Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok. Θα σε ακούσω γιατί δεν έχω πληρώσει τελωνείο και δεν θέλω! Αν τα παραγγείλω και τα 2 στην ίδια παραγγελία δεν θα έχω θέμα με απλό ταχυδρομείο ε?

 

Καλησπέρα. Παρήγγειλα ένα κινητό από το minideal.net με EMS για να μου έρθει πιο γρήγορα. Μου έστειλαν email και με ενημέρωσαν ότι πολλοί στην Ελλάδα παραπονούνται ότι τους ζητάνε αρκετά χρήματα στο τελωνείο και ότι αν δεν θέλω να πληρώσω επιπλέον, να επιλέξω να μου το στείλουν με SG Post. Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με το EMS; Στο ίντερνετ που ψάχνω και έχω διαβάσει ότι άλλοι δεν πληρώνουν τίποτα και άλλοι πληρώνουν 60 ευρώ. Με το SG Post αργεί πολλές μέρες;

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής τελών και δασμών απαγορεύονται σ' αυτό το forum και καλό είναι να διαβάζουμε τους Όρους Χρήσης.

 

Στα ερωτήματά σας τώρα. Όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται με βάση τη δηλωμένη αξία τους πάνω στο αυτοκόλλητο + τα μεταφορικά. Εάν αυτή είναι χαμηλή και κοντά στο όριο της ατέλειας (22 ευρώ), το δέμα εκτελωνίζεται χωρίς άλλες διατυπώσεις, ειδικά εάν διακινείται από το ταχυδρομείο. Εάν εισάγεται μέσω εταιρείας courier, όπως είναι η DHL, UPS, FedEx αλλά και η EMS (ανεξάρτητα αν εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ), κάνει στάση στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό, μπορεί όμως να είναι στον ίδιο σάκο με το δικό μου δέμα, γιατί και τα trackng numbers μοιάζουν και η ημερομηνία pre-adviced είναι ίδια.

 

RS211898868NL

 

2015-02-24 21:10

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2015-02-25 08:32

The item is on transport to the country of destination

2015-02-24 21:10

 

The item is at the PostNL sorting center

2015-02-16 04:49

The item is pre-adviced

Λες να χαθηκε? Τους εστειλα μήνυμα και περιμενω απαντηση.Πρεπει να κανω κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοντευω να τρελαθω.Δειτε και βγαλτε τα συμπερασματα σας...αν καταλαβα το δεμα μου εφυγε απο Σιγκαπουρη στις 21/2?Παμε καλα......?

 

Date Event

23.01.2015 04:00

Order dispatched

 

23.01.2015 12:19

Electronic notification of shipment

 

23.01.2015 14:10

Posten

Item accepted by courier

Direct Link, Postnord Receiving Hub (DLHUB) Rekommenderat brev

24.01.2015 13:00

Order in transit

 

13.02.2015 18:55

No further track and trace service available

 

21.02.2015 06:29

Left sorting center

 

21.02.2015 07:29

Posten

The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

Sweden Post, Direct Link, Singapore (SGSINN) 1 kg

22.02.2015 18:59

No further track and trace service available

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο ebay κατι πραγματα, ο πωλητης εδινε για παραδοση 3-5 Μαρτιου, ισχυει κατι τετοιο?

trackng numbers δεν μου εστειλε. Η πληρωμη εγινε paypal. Μετα τις 5 Μαρτιου πρεπει να ανυσηχω ή οχι?

Ειναι η πρωτη μου αγορα που κανω μεσω ebay.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο ebay κατι πραγματα, ο πωλητης εδινε για παραδοση 3-5 Μαρτιου, ισχυει κατι τετοιο?

trackng numbers δεν μου εστειλε. Η πληρωμη εγινε paypal. Μετα τις 5 Μαρτιου πρεπει να ανυσηχω ή οχι?

Ειναι η πρωτη μου αγορα που κανω μεσω ebay.

