Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα σου δινουν αυτη την δυνατοτητα γιατι ολοι οι αλλοι πληρωνουν τελωνειο και δεν τα επιστρεφουν πισω να ξανα παραγγειλουν η να παρουν τα λεφτα πισω?

 

Το ότι πέρασε τελωνείο δεν αποτελεί λόγο επιστροφης χρημάτων και ούτε το paypal μπορεί να σε δικαιώσει γιατι ειναι γνωστό ότι δεματα αξίας πάνω από 22€ περνάνε τελωνείο και για αυτό πληρώνουν . Όταν δεις ότι μπήκε τελωνείο ή καλύτερη λύση είναι να μιλήσεις με τον πωλητή για να βρείτε μία λύση .Όταν σού επιβάλλεται αξία μεγαλύτερη στο τελωνείο από αυτή που πλήρωσες μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση δίνοντας 10€ με την απόδειξη του paypal και έκτυπωση το προϊόν από το σάιτ που το πήρες .

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους ξεκόλλησε πακέτο με PostNL που έγραφε "The item has arrived in the county of destination" από την Κυριακή (15/01)

 

Να και το tracking:

Number: RS*********NL

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2017-01-19 13:12 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-01-19 10:02 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-01-10 08:25 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Netherlands

2017-01-15 02:25 The item has arrived in the country of destination

2017-01-11 09:27 The item is on transport to the country of destination

2017-01-10 08:25 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-06 06:13 The item is pre-advised

 

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

πρωτη αγορα

aliexpress μου βγαζει αυτα

 

Greece

Destination Country

2017-01-15

09:15:00

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-01-15

09:15:00

Arrival at Destination (Exchange Office)

2017-01-11

19:43:25

【8】Despatched to overseas (Country code: GR)

2017-01-11

19:43:00

【GRATH】Transit to Air Transit Centre

2017-01-11

19:43:00

SEND ITEM ABROAD

2017-01-10

19:00:00

【HONGKONG】Hand over to airline

2017-01-10

13:02:00

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

2017-01-10

13:02:00

Notification of shipment confirmation

2017-01-09

21:39:44

Received by line-haul

 

China

Original Country

2017-01-09

16:39:44

Outbound in sorting center

2017-01-09

16:09:44

Inbound in sorting center

2017-01-09

15:55:04

Accepted by carrier

2017-01-07

18:38:50

Waiting for pick up

και γενικα σε οποιο τρακινγκ και να κοιταξω εκτος του ελτα, εκει μου λεει

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-01-2017 19:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

πηρα και μου λενε δεν εχει φτασει κτλπ κτλπ οποτε υποθετω πως δεν εχουν ανοιξει τον σακο(Και ας λεει arrived at exchange office)

μου λενε πως κανει 15-20 μερες για να φτασει,ειναι λογικο αυτο? :s η απλα δεν το εχουν ανοιξει και δεν ξερουν τι να σου πουν?

εχει κανεις ιδεα ποσο θα περιμενω?περιπου... μου ειπε οτι το εχει δηλωσει ως τηλεφωνο αξιας 50ευρο

Edited by Darkcl0uD
Link to comment
Share on other sites

Το ότι πέρασε τελωνείο δεν αποτελεί λόγο επιστροφης χρημάτων και ούτε το paypal μπορεί να σε δικαιώσει γιατι ειναι γνωστό ότι δεματα αξίας πάνω από 22€ περνάνε τελωνείο και για αυτό πληρώνουν . Όταν δεις ότι μπήκε τελωνείο ή καλύτερη λύση είναι να μιλήσεις με τον πωλητή για να βρείτε μία λύση .Όταν σού επιβάλλεται αξία μεγαλύτερη στο τελωνείο από αυτή που πλήρωσες μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση δίνοντας 10€ με την απόδειξη του paypal και έκτυπωση το προϊόν από το σάιτ που το πήρες .

 

ενταξει βρεθηκε η λυση, σου αφερουν 10 εως 15 λογω νεου υπολογισμου προσκομιζοντας την αποδειξη και τους εχεις δωσει ηδη 10.. κοροιδευομαστε τωρα ?

