Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Πριν από ένα μήνα(ακριβώς!) παρήγγειλα κινητό από το minideal.net.

Έχω και tracking number και έχω από το singpost:

Despatched to overseas

και από τα ελτά μας:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 24-03-2015 11:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να είχε αλλάξει κάτι; :/

Παρήγγειλα και κάτι πράγματα από ebay πάλι από singpost,τις ίδες μέρες, και ήρθαν πριν από 2 εβδομάδες.

Και κάτι που παρήγγειλα 27/3, κι αυτό ήρθε! :P

Τι να κάνω;Να πανικοβληθώ; :P Παίζει να μην υπάρχει status update αλλά να έχει ήδη περάσει σε κάποιο επόμενο στάδιο(και να είναι κοντά μου :Ρ );

1η σελίδα κόκκινα μεγάλα γράμματα. :rolleyes:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

no shit sherlock :P τα διάβασα πριν την εγγραφή μου,ευχαριστώ :)

"Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής."

έχουν περάσει οι 3 εβδομάδες(σήμερα κλείνω 4 εβδομάδες με το ίδιο στάτους).

Να υπολογίζω σε φόρτο εργασίας/δεμάτων/γιορτές από τα ελληνικά ταχυδρομεία; Έχει κανείς παρόμοια ιστορία;

Edited by bern
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα έγραψα ότι ήμουν από 20/3 αντικείμενα σε συσκευασία - Σιγκαπούρη και σήμερα άλλαξε το status και λέει ότι είναι στην Αθήνα. Άρα κάνε υπομονή. Και το δικό σου έχει έρθει αλλά δεν φαίνεται στο tracking μέχρι να το σκανάρουν στο αεροδρόμιο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Πριν από ένα μήνα(ακριβώς!) παρήγγειλα κινητό από το minideal.net.

Έχω και tracking number και έχω από το singpost:

Despatched to overseas

και από τα ελτά μας:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 24-03-2015 11:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να είχε αλλάξει κάτι; :/

Παρήγγειλα και κάτι πράγματα από ebay πάλι από singpost,τις ίδες μέρες, και ήρθαν πριν από 2 εβδομάδες.

Και κάτι που παρήγγειλα 27/3, κι αυτό ήρθε! :P

Τι να κάνω;Να πανικοβληθώ; :P Παίζει να μην υπάρχει status update αλλά να έχει ήδη περάσει σε κάποιο επόμενο στάδιο(και να είναι κοντά μου :Ρ );

 

Εγώ από 27/3 και δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα!

Η υπομονή μου εξαντλείται! Δηλαδή, αν κάνει 30 μέρες να εμφανιστεί αεροδρόμιο και άλλες 15 να φτάσει σε εμένα πάμε 45! και μην με πει κανείς ότι ο οδηγός λέει 40+, γιατί με την ίδια λογική μπορούμε να γράψουμε στον οδηγό μέχρι 180 μέρες (που είναι κ το όριο στο Paypal)! 1 μέρα ακόμα υπομονή και αν δεν εμφανιστεί θα πάρω τηλ και θα τους πω 2-3 γαλλικά! ξέρω ότι δεν φταίει αυτός που θα τα ακούσει αλλά ως εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Δυστυχώς, δε γράφω για καλό λόγο (έχω ξαναγράψει για το θέμα, αλλα πιστεύω τώρα θα είναι πιο ολοκληρωμένα).

 

Όσο πιο σύντομα η ιστορία μου.

Μετά από 8 μήνες έστειλα στην Κίνα το Νοέμβρη ένα κινητό για επισκευή βάσει της εγγύησης του minideal. Μάλιστα, τους είπα να με ειδοποιήσουν όταν το στείλουν Ελλάδα για να ελέγχω το tracking. Τελικά, το κινητό έφτασε Ελλάδα αρχές Δεκέμβρη, ωστόσο εγώ δεν ήμουν σπίτι και δεν είχα ενημερωθεί και με κανένα email. Έτσι, αρχές Ιανουαρίου που το έμαθα και το αναζήτηση, μου είπαν στα ΕΛΤΑ πως το έστειλαν πίσω.

 

Από δω και πέρα ξεκινάει το "κλάμα".

