Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλή λογική είναι. Λιγότερα πακέτα => ευκολότερο να γίνει έλεγχος σε όλα πλέον

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτό ετοιμαζόμουν να ρωτήσω... Γιατί αν είναι απλά προσωπική εκτίμηση, εγώ εκτιμώ το αντίθετο ακριβώς... :p
οχι παιδια προσωπικη εκτιμηση ειναι δεν εχω πληροφοριες ,,μακαρι να ειχα θα τις ελεγα εδω..μακαρι να φανω ψευτης αλλα θα δειξει τις επομενες 10 μερες πως θα κυλισει το θεμα....Το σιγουρο ειναι παντως οτι πρεπει να στραφουμε στις ευρωπαικες αποθηκες για να εχουμε το κεφαλι μας ισυχο χωρις παρατραγουδα και το κυριοτερο χωρις αυτες τις τραγικες καθυστερησεις και επιπλεον την καθυστερηση του τελωνειου,,,να παραγγελνουμε απο ευρωπαικη αποθηκη και το αργοτερο σε 10 μερες να εχουμε την παραγγελια με μια επιβαρυνση ενα 20ευρω επανω,,και οχι κατι 60ευρα απο το τελωνειο και τις τρελλες καθυστερησεις..
Link to comment
Share on other sites

Απλή λογική είναι. Λιγότερα πακέτα => ευκολότερο να γίνει έλεγχος σε όλα πλέον

Ενδεχομένως είναι λάθος η λογική σου καθότι ο έλεγχος δεν εξαρτάται μόνο από τον όγκο δουλειάς, αλλά από τη βούληση των τελωνειακών αρχών και τις διακρατικές συμφωνίες που ίσως υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη / λογική του.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια

 

περιμενω 1 δεματακι με ευτελους αξιας προιοντα (11 ευρω συνολο)

απο GearBest με τετοιου τυπου φορτωτικη NL14812031095755

 

οι τυποι στην GearBest μου ειπαν πως μπορω να την βλεπω απο αυτο εδω το λινκ

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

απο τις 26/12 δειχνει αυτο και μονο

GREECE, Arrived --23-Dec-2016 11:28 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 23-Dec-2016 03:08 PM

 

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

 

Και. Του θαύματος σήμερα ήρθε σπίτι

Το δεματάκι , όχι καμμία ειδοποιηση

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια προσωπικη εκτιμηση ειναι δεν εχω πληροφοριες ,,μακαρι να ειχα θα τις ελεγα εδω..μακαρι να φανω ψευτης αλλα θα δειξει τις επομενες 10 μερες πως θα κυλισει το θεμα....Το σιγουρο ειναι παντως οτι πρεπει να στραφουμε στις ευρωπαικες αποθηκες για να εχουμε το κεφαλι μας ισυχο χωρις παρατραγουδα και το κυριοτερο χωρις αυτες τις τραγικες καθυστερησεις και επιπλεον την καθυστερηση του τελωνειου,,,να παραγγελνουμε απο ευρωπαικη αποθηκη και το αργοτερο σε 10 μερες να εχουμε την παραγγελια με μια επιβαρυνση ενα 20ευρω επανω,,και οχι κατι 60ευρα απο το τελωνειο και τις τρελλες καθυστερησεις..

Εφόσον πρόκειται για προσωπική εκτίμηση, θεωρώ ότι θα έπρεπε να είσαι πιο επιφυλακτικός, λιγότερο απόλυτος και ασφαλώς να χρησιμοποιείς πρώτο ενικό ώστε να μην προκαταλαμβάνεις τους υπόλοιπους αναγνώστες.

Φιλικά πάντα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη / λογική του.

Σαφέστατα ναι αρκεί να τεκμηριώνεται επαρκώς, διαφορετικά θα πρέπει να εκφράζεται με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Και. Του θαύματος σήμερα ήρθε σπίτι

Το δεματάκι , όχι καμμία ειδοποιηση

εμενα γραφει τα ιδια με ημερομηνια 16/12 και ακομα τιποτα ,δεμα απο gearbest αποστολη απο 4 /12

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα ναι αρκεί να τεκμηριώνεται επαρκώς, διαφορετικά θα πρέπει να εκφράζεται με επιφύλαξη.

