Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η NLpost ποτε εμφανίζει το πρωτο update,όταν παραληφθεί το δέμα απο τον κινέζο η όταν φτασει Ολλανδία.Η είναι οτι νάναι το update τους.Έχω πάρει tracking απο το Σάββατο αλλά ακόμα τίποτα..(RS184765459NL).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ατέλεια είναι έως 20 euro, αν υπάρξει τυχών θέμα Τελωνείου η εταιρεία σου ζητά για τον εκτελωνισμό την απόδειξη αγοράς από την paypal και όχι την τιμή που είναι αναγραφόμενη στο πακέτο, αυτά προς ενημέρωση.

 

Η ατέλεια είναι 22 ευρώ και μπορείς να το επιβεβαιώσεις στις σχετικές διατάξεις της ευρωπαικής και ελληνικής νομοθεσίας που έχω παραθέσει στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Σε ότι αφορά στο δεύτερο σκέλος του σχολίου σου, αυτό που έγραψα είναι "Εάν εισάγεται μέσω εταιρείας courier, όπως είναι η DHL, UPS, FedEx αλλά και η EMS (ανεξάρτητα αν εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ), κάνει στάση στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται", και αυτό που επισήμανα, και είναι εύκολα κατανοητό, είναι ότι όλα τα δέματα που διακινούνται με μεταφορικές εταιρείες (courier) "σταματάνε" στο τελωνείο και εκτός από τα τέλη, φόρους και δασμούς, ο αγοραστής θα κληθεί να πληρώσει επιπλέον και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και λοιπά μικροέξοδα.

 

Αυτό που έγραψες έχει σχέση μόνο με την ενδεχόμενη αμφισβήτηση του τελωνειακού υπαλλήλου της δηλωμένης αξίας που αναγράφεται στο δέμα και ΔΕΝ αποτελεί κανόνα στον εκτελωνισμό δεμάτων που διακινούνται μέσω courier. Άλλωστε, έχουν καταγραφεί στο διαδίκτυο αλλά και σ' αυτό το forum πολλές περιπτώσεις εφαρμογής αυτής της διαδικασίας και σε εκτελωνισμούς δεμάτων που διακινούνται με το ταχυδρομείο.

 

 

@lilikos

Το Ολλανδικό ταχυδρομείο αναφέρει στο site του 1) την ανακοίνωση αποστολής του δέματος (item pre-advised), 2) την άφιξή του στην Ολλανδία και 3) την αποστολή του στη χώρα προορισμού

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκάρετε οι despatched στης 9-2 με sg...Κατεύθασε το δικό μου...

2015-03-04 10:21 GREECE - ATHINA (KAT), RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-02-09 15:42 Despatched to overseas (Country code: GR)

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ξεχωριστο θεμα για το aliexpress? γιατι δεν εχω βρει κατι

Θελω να ρωτησω επειδη ειναι η πρωτη φορα που παρηγγειλα απο εκει τι σημαινει o αντιστροφος χρόνος που μου δειχνει, αν τελειωσει δηλαδη και δεν το στειλουν θα μου επιστρεψουν τα χρηματα ή θα πρεπει να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ξεχωριστο θεμα για το aliexpress? γιατι δεν εχω βρει κατι

Θελω να ρωτησω επειδη ειναι η πρωτη φορα που παρηγγειλα απο εκει τι σημαινει o αντιστροφος χρόνος που μου δειχνει, αν τελειωσει δηλαδη και δεν το στειλουν θα μου επιστρεψουν τα χρηματα ή θα πρεπει να κανω κατι?

 

Αγορές από Aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκάρετε οι despatched στης 9-2 με sg...Κατεύθασε το δικό μου...

2015-03-04 10:21 GREECE - ATHINA (KAT), RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-02-09 15:42 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Έτσι είναι!!! Επιτέλους!!

 

2015-03-04 10:30 GREECE - ATHINA (KAT), RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-02-09 15:37 Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

εμένα τελικά είναι dispatsed απο 11/2 αρα λογικά θα είμαστε οι επόμενοι....:wacko:

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγινε dispatched 13/02 και έφτασε σήμερα το πρωί Αθήνα (arrived overseas)

 

 

Με σκότωσες τώρα....

