Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος ενδιαφέρεται,δεν ξέρω αν θα το πάρει. Εγώ πριν λίγες μέρες πήρα το Μi Note 2 και είμαι ΟΚ. :wink:

Και εγω το περιμενω απο βδομαδα το Mi note 2 , εντυπωσεις? Γιατι εχω διαβασει ενα σωρο στο ιντερνετ καλα και κακα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To lightintebox το κανει εφοσον πληρωσεις ενα μικρο ποσο για τελωνιακους δασμους. Κανενα αλλο καταστημα δεν το κανει. Bangood, gearbest οχι μονο δεν θα σε πληρωσουν, αλλα και θα βαλουν τα Παντα τους να γελανε

 

Eίναι όμως refund στην αρχική συναλλαγή άρα αν κάτσει πρόβλημα με τη συσκευή και θες DOA καλό κουράγιο να την παλέψεις με το paypal για να πάρεις όλο το πόσο που χες πληρώσει πίσω. Πιο λανθασμένη τακτική πεθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όμως refund στην αρχική συναλλαγή άρα αν κάτσει πρόβλημα με τη συσκευή και θες DOA καλό κουράγιο να την παλέψεις με το paypal για να πάρεις όλο το πόσο που χες πληρώσει πίσω. Πιο λανθασμένη τακτική πεθαίνεις.

Πολύ σωστό!

Και αυτό είναι γενικά κάτι που συχνά το ξεχνάμε στις συζητήσεις εδώ... :(

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όμως refund στην αρχική συναλλαγή άρα αν κάτσει πρόβλημα με τη συσκευή και θες DOA καλό κουράγιο να την παλέψεις με το paypal για να πάρεις όλο το πόσο που χες πληρώσει πίσω. Πιο λανθασμένη τακτική πεθαίνεις.

 

Οι άνθρωποι (τα περισσότερα κινεζομάγαζα) σου στέλνουν, σχεδόν πάντα, στις καλύτερες τιμές προϊόντα και σου πληρώνουν αν χρειαστεί και το νόμιμο φόρο (που υποχρεούσαι σαν καταναλωτής να πληρωσεις, αν αγόρασες εκτός ΕΕ). Τι άλλο θέτε πχιά; :)

Υ.Γ. Και όχι, δε τα παίρνω από τους Κινέζους :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το περιμενω απο βδομαδα το Mi note 2 , εντυπωσεις? Γιατι εχω διαβασει ενα σωρο στο ιντερνετ καλα και κακα

 

Μια χαρά,με Global Stable - MIUI 9.2.1.0 - (Android 7).

Το μόνο αρνητικό,ότι δεν έχει ραδιόφωνο.

Edited by vasileios13
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι (τα περισσότερα κινεζομάγαζα) σου στέλνουν, σχεδόν πάντα, στις καλύτερες τιμές προϊόντα και σου πληρώνουν αν χρειαστεί και το νόμιμο φόρο (που υποχρεούσαι σαν καταναλωτής να πληρωσεις, αν αγόρασες εκτός ΕΕ). Τι άλλο θέτε πχιά; :)

Υ.Γ. Και όχι, δε τα παίρνω από τους Κινέζους :P

 

Θα τους στείλω και ευχαριστήρια καρτούλα ρε φίλε που τα κάνουν όλα αυτά τα καλά για τη ψυχή της μανούλας τους.

Όσο για το ερώτημα σου, σου ξαναλέω η τακτική του να πληρώνεις τα έξοδα τελωνείου απ'την αρχική συναλλαγή είναι λανθασμένη. Aν τα έδιναν σαν ξεχωριστή συναλλαγή έτσι ώστε εαν χρειαστείς DOA να μπορείς να πάρεις τα λεφτάκια σου πίσω χωρίς πρόβλημα τότε θα ήταν μια αξιοπρεπέστατη λύση. Αν ποτέ παραγγείλεις , που δε στο εύυχομαι, και παραλάβεις χαλασμένη συσκευή ρίξε μια ανανέωση στα καλά σου λόγια για το refund τους.

Χίλιες φορές η κλασική τριγωνική παρα να το παίζω κορώνα γράμματα.

 

 

Πολύ σωστό!