Νομίζω πως δε βρισκόμαστε σε δικαστική αίθουσα. Απλή κουβέντα κάνουμε. Αν δε σας βρίσκουν σύμφωνους κάποιες απόψεις, τις προσπερνάτε / αγνοείτε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το παω να το πάρω απο αεροδρομειο ακόμα τελωνειο γραφεί και να τους πω ΄οτι αξιζει 60 euro?

ευρωπαικό μαγαζί ξέρετε κάποιο φτήνό θέλω το Oukitel 10000?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε βρισκόμαστε σε δικαστική αίθουσα. Απλή κουβέντα κάνουμε. Αν δε σας βρίσκουν σύμφωνους κάποιες απόψεις, τις προσπερνάτε / αγνοείτε.

 

Δεν είμαστε σε δικαστική αίθουσα αλλά μην είμαστε απόλυτοι.

Όσο για την απλή λογική σου

Απλή λογική είναι. Λιγότερα πακέτα => ευκολότερο να γίνει έλεγχος σε όλα πλέον

 

Δεν είδα να γίνεται το ίδιο στην αρχή των C.C που ήταν πραγματικά πολύ λιγότερα τα πακέτα και μπορούσε να γίνει ευκολότερος έλεγχος. Άρα μια χαρά δεν έχει να κάνει με την ευκολία μόνο αλλά και με την θέληση/απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε βρισκόμαστε σε δικαστική αίθουσα. Απλή κουβέντα κάνουμε. Αν δε σας βρίσκουν σύμφωνους κάποιες απόψεις, τις προσπερνάτε / αγνοείτε.

Εννοείται πως κάνουμε κουβέντα.

Αν όμως προσπερνάμε/αγνοούμε, τότε δεν πρόκειται για κουβέντα αλλά για απλή παράθεση απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα το ξεχασμένο πακετακι που ειχα απο 18/11 και επισης ενα ακόμα απο αρχες Δεκεμβρη..Και τα 2 μικρης αξιας με NL..

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Με nl έχω παραλάβει πολλά δεματα που δεν έχουν τρακ ναμπερ με τρακ ναμπερ από nl κανένα γιαυτό να λέτε αν το δέμα σας έχει τρακ ναμπερ
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη / λογική του.

 

Aκριβώς, ωστόσο η δική σου άποψη/λογική δεν είναι απλή λογική όπως αναφέρεις παραπάνω... Διότι αν ήταν απλή λογική όπως λες, θα ίσχυε και μέχρι τώρα... Εκτός και έχει αλλάξει κάτι, οπότε και θα το μάθουμε/καταλάβουμε σύντομα... ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Μηνυμα στο bannggod :

Hi, I want some information about my order with tracking number RUxxxxxxxxxxCH because the last information is 7/12 the item is on transport to the country.I have order a lot of times from your site but its the first time you send me with swiss post.How long should I wait for my order? And what options I have if my order lost ?

Thanks for you time I am waiting for your response.

Απαντηση:

Thank you for your e-mail.

 

The status of order 2xxxxxxxx2 with track number RUxxxxxxxxxCH is as follow

 

 

http://www.17track.net/en/track?nums

 

 

 

2016-12-07 18:07Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

 

 

I'm sorry that the tracking information will not be updated until it arrives in next transit station

 

However, the shipping time is 7 to 25 business days normally exclude weekends.

 

Wish you can get your parcel soon.

 

Best regards

Σημερα ειναι 25 εργασιμες ποσο πρεπει να περιμενω ? επισεις το αγορασα χωρις paypal θα εχω θεμα αν πρεπει να φτασουμε σε refound

Link to comment
Share on other sites

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, αύριο παραλαμβάνω πακέτο από gearbest (με postnl), σταλμένο από 30/11. Αντίθετα, πακέτο φίλου (πάλι από gearbest, με postnl) σταλμένο από 22/11, ταξιδεύει ακόμα για Ελλάδα:

2016-11-28 09:26 The item is on transport to the country of destination.

Μήπως να αρχίσει να ψάχνεται για refund, καθότι παράγγειλε με χρεωστική κάρτα (visa);

 

Μηνυμα στο bannggod :

Hi, I want some information about my order with tracking number RUxxxxxxxxxxCH because the last information is 7/12 the item is on transport to the country.I have order a lot of times from your site but its the first time you send me with swiss post.How long should I wait for my order? And what options I have if my order lost ?

