Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1/2 dispached και ανησυχεις ; αλλοι εχουν ακομα παραγγελιες απο μεσα ιανουαριου dispached και δεν εχουν παραλαβει, μη βιαζεσαι

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να πω ένα μεγάλο δημόσιο ευχαριστώ στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ στο τμήμα συστημένων του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος, που δούλευαν σήμερα το πρωί.

Στις 9 το πρωί χτύπησε το κινητό μου. Ηταν ένας υπάλληλος των ΕΛΤΑ ο οποίος μου είπε ότι μόλις άνοιξε έναν σάκο με 60 δέματα εκ των οποίων τα 58 ήταν σε άριστη κατάσταση ενώ τα δυο ήταν τόσο βρεγμένα που είχαν σβηστεί όλα τα στοιχεία απο πάνω τους.

Μόνο στο δικό μου δέμα για καλή μου τύχη , μπορεσε να ξεχωρίσει τον αριθμό του κινητού μου και έτσι με πήρε.

Επειδή με έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο, δεν γνώριζα να του πω εκείνη την στιγμή τον tracking number μου. Είχε μια λίστα με τα 60 tracking numbers και του είχαν μείνει δυο απο τα δυο βρεγμένα δέματα και δεν ήξερε ο άνθρωπος ποιός αριθμός ανήκει στο κάθε δέμα.

 

Του είπα να ξαναμιλήσουμε αργότερα, για να ανοίξει το μάτι μου και να σκεφτώ ποιο δέμα μπορεί να είναι, για να του πω το tracking.

Στις 11.30πμ σχολούσε και μου ξανατηλεφώνησε τότε. Μάλιστα με ευχαρίστησε που τον βοήθησα!!

 

Μου είπε το εξής. Κάθε σάκος απο Κίνα κάνει μια στάση στην Τουρκία. Μπορεί να μείνει στην Τουρκία και έναν μήνα. Ο χρόνος εξαρτάται απο τους Τούρκους, που όποτε θυμούνται, φορτώνουν ένα αεροπλάνο με μερικούς σάκους και μας τους στέλνουν.

 

Ο σάκος που είχε το δέμα μου, είχε φτάσει στην Ελλάδα πριν δέκα μέρες περίπου και ανοίχτηκε και καταγράφηκε σήμερα.

 

Επειδή οι σάκοι αποθηκεύονται σε στεγασμένο χώρο στην Ελλάδα, πιστεύει ότι το δέμα μου βράχηκε στην Τουρκία. Τα βρεγμένα δέματα είναι σύνηθες φαινόμενο, απο ότι μου είπε. Επίσης πολύ σημαντικό είναι το ότι πριν απο λίγο καιρό υπήρχαν 200 υπάλληλοι ενώ πλέον είναι μόνο 90.

 

Δεν μου έδωσε τον tracking number του άλλου δέματος, αλλά μου είπε, ότι όλα τα δέματα εκείνου του σάκου, έχουν τις ίδιες ακριβώς ενημερώσεις στο status τους, με του δικού μου.

Το άλλο δέμα του οποίου δεν είναι αναγνωρίσιμο κανένα στοιχείο, είναι μακρόστενο, μεγέθους περίπου 80 εκατοστών και έχει έρθει με china post.

 

Το δικο μου tracking είναι το RK180285942CN . Αν κάποιος περιμενει ένα δέμα όπως αυτο που περιέγραψα ας κοιτάξει αν το status του tracking του ταιριάζει με το status του δικού μου. Το τηλ των ΕΛΤΑ είναι το 210 353 8161

Link to comment
Share on other sites

Δέμα 80 εκατοστά, δεν είναι τηλέφωνο ή tablet, οποτε μάλλον ο ιδιοκτήτης δεν θα το δει εδω... Κανένα ελικόπτερακι ίσως?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα μεγάλο δημόσιο ευχαριστώ στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ στο τμήμα συστημένων του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος, που δούλευαν σήμερα το πρωί.
Το παραπάνω ποστ (μπράβο στον trust0 για τον κόπο που έκανε να το μοιραστεί) είναι αφιερωμένο σε αυτούς που μιλάνε για ''χαραμοφάηδες , τεμπέληδες'' κ.λ.π

 

Ας μου κάνουν τη χάρη να παρακολουθούν πρώτα το νήμα και μετά να λένε τις χαζομάρες τους :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ποστ (μπράβο στον trust0 για τον κόπο που έκανε να το μοιραστεί) είναι αφιερωμένο σε αυτούς που μιλάνε για ''χαραμοφάηδες , τεμπέληδες'' κ.λ.π

 

Ας μου κάνουν τη χάρη να παρακολουθούν πρώτα το νήμα και μετά να λένε τις χαζομάρες τους :mad:

 

+1000

Γιατί έχει καταντήσει κουραστική η καραμέλα με τους "κοπρίτες" των Ελ.Τα....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό και ενημερωτικό!!Μπράβο στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ!