 

Όχι δεν πρέπει να ανησυχείς, υπάρχει μεγάλη καθυστερηση τελευταία. Αν δεν σου έρθει σε 40-45 μέρες ανοίγεις case στο ebay. Μπορείς να ανοίξεις case μετά τις 5 Μαρτίου, δηλαδή την τελευταία ημερομηνία του estimated delivery date.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής τελών και δασμών απαγορεύονται σ' αυτό το forum και καλό είναι να διαβάζουμε τους Όρους Χρήσης.

 

Στα ερωτήματά σας τώρα. Όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται με βάση τη δηλωμένη αξία τους πάνω στο αυτοκόλλητο + τα μεταφορικά. Εάν αυτή είναι χαμηλή και κοντά στο όριο της ατέλειας (22 ευρώ), το δέμα εκτελωνίζεται χωρίς άλλες διατυπώσεις, ειδικά εάν διακινείται από το ταχυδρομείο. Εάν εισάγεται μέσω εταιρείας courier, όπως είναι η DHL, UPS, FedEx αλλά και η EMS (ανεξάρτητα αν εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ), κάνει στάση στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Για να είμαστε ακριβείς, η δηλωμένη αξία μπορεί να αμφισβητηθεί από τις τελωνειακές αρχές, ειδικά για δέματα τύπου "gift" ή "garden's 20$"...

Link to comment
Share on other sites

Off topic

 

Για να είμαστε ακριβείς, η δηλωμένη αξία μπορεί να αμφισβητηθεί από τις τελωνειακές αρχές, ειδικά για δέματα τύπου "gift" ή "garden's 20$"...

 

Πολύ σωστά, αλλά αυτό σπάνια συμβαίνει στον εκτελωνισμό δεμάτων μέσω ταχυδρομείου.

 

On topic

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρέπει να ανησυχείς, υπάρχει μεγάλη καθυστερηση τελευταία. Αν δεν σου έρθει σε 40-45 μέρες ανοίγεις case στο ebay. Μπορείς να ανοίξεις case μετά τις 5 Μαρτίου, δηλαδή την τελευταία ημερομηνία του estimated delivery date.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση,το case τη ειναι?κ ποσ μπορω να το ανοιξω?

τα χρηματα που εδωσα μεσω παυπαλ,ποσ μπορω να το παρω πισω αν κατι δεν παει καλα με την συναλαγη.

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο αλλο θεμα δεν βλεπω να παιρνω απαντηση..

 

το ''Standard Int'l Shipping'' απο Αμερικη, τι ειναι ακριβως? ειναι USPS η' οχι? εχει tracking?

 

εχω συνηθισει το ''first class mail intl'' χωρις track και το αλλο το priority με track..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.αν ξερει να μου απαντησει καποιος γιατι ενω 2 δεματα που ηρθαν εχθες στην αθηνα τα παρελαβα σημερα ενω ενα απο το to2c που ηρθε αεροδρομιο απο 26/02 δεν ηρθε ακομα?παιζει να μην ειναι συστημενο?

RS222984236NL

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.αν ξερει να μου απαντησει καποιος γιατι ενω 2 δεματα που ηρθαν εχθες στην αθηνα τα παρελαβα σημερα ενω ενα απο το to2c που ηρθε αεροδρομιο απο 26/02 δεν ηρθε ακομα?παιζει να μην ειναι συστημενο?

RS222984236NL

 

Είναι δυνατόν να έχεις tracking number και να μην είναι συστημένο :confused: απλά έχει μεγάλες καθυστερήσεις, υπομονή.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να έχεις tracking number και να μην είναι συστημένο :confused: απλά έχει μεγάλες καθυστερήσεις, υπομονή.

 

εχεις δικιο ευχαριστω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα .

Tablet

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 18-02-2015 18:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 27-02-2015 10:25 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-02-2015 12:21 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 02-03-2015 14:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-03-2015 18:02 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 03-03-2015 03:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΕΛΤΑ 03-03-2015 07:46 ΝΑΟΥΣΑΣ - ΕΛΤΑ

 

Κινητο

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 09-02-2015 17:11 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-02-2015 10:58 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 02-03-2015 15:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 03-03-2015 03:27 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΕΛΤΑ 03-03-2015 07:48 ΝΑΟΥΣΑΣ - ΕΛΤΑ

 

Η nl με εξεπληξε με την ταχυτητα τις η ηρθε γρηγορα επειδη ηρθε απο Ολλανδια ?

Απο banggood το πηρα .

Link to comment
Share on other sites

 

Η nl με εξεπληξε με την ταχυτητα τις η ηρθε γρηγορα επειδη ηρθε απο Ολλανδια ?

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι το Ολλανδικό ταχυδρομείο αποδεικνύεται, σε κανονικές και συνηθισμένες περιόδους (όχι γιορτές κλπ), ίσως η πιο αξιόπιστη και ταχύτερη υπηρεσία στα συστημένα δέματα, τουλάχιστον.

Συνήθως, σε 3 βδομάδες από την παραγγελία έχεις το δέμα στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ειναι απο 9/2 dispatched να ανησυχώ?

 

Κι εγω μια απο τα ιδια, με SP ειναι και το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μια απο τα ιδια, με SP ειναι και το δικο σου?

 

dispatched υπαρχη μονο στα T.N. της SP ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβα :confused: ???

 

Στην ενημερωση για το που βρηκετε το πακετο η λεξη dispatched υπαρχη μονο στα tracking numbers της SP.Ελπιζω να καταλαβες. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Στην ενημερωση για το που βρηκετε το πακετο η λεξη dispatched υπαρχη μονο στα tracking numbers της SP.Ελπιζω να καταλαβες. :happy:

 

Ναι ενταξει :lol::lol:

Τωρα το καταλαβα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαζί ταξιδεύουμε :p υπομονή

23-02-2015 10:03 The item is on transport to the country of destination

19-02-2015 08:18 The item is on transport to the country of destination

19-02-2015 01:34 The item is at the PostNL sorting center

10-02-2015 03:32 The item is pre-adviced

 

Για την ιστορία έφτασε στα χέρια μου σήμερα, την 25η μέρα από την παραγγελία (06-02-2015):

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ	                        19-02-2015	01:34	ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ	                        27-02-2015	09:52	ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)	27-02-2015	11:48	Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ	02-03-2015	12:59	ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)  	02-03-2015	22:25	Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)	02-03-2015	23:37	Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)
ΑΦΙΞΗ ΣΕ Δ.Κ.-Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ	                                03-03-2015	07:43	Δ.Κ.-Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Δ.Κ.-Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ	                        03-03-2015	08:59	Δ.Κ.-Μ.Δ. ΡΟΔΟΥ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ ΡΟΔΟΥ - ΕΛΤΑ	                03-03-2015	12:55	ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ ΡΟΔΟΥ - ΕΛΤΑ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ	                                03-03-2015	13:24	sarevag

Link to comment
Share on other sites

Οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής τελών και δασμών απαγορεύονται σ' αυτό το forum και καλό είναι να διαβάζουμε τους Όρους Χρήσης.

 

Στα ερωτήματά σας τώρα. Όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται με βάση τη δηλωμένη αξία τους πάνω στο αυτοκόλλητο + τα μεταφορικά. Εάν αυτή είναι χαμηλή και κοντά στο όριο της ατέλειας (22 ευρώ), το δέμα εκτελωνίζεται χωρίς άλλες διατυπώσεις, ειδικά εάν διακινείται από το ταχυδρομείο. Εάν εισάγεται μέσω εταιρείας courier, όπως είναι η DHL, UPS, FedEx αλλά και η EMS (ανεξάρτητα αν εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ), κάνει στάση στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Η ατέλεια είναι έως 20 euro, αν υπάρξει τυχών θέμα Τελωνείου η εταιρεία σου ζητά για τον εκτελωνισμό την απόδειξη αγοράς από την paypal και όχι την τιμή που είναι αναγραφόμενη στο πακέτο, αυτά προς ενημέρωση.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...