 

Αμα σου δινουν αυτη την δυνατοτητα γιατι ολοι οι αλλοι πληρωνουν τελωνειο και δεν τα επιστρεφουν πισω να ξανα παραγγειλουν η να παρουν τα λεφτα πισω?

 

δλδ ποιοι ειναι οι "αλλοι" που πληρωνουν τελωνειο ? κι αν τελικα ισχυει αυτο που λες "αυτοι" μπορει να μη μπορουν να περιμενουν 2 μηνες επιπλεον για να φτασει το κινητο στη κινα, εγω ομως μπορω.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση

 

======================================

Αριθμός: RS-----------NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-12-13 18:19 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

?

?

2016-12-13 18:19 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-01 07:04 The item is pre-advised

======================================

 

το πρόβλημα πρέπει να έχει δημιουργηθεί από την PostNL

 

Διότι σε δύο άλλες παραγγελίες που έκανα πριν μια βδομάδα, έχουν ήδη προχωρήσει στα δύο επόμενα στάδια (σημειωμένα με κόκκινο):

 

Αριθμός: RS------------NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-01-17 23:29 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-01-19 09:28 The item is on transport to the country of destination

2017-01-17 23:29 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-01-17 23:29 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-14 00:18 The item is in transit

2017-01-11 07:30 The item is pre-advised

======================================

Αριθμός: RS------------NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-01-17 23:37 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-01-19 09:28 The item is on transport to the country of destination

2017-01-17 23:37 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-01-17 23:37 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-11 07:30 The item is pre-advised

======================================

Έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή, γράφοντάς του ότι αύριο συμπληρώνονται 50 ημέρες από την αποστολή του αντικειμένου ενώ περισσότερες από 30 ημέρες η αποστολή βρίσκεται κολλημένη στην ίδια κατάσταση.

Εάν δεν αλλάξει κάτι έως την Δευτέρα, ζητώ να γίνει επιστροφή των χρημάτων.

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

14 μέρες και συνεχίζουμε Arrival at Destination με SG Post... Είδες κανένας καμία εξέλιξη..;;

 

Όχι καμία εξέλιξη στα δέματα με άφιξη 5-1 και 8-1.

Κι αυτό με άφιξη 13-1 που ξεκόλλησε, τώρα κόλλησε στο κ.δ αττικής.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εχουμε και λεμε...Leagoo M5 αγορα 63$ απο geek, μου γραφουν στα χαρτια οτι το κινητο τηλεφωνο εχει αξια 150 euro και συνολο εκτελωνισμος μου βγηκε να πληρωσω 36 euro.

Εννοειται οτι εφυγε πισω για κινα οπως ηρθε ! σιγα μην τους εκανα τη χαρη ! τελος.

 

Eφυγε πισω ή το χαιρετε καποιος αλλος;

Link to comment
Share on other sites

Eφυγε πισω ή το χαιρετε καποιος αλλος;

δεν νομιζω να το χαιρεται γιατι τα συστημενα πρεπει να επιστραφουν ως συστημενα, επομενως το ιδιο τρακινγκ στην πραγματικοτητα δεν κλεινει (case closed) επειδη δεν το υπεγραψα και μαλλον..λεω μαλλον ακολουθει την ιδια καταγεγραμενη πορεια προς τα πισω.

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποιοι ειναι οι "αλλοι" που πληρωνουν τελωνειο ? κι αν τελικα ισχυει αυτο που λες "αυτοι" μπορει να μη μπορουν να περιμενουν 2 μηνες επιπλεον για να φτασει το κινητο στη κινα, εγω ομως μπορω.

 

Παρακολουθω το θεμα, και βλεπω οτι εχουν πληρωσει αρκετοι τελωνειο προκειμενου να παραλαβουν, το θεμα ειναι ομως γινεται να επικοινωνησεις με το καταστημα που εκανες την αγορα σου και να τους πεις να το παρουν πισω και να στειλουν αλλο λογο τελωνειου?