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να με κατατοπησει καποιος στο πως να χειριστω την παρακατω κατασταση;

 

πηρα απο πωλητη ebay κινας ενα προιον 23/01/2015 το οποιο λεει οτι εχει φυγει απο κινα στις 30/01/2015

RI332121649CN

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-01-2015 02:13 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-01-2015 10:33 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

πηρα τηλεφωνο στα ελτα και μου ειπαν δεν εχει ερθει Ελλαδα ακομη,εστειλα μηνυμα στον πωλητη να ρωτησει το δικο του ταχυδρομιο και μου ειπε ενα "ok i ll check it" και αυτο ηταν.

Στο ebay λεει οτι το αργοτερο που θα παραλαβω ειναι 9/03/2015.

τι πρεπει να κανω απο δω και περα μιας και το δεμα μεχρι και σημερα δεν εμφανιζεται στα ΕΛΤΑ να εχει ερθει!

να περιμενω μεχρι την προθεσμια παραδοσης;

 

Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παραομοιο και δεν ξερω πως ακριβως να το χειριστω

 

Ξεκινας απο εδω http://ocsnext.ebay.com/ocs/sr?search=1&query=1738&popularTool=true&st=0&popularToolName=I+didn%27t+receive+my+item για να γινει η ενημερωση του πωλητη εν γνωση του ebay, και συνεχιζεις μετα απο 4-5 ημερες εδω http://res.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ResolutionCenter

Κανοντας το πρωτο βημα θα σου ερθει μηνημα απο το ebay που θα σου λεει πως συνεχιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μου ήρθε απο Κινα μια θηκη για το κινητό που είχα παραγγείλει αλλά μου έστειλαν λάθος χρώμα.

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, τι προτείνετε να κάνω?

να ζητήσω refund? θα πρέπει να στείλω πίσω αυτο που μου ήρθε (ο αγοραστής πληρώνει τα εξοδα αποστολης)?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μου ήρθε απο Κινα μια θηκη για το κινητό που είχα παραγγείλει αλλά μου έστειλαν λάθος χρώμα.

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, τι προτείνετε να κάνω?

να ζητήσω refund? θα πρέπει να στείλω πίσω αυτο που μου ήρθε (ο αγοραστής πληρώνει τα εξοδα αποστολης)?

 

Μπες στο ebay και στειλε μινημα στον πωλιτη οτι ηρθε λαθος χρωμα και θελεις refund ολο το ποσο.Αν σε πει να το στειλεις πισω το paypal πληρωνει σαν δωρο τα εξοδα επιστροφης αλλα δεν αξιζει τωρα για 4-5 ευρω να το στειλεις πισω....

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ebay και στειλε μινημα στον πωλιτη οτι ηρθε λαθος χρωμα και θελεις refund ολο το ποσο.Αν σε πει να το στειλεις πισω το paypal πληρωνει σαν δωρο τα εξοδα επιστροφης αλλα δεν αξιζει τωρα για 4-5 ευρω να το στειλεις πισω....

 

σε ευχαριστω πολυ!! θα το δοκιμασω και αναλογα με την απαντηση του θα δούμε τι θα κάνω...

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

Για ebay συζητάμε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

Για aliexpress εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264

Για paypal εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

Για επιστροφές κινητών κλπ στην Κίνα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645

Μείνετε λοιπόν στο θέμα παρακαλώ

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Για ebay συζητάμε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

Για aliexpress εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264

Για paypal εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

Για επιστροφές κινητών κλπ στην Κίνα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645

Μείνετε λοιπόν στο θέμα παρακαλώ

 

Αυτό το ποστ καλό θα ήταν να το κάνεις και υπογραφή σου !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποστ καλό θα ήταν να το κάνεις και υπογραφή σου !!

... ή να προστεθεί κάπου στο πρώτο post στο thread. Είναι όντως πολύ χρήσιμο (με το που το είδα χθες, το 'κανα bookmark)!