Το κινητό έφτασε 3 Φεβρουαρίου Σιγκαπούρη και ενώ από μέσα Γενάρη έστελνα mails και ενημέρωνα τί είχε συμβεί, ώστε να το επαναπροωθήσουν σε μένα (φυσικά θα πλήρωνα πλέον τα όποια έξοδα αποστολής). Από τότε ως και σήμερα όμως σήμερα, το minideal δηλώνει πως δε φταίει αυτό, η Singapore post πως είναι μεσολαβητής και η 4XP Express η οποία κάνει τις αποστολές, πως δεν το παρέλαβε από το Singapore post, όταν επέστρεψε. Κάνουν τους κινέζους με απλά λόγια. :p :worry:

 

Τους είπα για αποζημίωση και μου λένε πως λόγω του συστήματος με τα τελωνεία, είχαν δηλώσει.. κτλ κτλ. Ωστόσο, δεν ήταν αγορά, αλλά επισκευή οπότε ίσως ελπίζω πως μπορώ να βρω άκρη έτσι γιατί απλά το είχα στείλει για επισκευή και έφυγε δηλωμένο έτσι από Ελλάδα.

 

Το θέμα είναι.. Τί μπορώ να κάνω; Έχει τύχει σε κανέναν σας; Ξέρετε πώς πρέπει να κινηθώ;

 

Σας θερμοπαρακαλώ για βοήθεια. :(

Link to comment
Share on other sites

Πακετα απο Αμερικη ερχονται σε 10-15 το πολυ και απο Κινα αν δεν κλεισουν δεν κανουν την τιμη να εμφανιστουν.

Εχω παραγγειλει απο διαφορες χωρες τετοιο χαλι μονο στην Κινα πουθενα αλλου.

Απο τις 23-3 ακομη περιμενω σαν ηληθιος αν πεσω και σε καμια αναποδια στην Αθηνα Φεξε Μαη μου.

Παραγγελια κινητου απο κινα στις 27/11/14 despatched to overeseas παραλαβη 14/01/15 ποιο αργα πεθαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από 27/3 και δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα!

Η υπομονή μου εξαντλείται! Δηλαδή, αν κάνει 30 μέρες να εμφανιστεί αεροδρόμιο και άλλες 15 να φτάσει σε εμένα πάμε 45! και μην με πει κανείς ότι ο οδηγός λέει 40+, γιατί με την ίδια λογική μπορούμε να γράψουμε στον οδηγό μέχρι 180 μέρες (που είναι κ το όριο στο Paypal)! 1 μέρα ακόμα υπομονή και αν δεν εμφανιστεί θα πάρω τηλ και θα τους πω 2-3 γαλλικά! ξέρω ότι δεν φταίει αυτός που θα τα ακούσει αλλά ως εδώ!

Εάν δεν ήσουν μέλος 1 μήνα, θα ήξερες ότι δεν είναι αυθαίρετα όσα γράφει ο οδηγός αλλά συμπεράσματα από αγορές ετών.

Εάν δεν έχεις υπομονή φίλε μου, υπάρχουν και τα καταστήματα στην Ελλάδα ...

Φιλικά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

no shit sherlock :P τα διάβασα πριν την εγγραφή μου,ευχαριστώ :)

"Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής."

έχουν περάσει οι 3 εβδομάδες(σήμερα κλείνω 4 εβδομάδες με το ίδιο στάτους).

Να υπολογίζω σε φόρτο εργασίας/δεμάτων/γιορτές από τα ελληνικά ταχυδρομεία; Έχει κανείς παρόμοια ιστορία;

 

Άμα το διάβασες τότε τι αναρωτιέσαι; :wacko:

 

Εγώ από 27/3 και δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα!

Η υπομονή μου εξαντλείται! Δηλαδή, αν κάνει 30 μέρες να εμφανιστεί αεροδρόμιο και άλλες 15 να φτάσει σε εμένα πάμε 45! και μην με πει κανείς ότι ο οδηγός λέει 40+, γιατί με την ίδια λογική μπορούμε να γράψουμε στον οδηγό μέχρι 180 μέρες (που είναι κ το όριο στο Paypal)! 1 μέρα ακόμα υπομονή και αν δεν εμφανιστεί θα πάρω τηλ και θα τους πω 2-3 γαλλικά! ξέρω ότι δεν φταίει αυτός που θα τα ακούσει αλλά ως εδώ!