Link to comment
Share on other sites

Αν στο tracking εμφανιστει οτι εφτασε στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου μπορω να παραλαβω χωρις το χαρτι συστημενου; Γιατι σου λενε συνηθως οτι πρεπει να παραλαβεις την επομενη που θα σου ερθει το ειδοποιητηριο.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα, και βλεπω οτι εχουν πληρωσει αρκετοι τελωνειο προκειμενου να παραλαβουν, το θεμα ειναι ομως γινεται να επικοινωνησεις με το καταστημα που εκανες την αγορα σου και να τους πεις να το παρουν πισω και να στειλουν αλλο λογο τελωνειου?

 

να σου πω..οσο αφορα τους "αλλους" ειναι τελειως προσωπικο θεμα του καθενος συνυπολογιζοντας τη ταλαιπωρια, την αναγκη και λαχταρα να εχεις το προιον στα χερια σου, το αν σου περισευουν χρηματα κ.τ.λ.

Απο τη στιγμη που παρακολουθεις το προιον το οποιο εχει φτασει σε αυτους, στα χερια τους γιατι να μην μπορουν ? δλδ θα ηταν καλυτερα να εισαι δυσαρεστημενος πελατης γι αυτους ?..και κατα συνεπεια να τα "βρειτε" με τον τροπο που ειπες εσυ ή κι καπου στη μεση.

Εγω εστειλα ηδη μαιλ απο την ωρα που το ειδα το δεμα να εισαγεται στο τελ. και μου απαντησαν αν θελω (οχι υποχρεωτικα δλδ) να το υπογραψω και να τους ειδοποιησω. εεεε...εγω δεν το υπεγραψα, συνεπως δεν το εχω στα χερια μου επομενως πρεπει να επιστραφει.

Κανενα δεμα δεν κατασχεται ! Να κατασχεθει κατι που δεν ειναι δηλωμενο κι εφοσον βρεθει, συμφωνω, κατι ομως που δεν το εχω στα χερια μου, δεν μου ανηκει..τι..πως..που ??

Τωρα για το μετα..ξαναλεω οτι πολλες διαπραγματευσεις μπορουν να γινουν με τους φιλους κινεζους, σιγουρα παιζει ρολο και πως τους μιλας, τι καταστημα ειναι κ.τ.λ. και φυσικα ποσο χρονο διαθετεις οχι εσυ σε τριτο προσωπο για να ασχοληθεις με ολα αυτα.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε ολους νά κάνω μία ερώτηση διάβασα αρκετά από τά τελευταία post αλλά 1700+ σελίδες δύσκολο να τα διαβάσω ολα.

Εχει κανείς περίπτωση με NLPost να περάσει τελωνείο? Διότι δεν φαίνεται πουθενά Κίνα, εδώ και ο ταχυδρόμος μου, μου παρέδωσε κάτι και μου λέει εχεις κάτι από Ολλανδία, του λεω από Κίνα είναι, και μου λέει δεν φάινεται πουθενά.

Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν στο tracking εμφανιστει οτι εφτασε στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου μπορω να παραλαβω χωρις το χαρτι συστημενου; Γιατι σου λενε συνηθως οτι πρεπει να παραλαβεις την επομενη που θα σου ερθει το ειδοποιητηριο.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δεν μπορεις να παραλαβεις, εδω στον Πειραια αν ερθει το σημειωμα πρωι και παω μεσημερι προς απογευμα την ιδια μερα το εχουν να το παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις να παραλαβεις, εδω στον Πειραια αν ερθει το σημειωμα πρωι και παω μεσημερι προς απογευμα την ιδια μερα το εχουν να το παραλαβω.

 

Επίσης, εδώ στον Πειραιά, αν δεν έχεις για οποιονδήποτε λόγο το ειδοποιητήριο (π.χ. δεν στο έφεραν, το έχασες κλπ) και πας με τυπωμένη την πορεία του συστημένου, δημιουργούν επιτόπου καινούριο ειδοποιητήριο το οποίο στο δίνουν στο γκισέ και παραλαμβάνεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε ολους νά κάνω μία ερώτηση διάβασα αρκετά από τά τελευταία post αλλά 1700+ σελίδες δύσκολο να τα διαβάσω ολα.

