Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κόστος του τελωνείου για δύο κινητά, αν έρθει το δέμα με DHL θα κυμαίνεται από 50-100€, πιθανολογώ.

Ρώτησέ τους ξεκάθαρα αν έχουν την διάθεση να επιστρέψουν αυτό το ποσό. Δες τι θα σου απαντήσουν και στην συνέχεια κρίνεις.

 

Τους έστειλα email και τους είπα πως νομίζω πως το κόστος του τελωνείου είναι περίπου το 40% της αξίας και περιμένω απάντηση. Για να σας δώσω να καταλάβετε και τα 2 κινητά μαζί είχαν 550 ευρώ. Πόσο περίπου τελωνείο μπορεί να πληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι καθυστερησεις ειναι παντου τρελες, μικροπραγματα κανουν 12-14 μερες να ξεκολλησουν απο Κινα, ενω καπου 15 μερες εκαναν να ερθουν με BP post, δεμα με priority μια βδομαδα καθεται στη Βουδαπεστη και 24 μερες εκανε για Αγγλια. Δεν το βλεπω για λογικη αυξηση εορτων...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα email και τους είπα πως νομίζω πως το κόστος του τελωνείου είναι περίπου το 40% της αξίας και περιμένω απάντηση. Για να σας δώσω να καταλάβετε και τα 2 κινητά μαζί είχαν 550 ευρώ. Πόσο περίπου τελωνείο μπορεί να πληρώσω;

 

24% ΦΠΑ στα 550€ = 132€ + τέλος εκτελωνισμού 25€ (αν ο εκτελωνισμός γίνει από ΕΛΤΑ) = σύνολο 157€

αν όμως έρθει με DHL το κόστος εκτελωνισμού εκτινάσεται ίσως και πάνω από 100€.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

24% ΦΠΑ στα 550€ = 132€ + τέλος εκτελωνισμού 25€ (αν ο εκτελωνισμός γίνει από ΕΛΤΑ) = σύνολο 157€

αν όμως έρθει με DHL το κόστος εκτελωνισμού εκτινάσεται ίσως και πάνω από 100€.

Το λέει ο φίλςο ότι είναι με DHL άρα πάει για πλάκα στο 200άρι ο εκτελωνισμός σύνολο. Αν θυμάμαι καλά είναι στα 70 ευρώ για προϊόντα αξίας άνω των 150 ευρώ. Δεν βρίσω τώρα τον τιμοκατάλογο 2017 της DHL, τον είχε ποστάρει κάποιος παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα που παρέλαβα με DPD έμεινε Βουδαπέστη μια εβδομάδα. Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις παντού.
Εντάξει πήδηξε την Σόφια κ πήγε κατευθείαν Θεσσαλονίκη οπότε αν όχι αύριο Παρασκευή σίγουρα παραλαμβάνουμε.....

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω τη γηνεται οταν κανεις refund και ο seller το αποδεχεται και το δεμα ειναι καθωδον ?

Όταν το παραλάβεις, επικοινωνείς μαζί του να σου υποδείξει τρόπο να τον πληρώσεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

 

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

Δηλαδή θες και να παραλάβεις και να μην πληρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και αν δεν επικοινωνεισω και το παραλαβω θα εχω συνεπειες? δεν θα μου βαλει τα χρηματα ?

Εάν το πάρεις πριν σου βάλει τα χρήματα και τον σταματήσεις, καλώς. Εάν προλάβει και τα βάλει πρέπει να του τα δώσεις ξανά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πήδηξε την Σόφια κ πήγε κατευθείαν Θεσσαλονίκη οπότε αν όχι αύριο Παρασκευή σίγουρα παραλαμβάνουμε.....

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το δικό μου ακόμη κολλημένο στη Βουδαπέστη από 7/12, στην ιστοσελίδα της DPD είδες ότι το δικό σου έφτασε Θεσσαλονίκη; Την παραγγελία στο gearbest πότε την έκανες; Η δική μου είναι από 11/11( όχι ότι έχει σχέση, απλή περιέργεια)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες και να παραλάβεις και να μην πληρώσεις?

