Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο που παράγγειλες; Είχες βάλει priority?

 

GearBest priority line DPDUK

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μας βλέπω εμάς με dpd να παραλαμβάνουμε με το νέο έτος και δυστυχώς το gearbest αδιαφορεί πλήρως στο να έχουμε κάποια ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησε και το δικό μου (από Lightinthebox), από αυτό το ρημαδιασμένο <<The item is pre-advised>> και εμφανίστηκε τσουπ κατευθείαν στο αεροδρόμιο, ούτε πότε ξεκίνησε από Κίνα, ούτε καν ότι πέρασε από Ολλανδία (στο PostNL εμφανίζεται ακόμη το <<The item is pre-advised>>, χειρότερο χάλι από τα ΕΛΤΑ).

 

Στάτους από 17track.net

RS99*******NL

Καθ 'οδόν

Ολλανδία(PostNL International Mail)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-12-14 08:39 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-12-14 11:24

2017-12-14 08:39 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-12-14 11:24

2017-11-07 07:56 The item is pre-advised

 

Και στάτους από ΕΛΤΑ

Κωδικός Αντικειμένου: RS99*******NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/12/2017, 08:39:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Κωδικός Αντικειμένου: RS99*******NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/12/2017, 00:12:27 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

14/12/2017, 08:39:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Και το δικό μου δέμα από το Lightinthebox δεν το γλύτωσε το τελωνείο, όταν παραλάβω θα τους στείλω και εγώ την απόδειξη να μου επιστρέψουν τα έξοδα τελωνείου και ο θεός βοηθός, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχει αναφέρει κανένας ότι του έχουν επιστραφεί χρήματα, πλην του φίλου @TillValhalla που τα αναμένει.

 

6 Δεκ. 2017, 18:51

Χαιρετώ , επνανερχομαι στο θέμα μου για να σας ενημερώσω

Σήμερα παρελαβα το πακετάκι μου η παραγγελια σταλθηκε στις 2 νοεμβριου ολα καλα. Χρεώθηκα 61.18Ε για τον εκτελωνισμο 41.18 φοροι + 20Ε για τα ΕΛΤΑ. Εστειλα την αποδειξη για την πληρωμη των φορων οπως λεει το Lightinthebox και περιμενω να δω τι θα μου πουν..Κατα τα αλλα το προιον σε αριστη κατασταση και συσκευασμενο προσεγμενα!

 

7 Δεκ. 2017, 11:56

Λοιπον ενημερωνω για το θεμα μου! Εστειλα ticket στο τμημα εξυπηρετησης πελατων του Lightinthebox για τους φορους του τελωνειου και θα με αποζημιωσουν κανονικα εφοσον πληρωσα την ασφαλεια δασμων! Η αποζημιωση παίρνει 3-5 μερες απο τους ιδιους ενω για να φανει στο συστημα ειναι αναλογα την καρτα , επισυναψαν σχετικο λινκ για να δω , περιπου θα κανει 2-3 βδομαδες να φανει σε εμενα!

Υ.Σ τα λεφτα μπαινουν στην καρτα με την οποια πληρωσα , δεν τους ρωτησα αμα μπορω να αλλαξω καρτα και να τα στειλου αλλου.

Υ.Σ 2: Για εναν φιλο που ρωτησε η παραγγελια απεσταλη 2 Νοεμβρη με Asendia απο HK>CH και με SwissPost απο CH>GR , ο αριθμος τρακινγκ που μου δωσαν ηταν κανονικος με γραμματα και αριθμους

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παράγγειλες πριν 15-20 μερες και σου ήρθε σημερα;

 

Καλησπέρα φίλε, δεν μου ήρθε σήμερα έχει 4-5 μέρες που ήρθε, και το παρήγγειλα στις 20κάτι του Νοέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, δεν μου ήρθε σήμερα έχει 4-5 μέρες που ήρθε, και το παρήγγειλα στις 20κάτι του Νοέμβρη

 

Mε priority έτσι; Ίσως εχω ελπίδες τότε να το δω από βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα έχει πάνω από 20 μέρες και ακόμα ούτε κουνήθηκε από το southall

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν την κατέβασα από το playstore αλλά γκουγκλαρισα και έτσι την βρήκα.

Εμένα ξεκόλλησε από στάτους southall ακριβώς μετά από ένα μήνα. 13/11 έφυγε από Κίνα, χτες (13/12) έφτασε southall και αναχώρησε προς τα εδώ.

 

ΟΚ, θα την ψάξω google, πως λέγεται η εφαρμογή? Είναι η your dpd ή κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξεκόλλησε από στάτους southall ακριβώς μετά από ένα μήνα. 13/11 έφυγε από Κίνα, χτες (13/12) έφτασε southall και αναχώρησε προς τα εδώ.

 

ΟΚ, θα την ψάξω google, πως λέγεται η εφαρμογή? Είναι η your dpd ή κάποια άλλη?

