Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα δεν μου άργησε απο banggood παρέλαβα 3 παραγγελίες πριν μερικές μέρες και περιμένω και άλλες 4 όλα κυλάνε ρολόι παράδοση μέσο όρο είναι στις 15 με 18 μέρες και χωρίς τελωνεία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Mάλιστα. Για να σου δώσω μια εικόνα, με σκοπό αν και όσο μπορώ να σε βοηθήσω, με ακριβώς τα ίδια δεδομένα, δηλαδή: Aliexpress, SG Post, έχω Arrived από τις 12/9. Και φυσικά περιμένω. Οπότε κάποια πρώτα συμπεράσματα πιστεύω να τα έβγαλες.

 

 

40+ μέρες κολλημενο στο arrival?!?!

Φτου...το παρήγορο είναι πως δεν είναι κινητό ή κάτι αξίας...

Link to comment
Share on other sites

40+ μέρες κολλημενο στο arrival?!?!

Φτου...το παρήγορο είναι πως δεν είναι κινητό ή κάτι αξίας...

 

Ναι τόσο.. Για εμένα είναι κινητό για χρήση ως κύριας συσκευής, αν ήταν κάνα tempered glass ας πούμε δεν θα με ένοιαζε. Καλώς ήρθες "στο κλάμπ" του Γ.Ε.Τ.Α .. Καλή υπομονή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μου άργησε απο banggood παρέλαβα 3 παραγγελίες πριν μερικές μέρες και περιμένω και άλλες 4 όλα κυλάνε ρολόι παράδοση μέσο όρο είναι στις 15 με 18 μέρες και χωρίς τελωνεία.

 

15 μερες εγω και ακομα.....να φανει ελλαδα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια συνεργασία AliExpress, SG post με guest star τα ΕΛΤΑ.....

Για τρόπο αποστολή δεν θυμάμαι να σου πω, πρώτη φορά παίρνω από Ali (και μάλλον τελευταία)

Δεν είναι τπτ αξίας, αλλά το χρειάζομαι και δεν το έβρισκα αλλού.

Το πιο λογικό είναι να ξεκολλήσει, αλλά μου κανει εντύπωση που έμεινε στο arrival...

 

Για ποιόν λόγο ...τελευταία φορά;

Λόγω της καθυστέρησης; ή κάποιος άλλος λόγος υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

15 μερες εγω και ακομα.....να φανει ελλαδα

 

Στο 17truck ή σε αντίστοιχη εφαρμογή, τι σου δείχνει στο status?

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δύο Unregistered με NL ήρθαν καρφί στις ~20 μερες και 2 Registered είναι απο τις 3/10 The item has arrived in the country of destination Greece
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,πρέπει όλοι μας 2 μήνες και μια μέρα dispute στο paypal και full refund. Αυτό το κράτος μόνο τους δανειστές ακούει και τους Κινέζους ακούει και όχι τους πολίτες τους. !! ότι και να λέμε μας γράφουν όλοι!!!!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο ...τελευταία φορά;

Λόγω της καθυστέρησης; ή κάποιος άλλος λόγος υπάρχει;

 

Η αγορα χωρις την ασφάλεια του pp μου έρχεται κάπως. Ο μόνος λόγος.

Η καθυστέρηση φυσικά και δεν έχει να κάνει με το Ali.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,πρέπει όλοι μας 2 μήνες και μια μέρα dispute στο paypal και full refund. Αυτό το κράτος μόνο τους δανειστές ακούει και τους Κινέζους ακούει και όχι τους πολίτες τους. !! ότι και να λέμε μας γράφουν όλοι!!!!

Οταν λες 2 μήνες και 1 ημέρα απο πότε?

Εγώ πλήρωσα 24/8/ και η πρώτη ένδειξη στο tracking

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised, GREECE

13/9/2017 09:31 - The item has arrived in the country of destination, GREECE το τελευταίο track.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Η αγορα χωρις την ασφάλεια του pp μου έρχεται κάπως. Ο μόνος λόγος.

Η καθυστέρηση φυσικά και δεν έχει να κάνει με το Ali.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα. Οταν ξεκινησα αγορες απο το Αλι, και χρειαστηκε να λυθει μια διαφωνια με τον πωλητη, τοτε το Αλι καθαρισε αμεσως υπερ μου μεσα σε δυο μερες. Θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το PP σε θεματα διαφωνιας, αν οχι γρηγορο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν λες 2 μήνες και 1 ημέρα απο πότε?

Εγώ πλήρωσα 24/8/ και η πρώτη ένδειξη στο tracking

29/8/2017 01:34 - The item is pre-advised, GREECE

13/9/2017 09:31 - The item has arrived in the country of destination, GREECE το τελευταίο track.