Εχει κανείς περίπτωση με NLPost να περάσει τελωνείο? Διότι δεν φαίνεται πουθενά Κίνα, εδώ και ο ταχυδρόμος μου, μου παρέδωσε κάτι και μου λέει εχεις κάτι από Ολλανδία, του λεω από Κίνα είναι, και μου λέει δεν φάινεται πουθενά.

Ισχύει αυτό?

 

Αν ξεκινήσει από Ολλανδία δεν περνάει τελωνείο. Αν ξεκινήσει από Κίνα με NL post, τότε η Ολλανδία είναι απλά ο ενδιάμεσος σταθμός και μπορεί να περάσει τελωνείο κανονικά.

Ο ταχυδρόμος απλά είδε το tracking και σου είπε ότι έρχεται από Ολλανδία, ο τελωνειακός έχει κάθε πληροφορία του δέματος όταν το σκανάρει.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω..οσο αφορα τους "αλλους" ειναι τελειως προσωπικο θεμα του καθενος συνυπολογιζοντας τη ταλαιπωρια, την αναγκη και λαχταρα να εχεις το προιον στα χερια σου, το αν σου περισευουν χρηματα κ.τ.λ.

Απο τη στιγμη που παρακολουθεις το προιον το οποιο εχει φτασει σε αυτους, στα χερια τους γιατι να μην μπορουν ? δλδ θα ηταν καλυτερα να εισαι δυσαρεστημενος πελατης γι αυτους ?..και κατα συνεπεια να τα "βρειτε" με τον τροπο που ειπες εσυ ή κι καπου στη μεση.

Εγω εστειλα ηδη μαιλ απο την ωρα που το ειδα το δεμα να εισαγεται στο τελ. και μου απαντησαν αν θελω (οχι υποχρεωτικα δλδ) να το υπογραψω και να τους ειδοποιησω. εεεε...εγω δεν το υπεγραψα, συνεπως δεν το εχω στα χερια μου επομενως πρεπει να επιστραφει.

Κανενα δεμα δεν κατασχεται ! Να κατασχεθει κατι που δεν ειναι δηλωμενο κι εφοσον βρεθει, συμφωνω, κατι ομως που δεν το εχω στα χερια μου, δεν μου ανηκει..τι..πως..που ??

Τωρα για το μετα..ξαναλεω οτι πολλες διαπραγματευσεις μπορουν να γινουν με τους φιλους κινεζους, σιγουρα παιζει ρολο και πως τους μιλας, τι καταστημα ειναι κ.τ.λ. και φυσικα ποσο χρονο διαθετεις οχι εσυ σε τριτο προσωπο για να ασχοληθεις με ολα αυτα.

 

Χρησιμες πληροφοριες, σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε ολους νά κάνω μία ερώτηση διάβασα αρκετά από τά τελευταία post αλλά 1700+ σελίδες δύσκολο να τα διαβάσω ολα.

Εχει κανείς περίπτωση με NLPost να περάσει τελωνείο? Διότι δεν φαίνεται πουθενά Κίνα, εδώ και ο ταχυδρόμος μου, μου παρέδωσε κάτι και μου λέει εχεις κάτι από Ολλανδία, του λεω από Κίνα είναι, και μου λέει δεν φάινεται πουθενά.

Ισχύει αυτό?

 

Το TN λεει επανω NL αλλα στην πραγματικοτητα δεν ξεκιναει απο ολλανδια.Ειναι σαν να λες το στελνει με DHL που ειναι γερμανικη και ενω φαίνεται γερμανικο TN και περνάει απο γερμανια να μην εχει δασμούς κ.α....

Link to comment
Share on other sites

Τους εχω στειλει ηδη μαιλ για τη ******* που εγινε, εφοσον τα χρηματα επιστραφουν απλα θα πατησω λιγα πληκτρα παραπανω για να ξανα-παραγγειλω μεχρι να μου ερθει jet..

