Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμα ξεστοκαρουν οι αποθηκες τους οι ευρωπαικες θα τις ξαναγεμισουν. απλα εμεις επειδη ειχαμε σιγουρο σχεδον οτι δεν θα περασουμε τελωνειο παραγγελναμε παντα απεξω
σιγουρα θα ξεστοκαρουν αλλα θα γεμισουν παλι με κινητα ακριβα π.χ αμα θες δηλαδη να αγορασεις ενα φθηνο κινητο των 70 ευρω δεν το εχουν.....οπως εγω ηθελα μια θηκη για το doogee x5 και την βρηκα απο ευρωπαικη αποθηκη μεν 4 ευρω (στην κινεζικη αποθηκη 2 ευρω) αλλα ειχε μονο επιλογη αποστολης 12 ευρω για να ερθει απο ευρωπαικη αποθηκη ελλαδα,,,και μιλαμε για ποσο των 2-4 ευρω που απο κινα μεν αν παραγγειλεις θα ερθει,,αλλα αν περασει τελωνειο μπορει να στην κατσουν και αλλα 10-12 ευρω φορο (και ομως υπηρξαν και τετοιες περιπτωσεις που αναφερθηκαν στο φορουμ) χωρια να περιμενεις 2 μηνες σχεδον οπως καταντησε το θεμα...Γιατι αλλο να παραγειλεις και να εχει 4 ευρω απο ευρωπαικη αποθηκη και να πληρωσεις με μεταφορικα 7-8 ευρω και αλλο 12+4 για να την στειλουν...Και οχι τιποτα αλλο αλλα για τα κινεζικα στην ελλαδα δεν βρισκεις ευκολα θηκες σιλικονης,,και αν βρεις θα την πληρωσεις μαυρο χαβιαρι θα σου την κατσουν 12 ευρω και αλλα 4-5 μεταφορικα,,,,για μια θηκη που στοιχιζει 1,5 με 2 ευρω αγορα απο κινα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα οι παλιοσειρές να μαζευόμαστε

2016-11-05 08:51 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 19:19 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-28 10:17 The item is pre-advised

έκανα και εγώ case και περιμένω 29/12 να ζητήσω refund η να μου τα ξανά στείλουν.

 

Αλλά επειδή είμαι πολύ τυχερός βλέπω και άλλο θέμα

 

2016-12-09 09:42 CZECH REPUBLIC, SEND ITEM ABROAD

2016-12-08 14:00 CZECH REPUBLIC, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-12-22 20:23

2016-12-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

παραγγελία από 26/11. Μόνο τα δικά μου χάνονται; :cry::cry::cry:

και τα δύο από gearbest.

και όσο για το θέμα σου να αρνηθείς και να γυρίσει πίσω σε αυτούς. ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ θα έχεις θέματα με το paypal.

 

τι μπορει να του κανει η paypal εφόσον εχει παρει τα λεφτα του πισω και η υποθεση εχει κλείσει?

γνωστου μου εκανε να του ερθει δεμα 3 μηνες και εκανε refund με την paypal.. δεν του ειπαν απο το μαγαζι τιποτα και οταν ηρθε παρελαβε κανονικα. και απο οσο ξερω δεν εχει δημιουργηθεί καποιο θεμα με την pay pal γιατι εκανε ξανα αγορες.

Edited by Christos999
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι συστημένο,δεν φαίνεται ποτέ ότι παρέλαβες.

Τα συστημένα όμως φαίνονται.Μπορεί να το δει ότι το πήρες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να κατσει να ασχοληθει η pay pal. δηλαδη να κατσει να κοιταει το track σου για το αν παρελαβες. και εφοσον σου λενε οτι εκλεισε η υποθεση και δεν απαιτούνται αλλες κινήσεις απο εσενα το θεμα της pay pal νομιζω οτι σταματαει εκει. μετα εχει να κανει με το μαγαζι. και πες οτι το βλεπει τι θα σου κανει? θα σου επιβάλει να το ξαναπληρωσεις?
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήμασταν στον ίδιο σάκο. Εμένα με τις ίδες ημερομηνίες/ώρες έχει φτάσει απ τις 30/12 στο ΚΔ Αττικής αλλά έχει μείνει στο unloaded και δεν έχει προχωρήσει, σε αντίθεση με άλλα 4 που περιμένω και ή έχουν κλείσει από Κ.Δ. Αττικής ή έχουν προχωρήσει.