 

Άμα δεν μπορείς να περιμένεις αγόρασε από την Ελλάδα, αυτά έχουν οι αγορές από την Κίνα. Πάρε τους τηλ να τους πείς 5-6 γαλλικά και γερμανικά μαζί, θα φοβηθούν, θα ψάξουν για τα πακέτα σου και θα τα προωθήσουν αναλόγως....

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε αυτή η νοοτροπία στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσει! Κ επειδή η Κίνα είναι πιο φτηνή πρέπει να μην κάνουν σωστά την δουλεία τους, αφού είσαι αναγκασμένος να πάρεις από εκεί; Δηλαδή, να τους πούμε και ευχαριστώ που έστω έρχονται μετά από 40 μέρες, αφού μας έχει δοθεί η δυνατότητα να τα πάρουμε πιο φτηνά από Κίνα... Στο ότι δεν θα ιδρώσει το αυτί τους έχεις δίκιο, αυτή η μονιμότητα μας έφαγε... Γιατί αν ίδρωνε δεν θα βλέπαμε τέτοια πράγματα... φιλικά πάντα!

 

 

ΥΓ Εννοείται πως σέβομαι την προσπάθεια και τον οδηγό των αγορών που είναι και πολύ χρήσιμος !

Edited by pan0ss
Link to comment
Share on other sites

Of topic μάλλον αλλά εντυπωσιακό.....

Έκανα μια παραγγελία και το δέμα έρχεται από Seoul, Korea......λοιπόν η αποστολή έχει εντυπωσιακά στοιχεία μέσω t/n μέχρι και τον αριθμό πτήσης που μέσω flight radar δείχνει Ποτέ φτάνει στο Παρίσι (ενδιάμεσος τόπος αποστολής), από αύριο θα διαπιστώσω Εάν τι εντυπωσιακό συνεχίζεται με αντίστοιχα στοιχεία από Παρίσι προς Ελλάδα.....Για την ιστορία RR..........KR ο κωδικός αυτών των αποστόλων.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Of topic μάλλον αλλά εντυπωσιακό.....

Έκανα μια παραγγελία και το δέμα έρχεται από Seoul, Korea......λοιπόν η αποστολή έχει εντυπωσιακά στοιχεία μέσω t/n μέχρι και τον αριθμό πτήσης που μέσω flight radar δείχνει Ποτέ φτάνει στο Παρίσι (ενδιάμεσος τόπος αποστολής), από αύριο θα διαπιστώσω Εάν τι εντυπωσιακό συνεχίζεται με αντίστοιχα στοιχεία από Παρίσι προς Ελλάδα.....Για την ιστορία RR..........KR ο κωδικός αυτών των αποστόλων.

 

Σε 2 μικροαγορες που έχω κάνει απο Κορέα απο ebay, χωρίς tracking number κιολας, μου ήρθαν σε 10 μέρες. Είναι πολύ γρήγορο ταχυδρομείο μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε αυτή η νοοτροπία στην Ελλάδα πρέπει να σταματήσει!

 

Ποια νοοτροπία;

 

Κ επειδή η Κίνα είναι πιο φτηνή πρέπει να μην κάνουν σωστά την δουλεία τους, αφού είσαι αναγκασμένος να πάρεις από εκεί;

 

Όταν εννοείς αναγκασμένος, τι εννοείς; Σου έχει βάλει κάποιος το περίστροφο στο κεφάλι; Όταν λες δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους τι εννοείς; Έχουν υπογράψει κάποιο SLA με εσένα και δεν το τηρούνε; ή σου παραδίδουν κατεστραμένα πακέτα;

 

Δηλαδή, να τους πούμε και ευχαριστώ που έστω έρχονται μετά από 40 μέρες, αφού μας έχει δοθεί η δυνατότητα να τα πάρουμε πιο φτηνά από Κίνα... Στο ότι δεν θα ιδρώσει το αυτί τους έχεις δίκιο, αυτή η μονιμότητα μας έφαγε... Γιατί αν ίδρωνε δεν θα βλέπαμε τέτοια πράγματα... φιλικά πάντα!

