Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παλικαρια εχουν αλλαξει τα track number απο bangood με priority mail??γιατι με το ολλανδικο μου δινουν LX51........75NL ενω παλια ηταν RL665.......NL αν θυμαμαι καλα???? αυτο το track number που μου εδωσαν δηλαδη δεν ειναι priority mail????το ρωταω μην φαω κανα τελωνειο ειναι για αγορα κινητου 130 ευρω....οποιος ξερει ας μου πει..

 

Αν και Ολυμπιακός θα σου απαντήσω,δεν υπάρχει φόβος τελωνείου.ετσι ξεκινάνε όλα πλέον

Edited by kmeles
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

Θελω να αγοράσω από το gearbest 4 τέτοια https://m.gearbest.com/motorcycle-intercoms/pp_613371.html . Το συνολικό ποσό είναι 300$ και οι τρόποι αποστολής που που δίνει είναι :

1) Priority line - EU priority mail

2) Priority line - priority direct mail

 

Ποιον από τους δύο να επιλέξω για να μην κινδυνεύσει το δέμα μου να περάσει τελωνείο;

 

Παραθέτω και μια εικόνα απ τις επιλογές που μου δίνει :

https://imgur.com/a/F1Jyyu6

 

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

εγω με priority direct mail δυο φορες το τελευταιο τριμηνο δεν ειχα κανενα θεμα ,αργησε λιγο το πρωτο οταν ηταν αυγουστος αλλα ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

εγω με priority direct mail δυο φορες το τελευταιο τριμηνο δεν ειχα κανενα θεμα ,αργησε λιγο το πρωτο οταν ηταν αυγουστος αλλα ολα μια χαρα

 

Ωραία φίλε, ευχαριστώ :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα με priority κ μου ειναι κολλημενο απο 26/10/18 στο - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ).

Μαλλον καποιος το "τσιμπησε" για παρτη του.

Πρωτη φορα μου καθυστερει δεμα τοσο πολυ σε αυτο το σταδιο. Ειναι κανενας αλλος σε αυτην την φαση;

Link to comment
Share on other sites

εγω με priority direct mail δυο φορες το τελευταιο τριμηνο δεν ειχα κανενα θεμα ,αργησε λιγο το πρωτο οταν ηταν αυγουστος αλλα ολα μια χαρα
Τα Priority direct mail του gearbest (όχι τα eu express), με τι εταιρεία έρχονται; dhl?

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω ενα δεμα με priority κ μου ειναι κολλημενο απο 26/10/18 στο - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ).

Μαλλον καποιος το "τσιμπησε" για παρτη του.

Πρωτη φορα μου καθυστερει δεμα τοσο πολυ σε αυτο το σταδιο. Ειναι κανενας αλλος σε αυτην την φαση;

Τελωνείο φίλε...

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα δεμα με priority κ μου ειναι κολλημενο απο 26/10/18 στο - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ).

Μαλλον καποιος το "τσιμπησε" για παρτη του.

Πρωτη φορα μου καθυστερει δεμα τοσο πολυ σε αυτο το σταδιο. Ειναι κανενας αλλος σε αυτην την φαση;

 

Πάω για ΡΕΚΟΡ. Κάπου 1 μήνα για να μπει στο τελωνείο (αξία περίπου 10 €).

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/10/2018, 12:13:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/10/2018, 14:11:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/10/2018, 14:06:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/10/2018, 09:17:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

[/color]Τελωνείο φίλε...

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάω για ΡΕΚΟΡ. Κάπου 1 μήνα για να μπει στο τελωνείο (αξία περίπου 10 €).

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/10/2018, 12:13:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/10/2018, 14:11:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/10/2018, 14:06:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/10/2018, 09:17:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

γραφω οτι ειναι priority παιδια, δεν περναει τελωνειο εκτος κ αν αλλαξε. ας ενημερωσει καποιος ο οποιος παρελαβε αυτες τις μερες με priority αν του περασε τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά τον τελευταίο μήνα που ο ταχυδρόμος δεν χτυπάει, αλλά αφήνει ειδοποιητήριο...

Καλώ στην εξυπηρέτηση πελατών στα Ελ.Τα. και μου ζητούν να τους στείλω e-mail (τύπου καταγγελίας), όπου και να μνημονεύω τον αριθμό ανίχνευσης της αποστολής για την οποία δημιουργήθηκε το θέμα.