Το θέμα είναι ότι δεν ευθύνεται το κατάστημα για τον εκτελωνισμό, οπότε με ποια αιτιολογία θα σε δικαιώσει το pp ώστε να επιστραφούν χρήματα :O

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εχουμε και λεμε...Leagoo M5 αγορα 63$ απο geek, μου γραφουν στα χαρτια οτι το κινητο τηλεφωνο εχει αξια 150 euro και συνολο εκτελωνισμος μου βγηκε να πληρωσω 36 euro.

Εννοειται οτι εφυγε πισω για κινα οπως ηρθε ! σιγα μην τους εκανα τη χαρη ! τελος.

 

Και εγω το ιδιο κινητο εχω παραγγειλει λες να εχω ιδια τιμη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τους εχω στειλει ηδη μαιλ για τη ******* που εγινε, εφοσον τα χρηματα επιστραφουν απλα θα πατησω λιγα πληκτρα παραπανω για να ξανα-παραγγειλω μεχρι να μου ερθει jet..

 

Φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα είμαι σιγουρος οτι 99% δεν θα δεχτει το καταστημα να σου επιστρεψει τα χρηματα γιατι το "οτι το δεμα μπηκε τελωνειο" δεν ειναι δική τους ευθύνη προφανώς και δεύτερον εχεις γνωση και εσυ οτι σε δέματα αξίας ανω των 22€ επιβάλλεται φόρος. Τι να πω, μακάρι να γίνει αλλα μου φαίνεται χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μια ενημερωση παραγγελια απο gearbest 10/11/16 παρελαβα σημερα 2 δεματα μικρης αξιας συν ενα για αυριο καλη υπομονη σε ολους αργουνε αλλα ερχονται
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε ολους νά κάνω μία ερώτηση διάβασα αρκετά από τά τελευταία post αλλά 1700+ σελίδες δύσκολο να τα διαβάσω ολα.

Εχει κανείς περίπτωση με NLPost να περάσει τελωνείο? Διότι δεν φαίνεται πουθενά Κίνα, εδώ και ο ταχυδρόμος μου, μου παρέδωσε κάτι και μου λέει εχεις κάτι από Ολλανδία, του λεω από Κίνα είναι, και μου λέει δεν φάινεται πουθενά.

Ισχύει αυτό?

 

Eν μερη ναι. Βλεπει τον αποστολεα που σε αυτην την περιπτωση ειναι τα Ολλανδικα ταχυδρομεια. Το αν τα κινεζοπουλα πληρωσαν για να εκτυπωσουν μερικα νουμερα αποστολης αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν μας ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο κινητο εχω παραγγειλει λες να εχω ιδια τιμη?

 

Έτσι όπως γράφει ο φίλος του έβαλε μόνο ΦΠΑ 24% και χωρίς τέλη , αλλά συνήθως είναι τιμή κοστολόγησης Χ24% +12 τέλη Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που έχει περάσει τελώνειο το δέμα του . Ίσως του μπερδέψε το κινητό γιατί στο σκουρτζ 93€- 100 € το έχει το οπότε δεν νομίζω.να σε χρεώσει παραπάνω από 100€

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,διαβασα την πρωτη σελιδα αλλα δεν καταλαβα.Ερχονται τα πακετα Ελλαδα οκ,μετα αναλαμβανουν τα Ελτα κατευθειαν ή πρωτα εχει καποια αλλη διαδικασια?δηλαδη οταν παει ο σακος στην αποθηκη ειναι θεμα Ελτα?
Link to comment
Share on other sites

100 ευρω στο υπολογισαν 100*0,24=24+12=36

εμενα το ιδιο το κινητο το υπολογισαν 70 ευρω και ζητησαν 28

 

εμένα πάνω γράφει αξία 50euro για δώ !!πόσο θα πάει??

αναμονή ακόμα είδα πριν status.. 27/12 τελωνείο ακόμα...

Edited by impreza_sti
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...