 

Τόση μονιμότητα που εκεί που ήταν X για την ίδια δουλειά έχουν μείνει πολλοί λιγότεροι για να την διεκπερώσουν. Είναι γνωστό εδώ και χρόνια πως η παραγγελία που θα κάνεις από Κίνα, μπορεί να κάνει από 7 μέχρι 40,50,60+ ημέρες. Άμα δεν μπορείς να περιμένεις στρέψου στην εγχώρια αγορά ή σε κάποιο κινέζικο κατάστημα με ευρωπαική αποθήκη, μερικά έχουν και στην Ελλάδα αποθήκη.

 

Όλοι έξω από το χoρό (και το χώρο) πολλά τραγούδια λέμε, δεν ξέρουμε τι δουλειά έχουν να κάνουν και τη γραφειοκρατία να συμπληρώσουν. Όταν ήμουν σε παρόμοια θέση και κάθε ΣΚ είχα να στοιβάξω ~100 γράμματα, μου έπερνε τουλάχιστον 1-2 ώρες και χωρίς πολύ γραφειοκρατία. Όταν παραγγέλνετε απο Κίνα και παρεμφερής χώρες, θέλει υπομονή, άμα δεν μπορείτε υπάρχουν αρκετά μαγαζιά στην εγχώρια αγορά και επιπλέον εταιρείες εισάγουν επίσημα αρκετές μάρκες κινέζικων κινητών για να τα έχετε γρήγορα και με σχετική εγγύηση στα χέρια σας το συντομότερο δυνατό.

 

Το thread το τελευταίο 1.5 χρόνο που το παρακολουθώ, είναι η λούπα της λουπάς.

 

  • Που έιναι το πακέτο μου περάσαν X ημέρες!
  • Έγραψε αυτό στο τριτο-τέταρτο άγνωστο site που κάνω tracking τα πακέτα μου, αλλά δεν σας δίνω το tracking number, τι σημαίνει;
  • Kαι ερωτήματα που έχουν απαντηθεί πλέον εκατοντάδες φορές ενώ οι απαντήσει ήδη βρίσκονται στην πρώτη σελίδα.

 

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, ούτε σε κάποιον άλλο, αλλά κάποια στιγμή η λούπα πρέπει να σταματήσει για να βρίσκουμε πιο εύκολα τα posts και τις οδηγίες, που έχουν σημασία. Το μόνο ουσιαστικό που έχει βγει από αυτό το thread ήταν αυτό με το τελωνείο της Θεσσαλονίκης που έγινε πρόσφατα. Και εγώ απλά κάθομαι και περιμένω τον επόμενο που θα δει το πακέτο του να μπαίνει ΥΕΔ Θεσσαλονίκης και να ρωτήσει άμα θα πληρώσει τελωνείο.

 

Keep looping people!

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε οποίος δεν έχει υπομονή μπορεί να ζητήσει να του το στείλουν με κούριερ πληρώνοντας παραπάνω. Και φτηνά και γρήγορα δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ζήτω!!!!!!

MLais M52 Note (ΝL Post)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 13-04-2015 17:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-04-2015 07:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-04-2015 14:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-04-2015 23:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 22-04-2015 07:03 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Cache Time:2015-04-22 06:39 - Go to official website

2015-04-20 07:03

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-04-09 07:26

 

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Origin Country - Cache Time:2015-04-22 06:38 - Go to official website

2015-04-20 10:03

 

The item has been processed in the country of destination

2015-04-14 17:24

 

The item has arrived in the country of destination

2015-04-09 10:38

 

The item is on transport to the country of destination

2015-04-09 07:26

 

The item is at the PostNL sorting center

2015-04-02 05:49

 

The item is pre-advised

Εισαι προκλητικος !!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ποια νοοτροπία;

 

Πιστεύω ξέρεις πολύ καλά ποια νοοτροπία! Η νοοτροπία του όταν έχω αργία κάνω και μια βδομάδα πριν και μια βδομάδα μετά διακοπές! Κ η νοοτροπία του τύπου "ε αφού είναι πιο φτηνό θα περιμένεις και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! ναι οκ να περιμένω λογικό το πιο φτηνό έχει κ μικρότερη ποιότητα (εξυπηρέτησης), αλλά κ αυτή έχει ένα όριο!