Καλώ στην τοπική Μονάδα Διανομής και επίσης μου λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Τελικά τί να συμβαίνει;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα,

Περιμενω 2 ποκο απο Gearbest, με την εμπειρια σας ποτε το βλεπετε να φτανει;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Number : CF511589034DE

Package status : In transit

Origin:Hong Kong

2018-10-24 00:05:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

frist_vessel:

2018-11-01 22:00:45 Parcel arrived at the airport.

2018-10-31 20:00:38 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 17:00:42 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 14:30:35 Sent to HongKong Sorting Centre.

 

Number : CF511628529DE

Package status : In transit

Origin:Hong Kong

2018-10-27 00:02:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

frist_vessel:

2018-11-04 22:00:29 Parcel arrived at the airport.

2018-11-03 20:00:24 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-11-02 18:00:02 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-11-02 14:30:56 Sent to HongKong Sorting Centre.

Link to comment
Share on other sites

Μικρά δέματα με nl post που δεν είναι με priority line ομως περνάνε τελωνείο?

 

θα μπουνε τελωνειο ...δεν ειναι σιγουρο οτι θα σταματησουν

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

θα μπουνε τελωνειο ...δεν ειναι σιγουρο οτι θα σταματησουν

Για να δούμε ελπίζω να μην μπει γιατί θα βγει ξινή η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώ στην τοπική Μονάδα Διανομής και επίσης μου λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Τελικά τί να συμβαίνει;

Εμενα δεν μου εχει τυχει να μην χτυπησει και να μου αφησει μονο σημειωμα.

Ακομα και σε δεμα που δεν ηταν συστημενο , χτυπησε την πορτα. Που θα μπορουσε απλα να βαλει το δεμα στοο κουτι.

Μαλλον εχεις πεσει σε βαριεστημενους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Belgium Registered RGxxxxxxxxxBE αυτός ο χρόνος που δεν έχει ενημερωθεί το tracking number είναι φυσιολογικός;;;;;

 

Origin: China

Query takes : 1051 MS

 

2018-10-19 03:24:15 Item is announced / bpost received the information

 

First vessel

Query takes : 1188 MS

 

2018-10-20 20:00:58 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-10-19 15:00:09 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-10-18 17:00:28 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-10-18 05:05:10 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-10-18 04:40:31 Shipping Label Printed.

2018-10-18 04:40:18 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-10-17 21:45:18 Order Created.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραφα λίγες σελίδες πίσω, αντιμετωπίζω κι εγώ... νέα πρακτική με το τοπικό μου ταχυδρομείο:

Χτυπάνε και αφήνουν ειδοποιητήριο (χέρι-χέρι) αντί για το δέμα!

Και μιας και ρώτησα στο ταχυδρομείο της περιοχής που μένω (τα παραπάνω συμβαίνουν σε αυτό κοντά στη δουλειά μου, την οποία και βάζω ως διεύθυνση παράδοσης) και μου είπαν ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει και ο διανομέας (πρέπει να) παραδίδει κανονικά το συστημένο δέμα, εκτός και αν δε βρει τον παραλήπτη, νομίζω ότι είναι ώρα για μια επίσημη / γραπτή ερώτηση στα κεντρικά τους...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Belgium Registered RGxxxxxxxxxBE αυτός ο χρόνος που δεν έχει ενημερωθεί το tracking number είναι φυσιολογικός;;;;;

 

Origin: China

Query takes : 1051 MS

 

2018-10-19 03:24:15 Item is announced / bpost received the information

 

First vessel

Query takes : 1188 MS

 

2018-10-20 20:00:58 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-10-19 15:00:09 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-10-18 17:00:28 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-10-18 05:05:10 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-10-18 04:40:31 Shipping Label Printed.

2018-10-18 04:40:18 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-10-17 21:45:18 Order Created.

 

από ποιο μαγαζί στην Κίνα αγόρασες επειδή και εγώ από BAGGOOD και από τις 20/10 δεν έχει ενημέρωση ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

από ποιο μαγαζί στην Κίνα αγόρασες επειδή και εγώ από BAGGOOD και από τις 20/10 δεν έχει ενημέρωση ακόμη.

 

Από gearbest και είναι κολλημένη 17 μέρες λες και χάθηκε είναι...