(...)

2016-12-07 18:07Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

Σημερα ειναι 25 εργασιμες ποσο πρεπει να περιμενω ? επισεις το αγορασα χωρις paypal θα εχω θεμα αν πρεπει να φτασουμε σε refound

Έχω πακέτο με swisspost (από dx) σε κατάσταση:

2016-11-23 18:50 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

Δεν ανησυχώ, καθώς πλήρωσα με paypal, αλλά τους έστειλα ερώτημα (όπου μου απάντησαν με τις τυποποιημένες γενικότητες, όπως κι εσένα το banggood). Δεν ξέρω όμως τι παίζει αν πλήρωσες χωρίς paypal.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Μηνυμα στο bannggod :

Hi, I want some information about my order with tracking number RUxxxxxxxxxxCH because the last information is 7/12 the item is on transport to the country.I have order a lot of times from your site but its the first time you send me with swiss post.How long should I wait for my order? And what options I have if my order lost ?

Thanks for you time I am waiting for your response.

Απαντηση:

Thank you for your e-mail.

 

The status of order 2xxxxxxxx2 with track number RUxxxxxxxxxCH is as follow

 

 

http://www.17track.net/en/track?nums

 

 

 

2016-12-07 18:07Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

 

 

I'm sorry that the tracking information will not be updated until it arrives in next transit station

 

However, the shipping time is 7 to 25 business days normally exclude weekends.

 

Wish you can get your parcel soon.

 

Best regards

Σημερα ειναι 25 εργασιμες ποσο πρεπει να περιμενω ? επισεις το αγορασα χωρις paypal θα εχω θεμα αν πρεπει να φτασουμε σε refound

Από banggood μου έχει έρθει δέμα μέχρι και 105 μέρες μετά. Σε περίοδο γιορτών πάντα περίμενα 40 + μέρες. Υπομονή και θα έρθουν..

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλή λογική είναι. Λιγότερα πακέτα => ευκολότερο να γίνει έλεγχος σε όλα πλέον

 

Μηνυμα στο bannggod :

Hi, I want some information about my order with tracking number RUxxxxxxxxxxCH because the last information is 7/12 the item is on transport to the country.I have order a lot of times from your site but its the first time you send me with swiss post.How long should I wait for my order? And what options I have if my order lost ?

Thanks for you time I am waiting for your response.

Απαντηση:

Thank you for your e-mail.

 

The status of order 2xxxxxxxx2 with track number RUxxxxxxxxxCH is as follow

 

 

http://www.17track.net/en/track?nums

 

 

 

2016-12-07 18:07Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

 

 

I'm sorry that the tracking information will not be updated until it arrives in next transit station

 

However, the shipping time is 7 to 25 business days normally exclude weekends.

 

Wish you can get your parcel soon.

 

Best regards

Σημερα ειναι 25 εργασιμες ποσο πρεπει να περιμενω ? επισεις το αγορασα χωρις paypal θα εχω θεμα αν πρεπει να φτασουμε σε refound

εγω κολλημενος απο 23/11 οπως εσυ αγορα απο dx τους εστειλα μηνυματα τρεις φορες και ολο λεγανε θα το κοιταξουν,,οποτε προχωρησα σε dispute στο paypal και μια μερα μετα σε escalate και περιμενω απαντηση απο paypal μεχρι 7 του μηνα για να δω τι θα γινει,,,,οποτε θα σου ελεγα αν δεν δεις φως σε καμια 10αρια μερες κανε το ιδιο.
Link to comment
Share on other sites

εγω κολλημενος απο 23/11 οπως εσυ αγορα απο dx τους εστειλα μηνυματα τρεις φορες και ολο λεγανε θα το κοιταξουν,,οποτε προχωρησα σε dispute στο paypal και μια μερα μετα σε escalate και περιμενω απαντηση απο paypal μεχρι 7 του μηνα για να δω τι θα γινει,,,,οποτε θα σου ελεγα αν δεν δεις φως σε καμια 10αρια μερες κανε το ιδιο.