Και αυτό είναι γενικά κάτι που συχνά το ξεχνάμε στις συζητήσεις εδώ... :(

 

Απέχω αρκετά απ'το φορουμ πλέον αλλά δυστυχώς το είχα πει εξ'αρχης σε άλλο νήμα. Αυτό είναι πολύ επίφοβο και καλό θα ήταν να το υπολογίζει ο καθένας στις αγορές του και να πράξει αναλόγως με δική του ευθύνη.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Θα τους στείλω και ευχαριστήρια καρτούλα ρε φίλε που τα κάνουν όλα αυτά τα καλά για τη ψυχή της μανούλας τους.

Όσο για το ερώτημα σου, σου ξαναλέω η τακτική του να πληρώνεις τα έξοδα τελωνείου απ'την αρχική συναλλαγή είναι λανθασμένη. Aν τα έδιναν σαν ξεχωριστή συναλλαγή έτσι ώστε εαν χρειαστείς DOA να μπορείς να πάρεις τα λεφτάκια σου πίσω χωρίς πρόβλημα τότε θα ήταν μια αξιοπρεπέστατη λύση. Αν ποτέ παραγγείλεις , που δε στο εύυχομαι, και παραλάβεις χαλασμένη συσκευή ρίξε μια ανανέωση στα καλά σου λόγια για το refund τους.

Χίλιες φορές η κλασική τριγωνική παρα να το παίζω κορώνα γράμματα.

 

Μαζί σου είμαι. :) Και εγώ όταν παραγγέλνω επιλέγω τη σίγουρη τριγωνική μέθοδο. Όσοι θέλουν να το ρισκάρουν με ασφάλειες τελωνείου καλά κάνεις και αναφέρεις και την περίπτωση να χρειαστούν μετά refund και να τρέχουν στο PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όμως refund στην αρχική συναλλαγή άρα αν κάτσει πρόβλημα με τη συσκευή και θες DOA καλό κουράγιο να την παλέψεις με το paypal για να πάρεις όλο το πόσο που χες πληρώσει πίσω. Πιο λανθασμένη τακτική πεθαίνεις.

 

Γιαυτο κανεις ενα βιντεο κατα την παραλαβη να διαπιστωσεις οτι ολα ειναι ενταξει. Αν ερθει "νεκρη" η συσκευη σου, κατευθειαν στο paypal και το προβλημα λυθηκε με την επιστροφη ολου του ποσου.

Αν ερθει και ειναι μια χαρα τοτε προχωρας στην επιστροφη του φορου.

Αν κατα την διαρκεια παθει κατι τοτε... ο θεος βοηθος, δεν μου ετυχε και δεν γνωριζω να απαντησω:O

 

 

YΓ στο Lightinthebox υπαρχει μια μικρη επιβαρυνση τις ταξεως των 2-3 ευρω, για το τελωνειο.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κανεις ενα βιντεο κατα την παραλαβη να διαπιστωσεις οτι ολα ειναι ενταξει. Αν ερθει "νεκρη" η συσκευη σου, κατευθειαν στο paypal και το προβλημα λυθηκε με την επιστροφη ολου του ποσου.

 

Δε κατάλαβες λογικά. Το refund που σου κάνει το light για τα έξοδα τελωνείου είναι partial refund απ'την αρχική σας συναλλαγή που πλήρωσες για τη συσκευή. Οπότε απ'τα χρήματα που χεις πληρώσει, το μόνο που μπορείς να ζητήσεις απλά και ξεκούραστα όπως λες είναι το υπόλοιπο που μένει.

Πάρε και μια περίπτωση π.χ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645&page=78

Post 1166

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες λογικά. Το refund που σου κάνει το light για τα έξοδα τελωνείου είναι partial refund απ'την αρχική σας συναλλαγή που πλήρωσες για τη συσκευή. Οπότε απ'τα χρήματα που χεις πληρώσει, το μόνο που μπορείς να ζητήσεις απλά και ξεκούραστα όπως λες είναι το υπόλοιπο που μένει.

Πάρε και μια περίπτωση π.χ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408645&page=78

Post 1166

 

Αν όμως έχεις πληρώσει μέσω PayPal είσαι προστατευμένος ( Δες ποστ 1186 στο νήμα που παρέθεσες ).

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Από 02/03 δηλαδή 40 μέρες περίπου με NL Post από Gearbest, είμαι κολλημένος στο:

 

"02/03/2018, 14:03 - The item is on transport to the country of destination, GREECE."