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest και είναι κολλημένη 17 μέρες λες και χάθηκε είναι...
Τελευταία ο χρόνος Κίνα Βέλγιο είναι αρκετά μεγάλος. Πριν τον Αύγουστο ήταν το πολύ 7 μέρες... Πάντως την προηγούμενη Πέμπτη παρέλαβα με αυτόν τον τροπο σε 15 συνολικά ημέρες και μέχρι Βέλγιο έκανε 9

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Από 31 Οκτωβρίου έρχεται από Βέλγιο. Ακούω και άλλους με χειρότερους χρόνους.. ή έχουν χαθεί δέματα ή έχουν χάσει την μπάλα εντελώςcbf2bd2c9e698bc152849345018bc014.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγώ να γράψω στο θέμα επειδή παρατηρώ τεράστιους χρόνους παραλαβής πλέον σε όλα μου τα δέματα. Ακόμα περιμένω δέματα από 17-9 και σήμερα παρέλαβα δέμα που έγινε αποστολή στις 25-10. Επίσης περιμένω δύο δέματα να μπουν τελωνείο εδώ και μια εβδομάδα και ακόμα τίποτα, καμία κίνηση. Τι γίνεται ρε παιδιά. Γιατί τόσος μεγάλος χρόνος αναμονής?
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγώ να γράψω στο θέμα επειδή παρατηρώ τεράστιους χρόνους παραλαβής πλέον σε όλα μου τα δέματα. Ακόμα περιμένω δέματα από 17-9 και σήμερα παρέλαβα δέμα που έγινε αποστολή στις 25-10. Επίσης περιμένω δύο δέματα να μπουν τελωνείο εδώ και μια εβδομάδα και ακόμα τίποτα, καμία κίνηση.

Ε όχι και σε όλα!

Κάπου παράπεσε το 17/9.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραφα λίγες σελίδες πίσω, αντιμετωπίζω κι εγώ... νέα πρακτική με το τοπικό μου ταχυδρομείο:

Χτυπάνε και αφήνουν ειδοποιητήριο (χέρι-χέρι) αντί για το δέμα!

Και μιας και ρώτησα στο ταχυδρομείο της περιοχής που μένω (τα παραπάνω συμβαίνουν σε αυτό κοντά στη δουλειά μου, την οποία και βάζω ως διεύθυνση παράδοσης) και μου είπαν ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει και ο διανομέας (πρέπει να) παραδίδει κανονικά το συστημένο δέμα, εκτός και αν δε βρει τον παραλήπτη, νομίζω ότι είναι ώρα για μια επίσημη / γραπτή ερώτηση στα κεντρικά τους...

 

Επειδή το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχει και γείτονας από την πολυκατοικία μου είπαμε, αρχικά, να ρωτήσει απευθείας τον διανομέα για ποιόν λόγο εφαρμόζει αυτήν την τακτική και αναλόγως με την απάντηση θα πράξουμε.

Ο συγκεκριμένος διανομέας έχει έρθει στην περιοχή μου από τις αρχές του 2018 κι επειδή μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα (είχα συνεννοηθεί μαζί του και ακόμα και σε απλά πακέτα πάντα χτυπούσε το κουδούνι) θέλω πρώτα να ακούσω την απάντησή του. Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάτι προσωρινό...

Link to comment
Share on other sites

και εγω με 2 track number LVS1..........61 και LVS...........63 απο 25/10 ειναι κολλημενα 1 θηκη και 1 τζαμακι απο κινα για βελγικο ταχυδρομειο απο gearbeast.οπως παει η δουλεια πρωτα θα μου ερθει το κινητο απο bangood με priority ηδη ειναι pre-advised με ολλανδικο και υστερα ο θεος ξερει ποτε θα ερθουν απο gearbeast. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχει και γείτονας από την πολυκατοικία μου είπαμε, αρχικά, να ρωτήσει απευθείας τον διανομέα για ποιόν λόγο εφαρμόζει αυτήν την τακτική και αναλόγως με την απάντηση θα πράξουμε.

Ο συγκεκριμένος διανομέας έχει έρθει στην περιοχή μου από τις αρχές του 2018 κι επειδή μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα (είχα συνεννοηθεί μαζί του και ακόμα και σε απλά πακέτα πάντα χτυπούσε το κουδούνι) θέλω πρώτα να ακούσω την απάντησή του. Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάτι προσωρινό...

Πες μας αν έχετε κάποιο νέο..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...