 

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Απο την ημερα αγορας συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος έγραψε για καθυστερήσεις από banggood με priority line Ισχύει ,πριν από Ολλανδία για ελλαδα έκανε 3-4 μέρες να έρθει τώρα έχει πάει από Ολλανδία να έρθει Ελλάδα πάνω από 8 μέρες και πάνω ,ήδη συμπληρώσα 9 μέρες που έφυγε από Ολλανδία και ακόμα να έρθει ,ένα προηγούμενο δέμα έκανε 8 μέρες να έρθει από Ολλανδία.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,πρέπει όλοι μας 2 μήνες και μια μέρα dispute στο paypal και full refund. Αυτό το κράτος μόνο τους δανειστές ακούει και τους Κινέζους ακούει και όχι τους πολίτες τους. !! ότι και να λέμε μας γράφουν όλοι!!!!
Εφόσον φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομεία - τελωνεία θα κάνουμε όλοι refund στον Κινέζο που έχει στείλει το πακέτο μας άμεσα. Την λογική σου ψάχνω......
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομεία - τελωνεία θα κάνουμε όλοι refund στον Κινέζο που έχει στείλει το πακέτο μας άμεσα. Την λογική σου ψάχνω......

 

Της κοντής της ψωλ@@ της φταινε η τρίχες....:lol::lol::lol::lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,πρέπει όλοι μας 2 μήνες και μια μέρα dispute στο paypal και full refund. Αυτό το κράτος μόνο τους δανειστές ακούει και τους Κινέζους ακούει και όχι τους πολίτες τους. !! ότι και να λέμε μας γράφουν όλοι!!!!

Εφόσον φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομεία - τελωνεία θα κάνουμε όλοι refund στον Κινέζο που έχει στείλει το πακέτο μας άμεσα. Την λογική σου ψάχνω......

Είναι απλό.

Εφόσον δεν μπορούμε να στραφούμε κατά αυτών που πράγματι φταίνε, θα στραφούμε κατά του επόμενου... διαθέσιμου, μιας και εκεί υπάρχει μηχανισμός που μας επιτρέπει να το κάνουμε - μηχανισμός που παρέχεται στηριζόμενος στην καλή πίστη και την εντιμότητα των συμβαλλομένων μερών.

 

Μπορούμε να το κάνουμε - όλοι μας, όπως προτείνεται παραπάνω.

 

Μετά μπορούμε να αρχίσουμε να ψάχνουμε πώς θα στραφούμε κατά των sellers που δε θα στέλνουν πλέον στην Ελλάδα (στην κακία και το ρατσισμό τους θα οφείλεται!) και κατά του paypal που με το που θα βλέπει dispute από Ελλάδα θα το κλείνει με συνοπτικές διαδικασίες υπέρ του πωλητή (και σε αυτών το ρατσισμό κατά του πτωχού πλην τιμίου Έλληνος θα οφείλεται!)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομεία - τελωνεία θα κάνουμε όλοι refund στον Κινέζο που έχει στείλει το πακέτο μας άμεσα. Την λογική σου ψάχνω......

 

Και τι θέλεις να κάνουμε, να χάσουμε τα λεφτά μας επειδή είμαστε στο Ελλαδιστάν; Ή να πάω στο ταχυδρομείο να κάνω φασαρία; Refund και αν δεν αρέσει στον Κινέζο να σταματήσει να συνεργάζεται με τριτοκοσμικές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομεία - τελωνεία θα κάνουμε όλοι refund στον Κινέζο που έχει στείλει το πακέτο μας άμεσα. Την λογική σου ψάχνω......

Να σε ρωτήσω κάτι δηλαδή λες να μην κάνουμε dispute για refund μετά τους 2 μήνες? δηλαδή πότε στους 3,4,5 η ποτέ?

επειδή λογικά κάποτε θα έρθουν??

Δεν στο λέω με την κακή έννοια......

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τι θέλεις να κάνουμε, να χάσουμε τα λεφτά μας επειδή είμαστε στο Ελλαδιστάν; Ή να πάω στο ταχυδρομείο να κάνω φασαρία; Refund και αν δεν αρέσει στον Κινέζο να σταματήσει να συνεργάζεται με τριτοκοσμικές χώρες.

Ας διαμαρτυρηθουν και οι κινεζοι με την σειρα τους σε καποιον διεθνη οργανισμο (αν υπαρχει) για το θεμα να δουμε τι μπορει να γινει.

Καποιος πρεπει να χασει και χρονο και χρημα. Αλλα οχι και τα 2 μονος του.