 

Δηλαδη κανω reject την παραγγελια κα μου βαζει τα χρηματα? We have give you a refund of order 39228505 on 2017/12/11

The estimated time for the refund to appear in your account is based on the payment method you used the expected processing times are shown below:

 

PayPal Express Checkout: 48-72 hours

Boleto: 14 business days

Qiwi, Webmoney, Yandex,iDEAL, Giropay, CashU, Sofort: 2 business days

Paypal Credit: 7 days

Credit Card:Refund within one business day, but bank processing may take 7-14 natural days to show in your account

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κανω reject την παραγγελια κα μου βαζει τα χρηματα?

Μπερδεμένα τα γράφεις...

Γράψε την αλληλουχία των ενεργειών σου μπας και καταλάβουμε σε ποιό σημείο είσαι.

(Πότε αγόρασες, πότε απεστάλη η παραγγελία, πότε έκανες αίτημα για Refund (έκανες?), πότε σου απάντησε, πότε αναμένεται το πακέτο)

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αγορα Order Placed Date: 2017-11-20 09:18:22

Shipped Date: 2017-11-21 07:28:22

Expected delivery date: 2017-12-05 07:28:22 εκανα refund 10/12/2017 και μου στειλανε στισ 11/12/2017 αυτοThis message is to notify you that we have refunded USD 45.07 from order 39228505. The refund may take up to 14 days to show in your account, details are below.Refund processing times,· Credit Card Payment - may take up to 14 days to show in your account. το πακετο εφτασε στην ελλαδα σημερα .τη πρεπει να κανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εκανα την παραγγελια στις Order Placed Date: 2017-11-20 09:18:22

Shipped Date: 2017-11-21 07:28:22

Expected delivery date: 2017-12-05 07:28:22 εκανα refund στισ 10/12/2017 και μου στειλανε στις 11/12/2017 This message is to notify you that we have refunded USD 45.07 from order 39228505. The refund may take up to 14 days to show in your account, details are below.Refund processing times,· Credit Card Payment - may take up to 14 days to show in your account. το δεμα εφτασε σημερα ελλαδα . τη κανω ? το αποριπτω το κραταω ?

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να τους ειδοποιήσεις όταν παραλάβεις το δέμα. Λογικά θα σου στείλουν εντολή πληρωμής στο paypal και θα τους βάλεις τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Θα σε καθοδηγήσει ο Κινέζος πως μπορείς να τον πληρώσεις, δες πρώτα ότι μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό σου. Αν δεν θέλεις πλέον το δέμα , μην το παραλαμβάνεις . Πάντως καλό θα ήταν τον ενημερώσεις ότι έφτασε το δέμα και ας μη το παραλάβεις.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ακόμη κολλημένο στη Βουδαπέστη από 7/12, στην ιστοσελίδα της DPD είδες ότι το δικό σου έφτασε Θεσσαλονίκη; Την παραγγελία στο gearbest πότε την έκανες; Η δική μου είναι από 11/11( όχι ότι έχει σχέση, απλή περιέργεια)
Ναι κ έχει αναχωρήσει κιόλας οπότε αύριο θα το έχω...

 

13/11 από gearbest

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ έχει αναχωρήσει κιόλας οπότε αύριο θα το έχω...

 

13/11 από gearbest

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι γίνεται ρε παιδια εσείς που βλέπετε έκανα στάλθηκε 16/11 και ακόμα τιποτα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ έχει αναχωρήσει κιόλας οπότε αύριο θα το έχω...

 

13/11 από gearbest

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν έφθαναν στην Θεσσαλονίκη τα έπαιρνα σε 24 ώρες ... το τελευταίο το πήρα 7 ημέρες μετά την άφιξη, οπότε ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν κουράζω αλλά επειδή είμαι πρωτάρης σε αγορές από Κίνα , μετά από αγορά στο lightinthebox 29/11 έχω επιτέλους tracking number που λέει

 

RS99*******NL

In transit

Netherlands

PostNL International Mail

 

Greece

ELTA

 

Destination country : Greece

Origin country : Netherlands

 

2017-12-08 07:05

The item is pre-advised

 

Αυτό σημαίνει ότι θα φαίνεται χώρα αποστολής η Ολλανδία , άρα γλιτώνουμε τελωνείο, ή κανονικά Κίνα απλά μέσω PostNL και περμένουμε;

Edited by stavcon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...