 

https://m.apkpure.com/dpd/de.dpd.mobile

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

 

Θα τα έχεις δει και σε προηγούμενα post - υποθέτω θα αρκεί κανένα τιμολόγιο του μαγαζιού (οι πιο πολλοι έχουν επιλογή για εκτύπωση τέτοιου στη σελίδα με τις παραγγελίες σου - ή/και κανένα screenshot από τη σελίδα με την παραγγελία) και τη σελίδα του paypal με την πληρωμή.

 

 

 

 

 

Όπως έχω σχολιάσει ξανά, ελπιδοφόρο το ότι ρωτάνε.

 

Πάμε -ίσως- για κάποιο πιο λογικό και δίκαιο σχήμα από το να τα... κόβουν με το μάτι;

 

 

 

Σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου αλλά δεν ξέρω με ποιον πρέπει να επικοινωνήσω και που ; Δεν έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί μου στο Μάλι η το τηλέφωνο που αναγράφονται μαζί με την διεύθυνση μου.

Δηλαδή αν δεν έρθω εγώ σε επαφή μαζί τους θα μείνει εκεί για πάντα ;

Πρόκειται για μια αγορά από το ebay, μια κάμερα χώρου αξίας 40€.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση geta@elta-net.gr

Τηλέφωνο 800 11 82000

Σε αυτό το mail όλα τα δικαιολογητικά που έχουν αναφερθεί, αναγράφοντας Αριθμό αποστολής δέματος και τα προσωπικά στοιχεία σας.

Link to comment
Share on other sites

Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»

 

Ηλεκτρονική διεύθυνση geta@elta-net.gr

 

Τηλέφωνο 800 11 82000

 

Σε αυτό το mail όλα τα δικαιολογητικά που έχουν αναφερθεί, αναγράφοντας Αριθμό αποστολής δέματος και τα προσωπικά στοιχεία σας.

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Περιμένω να επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου η αφού έχω δει αυτή την ένδειξη στο tracking τους καλώ εγώ ;

Αν γνωρίζεις αν δεν επικοινωνήσει ο παραλήπτης, είτε από άγνοια είτε επίτηδες, τι γίνεται με το δέμα ;

Τέλος με δεδομένη την αξία των 40€ μήπως γνωρίζεις τι δασμοί επιπλέον θα επιβληθούν ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Περιμένω να επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου η αφού έχω δει αυτή την ένδειξη στο tracking τους καλώ εγώ ;

Αν γνωρίζεις αν δεν επικοινωνήσει ο παραλήπτης, είτε από άγνοια είτε επίτηδες, τι γίνεται με το δέμα ;

Τέλος με δεδομένη την αξία των 40€ μήπως γνωρίζεις τι δασμοί επιπλέον θα επιβληθούν ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Εσύ στείλε τα στοιχεία αυτοί δεν πρόκειται να ειδοποιήσουν, θα πληρώσεις 9,60 ΦΠΑ και 15 ευρώ εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα στείλεις στο Μάιλ τα δικαιολογητικά ,40€Χ24%ΦΠΑ +15 Τέλος εκτελωνισμου =24.6 € θα πληρώσεις , είτε θα το κοστολόγησουν όσο θέλουν αυτοί και θα στο στειλουν στο ταχυδρομείο της περιοχής σού,είτε θα μείνει στα αζητητα του τελωνείου και θα παει η για {καταστροφή } και τοτε ,θα χάσεις και τα λεφτά σού και το δέμα σού.

 

Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

 

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις.

 

Προϋποθέσεις Επιστροφής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στον Αποστολέα τους

 

Για να επιστραφεί ένα ταχυδρομικό αντικείμενο στον αποστολέα του, είναι απαραίτητη η ρητή δήλωσή του ότι δέχεται να το παραλάβει. Αυτό πιστοποιείται είτε με σχετική ένδειξη που έχει τεθεί εκ των προτέρων επί του Συνοδευτικού Δελτίου του ταχυδρομικού αντικειμένου είτε με την εκ των υστέρων λήψη από τον αποστολέα σχετικής εντολής (Έντυπο CN17) μέσω της ταχυδρομικής υπηρεσίας της χώρας καταγωγής. Η διαδικασία αυτή γίνεται με φροντίδα του παραλήπτη.

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Mε priority έτσι; Ίσως εχω ελπίδες τότε να το δω από βδομάδα

 

φίλε μου εμένα έκανε καμιά 10αρια μέρες να έρθει από Ολλανδία εδώ(δηλαδή να σκαναριστεί απο τα ελτα το δεμα). κάτι άλλο στα 10 ευρώ που παρήγγειλα πριν καμιά βδομάδα έκατσε 6 μέρες στο pre-advised, θα δείξει...

 

Εμένα με καίει που δεν μπορώ να βρω κάπου να φτιάξουν ένα κουμπί στο smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα στείλεις στο Μάιλ τα δικαιολογητικά ,40€Χ24%ΦΠΑ +15 Τέλος εκτελωνισμου =24.6 € θα πληρώσεις , είτε θα το κοστολόγησουν όσο θέλουν αυτοί και θα στο στειλουν στο ταχυδρομείο της περιοχής σού,είτε θα μείνει στα αζητητα του τελωνείου και θα παει η για {καταστροφή } και τοτε ,θα χάσεις και τα λεφτά σού και το δέμα σού.

