Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει τελωνειο για αγωρες εντος EU. Κανε ομως μια ερωτηση καλου-κακου απο που θα το στειλουν, τις προηγουμενες μερες διαβασα ποστ συνφορμιτη που ελεγε για παραγγελια απο αποθηκη Πολωνιας και του το στειλανε τελικα απο Κινα επειδη δεν ειχαν στοκ

Ωραια ευχαριστω θα τους ρωτησω

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως ACS.

Για καλλίτερη πληροφόρηση σχετικά με το που βρίσκεται το δέμα ψάξε το στο parcelsapp ή στο aftership

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν το εμφανίζει ούτε το ένα σάιτ ούτε το άλλο. Ούτε και σε κάποιο άλλο μπορώ να το εντοπίσω εκτός από αυτό

https://www.sf-express.com/us/en/index.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω θα τους ρωτησω

 

δεν θα ρωτήσεις απλά, θα ζητήσεις διαβεβαίωση ότι θα στείλει από Ιταλία και όχι από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν το εμφανίζει ούτε το ένα σάιτ ούτε το άλλο. Ούτε και σε κάποιο άλλο μπορώ να το εντοπίσω εκτός από αυτό

https://www.sf-express.com/us/en/index.html

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ να σε ενημερώσω ένας φίλος μου είχε παραλάβει με ΕΛΤΑ,παλιότερα έγω είχα παραλάβει με acs, τωρα δεν μπορώ να σου πω με τι έρχετε, υπομονή θα μας πεις όταν παραλάβεις με το τελικά έχει έρθει.

 

η πορεία του δέματος ήταν

 

05/28

6:07 PM

Greece

Package arrived in destination country [Greece]

05/28

12:55 AM

Greece

[Europe Distribution Center] Package in transit to destination country

05/14

2:22 PM

SHENZHEN CITY

[sHENZHEN CITY] Package in transit to next shipment station

05/13

8:14 AM

HANGZHOU CITY

[HANGZHOU CITY] Package in transit to next shipment station

05/13

7:37 AM

HANGZHOU CITY

[HANGZHOU CITY] Package arrived at distribution center HANGZHOU CITY

05/13

4:28 AM

JINHUA CITY

[JINHUA CITY] Package in transit to next shipment station

05/11

1:11 AM

JINHUA CITY

Package arrived at warehouse [JINHUA CITY]

05/10

7:38 PM

JINHUA CITY

[JINHUA CITY] S.F. Express received package

05/09

12:07 PM

Your package was sent

05/08

11:17 PM

Package awaiting shipment

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

δεν θα ρωτήσεις απλά, θα ζητήσεις διαβεβαίωση ότι θα στείλει από Ιταλία και όχι από τρίτη χώρα.

 

ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ να ζητήσω διαβεβαίωση αυτή όμως άμα κάνουν τα δικά τους και το στείλουν από τρίτη χώρα εγώ πάλι δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από bangood σταλμένο με priority και κωδικό που τελειώνει σε NL, έρχεται με ολλανδικό;

Όταν φανεί στην αναζήτηση θα είναι ήδη Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Χτες ειχα ενημερωση της παραγγελιας απο yanwen. Στο destination country post αλλαξε αριθμο οπως θα φανει στην εικονα παρακατω. Τωρα το νεο νουμερο που ποιος τι. Ποιο εχει μονο αριθμους;

 

 

Δε μπορω να ανεβασω εικονα. Ενω ειναι UF#########YP το εκανε 416#######

Έχω και εγω ένα δέμα με yanwen. Τα ίδια και σε μένα, μου είχε εμφανίσει μνμ ότι το tracking άλλαξε σε ένα 10ψηφιο. Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά μετά από 18 μερες διαπίστωσα ότι μου έδωσε update.

Πάντως και πριν μερικούς μήνες που είχα ένα άλλο δέμα με yanwen είχε αλλάξει το tracking σε Belgium, ώστε συνέχισε και έδινε το αρχικό tracking ενημερώσεις κανονικά μέχρι τη τελευταία στιγμή. Τότε είχα παραλάβει από ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

f719bdb5e331c5ec09808af310b8d880.jpg

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από bangood σταλμένο με priority και κωδικό που τελειώνει σε NL, έρχεται με ολλανδικό;

Όταν φανεί στην αναζήτηση θα είναι ήδη Ολλανδία;

Θα φανεί γράφοντας "the item is preadvised", που σημαίνει ότι η PostNL έλαβε ενημέρωση να αναμένει ένα δέμα προς προώθηση. Μπορεί να έχει ξεκινήσει ήδη από Κίνα, μπορεί και όχι.

Ένα που περιμένω τώρα, 2 μέρες μετά το "preadvised" μου έβγαλε "the item is in transit", οπότε μάλλον τότε ξεκίνησε.

Επόμενο βήμα θα είναι με την παραλαβή στο πλησιέστερο διαθέσιμο hub της PostNL.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων όμως, μπορείς να δεις και τώρα την πορεία του δέματος.

Δοκίμασε με το tracking nr σου στο site της FlytExpress, που το banggood χρησιμοποιεί συνήθως για το πρώτο σκέλος της διαδρομής, ή και σε κάποιο tracking site όπως το parcelsapp.com, που -ευελπιστούμε ότι- θα μπορεί να σου δείξει end-to-end την πορεία του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω ένα δέμα με yanwen. Τα ίδια και σε μένα, μου είχε εμφανίσει μνμ ότι το tracking άλλαξε σε ένα 10ψηφιο. Δεν έδωσα και πολύ σημασία αλλά μετά από 18 μερες διαπίστωσα ότι μου έδωσε update.