 

Όταν εννοείς αναγκασμένος, τι εννοείς; Σου έχει βάλει κάποιος το περίστροφο στο κεφάλι; Όταν λες δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους τι εννοείς; Έχουν υπογράψει κάποιο SLA με εσένα και δεν το τηρούνε; ή σου παραδίδουν κατεστραμένα πακέτα;

Το αναγκασμένος πήγαινε στο θέμα της τιμής! Δεν χρειάζεται να είσαι ειρωνικός, αν καταλαβαίνεις!

 

Τόση μονιμότητα που εκεί που ήταν X για την ίδια δουλειά έχουν μείνει πολλοί λιγότεροι για να την διεκπερώσουν. Είναι γνωστό εδώ και χρόνια πως η παραγγελία που θα κάνεις από Κίνα, μπορεί να κάνει από 7 μέχρι 40,50,60+ ημέρες. Άμα δεν μπορείς να περιμένεις στρέψου στην εγχώρια αγορά ή σε κάποιο κινέζικο κατάστημα με ευρωπαική αποθήκη, μερικά έχουν και στην Ελλάδα αποθήκη.

 

Όλοι έξω από το χoρό (και το χώρο) πολλά τραγούδια λέμε, δεν ξέρουμε τι δουλειά έχουν να κάνουν και τη γραφειοκρατία να συμπληρώσουν. Όταν ήμουν σε παρόμοια θέση και κάθε ΣΚ είχα να στοιβάξω ~100 γράμματα, μου έπερνε τουλάχιστον 1-2 ώρες και χωρίς πολύ γραφειοκρατία. Όταν παραγγέλνετε απο Κίνα και παρεμφερής χώρες, θέλει υπομονή, άμα δεν μπορείτε υπάρχουν αρκετά μαγαζιά στην εγχώρια αγορά και επιπλέον εταιρείες εισάγουν επίσημα αρκετές μάρκες κινέζικων κινητών για να τα έχετε γρήγορα και με σχετική εγγύηση στα χέρια σας το συντομότερο δυνατό.

 

Και επίσης, όπως μου προτείνεις εμένα αν δεν μπορώ να κάνω υπομονή να πάρω από Ελλάδα! Με την ίδια λογική αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει κάποιος στην θέση του και την βρίσκει πολύ δύσκολη, ας παραιτηθεί!

Σε αυτό έχεις δίκιο, ίσως φταίνε και οι διαδικασίες που θέλουν αλλαγή για να μειωθεί η γραφειοκρατία και παραπάνω άτομα! Αλλά ,αυτό δεν σημαίνει οι υπόλοιποι να είναι αραλίκι Αν ήξερα ότι υπάρχει κίνδυνος 50,60 ημερών δεν θα αγόραζα γιατί νόμιζα ότι ανοίγεις θέμα στο Paypal στις 45 μέρες!

Τώρα, ίσως να είμαι από τους άτυχους και έχω πέσει στις λίγες περιπτώσεις που θα κάνουν 30 + μέρες στην πρώτη τους αγορά! Ίσως, αν πάρω το πακέτο να ξεχάσω την αναμονή και την αγωνία τι να πω...?