Link to comment
Share on other sites

περιμενω ενα doogee(to2c.com)και απο 9/2 που μου εδωσαν αριθμο αποστολης(singpost) ακομη ειναι Despatched to overseas!να αρχισω να ανησυχω η παιζει ρολο η κινεζικη πρωτοχρονια?ενα αλλο απο nl post εφυγε μια μερα μετα ηδη ηρθε απο την δευτερα!
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τσέκ στο ρώσικο σάιτ εντοπισμού ή στην σελίδα της singpost !!! λογικά μαζί θα έφτασαν!

 

 

Μπαίνω απο την εφαρμογή υηδ singpost αλλα ακόμα είναι dispatsed...και στα ελτά μπήκα μπας και αλλά τίποτα...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πρεπεινα επιστρεψω ένα ελαττωματικο προϊόν σε κινεζο κ ζηταει να το δηλώσω μικρης αξιας pc parts 15$ διαφορετικα δε θα παραλαβει. Αυτό που το δηλωνουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πρεπεινα επιστρεψω ένα ελαττωματικο προϊόν σε κινεζο κ ζηταει να το δηλώσω μικρης αξιας pc parts 15$ διαφορετικα δε θα παραλαβει. Αυτό που το δηλωνουμε ?

 

Οταν θα το πας στο ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πρεπεινα επιστρεψω ένα ελαττωματικο προϊόν σε κινεζο κ ζηταει να το δηλώσω μικρης αξιας pc parts 15$ διαφορετικα δε θα παραλαβει. Αυτό που το δηλωνουμε ?

 

Οταν θα το πας στο ταχυδρομειο.

Πάντως και εγώ και κάποιοι φίλοι που έχει χρειαστεί να επιστρέψουμε τηλέφωνα, tablet και τέτοια, περιμέναμε να ερωτηθούμε για την αξία του δέματος ή έστω να δούμε κάποιο σχετικό πεδίο προς συμπλήρωση κάπου, αλλά τίποτα. Απλά δίναμε το δέμα με τη διεύθυνση επάνω στον/ην υπάλληλο, το ζύγιζε και μας έλεγε τα ταχυδρομικά και... αυτό ήταν!

Μόνο, φαντάζομαι, αν ζητήσεις να το ασφαλίσεις (για απώλεια, βλάβη κλπ) θα πρέπει να δηλώσεις και αξία.

 

 

Tip: Για να στείλετε κάτι (εκτός αν είναι πραγματικά τεράστιο), βάλτε το μέσα σε φάκελλο και θα πάει ως επιστολή και όχι ως δέμα, με σημαντικά μικρότερο κόστος.

Επέστρεφα tablet με όλα τα παρελκόμενά του, μέσα στο κουτί του και με έξτρα χαρτονένιο κουτί απ' έξω (με bubblewrap μεταξύ μέσα και έξω κουτιού και στρώση από ταινία περιτυλίγματος εξωτερικά - όπως τα στέλνουν συνήθως και οι ίδιοι οι Κινέζοι για ασφάλεια), ένα αρκετά ευμεγέθες και όχι ιδιαίτερα ελαφρύ δέμα.

Στο ταχυδρομείο μου ζήτησαν κάτι σαν €38 -δε θυμάμαι και ακριβώς- για μεταφορικά.

Έχοντας ακούσει τα περί επιστολής vs δέματος, του πήρα έναν (τεράστιο) χάρτινο φάκελλο, έβαλα ολόκληρο το δέμα μέσα (και ξανάγραψα τη διεύθυνση απ' έξω) και το ξαναπήγα στο ταχυδρομείο.

Χωρίς ερωτήσεις και σου 'πα - μου 'πες, το πήρανε σαν... επιστολή (υπερτροφική!!!), το ζύγισαν και με χρέωσαν με €15! (συστημένο και στις 2 περιπτώσεις).

 

Τηλέφωνο, αξιοπρεπώς συσκευασμένο αλλά χωρίς τα περιφερειακά του και το κουτί (έτσι το στέλνεις συνήθως αν πηγαίνει για επισκευή) χρεώνεται περίπου €6 - πάντα σα συστημένη... επιστολή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...