Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχασα ένα πολύ ογκώδες αντικείμενο (1m Χ 0.40cm Χ 0.40cm) από Gw2, out of stock.

Τώρα το δίνει 10ε ακριβότερο από κινά με αποστολή "priority Line /EU Express" και dpduk1 .

 

Να το εμπιστευτώ, δίνει ακόμα εγγύηση για επιστροφή χρημάτων το gearbest αν κάτσει και περάσει τελωνείο?

Γνωρίζω ότι 99% δεν θα περάσει τελωνείο αλλά η "εγγύηση αυτή υπάρχει?

Οι χρόνοι παράδοσης είναι αόριστοι και ότι κάτσει με την συγκεκριμένη μέθοδο?

 

off topic (αν έχει κανείς κάνα κουπόνι που να πιάνει σε αγορές πάνω απο 235ε και να πιάνει σε Flash Sale Price ας στείλει πμ.)

 

Με τι μεταφορική ήταν; πως το έχασες δεν είχες tracking number?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τι μεταφορική ήταν; πως το έχασες δεν είχες tracking number?

Εννοεί μάλλον ότι δεν πρόλαβε να το παραγγείλει και εξαντλήθηκε.

Γνωρίζω ότι 99% δεν θα περάσει τελωνείο

Με τα όσα διαβάζω εδώ, δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το πόσο 'ασφαλείς' είναι οι σχετικές μέθοδοι που δίνει το gearbest. Έχει βελτιωθεί, λες, η κατάσταση...;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου δεν το έγραψα καλά.

Εννοώ δεν πρόλαβα να το παραγγείλω από την Ευρωπαϊκή αποθήκη και υπάρχει μόνο κίνα.

 

Τι λέτε τι να κάνω, να παραγγείλω τοσο μεγάλη κούτα απο κίνα.

Εχουν αναφερθεί εισαγωγές σε τελωνείο με την συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής η μόνο το θεμα οτι μπορεί να αργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθεί εισαγωγές σε τελωνείο με την συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής η μόνο το θεμα οτι μπορεί να αργήσει?

Έχω δει αρκετά παράπονα και εδώ και σε γειτονικά θέματα ότι οι μέθοδοι που έχει δώσει το gearbest για αποφγή τελωνείου τους τελευταίους μήνες δεν είναι τελικα τόσο αποτελεσματικές και πολλά δέματα σταμάτησαν... κανονικότατα για έλεγχο και δασμούς.

Γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (μακάρι...!)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Gearbest και από τις 17/3 είναι σε αυτό το στάτους .... σας φαίνεται νορμάλ ?

 

17/03/18 02:10 Item is announced / bpost received the information

 

Μα μια φορά να πάει στρωτά μια παραγγελία μου από gearbest, μια φορά γμτ... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Gearbest και από τις 17/3 είναι σε αυτό το στάτους .... σας φαίνεται νορμάλ ?

 

17/03/18 02:10 Item is announced / bpost received the information

 

Μα μια φορά να πάει στρωτά μια παραγγελία μου από gearbest, μια φορά γμτ... :rolleyes:

Καλημέρα, σε περνάω νομίζω.... Ίδιο status από 3/3... Όχι δεν είναι νορμάλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα Κιτ Arduino από Κίνα και έρχεται με MalaysiaPost. Έχει κανείς εμπειρία; Όλα καλά; Αξία<20€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε περνάω νομίζω.... Ίδιο status από 3/3... Όχι δεν είναι νορμάλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το δικο σου οντως εχει αργησει...του φιλου παραπανω δεν εχει αργησει...ειναι στο δρομο για βελγιο ...θελει καμια βδομαδα να φτασει εκει κανονικα και σε μολις φτασει ερχεται ελλαδα σε 1 με 2 μερες...γενικα υπομονη

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχθες παρήγγειλα ποδήλατο ηλεκτρικό απο gearbest με rainway από όσο ξέρω είναι ασφαλές..απλά κάνει πανω απο δυο μηνες

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε περνάω νομίζω.... Ίδιο status από 3/3... Όχι δεν είναι νορμάλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περαστικά μας... εσένα βέβαια το παράκανε η gearbest....

 

το δικο σου οντως εχει αργησει...του φιλου παραπανω δεν εχει αργησει...ειναι στο δρομο για βελγιο ...θελει καμια βδομαδα να φτασει εκει κανονικα και σε μολις φτασει ερχεται ελλαδα σε 1 με 2 μερες...γενικα υπομονη

 

Σήμερα πάντως άλλαξε το στάτους...