Edited by pan0ss
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ξέρεις πολύ καλά ποια νοοτροπία! Η νοοτροπία του όταν έχω αργία κάνω και μια βδομάδα πριν και μια βδομάδα μετά διακοπές! Κ η νοοτροπία του τύπου "ε αφού είναι πιο φτηνό θα περιμένεις και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! ναι οκ να περιμένω λογικό το πιο φτηνό έχει κ μικρότερη ποιότητα (εξυπηρέτησης), αλλά κ αυτή έχει ένα όριο!
Δεν νομίζω ότι επειδή είναι φτηνά τα αφήνουν επίτηδες παραπάνω χρόνο να περιμένουν αλλά επειδή είναι φτηνά υπάρχει τεράστιος αριθμός παραγγελιών με αποτέλεσμα να υπάρχει και μεγάλος χρόνος αναμονής μέχρι να σκαναριστούν και να γίνει η διαλογή. Αφού δεν είμαστε εμείς σωστοί πως απαιτούμε από τους άλλους να κάνουν το κάτι παραπάνω? Μη νομίζεις δεν καταλαβαίνω την αγωνία σου, κι εγώ αν δεις πιο πριν τι έχω γράψει, είχα παραγγελία από 13/3, έγινε despatched to overseas από 20/3 και χτες 21/4 άλλαξε το στάτους σε arrived to overseas. Και είναι η πρώτη μου παραγγελία από Κίνα οπότε καταλαβαίνεις σε τι αναμμένα κάρβουνα ήμουν όλο αυτό το διάστημα. Τελικά το καλύτερο είναι αυτό που έγραψε κάποιος, ότι μόλις παραγγέλνουμε να αφήνουμε να περνάνε τουλάχιστον 2 εβδομάδες και μετά να ασχολούμαστε με το τράκινγκ. Και φυσικά υπομονή, υπομονή και υπομονή. Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση τα νέα δεδομένα, αναφέρομαι στο ότι πλέον πάρα πολλά πακέτα περνάνε τελωνείο,όταν κάνουμε μια αγορά από εκτός ευρωπαϊκής ένωσης χώρα π.χ. Κίνα, πρέπει να υπολογίζουμε +23% Φ.Π.Α ή και κάτι άλλο πχ εκτελωνισμός. Παράδειγμα αυτο το κινητό πόσο πρέπει να υπολογίζω το επιπλέον κόστος σε περίπτωση που περάσει τελωνείο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω!!!!!!

MLais M52 Note (ΝL Post)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ13-04-201517:36ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ21-04-201507:55ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)21-04-201514:51Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ21-04-201523:29ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ22-04-201507:03Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Πες μας εντυπωσεις οταν το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Δέμα #1 (Mp3 player), με NL, 7/4 έφτασε Ελλάδα (σύμφωνα με το NL), 14/4 έφτασε Ελλάδα (σύμφωνα με ΕΛΤΑ), σήμερα ακόμα είναι ΚΔ Βενιζέλος.

 

Δέμα #2, (bluetooth), με NL, 21/4 έφτασε Ελλάδα, σήμερα είναι ήδη στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου.

 

Μην ξαναδιαβάσω ότι υπάρχει σύστημα στα ΕΛΤΑ, όπως τους κατέβει δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε μου. Οι αγοραστές δεν θα στραφούν στην εγχώρια αγορά, γιατί :

1) Δεν έχουν στοκ συσκευές για να εξυπηρετήσουν την αγορά κινητών τηλεφώνων και άλλων. Οπότε αν παραγγείλει και αυτός από Κίνα θα τα φέρει, τον ίδιο χρόνο θα περιμένεις, και θα πληρώσεις και "κουστούμι" (τελωνείο) και "καμπαρντίνα" (έσοδα-έξοδα του μαγαζιού).

2) Οι αγοραστές θα στραφούν στην οικονομικότερη λύση και αυτή προς το παρόν είναι η αγορά προϊόντων εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Υπάρχουν κάποιες ευρωπαϊκές αποθήκες με στοκ συσκευές αλλά ακόμη δεν έχουν την απαραίτητη ποικιλία σε προϊόντα. Άρα το κράτος θα εκτελωνίζει λιγότερα και οι αγοραστές θα αγοράζουν από την Ευρωπαϊκή χώρα με τον μικρότερο εκτελωνισμό. Σε αυτή την χώρα θα στραφούν τα κινεζομάγαζα για να ανοίξουν καταστήματα και να μοιράζουν από εκεί στην υπόλοιπη Ευρώπη. Και γιατί αυτή η χώρα να μην είναι η Ελλάδα;

Γιατί το Geekbuying έχει αποθήκη στην Ισπανία και όχι στην Ελλάδα;

Η αγορά φίλε μου δεν είναι τόσο απλή ... εκτελωνίζεις όλα τα πακέτα και κερδίζεις. Και οι αγοραστές που εμπιστεύονται τα λεφτά τους σε ένα μαγαζί στην άλλη άκρη του κόσμου, δεν είναι πρόβατα να στραφούν κατευθείαν στην εγχώρια αγορά, θα στραφούν στην πιο συμφέρουσα αγορά. Δεν νομίζω ότι οι αγοραστές είναι πρόθυμοι να πληρώσουν στην ουσία 2 μαγαζιά Κινέζικο+Ελληνικό, αφού στην ουσία το Ελληνικό θα είναι απλός ένας μεσάζων. Μακροπρόθεσμα λοιπόν κερδισμένη θα είναι όποια χώρα εκτελωνίζει φθηνότερα.