Θέλω να πω ένα μεγάλο δημόσιο ευχαριστώ στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ στο τμήμα συστημένων του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος, που δούλευαν σήμερα το πρωί.

Στις 9 το πρωί χτύπησε το κινητό μου. Ηταν ένας υπάλληλος των ΕΛΤΑ ο οποίος μου είπε ότι μόλις άνοιξε έναν σάκο με 60 δέματα εκ των οποίων τα 58 ήταν σε άριστη κατάσταση ενώ τα δυο ήταν τόσο βρεγμένα που είχαν σβηστεί όλα τα στοιχεία απο πάνω τους.

Μόνο στο δικό μου δέμα για καλή μου τύχη , μπορεσε να ξεχωρίσει τον αριθμό του κινητού μου και έτσι με πήρε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα μεγάλο δημόσιο ευχαριστώ στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ στο τμήμα συστημένων του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος, που δούλευαν σήμερα το πρωί.

Μπραβο και απο εμενα για τον επαγγελματισμο τους.

Εμενα φανηκε σημερα ελλαδα σημερα ενα δεμα με despatched 4/2.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι σιγουρο οτι ολοι οι υπαλληλοι των ΕΛΤΑ δεν ειναι κουκουρουκου..σαν συνολο βγαινει η αποψη των καταναλωτων!

μπραβο του παντως που ηταν ευγενης και προθυμος να βοηθησει..

 

επισης και ενα μπραβο στο φιλο που το μοιραστηκε εδω και μαλιστα τοσο αναλυτικα :up:

Link to comment
Share on other sites

Αρα εμένα που ειναι dispatsed απο 11/2 εχω μέλλον ακόμα... Καλό πάσχα :p

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω ποστ (μπράβο στον trust0 για τον κόπο που έκανε να το μοιραστεί) είναι αφιερωμένο σε αυτούς που μιλάνε για ''χαραμοφάηδες , τεμπέληδες'' κ.λ.π

 

Ας μου κάνουν τη χάρη να παρακολουθούν πρώτα το νήμα και μετά να λένε τις χαζομάρες τους :mad:

+ 1000 ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

[...]

Ο σάκος που είχε το δέμα μου, είχε φτάσει στην Ελλάδα πριν δέκα μέρες περίπου και ανοίχτηκε και καταγράφηκε σήμερα.

[...]

Αυτό για όσους είχαν την εντύπωση πως οι σάκοι ανοίγονται και καταγράφονται μόλις φτάνουν ελλάδα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρα εμένα που ειναι dispatsed απο 11/2 εχω μέλλον ακόμα... Καλό πάσχα :p

 

μπα αυτοι τα πανε αναποδα παραλαμβανουνε οι πιο φρεσκοι εμενα ακομα τιποτα το δειχνει εδω κ ενα μηνα σχεδον στο GRATH

Link to comment
Share on other sites

μπα αυτοι τα πανε αναποδα παραλαμβανουνε οι πιο φρεσκοι εμενα ακομα τιποτα το δειχνει εδω κ ενα μηνα σχεδον στο GRATH

Δώσε μας τον αριθμό σου ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ένα ευχαριστώ κατ' αρχήν στον/στην trust0 που μοιράστηκε την περίπτωση μαζί μας

και να συμφωνήσω με τη σειρά μου με τους προλαλήσαντες για το ότι κακώς κατηγορεί πολύς κόσμος τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Οι περισσότεροι κάνουν ό,τι μπορούν. Έχω εξυπηρετηθεί και ο ίδιος ιδιαίτερα σε παρεμφερείς περιπτώσεις από κάποιους που και ιδιαίτερα ευσυνήδειτοι έχουν φανεί, και πολύ εξυπηρετικοί.

Έχω πέσει βέβαια και σε κάποιους που βαριόντουσαν στην κυριολεξία να κάνουν τη δουλειά τους και ταλαιπωρούσαν εμένα -και άλλο κόσμο- αλλά οι περιπτώσεις αυτές ήταν μάλλον μειοψηφία (και άλλωστε τέτοια πάντα θα υπάρχουν).