 

Να με ζώσουν τα φίδια τώρα η να περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα;

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Από 02/03 δηλαδή 40 μέρες περίπου με NL Post από Gearbest, είμαι κολλημένος στο:

 

"02/03/2018, 14:03 - The item is on transport to the country of destination, GREECE."

 

Να με ζώσουν τα φίδια τώρα η να περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα;

 

Εαν επιτρέπεται γιατί δεν διάλεξες belgium post??Αυτήν την στιγμή είναι ότι πιο αξιόπιστο μετά το Priority line του Banggood.Πάντως πρέπει να περάσουν 60 ημερολογιακές μέρες (από την στιγμή που έκανες την αγορά) για την διαδικασία του refund. Πάντως εγώ στην θέση σου δεν θα αγχωνόμουν.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Εάν θυμάμαι καλά είχαν αναφερθεί κάποια χαμένα πακέτα λιγο πριν την Πρωτοχρονιά τους με το Βελγικό γι'αυτό...

 

Έκανα και μια άλλη παραγγελία ταυτόχρονα με Σουηδικό ταχυδρομείο και έχει φτάσει εδώ και 15 μέρες.

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχεις πληρώσει μέσω PayPal είσαι προστατευμένος ( Δες ποστ 1186 στο νήμα που παρέθεσες ).

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ακριβώς να δω; ότι ο άνθρωπος αναγκάστικε να πάει σε claim για να πάρει πίσω τα λεφτά του ενώ γι'αυτή την υπηρεσία είχε πληρώσει έξτρα;

Ο καθένας τα ζυγίζει όπως θέλει τα χρήματα του αλλά μη βγάζουμε και σωστή τη συγκεκριμένη τακτική απλά και μόνο επειδή έχουμε το paypal. ( που κι αυτό αν το παρακάνεις με τέτοια περιστατικά δε το χεις για πάντα )

To σωστό ξαναλέω είναι τα χρήματα να στα επιστρέφουν ως ξεχωριστή συναλλαγή αφού την όλη υπηρεσία στην προσφέρουν εξτρα, αν δε θέλετε να το δείτε δικό σας θέμα.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παδιά . Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με μια ρέπλικα που θέλω να αγοράσω απο Κίνα. Έχω αγοράσει πάνω απο 20 φορές απο Κίνα τους τελευταίους 4-5 μήνες . Κάθε φορά η πραγματική αξία ήταν ( 48$ --> περίπου 38-40€). Ο φίλος κινέζος ωστόσο πάντα ανέγραφε στο Costums declaration ( Value = 4$) και στην περιγραφή κάτι τελείως διαφορετικό του περιεχομένου, με αυτόν τον τρόπο, δεν έχω πληρώσει τελωνείο ούτε μία φορά. Τώρα με ενδιαφέρει όμως ,να αγοράσω μια replica (δεν έχει σημασία τι) ,αξίας 75-80$ δηλαδή κάπου στα 60-65€ , δεν ξέρω την αξία που θα δηλώσει ο πωλητής , αλλά και στο transaction history του ,δεν βλέπω να έχει αγοράσει κανένας έλληνας, όχι μόνο απο τον συγκεκριμένο αλλά τίποτα απο ρεπλικες γενικά και αυτό με προβλημάτησε ως προς το τελωνείο. Τι λέτε θα κολλήσει τελωνείο με TNT Post ?

* Σε όλες μου τις αγορές μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα e-packet.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να δω; ότι ο άνθρωπος αναγκάστικε να πάει σε claim για να πάρει πίσω τα λεφτά του ενώ γι'αυτή την υπηρεσία είχε πληρώσει έξτρα;

Ο καθένας τα ζυγίζει όπως θέλει τα χρήματα του αλλά μη βγάζουμε και σωστή τη συγκεκριμένη τακτική απλά και μόνο επειδή έχουμε το paypal. ( που κι αυτό αν το παρακάνεις με τέτοια περιστατικά δε το χεις για πάντα )

To σωστό ξαναλέω είναι τα χρήματα να στα επιστρέφουν ως ξεχωριστή συναλλαγή αφού την όλη υπηρεσία στην προσφέρουν εξτρα, αν δε θέλετε να το δείτε δικό σας θέμα.