Πάντως και πριν μερικούς μήνες που είχα ένα άλλο δέμα με yanwen είχε αλλάξει το tracking σε Belgium, ώστε συνέχισε και έδινε το αρχικό tracking ενημερώσεις κανονικά μέχρι τη τελευταία στιγμή. Τότε είχα παραλάβει από ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

f719bdb5e331c5ec09808af310b8d880.jpg

Τελικά το 10ψηφιο tracking αντιστοιχεί στη Γενική Ταχυδρομική.

Το δεμα βρίσκεται στο κέντρο διαμετακόμισης Αττικής, λογικά σήμερα, αύριο, μεθαύριο θα παραλάβω και μέχρι τώρα είμαι στις 33μέρες.

 

Στάλθηκε από το HD1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα παραγγελία με τράκινγκ σε sg?Μετά από 50 μέρες έγινε dispatched to overseas!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα παραγγελία με τράκινγκ σε sg?Μετά από 50 μέρες έγινε dispatched to overseas!!

 

Εμένα από τις 26/4 είναι ακόμα στο "hand over to airline". Βλέπω ότι έχουμε μέλλον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα παραγγελία με τράκινγκ σε sg?Μετά από 50 μέρες έγινε dispatched to overseas!!

 

Το Σιγκαπουριανό ταχυδρομείο είχε ανακοίνωσε από καιρό ότι αναστέλλει τις αποστολές προς ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και για που πετάει το πακέτο μου??

:)

:lol:

Το Σιγκαπουριανό ταχυδρομείο είχε ανακοίνωσε από καιρό ότι αναστέλλει τις αποστολές προς ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω με ταχυδρομείο Σιγκαπούρης κάπου στις 70 μέρες και τίποτα ακόμα, στο σαιτ των ΕΛΤΑ στις χώρες έχει την Σιγκαπούρη στην λίστα, τι γίνεται δεν ξέρω.

Απο Ισπανία με DPD παρέλαβα σήμερα σε 7 μέρες.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 20/4 και από 14/5 ακόμη είναι στο preadvise για τον φίλο που ρώτησε πιο πάνω.Για τα NL

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα . Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω https://m.banggood.com/UMIDIGI-Power-3-Global-Bands-6_53-inch-FHD+-Android-10-6150mAh-NFC-48MP-AI-Quad-Cameras-4GB-64GB-Helio-P60-4G-Smartphone-p-1610663.html?rmmds=search και έχει σαν μέθοδο αποστολής EU Priority Line θα έχω γενικά κανένα πρόβλημα με τελωνεία η λόγο κοροναιου μήπως δεν στελνης το banggood?
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, οι "priority" μέθοδοι του banggood (αλλά και οι αντίστοιχες του gearbest) φαίνονται να παραμένουν "ασφαλείς" (από... κακά συναπαντήματα) - και τα μαγαζιά στέλνουν κανονικά.

Οι πιθανές παρενέργειες λόγω κορωναίου είναι τα -αρκετά- τσιμπημένα μεταφορικά, σε σχέση με 'νορμάλ' εποχές

και -κυρίως- η πιθανότητα σεβαστών καθυστερήσεων.

Τα δέματα φαίνονται (και από τα όσα διαβάζω στις σελίδες εδώ) να παραδίδονται τελικά, δεν μπορεί όμως μάλλον κανείς να προβλέψει αν θα κάνουν φυσιολογικούς χρόνους, ή ίσως θα έχουν κάποια τρελλή καθυστέρηση...

Οπότε με αυτό υπ' όψη, βλέπεις αν είσαι διατεθειμένος να το ρισκάρεις (ως προς τα παραπάνω) και να προχωρήσεις σε παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Με PDM nl post από banggood πάντως έχω κλείσει 44 ημέρες και πριν λίγες ημέρες φάνηκε pre-adviced.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο bangood unregistered απο 3/4 την παρελλαβα σημερα, ενω μια αλλη unregistered απο 20/3 ακομη τιποτα... Ειναι για κλαματα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να 'ναι ό,τι κάτσει...

 

PDM από banggood με PostNL:

- το μαγαζί ενημέρωσε ότι το έστειλε (και καλά...) 10/5

- Παρελήφθη από FlytExpress 13/5

- "Europe Processing Center" (δικό τους είναι αυτό, Κίνα) 14/5

- Departed from original country 17/5 χαράματα

- Arrived at destination country (Ολλανδία...; ) 17/5 βράδυ

- The item is pre-advised to PostNL 18/5

- The item is in transit 22/5

- The item is processed at the PostNL sorting center 24/5

 

Μέχρι στιγμής καλά πάει (δεδομένης της καταστάσεως)...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από Banggood αποθήκη UK με tracking πόσο καιρό κάνει και από πού θα παραλάβω;;

Δύο δέματα μου από αποθήκη UK :

Το ένα έκανε 25 μέρες και το άλλο 33. Και τα δύο τα παρέλαβα με ΕΛΤΑ. (και τα δύο στάλθηκαν με NL tracking)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από banggood uk αποθήκη χωρίς tracking number αποστολή (υποτίθεται - αν το έστειλαν όντως) 17-4 και ακόμα να παραλάβω. Μου φαίνεται πάω για dispute αλλά επειδή το banggood θα αρνηθεί λόγο του ότι δεν πλήρωσα shipping insurance πρέπει να περιμένω να τελειώσει η προστασία του PayPal. Η προστασία είναι ακόμα 90μερες η επειδή είναι EU Αποστόλη έχει ποιο λίγο χρόνο? Για να ξέρω πότε πρέπει να ανοίξω dispute.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...