 

Από φίλο που βρίσκεται πλησιέστερα στο συγκεκριμένο χώρο, έχω ακούσει ότι όχι μόνο τα ταχυδρομεία έχουν μείνει με μειωμένο προσωπικό, αλλά και πολλοί παλιότεροι και έμπειροι υπάλληλοι έχουν αντικατασταθεί από εποχικούς που στερούνται εμπειρίας για το πώς δουλεύουν τα πράγματα και παρά την καλή τους διάθεση, σίγουρα δεν μπορούν να αποδώσουν το ίδιο.

Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε και... τα σχολιάζουμε επίσης εδώ!

 

 

*Ιδιαίτερα* ενδιαφέρον βρήκα το κομμάτι για τη... στάση που κάνουν τα πακέτα στην Τουρκία - που θα μπορούσε να αποτελεί και απάντηση σε αυτό που αναρωτιόμαστε όλοι, τι στο καλό συμβαίνει όλο αυτό το διάστημα από τη στιγμή που ένα δέμα παρουσιάζεται ως "despatched", μέχρι να... εμφανιστεί εδώ! (και επίσης γιατί πολλές φορές φαίνεται να μην ακολουθούν κάποια σειρά - δέματα που έχουν αποσταλεί αργότερα, φτάνουν πριν από άλλα που έχουν φύγει νωρίτερα - με τον ίδιο carrier πάντα).

 

Και πολύ... ανησυχητικό το κομμάτι με τα βρεγμένα δέματα... :( (όχι ότι είναι κάτι που δε σκεφτόμαστε/φοβόμαστε όλοι μας βέβαια - απλώς τώρα έχουμε και επιβεβαίωση!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καταρχάς,

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress η οποία έφτασε Ελλάδα την Πέμπτη χωρίς να έχω παραλάβει το κινητό στο site λέει ότι : The order compete.

Τι ακριβώς παίζει γνωρίζει κάποιος χωρίς να έχω κάνει confirm order .

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια περιμενα ενα δεμα πριν απο 2 εβδομαδες και ξαφνικα χτυπαει το τηλεφωνο μου 2 η ωρα το βραδυ, το σηκωσα και ηταν απο τα ελτα,

νομιζα οτι μου εκαναν πλακα αλλα μου ειπαν οτι η κεντρικη διαλογη στην θεσσαλονικη δουλευει 24 ωρες

το προβλημα στο πακετο μου ηταν οτι ειχαν σβυστει ολα τα στειχοια εκτος απο τον αριθμο μου!!!!!

μπραβο στον υπαληλο που με πηρε απο το κινητο του κιολας και μου ειπε οτι αν δεν με βρισκανε το δεμα θα πηγαινε στα αζητητα γιατι δεν υπηρχε καποιο στιχειο!!!!!

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω με dispatch 30-1 και ακόμα δε φάνηκε. υπάρχει άλλος που παρέλαβε με ίδια ημερομηνία?
Link to comment
Share on other sites

Με dispatch 27/01 δυο δεματα εφτασαν σημερα στην Χωρα και ενα με dispatch 03/02 εφτασε απο 20/02 χωρις να εχει περαιτερω καταχωρηση.

Ολα με SG POST

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καταρχάς, Έκανα μια παραγγελία από aliexpress η οποία έφτασε Ελλάδα την Πέμπτη χωρίς να έχω παραλάβει το κινητό στο site λέει ότι : The order compete. Τι ακριβώς παίζει γνωρίζει κάποιος χωρίς να έχω κάνει confirm order .

Οι πληροφορίες που δίνεις είναι ελλιπείς...

Πότε έκανες παραγγελία, τι tracking έχεις, που διαβάζεις το "The order compete"?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με dispatch 27/01 δυο δεματα εφτασαν σημερα στην Χωρα και ενα με dispatch 03/02 εφτασε απο 20/02 χωρις να εχει περαιτερω καταχωρηση.

Ολα με SG POST

 

και μενα σημερα το εδειξε RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE τουλαχιστον δε θα χρειαστει να κανω dispute.. αν παραλαβω ποτε

Edited by darkie
Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω με dispatch 30-1 και ακόμα δε φάνηκε. υπάρχει άλλος που παρέλαβε με ίδια ημερομηνία?

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 31-01-2015 14:04 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-02-2015 08:03 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 31-01-2015 14:04 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-02-2015 08:03 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

 

ακομα και εκει αναποδα τα πανε εμενα ειναι πιο παλιο το δεμα και εχει μεταγενεστερη ωρα απτη δικια σου που το σκαναρανε :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-01-2015 14:11 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-02-2015 07:54 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα με tracking number RF315410xxxSG και despatched απο 02/02. Να υποθέσω οτι έχω κάνα δεκαήμερο ακόμα μπροστά μου, ε; Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...