Δεν είπα ότι η συγκεκριμένη τακτική είναι σωστή. Αν όμως δε σου προσφέρεται το σωστό, τότε καλό είναι να ξέρεις τι εναλλακτικές έχεις ώστε να επιλέξεις το καλύτερο για σένα, σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Στη τελική αυτή ακριβώς είναι η υπηρεσία που προσφέρει το PayPal, και γι'αυτό το χρησιμοποιούμε.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα. Υπαρχει πουθενα καποια λιστα σχετικα με τις "Safe" αποστολες στα πιο γνωστα sites?

Στο Gearbest, υπαρχει καπου λιστα τι σημαινουν (χωρες) οι κωδικοι G-W-2. G-W-5 κλπ.. Στο συγκεκριμενο, η επιλογη priority line ειναι ασφαλης, σαν το Priority Direct Mail του B/G?

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

από την coolicool λένε ότι σου επιστρέφουν τα χρήματα σε περίπτωση που περάσει τελωνείο .ισχύει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν έχουν γραφτεί, σ' αυτό και σε άλλα fora, περιστατικά που να το επιβεβαιώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη ,δέμα με wish post UD110324406CN , έχει φτάσει Ελλάδα από 20/2 και ακόμα δεν έχει παραδοθεί , έχει χαθεί; είναι ξεχασμένο κάπου στο τελωνείο η κέντρο διαλογής Αττικής ;
Link to comment
Share on other sites

από την coolicool λένε ότι σου επιστρέφουν τα χρήματα σε περίπτωση που περάσει τελωνείο .ισχύει αυτό?

 

και να ειναι αληθεια, δεν θα αγοραζα απο αυτους

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα. Υπαρχει πουθενα καποια λιστα σχετικα με τις "Safe" αποστολες στα πιο γνωστα sites?

Στο Gearbest, υπαρχει καπου λιστα τι σημαινουν (χωρες) οι κωδικοι G-W-2. G-W-5 κλπ.. Στο συγκεκριμενο, η επιλογη priority line ειναι ασφαλης, σαν το Priority Direct Mail του B/G?

Ευχαριστω

 

ΤΑ G-W του gearbest είναι ευρωπαϊκές αποθήκες,οτι αγοράσεις από εκεί δεν περνάει τελωνείο αφού το δέμα έρχεται από ευρωπη.Απλα κοιτας ποια εχει τα χαμηλοτερα μεταφορικά (εαν θυμαμαι καλα g-w 5).Εγώ συνήθως διαλέγω DHL όταν ψωνίζω από ευρωπαϊκή αποθήκη του Gb.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα. Υπαρχει πουθενα καποια λιστα σχετικα με τις "Safe" αποστολες στα πιο γνωστα sites?

Στο Gearbest, υπαρχει καπου λιστα τι σημαινουν (χωρες) οι κωδικοι G-W-2. G-W-5 κλπ.. Στο συγκεκριμενο, η επιλογη priority line ειναι ασφαλης, σαν το Priority Direct Mail του B/G?

Ευχαριστω

 

Από άλλο forum, υπάρχουν οι εξής τρόποι σχετικά με τις αγορές από το εξωτερικό:

 

1. το Priority Direct Mail του Banggood θεωρείται η πιο δοκιμασμένη μέθοδος αποστολής (έχει ειδική συμφωνία με το Ολλανδικό ταχυδρομείο).

2. το Amazon Global, με το οποίο ο πελάτης προπληρώνει ένα ποσό και το δέμα δεν σταματάει στο τελωνείο.

3. το ebay Global, που είναι αντίστοιχο του προηγουμένου.

4. το EU Express με DPDUK του Gearbest, όμως, χρειάζεται προσοχή γιατί η μέθοδος από μόνη της είναι ασφαλής αλλά από το συγκεκριμένο μαγαζί έχουν καταγραφεί πολλά περιστατικά που πελάτες πλήρωσαν για αποστολή με αυτή τη μέθοδο αλλά το μαγαζί έστειλε με άλλη μέθοδο και, ενώ, ο πελάτης καλείται να πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού, το μαγαζί ακολουθεί παρελκυστική τακτική.

5. η ασφάλεια τελωνείου του Lightinthebox. Προπληρώνοντας την ασφάλεια είσαι σίγουρος ότι εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, το μαγαζί τα επιστρέφει στον πελάτη. Μέχρι τώρα πληρώνει, αλλά δεν ξέρουμε πότε θα αλλάξει τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...