;; Στα ΕΛΤΑ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν να μην ανησυχώ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

RP310939997SG

Romanos για το δικό μου τι έχεις να πεις;; Στα ΕΛΤΑ που πήρα τηλέφωνο μου είπαν να μην ανησυχώ.

 

Εσύ μας έχεις ξεπεράσει όλους!

Ξέρει κανείς τι διαφορά RF/RP?

Τι δηλώνουν τα 2 πρώτα γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μας έχεις ξεπεράσει όλους!

Ξέρει κανείς τι διαφορά RF/RP?

Τι δηλώνουν τα 2 πρώτα γράμματα?

Το S-10 είναι ένα αλφαριθμητικό πρότυπο 13 χαρακτήρων και αποτελείται από 3 τμήματα.

 

Το τμήμα Α αποτελείται από 2 γράμματα, με το πρώτο να δηλώνει το τύπο υπηρεσίας (Registered, Express, Letter κλπ), ενώ το δεύτερο είναι ένα οποιοδήποτε γράμμα του λατινικού αλφάβητου.

Το τμήμα Β αποτελείται από 9 αριθμούς. Ένας αλγόριθμος ελέγχει μέσω του ένατου αριθμού την ορθότητα των 8 πρώτων.

Τέλος, το τμήμα Γ είναι 2 γράμματα που σχετίζονται με τη χώρα προέλευσης του ταχυδρομικού υλικού, με βάση το ISO 3166-1. Το ISO 3166-1, αφορά στην σύντμηση του ονόματος κάθε χώρας σε 2 γράμματα.

 

http://tnv.nianios.gr/explanation.php

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η διαλογή δουλεύει 24/7, αλλά από ότι φαίνεται είναι κελέκια και δουλεύουν όπως νάναι. Δέμα μου NL που μπήκε χτες Βενιζέλο, σήμερα παρέλαβα και άλλο NL που μπήκε Ελλάδα 7/4, ακόμα Αθήνα είναι...
Link to comment
Share on other sites

Η διαλογή δουλεύει 24/7, αλλά από ότι φαίνεται είναι κελέκια και δουλεύουν όπως νάναι. Δέμα μου NL που μπήκε χτες Βενιζέλο, σήμερα παρέλαβα και άλλο NL που μπήκε Ελλάδα 7/4, ακόμα Αθήνα είναι...

 

Άμα δεν έχουν σωστή οργάνωση, αυτό είναι ένα άλλο θέμα που πρέπει να συζητηθεί. Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει θέμα οργάνωσης, παρά σκληρής δουλειάς ή τεμπελιάς. Άμα δεν έχουν μηχανήματα που κάνουν διαλογή σωστά ή τα πακέτα που κατεβάζουν τα βάζουν όπου να'ναι βλέπουμε αυτά που βλέπουμε στα tracking και αναφέρεις εσύ από πάνω.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχουν σωστή οργάνωση, αυτό είναι ένα άλλο θέμα που πρέπει να συζητηθεί. Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει θέμα οργάνωσης, παρά σκληρής δουλειάς ή τεμπελιάς. Άμα δεν έχουν μηχανήματα που κάνουν διαλογή σωστά ή τα πακέτα που κατεβάζουν τα βάζουν όπου να'ναι βλέπουμε αυτά που βλέπουμε στα tracking και αναφέρεις εσύ από πάνω.

 

 

 

Όπως προείπα και σε προηγούμενο ποστ μου ,

 

31/3 παραγγελία

μπήκε Ελλάδα στις 8/4 ( σαφώς δεν πετούσε 8 μέρες , αλλά ήταν σε κάποια γωνιά μόνος του ο σάκος και ξεχασμένος ή ας πούμε τεράστιος φόρτος εργασίας που θα αποφευγαν με το αμεσο σκανάρισμα κατά το ξεφόρτωμα)

 

βρήκαν τον σάκο και τον σκανάρανε στις 13/4 δλδ 5 μέρες αφού ξεφορτώθηκε !!!

 

έπειτα , αφού έκατσε αλλες 9 μέρες να μου σκάσει την χολή , και μετά από τηλεφώνημά μου για να επιβεβαιωθώ για την καθυστέρηση πως είναι λογική, εντελώς τυχαία (νομίζεις ;;;; μήπως η ερώτηση μου τους κίνησε την περιέργεια για τον κολλημένο σάκο κάπου ;) ο σάκος αποφάσισε να βγάλει πόδια , να σκαναριστεί μόνος του , να φορτωθεί μόνος του στο φορτηγο και τσουπ

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-04-2015 16:31

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 04:08

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 06:36

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-04-2015 08:11

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 22-04-2015 12:06

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 22-04-2015 12:07

 

εν τω μεταξύ , δεν έχω καν ειδοποιητήριο , για αυτό τηλεφώνησα στην ΜΔ Θεσ/νίκης , με ενημέρωσαν πως θα παραλάβω από Φράγκων , δίχως τελωνεία με SG Post

 

αλλά το γεγονός πως επικρατεί πανικός στις αποθήκες , είναι σίγουρο...

 

κάνει 7 μέρες να φτάσει από κίνα - ελλάδα , και 14 μέρες βρίσκεται ποιος ξέρει που , σε ότι να ναι συνθήκες να φανταστώ , και δυστυχώς επειδή έχω πετάξει άπειρες φορές με αεροπλάνα και έχω δει πως φορτώνουν και ξεφορτώνουν στο Ε Βενιζέλος... είμαστε πολύ τυχεροί (για να μην πω για φάρδη) που δεν παραλαμβάνουμε τα πακέτα μας σακατεμένα... (έχω παραλάβει σκισμένο με σκοπό την αποκάλυψη του περιεχομένου βέβαια , ποιος ξέρει.... τελωνείο , ή υπάλληλος που ήθελε κινητό ;;; αλλά το αστείο είναι πως πήρα κινητό πέρισυ και όλα μου τα πακέτα πλέον έχουν μεσα αισθητήρες και καλωδιάκια για ARDUINO xD)

 

για τους αγχωμένους περί τελωνείου.

 

αξία δέματος -- 38ευρ

κανένα τελωνείο !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...