Ευχαριστουμε για την ενημερωση

Αρα απο τα 4 δεματα που ηταν στον ιδιο σακο μονο ενα περασε τον ελενχο του αεροδρομιου.και πηγε ΚΔ αττικης

Λογο οτι μεσολαβη Σαβ/κο να περιμενουμε μεχρι τελος της εβδομαδας να φανουν κι τα υπολοιπα .:dance:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Εμενα δεμα που εβγαλε ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 ακομα δεν εχει παει στο επομενο στατους. Κανας αλλος που δεν του κουνιεται το δεμα? Ή μονο σε μενα ετυχε>

Μου χει τυχει πασχα του 2015 να ρθει δεμα ημερα του πασχα και να κλεισει απο ΚΔ αεροδρομιου 15 μερες μετα. Χωρις να μπει για τελωνεια και ετσι. Απλα ηταν ογκος των δεματων και αργιες και καπου επεσε πιο πισω το δεμα σαν να χαθηκε για λιγο.

 

Επισης και ενα δευτερο δεμα που περιμενω θηκες, μεμβρανες και ενα powerbank απο 11-12 αποστολη απο κινα στο εξωτερικο ακομα δεν εχει εμφανιστει. Ειδα σε φιλους προχωρησαν τα στατους τους με ιδια ημερομηνια αποστολης απο κινα οπου εμφανιστηκαν 31-12 και προχωρησαν σε κλεισιμο απο αεροδρομιο αλλα και στο ΚΔ Αττικης 1 και 2 του γεναρη αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωνεται παντα το tracking μετα το τελωνειο η θα ερθει οταν δεν το περιμενω; 11η μερα Τελωνειο...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Εμενα δεμα που εβγαλε ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 ακομα δεν εχει παει στο επομενο στατους. Κανας αλλος που δεν του κουνιεται το δεμα? Ή μονο σε μενα ετυχε>

Μου χει τυχει πασχα του 2015 να ρθει δεμα ημερα του πασχα και να κλεισει απο ΚΔ αεροδρομιου 15 μερες μετα. Χωρις να μπει για τελωνεια και ετσι. Απλα ηταν ογκος των δεματων και αργιες και καπου επεσε πιο πισω το δεμα σαν να χαθηκε για λιγο.

 

Επισης και ενα δευτερο δεμα που περιμενω θηκες, μεμβρανες και ενα powerbank απο 11-12 αποστολη απο κινα στο εξωτερικο ακομα δεν εχει εμφανιστει. Ειδα σε φιλους προχωρησαν τα στατους τους με ιδια ημερομηνια αποστολης απο κινα οπου εμφανιστηκαν 31-12 και προχωρησαν σε κλεισιμο απο αεροδρομιο αλλα και στο ΚΔ Αττικης 1 και 2 του γεναρη αντιστοιχα.

 

Καλημέρα. Μια απ΄τα ίδια. Κολλημένο ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 και άλλο δέμα που έφτασε 2/1 έχει ήδη προχωρήσει στο ΚΔ Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια από 5-11-2016 κολλημένο στο The item is on transport to the country of destination ξεκόλλησε χθές ενώ έχει γίνει είδη resend. NLPOST η γρήγορη :mad:

Αφού το παραλάβω και δώ ότι η κατάσταση του είναι καλή, γιατί φαντάζομαι ότι 2 μήνες ο σάκος με στιβαγμένα όλων των γιορτών τα δέματα θα ψιλοέχω πρόβλημα και αφού λάβω και το δεύτερο δέμα, γιατί για να μου το ξαναστείλουν έπρεπε να κλείσω το case στο paypal και δεν έχω την ασφάλεια του, τότε θα επικοινωνήσω με GearBest να το ξαναπληρώσω . Τσπ βάζω και το tracking information για όσους περιμένουν από Νοέμβριο

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-01-03 06:39

2016-11-03 19:19 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-01-03 06:39

2017-01-02 12:17 The item has arrived in the country of destination

2016-11-05 08:51 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 19:19 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-28 10:17 The item is pre-advised

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι μπορει να του κανει η paypal εφόσον εχει παρει τα λεφτα του πισω και η υποθεση εχει κλείσει?

γνωστου μου εκανε να του ερθει δεμα 3 μηνες και εκανε refund με την paypal.. δεν του ειπαν απο το μαγαζι τιποτα και οταν ηρθε παρελαβε κανονικα. και απο οσο ξερω δεν εχει δημιουργηθεί καποιο θεμα με την pay pal γιατι εκανε ξανα αγορες.