 

Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

 

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις.

 

Προϋποθέσεις Επιστροφής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στον Αποστολέα τους

 

Για να επιστραφεί ένα ταχυδρομικό αντικείμενο στον αποστολέα του, είναι απαραίτητη η ρητή δήλωσή του ότι δέχεται να το παραλάβει. Αυτό πιστοποιείται είτε με σχετική ένδειξη που έχει τεθεί εκ των προτέρων επί του Συνοδευτικού Δελτίου του ταχυδρομικού αντικειμένου είτε με την εκ των υστέρων λήψη από τον αποστολέα σχετικής εντολής (Έντυπο CN17) μέσω της ταχυδρομικής υπηρεσίας της χώρας καταγωγής. Η διαδικασία αυτή γίνεται με φροντίδα του παραλήπτη.

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

 

 

 

Ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση.

Θα ξεκινήσω ζητώντας επιστροφή από των πωλητή τα 25€.

Συνήθως γράφουν επάνω gift η κάποια χαμηλή αξία (αλήθεια ποιο είναι το αφορολόγητο όριο;).

Αυτός δεν έβαλε τίποτα και το ζητούν τώρα από εμένα ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση.

Θα ξεκινήσω ζητώντας επιστροφή από των πωλητή τα 25€.

Συνήθως γράφουν επάνω gift η κάποια χαμηλή αξία (αλήθεια ποιο είναι το αφορολόγητο όριο;).

Αυτός δεν έβαλε τίποτα και το ζητούν τώρα από εμένα ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι μέσα στην απάντηση του φίλου

Διάβασε το link που σου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

αγορα από GB και αποστολή με Sweden post regestred.....

Μου βγάζει

2017-12-10 10:02 Order departed on flight from origin

 

Σε πόσες μέρες λέτε να ξεκολλήσει και να φτάσει Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ πολύ

και με την ευκαιρία.......

να

Καλές γιορτές να περάστε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα. ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση.

Θα ξεκινήσω ζητώντας επιστροφή από των πωλητή τα 25€.

Συνήθως γράφουν επάνω gift η κάποια χαμηλή αξία (αλήθεια ποιο είναι το αφορολόγητο όριο;).

Αυτός δεν έβαλε τίποτα και το ζητούν τώρα από εμένα ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο πωλητής δεν έχει σημασία τι έγραψε. Αυτά που ξέραμε τελείωσαν εδώ και καιρό. Πλέον όλα ελεγχονται στο τελωνείο και δεν αρκεί τι γράφει ο πωλητής αλλά ζητάνε και απόδειξη από τον αγοραστή.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ίσως το πρόβλημα με τις τεράστιες καθυστερήσεις στο τελωνείο οφείλεται στο ότι δεν είναι σωστά τα στοιχεία που αναγράφονται από τους πωλητές πάνω στα δέματα. Αν έγραφαν σωστή περιγραφή και αξία, θα γινότανε ένας δειγματοληπτικός έλεγχος μια στο τόσο, και όλα θα δασμολογούνταν σύμφωνα με την αναγραφόμενη αξία. Τώρα μέχρι να τα ανοίξουν όλα ,να εκτιμηθεί η αξία, τρώμε στη μάπα μια δίμηνη καθυστέρηση και πληρώνουμε και τους φόρους.
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής δεν έχει σημασία τι έγραψε. Αυτά που ξέραμε τελείωσαν εδώ και καιρό. Πλέον όλα ελεγχονται στο τελωνείο και δεν αρκεί τι γράφει ο πωλητής αλλά ζητάνε και απόδειξη από τον αγοραστή.

 

 

 

Τι είδους απόδειξη εννοείς ότι θα πρέπει να προσκομίσω εγώ ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειχα γραψει και χτες στην 2256 για κατι δεματα που ειχαν κολλησει στην εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο(ευχαριστω κιολας για την γρηγορη απαντηση) εεε σημερα το πρωι (14) ξεκολησε το ενα και βρεθηκε στην Πατρα ενω εγω ας πουμε το περιμενω Πειραια τι φαση τι κανανε οι θεουλιδες με αρμα θα μας τα στελνουν ???

 

RΟ***********CN

 

15/12/2017, 00:50:40 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

14/12/2017, 16:02:53 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΡΥΟΝΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ))

14/12/2017, 16:02:53 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (--> Κ.Δ.ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΡΥΟΝΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ))

14/12/2017, 09:21:14 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/12/2017, 21:13:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/11/2017, 13:22:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

17/11/2017, 22:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σήμερα στάλθηκε ένα δέμα μου με POS Malaysia.

Νομίζω πρώτη φορά έχω αποστολή με το συγκεκριμένο ταχυδρομείο.

Γνωρίζει κανείς τι παίζει; είναι υποδεέστερο και πιο οικονομικό σε σχέση με China Post; ή είναι μια από τα ίδια;

Γιατί ο πωλητής άραγε επέλεξε Malaysia κι ενώ γράφει: Shipping: China Post Air Mail ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...