 

Κι εμένα το ίδιο, πακέτο από dx, κολλημένο από 23/11. Λες και κάτι παίζει με συγκεκριμένες ημερομηνίες, όπου χάθηκε η μπάλα... :)

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στο 17track, όταν κάνω αναζήτηση το εν λόγω πακέτο, μου βγάζει με ερωτηματικό τον Προορισμό (Μεταφορέα), ενώ γράφει Ελλάδα (ELTA), τη στιγμή που άλλο πακέτο (με postnl), απ' όταν ήταν σε μεταφορά στη χώρα προορισμού, έδειχνε με "τικ" τον προορισμό, σαν να το είχαν "δει" να έρχεται στα ΕΛΤΑ από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το στατους από nl post? έχουμε ίδιες ημερομηνίες πάνω κάτω, και ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει από το on transport to the country of destination

 

03-01-2017 10:58 The item has been delivered successfully GREECE

29-12-2016 00:19 The item has been processed in the country of destination

27-12-2016 00:03 The item has arrived in the country of destination

13-12-2016 11:20 The item is on transport to the country of destination

10-12-2016 13:39 The item is at the PostNL sorting center

05-12-2016 04:06 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

13/12 παραγγελια gearbest

 

2017-01-03 12:35,ITEM DELIVERED,M.D. DYTIKIS THESSALONIKIS

2017-01-03 09:35,ITEM TO BE DELIVERED,M.D. DYTIKIS THESSALONIKIS

2017-01-03 07:26,ITEM ARR M.D. DYTIKIS THESSALONIKIS,M.D. DYTIKIS THESSALONIKIS

2017-01-03 01:53,ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS,K D. THESSALONIKIS

1970-01-01 00:00,ITEM UNLOADED,K D. THESSALONIKIS

2017-01-02 22:00,ITEM ARR K D. THESSALONIKIS,K D. THESSALONIKIS

2017-01-02 17:21,ITEM LOADED,KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-01-02 07:53,ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS,KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-01-02 05:53,ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS,KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-29 08:01,ITEM UNLOADED,KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-28 15:54,ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA),K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-28 13:14,RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-22 08:47,SEND ITEM ABROAD,CZECH REPUBLIC

2016-12-22 05:07,RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER,CZECH REPUBLIC

 

safe απο τελωνειο mini8s pc camera sim cutter κλπ

καλη χρονια

καλη λευτερια

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

μια ερωτηση εχω ενα τηλεφωνο στο τελωνειο απο 23/12/2016 εαν ξερετε τι πρεπει να κανω ???

πρεπει να παρω καπου τηλεγωνο η να περιμενω ( ξερω οτι θα πληρωσω ) θα μου ερθει με το ελτα μαζι με την επιβαρυνση???

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2017-01-02 18:15

 

GR, The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2017-01-02 16:08

 

AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance completed.

2017-01-02 09:15

 

AMSTERDAM AIRPORT, Custom clearance processing.

2016-12-29 06:31

 

AMSTERDAM - NETHERLANDS, Arrived at AMSTERDAM AIRPORT

2016-12-28 08:57

 

HONGKONG - HONG KONG, Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

2016-12-27 15:00

 

HONGKONG - HONG KONG, Arrived at Sort Facility HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

2016-12-26 22:03

 

SHENZHEN, Departed Facility in SHENZHEN

2016-12-26 19:13

 

Arrived at Sort Facility

2016-12-26 09:41

 

Shipment information received

Kαλη χρονια παιδια,σημερα ειδα αυτο αρα το τελωνειο δεν το αποφεύγω με τιποτα!για δεμα 130 ευρω τι να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

μια ερωτηση εχω ενα τηλεφωνο στο τελωνειο απο 23/12/2016 εαν ξερετε τι πρεπει να κανω ???

πρεπει να παρω καπου τηλεγωνο η να περιμενω ( ξερω οτι θα πληρωσω ) θα μου ερθει με το ελτα μαζι με την επιβαρυνση???

σας ευχαριστω

Και εγω ακριβως στην ιδια φαση ειμαι. Απο οτι καταλαβα οταν περασει Τελωνειο παραδιδεται ΕΛΤΑ πακετο με τη λυπητερη....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ

ποσες μερες θα περιμενουμε ξερει καποιος?????

αφου μας την εκανε το τελωνειο ......τι να κανουμε θα πληρωσουμε........ τι αλλο να πω χαχα

εγω υπολογιζω γυρω στο 50αρικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...