Link to comment
Share on other sites

για να γίνει refund θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος. οι λόγοι αυτοί αναγράφονται στο description του κάθε αντικειμένου από τον πωλητή. επίσης υπάρχει ολόκληρος τομέας που έχουμε συμφωνήσει κατά τη δημιουργία του λογαριασμού της PayPal που αναφέρεται στο refund. όποιος θέλει να διαβάσει τους λόγους που δίνει επίσημα η PayPal ασχέτως τι λέει ο κάθε πωλητής, δεν έχει να κάνει τίποτα παραπάνω από ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα.

δεν μπορώ να καταλάβω με ποια γαμ***μένη λογική να ζητήσει κάποιος refund επειδή έχει αργήσει από τη μεταφορική να παραδοθεί το δέμα. ψιτ! εσύ! ναιαιαι, ΕΣΥ! ο Χι Ψι που ζητάς refund με το παραμικρό, άσε το ίντερνετ, δεν κάνει για σένα, και τράβα να παίξεις κάνα πάμε στοίχημα, επειδή μέχρι εκεί κόβει το μυαλό σου. με τις λάθος κινήσεις που κάνεις καις και τους υπόλοιπους.

Στις μέρες μας, claim για refund έχουμε διάστημα 180 ημερών από την ημέρα της πληρωμής.

Επιπλέον, τις 60 ημέρες που βλέπω να αναμασάται από πολλούς δεν υπάρχει πουθενά. εμφανίστηκε πριν από 2 χρόνια με τις τρομερές καθυστερήσεις την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, η FT πρώτη το είχε δηλώσει για δέματα που καθυστερούσαν και ακολούθησαν κι άλλα μαγαζιά. ισχύει για 60+ ημέρες κολλημένο στάτους! και αυτό επειδή η SGpost θεωρεί χαμένα τα δέματα αν δεν έχουν παραδοθεί σε διάστημα 60+ ημερών, η μεταφορική δηλαδή, και όχι ο πωλητής. 60+ μέρες λοιπόν... όχι από την ημέρα πληρωμής, όχι από την ημέρα του πρώτου στάτους, αλλά κολλημένο στάτους. 60+ μέρες κολλημένο στάτους, το κατάλαβες φίλε αναγνώστη, έτσι;

κολ λη με νο σταααα τουςςς!

 

πραγματικά, τις τελευταίες 2 βδομάδες ότι διαβάζω σε φόρα σχετικά με αποστολές έχουν πολλή παραπληροφόρηση. γουάτ δε φακ;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal μεχρι περσι ηταν 60 μερες το ανωτατο οριο για dispute, δηλαδη η 60η μερα ηταν η τελευταια που μπορουσες να κανεις dispute. Αυτο βεβαια εχει αλλαξει, αλλα ειναι ενα καλο ενδεικτικο οριο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal μεχρι περσι ηταν 60 μερες το ανωτατο οριο για dispute, δηλαδη η 60η μερα ηταν η τελευταια που μπορουσες να κανεις dispute. Αυτο βεβαοα εχει αλλαξει, αλλα ειναι ενα καλο ενδεικτικο οριο
πολύ σωστά.... ΉΤΑΝ.

στις μέρες μας ΕΊΝΑΙ 180 μέρες.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι δηλαδή λες να μην κάνουμε dispute για refund μετά τους 2 μήνες? δηλαδή πότε στους 3,4,5 η ποτέ?

επειδή λογικά κάποτε θα έρθουν??

Δεν στο λέω με την κακή έννοια......

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

180 μέρες (~6 μήνες) έχεις δικαίωμα για dispute στο paypal. Το γνωρίζεις;

Εφόσον ένα πακέτο βρίσκεται σε κατάσταση "arrived at destination country" κλπ. Τότε τα μόνα που είναι υπεύθυνα είναι τα Ελληνικά ταχυδρομεία... Λίγο υπομονή και ψυχραιμία και τα παράπονα να τα ακούν αυτοί που πρέπει..

Όλα τα άλλα είναι αντιδράσεις που θα έχουν ως αποτέλεσμα οι πωλητές να πάψουν να στέλνουν ώσπου να ομαλοποίηθει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά.... ΉΤΑΝ.

στις μέρες μας ΕΊΝΑΙ 180 μέρες.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

180 είναι οι ημέρες για να καλύψει το κάθε όριο που μπορεί να βάλει ο εκάστοτε πωλητής+ την περίπτωση της επιστροφής με το που παραλάβεις κάτι κατεστραμένο/χαλασμένο. Δεν σημαίνει πως απ'όπου κι αν αγοράσεις δε θεωρείται καθυστέρηση εαν δε περιμένεις 180 ημέρες.

Εαν αγοράσω από πωλητή στην Ε.Ε που δίνει estimated 15 εργάσιμες μαξ τότε σαφέστατα εαν πιάσω τον μήνα έχω δικαίωμα να ζητήσω refund. To ίδιο ισχύει και για τον κάθε πωλητή σε κάθε χώρα με την ανάλογη διαφορά με βάση τον εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...