Άποψή μου και φιλικά πάντα.

 

Αν και όσα γράφεις είναι απόλυτα λογικά, προσωπικά έχω δύο επισημάνσεις:

1) Το περί εγχώριας αγοράς το ανέφερα όχι στο υποθετικό σενάριο αγοράς κινέζικου τηλεφώνου από εδώ, αλλά αγοράς λοιπών brands. Όταν για παράδειγμα, ένα mid κινέζικο τηλέφωνο (π.χ. 4πύρηνο, 5ίντσο, 1 gb ram) μου κοστίσει μαζί με τυχόν Φ.Π.Α. και εκτελωνισμό 112+26+12=150 €, όπως για παράδειγμα το cubot s200, γιατί να μην σκεφτώ ένα sony xperia E4 στα 139 € ή ένα lenovo A536 στα 129 € ή ένα alcatel one touch idol στα 159 €; Κι όλα αυτά ετοιμοπαράδοτα σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών συσκευών, μαζί με το θετικό της ευρωπαϊκής εγγύησης. Τα οποία τηλέφωνα, μπορώ να τα βρω ακόμα φθηνότερα σε γνωστά και αξιόπιστα skroutzομάγαζα...

2) Το τί ακριβώς παίζει με τις ευρωπαϊκές αποθήκες δεν το γνωρίζω. Διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου για το εάν η επιλογή της έδρας των αποθηκών αυτών (Γερμανία το coolicool ή Ισπανία το geekbuying) έχει να κάνει με διαφορετική τελωνειακή πολιτική. Γιατί οι περιορισμένες ποσότητες του stock τους με κάνει να αναρωτιέμαι για το κατά πόσον το stock αυτό έχει εισαχθεί νομότυπα στην κάθε χώρα, πληρώνοντας όλα τα προβλεπόμενα κόστη εκτελωνισμού...

Link to comment
Share on other sites

Πεσαν πολλα τα δεματα εκει τον καιρο του πασχα, η διαλογη προσπαθησε να περασει οτι μπορουσε αλλα λογω αργιων και ετσι ισως δεν υπηρχαν πολλα ατομα οποτε δεν μπορεσε να εξυπηρετησει τα πιο πολλα δεματα και υπηρξε μεγαλη καθυστερηση. Μολις σημερα μετα απο 16 μερες αλλαξε στατους το δεμα μου. Αλλοι ακομα περιμενουν να αλλαξει το στατους τους. Πιστευω παντως πως θα στρωσει απο την αλλη βδομαδα. Ηδη παραγγελιες που ηρθαν ελλαδα τωρα εξυπηρετουνται πιο γρηγορα τωρα. Ειμαι περιεργος να δω αν θα συνεχιστει το θεμα με το τελωνειο στην θεσ/νικη.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα με NL ένα μικρης αξιας,όχι συστημένο,δέμα που έφυγε 7/4 από κινα.Έφτασε επισης στην Κ.Δ αεροδρομίου ένα RS με NL ,όταν το πάρω θα ενημερωσω.

 

Το RS δέμα άξιας 85 ευρω με ΝL που έφυγε 7/4 από κινα ειναι προς παράδοση στην Θεσσαλονίκη ,χωρις παρατράγουδα απο τι φαίνεται.

Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση τα νέα δεδομένα, αναφέρομαι στο ότι πλέον πάρα πολλά πακέτα περνάνε τελωνείο,όταν κάνουμε μια αγορά από εκτός ευρωπαϊκής ένωσης χώρα π.χ. Κίνα, πρέπει να υπολογίζουμε +23% Φ.Π.Α ή και κάτι άλλο πχ εκτελωνισμός. Παράδειγμα αυτο το κινητό πόσο πρέπει να υπολογίζω το επιπλέον κόστος σε περίπτωση που περάσει τελωνείο;

Ευχαριστώ.

 

Έχει γραφτεί δεκάδες φορές:

125+35 (23% Φ.Π.Α.)+12 (χρέωση των ΕΛ.ΤΑ. για την διαδικασία εκτελωνισμού)=172 € και με την προϋπόθεση αποστολής του με το ταχυδρομείο και όχι με courier...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...