27/3/18 02:20 bpost has received the item, Belgium

 

Αν αυτό σημαίνει ότι το δέμα είναι ήδη στο Βέλγιο τότε έχω ελπίδες να παραλάβω πριν το Πάσχα, μιας και είναι δωράκι γι' αυτές τις μέρες...

 

Edit : και νέα ανανέωση > 09:12 Departure to country of destination, Belgium

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά μας... εσένα βέβαια το παράκανε η gearbest....

 

 

 

Σήμερα πάντως άλλαξε το στάτους...

27/3/18 02:20 bpost has received the item, Belgium

 

Αν αυτό σημαίνει ότι το δέμα είναι ήδη στο Βέλγιο τότε έχω ελπίδες να παραλάβω πριν το Πάσχα, μιας και είναι δωράκι γι' αυτές τις μέρες...

 

Edit : και νέα ανανέωση > 09:12 Departure to country of destination, Belgium

οπως σου το εγραψα...αυριο λογικα θα ειναι ελλαδα...σε 5-6 μερες θα το εχεις...αν δεν παιξει στραβη ...λογικα δεν θα παιξει

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι επιστροφή απο τα μεταφορικά η απο αυτο που αγόρασε;

 

Το πρόβλημα με το Gearbest είναι ότι δεν αναγνωρίζει το λάθος του στο θέμα της αποστολής με άλλο τρόπο και ο αγοραστής πρέπει να πιέζει, με κάθε τρόπο, για να πετύχει το καλλίτερο αποτέλεσμα στην επιστροφή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λάθος μου δεν το έγραψα καλά.

Εννοώ δεν πρόλαβα να το παραγγείλω από την Ευρωπαϊκή αποθήκη και υπάρχει μόνο κίνα.

 

Τι λέτε τι να κάνω, να παραγγείλω τοσο μεγάλη κούτα απο κίνα.

Εχουν αναφερθεί εισαγωγές σε τελωνείο με την συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής η μόνο το θεμα οτι μπορεί να αργήσει?

 

Προσωπικά, δεν θα επιχειρούσα αγορά αυτής της αξίας από το gearbest.

Τα περιστατικά αλλαγής του τρόπου αποστολής πληθαίνουν καθημερινά με αποτέλεσμα να βρίσκονται οι παραλήπτες προ εκπλήξεως όταν το τελωνείο τους ζητάει απόδειξη για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξέρετε ποσες μέρες περίπου κάνει να δείξει το pre adviced σε postnl? γιατί έκανα μια αγορά από gearbest
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξέρετε ποσες μέρες περίπου κάνει να δείξει το pre adviced σε postnl? γιατί έκανα μια αγορά από gearbest

 

Ο βασικός χρόνος είναι η διαθεσιμότητα σε συγκεκριμένη αποθήκη στην Κίνα.

Συνήθως, δίνουν tracking # για να "κλείσουν" την παραγγελία και να μην μπορείς να την ακυρώσεις και στη συνέχεια προχωράνε στο πακετάρισμα και περιμένουν να έρθει η μεταφορική να το παραλάβει.

 

Σε όλη αυτή τη διαδικασία, χρειάζεται υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός χρόνος είναι η διαθεσιμότητα σε συγκεκριμένη αποθήκη στην Κίνα.

Συνήθως, δίνουν tracking # για να "κλείσουν" την παραγγελία και να μην μπορείς να την ακυρώσεις και στη συνέχεια προχωράνε στο πακετάρισμα και περιμένουν να έρθει η μεταφορική να το παραλάβει.

 

Σε όλη αυτή τη διαδικασία, χρειάζεται υπομονή.

 

 

Ναι κατάλαβα γιατί σε κάτι άλλες παραγγελίες μέσα σε 2-3 μέρες είχε γίνει pre advised και τώρα έχουν περάσει 5 και τίποτα ακόμα.ξερεις μέσα στην Κίνα ποια μεταφορική χρησιμοποιεί το gear best?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μια αλλά πολλές για τις κινήσεις μέσα στην (τεράστια) Κίνα μέχρι να φτάσει το δέμα στο αεροδρόμιο αναχώρησης για το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα και ευχαριστω για τις πληροφοριες.παντως με δυο τρεις που ξερω δεν μου βγαζει αποτελεσμα. (flytexpress-4px-sky56)
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι δεν το έχει σε stock.

Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]

 

Προσωπικά, δεν θα επιχειρούσα αγορά αυτής της αξίας από το gearbest.

Τα περιστατικά αλλαγής του τρόπου αποστολής πληθαίνουν καθημερινά με αποτέλεσμα να βρίσκονται οι παραλήπτες προ εκπλήξεως όταν το τελωνείο τους ζητάει απόδειξη για τα περαιτέρω.

Και εγώ το σκέφτομαι αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο το gear τόσα χρόνια σε ότι και αν χρειάστηκε.