 

Νομίζω ότι η paypal είναι πολύ αυστηρή σε τέτοια θέματα, και εφόσον το δέμα είναι συστημένο που σημαίνει ότι υπογράφει για να παραλάβει, τότε θα έχει θέμα. Διάβασε τους όρους που βάζει η paypal όταν κάνεις λογαριασμό. Άμα δεν είναι συστημένο, μου έχει τύχει και εμένα να το παραλάβω μετά από 3 μήνες ή και ποιο πολύ, δεν θυμάμαι) προϊόν μικρής αξίας από ebay και ο πωλητής είχε κλείσει. Τσπ ο καθένας κρίνει και πράττει και είναι υπεύθυνος των πράξεων του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μολις παρελαβα (θεσσαλονικη) δεμα απο postnl αξιας 250€ με αφιξη στην Ελλαδα 28/12/16 (παραγγελια απο 23/11/16) χωρις τελωνειο και χωρις 3€ ολα οκ...
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από gearbest 1/12, 45 ευρώ. Στο παρατσακ χάσαμε την πρωτοχρονιά.

 

2017-01-03 10:58 M.D. XXX, ITEM DELIVERED

2017-01-03 08:34 M.D. XXX, ITEM TO BE DELIVERED

2017-01-03 07:33 M.D. XXX, ITEM ARR M.D. XXX

2017-01-03 00:00 XXX K D, ITEM IN CONTA XXX K D

2017-01-02 22:00 XXX K D, ITEM ARR XXX K D

2017-01-02 17:22 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-01-02 08:11 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-01-02 06:11 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-12-29 08:05 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-29 00:00 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-28 22:19 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-10 13:39 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Link to comment
Share on other sites

Και γω παρέλαβα σήμερα δεματακι από ebay (δύο tempered glass) και δεν υπήρξαν θέματα με τελωνείο. Όλα κύλησαν ομαλα.

 

Στάλθηκε από το MI 5s μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια απ΄τα ίδια. Κολλημένο ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 και άλλο δέμα που έφτασε 2/1 έχει ήδη προχωρήσει στο ΚΔ Αττικής.

 

Ρε μάγκες ήμαρτον, είπαμε... 31 φάνηκε Ελλάδα (παραμονή Πρωτοχρονιάς) και δεν κουνήθηκε την Πρωτοχρονιά και την επόμενη... Θα κουνηθεί σήμερα λογικά... Και μένα 30 φάνηκε, έβγαλε ενημέρωση χθες και σήμερα είναι προς παράδοση... Αυτά που έφτασαν χθες και έφυγαν αμέσως για κέντρο διαλογής, ίσως είναι επειδή έφτασαν εργάσιμη και δε μεσολάβησε κάτι... Είπαμε να έχουμε άγχος για τελωνεία, παράδοσεις κλπ, αλλά οχι και έτσι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ηλεκτρονικό τσιγάρο πέρασε μια χαρά. Απάντηση σε συμφορουμίτη που ενημέρωσε οτι δεν προκειται να περάσει με το νέο έτος και οτι θα γυρνούσε πίσω. Ούτε τελωνεία ουτε τπτ.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελαίνεστε, από την εποχή της ασυδοσίας που πέρναγαν από τελωνείο το 0,01 % των πραγμάτων εκτός Ε.Ε δεν θα πάμε ξαφνικά στο 100%.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν το άνοιγαν το δέμα στο τελωνείο δεν θα έφτανε στα χέρια σου. Λόγω φόρτου απλά πολλά δέματα περνάνε αέρας (χωρίς να ανοιχτούν) από το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία αξίας περίπου 30 ευρώ από gearbest έφτασε πολύ γρήγορα και χωρίς παρατραγουδα

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170103/ae5741de5d74810ca0a7eb18e0c5520d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες ήμαρτον, είπαμε... 31 φάνηκε Ελλάδα (παραμονή Πρωτοχρονιάς) και δεν κουνήθηκε την Πρωτοχρονιά και την επόμενη... Θα κουνηθεί σήμερα λογικά... Και μένα 30 φάνηκε, έβγαλε ενημέρωση χθες και σήμερα είναι προς παράδοση... Αυτά που έφτασαν χθες και έφυγαν αμέσως για κέντρο διαλογής, ίσως είναι επειδή έφτασαν εργάσιμη και δε μεσολάβησε κάτι... Είπαμε να έχουμε άγχος για τελωνεία, παράδοσεις κλπ, αλλά οχι και έτσι... ;)

 

Εμένα πάντως Παραγγελία από 11/11 ακόμα είναι στο δρόμο με NL !!!!!!!!!!!!

Εμφανίστηκε στις 27 /12 στο αεροδρόμιο και τίποτε άλλο από τότε!!!!

Πάω για dispute.....πλεον αγανάκτησα!!!

Έχουν παραλάβει τα του Δεκεμβρίου και ο Νοέμβριος ακόμα στους σακους!!!!

Έλεος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και μια ανάποδη αποστολή, από Ελλάδα συστημένο στο Amazon Ιταλίας...

Από τις 20 του μήνα είναι στο

20/12/2016 23:23 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Είναι ο μήνας της υπομονής....

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σήμερα επικοινώνησα με ΕΛΤΑ, η κοπέλα με ενημέρωσε ότι είναι στο Μιλάνο το πακέτο μου, αλλά δεν βλέπει κινητικότητα :p

Μη λέμε μονο τα Ελληνικά ταχυδρομεία ότι αργούν

 

Μια άλλη ερώτηση:

Περιμένω ένα πακέτο απο Amazon με UPS. Η Αρχική προγραμματισμένη παράδοση είναι τη Δευτέρα 09.01.2017, αλλά κοιτάζοντας σήμερα μου γράφει άλλο ένα, συγκεριμένα αυτό Προγραμματισμένη εσπευσμένη παράδοση την:Thursday, 05.01.2017.

Πόσο αξιόπιστο είναι ??

Link to comment
Share on other sites

και εγω την γλυτωσα αφου μου γραφει κεντρο διαλογης αττικης,,,φαινεται μαλλον οτι λογω φορτου δεματων καποια περνανε χωρις τσεκαρισμα ,,,αλλα προσοχη αυτο που περασανε ετσι δεν επεται οτι τερμα το τελωνειο,,ειδικα μετα τις γιορτες που ειναι πιο λγα τα δεματα θα τσεκαρονται ολα,,και αυτο θα το δειτε απο την αλλη βδομαδα ισως και μετα απο 10 μερες που θα ομαλοποιηθει η κατασταση..
Link to comment
Share on other sites

ειδικα μετα τις γιορτες που ειναι πιο λγα τα δεματα θα τσεκαρονται ολα,,και αυτο θα το δειτε απο την αλλη βδομαδα ισως και μετα απο 10 μερες που θα ομαλοποιηθει η κατασταση..

Εύστοχη παρατήρηση.;)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις γιατι τα κινεζομαγαζα (gear,banggood,και μερικοι απο αλι )δεν στελνουν μπαταριες ελλαδα?εχει προκυψει κατι γιατι μεχρι πριν 1 μηνα εστελναν !!
Link to comment
Share on other sites

,φαινεται μαλλον οτι λογω φορτου δεματων καποια περνανε χωρις τσεκαρισμα

Πάντα αυτό συνέβαινε και συνεχίζει να συμβαίνει, η συντριπτική πλειοψηφία δεν υπόκειται σε επιβαρύνσεις.

Συνεπώς, το ορθό είναι κάποια περνάνε με τσεκάρισμα.

 

αλλα προσοχη αυτο που περασανε ετσι δεν επεται οτι τερμα το τελωνειο,,ειδικα μετα τις γιορτες που ειναι πιο λγα τα δεματα θα τσεκαρονται ολα,,και αυτο θα το δειτε απο την αλλη βδομαδα ισως και μετα απο 10 μερες που θα ομαλοποιηθει η κατασταση..

Έχεις κάποιες πληροφορίες να μοιραστείς μαζί μας ή απλά είναι η προσωπική σου εκτίμηση?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό συνέβαινε και συνεχίζει να συμβαίνει, η συντριπτική πλειοψηφία δεν υπόκειται σε επιβαρύνσεις.

Συνεπώς, το ορθό είναι κάποια περνάνε με τσεκάρισμα.

 

 

Έχεις κάποιες πληροφορίες να μοιραστείς μαζί μας ή απλά είναι η προσωπική σου εκτίμηση?

 

Aυτό ετοιμαζόμουν να ρωτήσω... Γιατί αν είναι απλά προσωπική εκτίμηση, εγώ εκτιμώ το αντίθετο ακριβώς... :p

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από gearbest 1/12, 45 ευρώ. Στο παρατσακ χάσαμε την πρωτοχρονιά.

 

 

2016-12-10 13:39 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Έχεις το στατους από nl post? έχουμε ίδιες ημερομηνίες πάνω κάτω, και ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει από το on transport to the country of destination

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...