 

2 δεματα, παπούτσια και ενα router πρόσφατα πέρασαν εύκολα, αλλά αυτό έχει πολύ μεγάλο όγκο.

 

Σε επικοινωνία μαζί τους, στην αρχή απάντησαν οτι ειναι δικιά μας ευθύνη το τελωνείο .

Μετα οταν ρώτησα επανειλημμένα αν μπορουμε να βασιστούμε στην εγγύηση που αναφέρουν κάποια σιτε φιλικά προς το gear για επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που πληρώσουμε τελωνείο η απάντηση ηταν λίγο "γκρι"

Να επικοινωνήσω αν περάσει τελωνείο μαζί τους..

Απο ότι διαβάζω σε μερικούς επέστρεψαν μέρος του ποσού.

 

Εμένα δεν με νοιάζουν οι καθυστερήσεις ούτε το να στείλω 5 mail παραπάνω αν είναι τελικά να παραλάβω το αντικείμενο αλλά και τα χρήματα όλα αν πληρώσει δασμούς.

Παρόλα αυτα για να πω την αλήθεια κάτι με κρατάει να μην προχωρήσω στην αγορά.

 

Να ρωτήσω αν με αυτό τον τρόπο αποστολής, dpduk1 έχουν αναφερθεί εισαγωγές σε τελωνείο η το πρόβλημα είναι οτι αλλάζουν τρόπο αποστολής?

 

 

Ενα άλλο θέμα είναι με πακέτο ισως σε μέγεθος κινητού απο geek με nl.

Μπήκε και βγήκε την επόμενη μέρα στο Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.).

Το αντικείμενο αγοράστηκε 21.90€.

Τι να περιμένω απο αυτούς?

Μπορεί να πέρασε έτσι αλλά μήπως μου ζητήσουν χρήματα κατα την παραλαβή?

Σε περίπτωση που ζητήσουν μπορώ να ζητήσω επανεξέταση και να στείλω απόδειξη?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Τα περιστατικά με αυθαίρετη αλλαγή του τρόπου αποστολής από το gearbest είναι πολλά και αν τα συνδυάσεις με την πάγια απάντηση ότι τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον αγοραστή, δεν επιτρέπουν την αγορά ακριβού αντικειμένου, κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

Αν το έχει σε ευρωπαική αποθήκη, προτίμησέ την, αν και από εκεί έχουν γραφτεί πολλά όταν δεν έχει stock και στέλνει, χωρίς προειδοποίηση, από Κίνα.

 

Τέλος, όλοι, λίγο πολύ, έχουμε αγοράσει στο παρελθόν από το μαγαζί και ήμασταν ικανοποιημένοι, αλλά πριν από το καλοκαίρι του 2017, γιατί από τότε έχει προσπαθήσει πολλές φορές να βρει λύσεις στο θέμα του τελωνείου και όλο απογοητεύει τους πελάτες του.

 

Στο 2ο θέμα, αν έμεινε για 2 ώρες ακριβώς στο ΓΕΤΑ, τότε δεν έχεις χρέωση και θα παραλάβεις κανονικά.

Αναδασμολόγηση μπορείς να ζητήσεις για κάθε χρέωση που τη βρίσκεις διαφορετική από όσο πλήρωσες.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως γίνεται αυθαίρετη αλλαγή τρόπου αποστολής τότε ο παραλήπτης πρέπει να αρνηθεί παραλαβή.

Αν γίνει από όλους αυτό,.θα αλλάξει πολιτική.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει πολλές φορές αλλαγή και μάλιστα να έχει πληρώσει ο αγοραστής με "μέθοδο χωρίς τελωνείο"΄(ακριβότερη από την απλή), κατά το gearbest, και το μαγαζί να αλλάζει τον τρόπο αποστολής, χωρίς συναίνεση ή έστω ενημέρωση του αγοραστή.

 

Αλλά τι σημαίνει "ο παραλήπτης πρέπει να αρνηθεί την παραλαβή;

Να χάσει τα χρήματα που έχει πληρώσει, αφού το μαγαζί υποστηρίζει ότι τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον αγοραστή;

 

Είναι πολύ μπλεγμένο το θέμα με το gearbest, όχι μόνο με το μαγαζί αλλά και με τους κουπονάδες που το υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

οκ έστω ότι αλλάζει τρόπο αποστολής και περνάει τελωνείο.

με αυτή την ανακοίνωση που λέει ότι επιστρέφει τα χρήματα του τελωνείου τι γίνεται, δίνουν τα μισά και τους κυνηγάς για τα υπόλοιπα η ότι νανε στον καθένα, δηλαδή μέχρι και τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...