Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες του παρόντος νήματος και θα καταλάβεις.

Ανέβασε, αν θέλεις, την απόδειξη του ταχυδρομείου.

Πόσο κόστιζε το δέμα σου?

Την απόδειξη την ηπεγραψα κ την κράτησε ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ κ μου είπε ότι όλα τα δέματα εξωτερικού με tracking n. θα πληρώνουν 3€..

Το δέμα ήταν από gearbest με αξία 30€.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί οι Ολλανδοί θα μας τρελάνουν. Το δέμα έχει φτάσει ή όχι;

Από ΕΛΤΑ :

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-12-2016 04:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 06:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Και από 17TRACK:

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 06:56 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-28 04:01 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 08:56 The item has been processed in the country of destination

2016-12-31 07:49 The item has arrived in the country of destination

2016-12-29 12:03 The item is on transport to the country of destination

2016-12-28 04:01 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-20 03:40 The item is pre-advised

 

Ναι εχει φτασει απλα δεν εχει ανοιχθεί ο σακος για να φανει στο site των ελτα.Υπομονη λιγες μερες ακομα!!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια

 

περιμενω 1 δεματακι με ευτελους αξιας προιοντα (11 ευρω συνολο)

απο GearBest με τετοιου τυπου φορτωτικη NL14812031095755

 

οι τυποι στην GearBest μου ειπαν πως μπορω να την βλεπω απο αυτο εδω το λινκ

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

απο τις 26/12 δειχνει αυτο και μονο

GREECE, Arrived --23-Dec-2016 11:28 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 23-Dec-2016 03:08 PM

 

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι μπήκε στο τελωνείο.

Εάν η πραγματική και όχι η δηλωμένη αξία είναι όσο γράφεις, θα πληρώσεις, το πολύ, το τέλος παρουσίασης των 3€

Link to comment
Share on other sites

Την απόδειξη την ηπεγραψα κ την κράτησε ο υπάλληλος στα ΕΛΤΑ

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Η απόδειξη αποτελεί μια έντυπη βεβαίωση για την κατάθεση χρημάτων και προφανώς ανήκει στον καταθέτη.

Πιθανότατα μπερδεύεσαι με το ειδοποιητήριο παραλαβής συστημένου αντικειμένου.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια

 

περιμενω 1 δεματακι με ευτελους αξιας προιοντα (11 ευρω συνολο)

απο GearBest με τετοιου τυπου φορτωτικη NL14812031095755

 

οι τυποι στην GearBest μου ειπαν πως μπορω να την βλεπω απο αυτο εδω το λινκ

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

απο τις 26/12 δειχνει αυτο και μονο

GREECE, Arrived --23-Dec-2016 11:28 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 23-Dec-2016 03:08 PM

 

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

 

Σε ολους το γραφει αυτο που εχουν unregistered τυπου nlxxxxxxxxxxxxx

Δεν σημαινει τελωνειο.,και δενσημαινει οτι εφτασε ειναι αυτοματοποιημενο μυνημα 14 ημερων και κατι ωρων απο την πρωτη ενδειξη.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια

 

περιμενω 1 δεματακι με ευτελους αξιας προιοντα (11 ευρω συνολο)

απο GearBest με τετοιου τυπου φορτωτικη NL14812031095755

 

οι τυποι στην GearBest μου ειπαν πως μπορω να την βλεπω απο αυτο εδω το λινκ

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

απο τις 26/12 δειχνει αυτο και μονο

GREECE, Arrived --23-Dec-2016 11:28 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 23-Dec-2016 03:08 PM

 

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

 

 

καταρχας το δεμα σου ειναι δεν ειναι συστημενο οποτε απο την στιγμη που μπει ελλαδα δεν θα μπορεις να το παρακολουθεις.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Η απόδειξη αποτελεί μια έντυπη βεβαίωση για την κατάθεση χρημάτων και προφανώς ανήκει στον καταθέτη.

Πιθανότατα μπερδεύεσαι με το ειδοποιητήριο παραλαβής συστημένου αντικειμένου.

Μπορεί κ να μπερδεύτηκα έχεις δίκιο..

Παντός απόδειξη δεν μου έδωσε. θα το ψάξω παντός θα ξαναπάω πιθανότατα αύριο αποκεί..

Ευχαριστώ...

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κ να μπερδεύτηκα έχεις δίκιο..

Παντός απόδειξη δεν μου έδωσε. θα το ψάξω παντός θα ξαναπάω πιθανότατα αύριο αποκεί..

Ευχαριστώ...

Έλεγξέ το, δε διανοούμαι καν ότι μπορεί και να τα έβαλε στην τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα τσεπωσε είναι κ γνωστός μου μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά κ επειδή βιάζομουν δεν έδωσα σημασία.. Να κ το tracking https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170102/302735a6817706d7d539668b21891da3.jpg

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη σου πήρε 3 € με ποια δικαιολογία ?? Ήταν και απο Ευρώπη το πακέτο !!!! Όυτε έξοδα εκτελωνισμού υπάρχουν .....

 

Άσχετο : Ξέρει κανείς ποια υπηρεσία χρησιμοποιεί το GearBest στο δικό του Trackorder που έχει στην καρτέλα της παραγγελίας στο site ??

Γιατί είναι το μόνο που δίνει κάποια info σε σχέση με τους υπόλοιπους που δεν μου δείχνουν τίποτα....

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα τσεπωσε είναι κ γνωστός μου μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά κ επειδή βιάζομουν δεν έδωσα σημασία.. Να κ το tracking https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170102/302735a6817706d7d539668b21891da3.jpg

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικά είναι το τέλος παρουσίασης του δέματος στο τελωνείο άλλα έπρεπε να σου αφήσει την απόδειξη ,πρέπει να πας στο ταχυδρομείο να την ζητήσεις

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο !!! Ο madman81 αναφέρει ότι είναι απο Κίνα. Sorry για την ερώτηση ... Δεν το είχα πιάσει απο την αρχή.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έκανα claim σε κολλημένο από 7/11 από postNL. Το gearbest δεχθηκε να γίνει refund, αλλά μου ζήτησαν σε περίπτωση που το λάβω τελικά να επικοινωνήσω μαζί τους και να ξαναγίνει πληρωμή. Νόμιζα πως σε περίπτωση refund από paypal δεν πρέπει να κάνω αποδεχτό το εν λόγω δέμα. Τι προτείνετε να κάνω;

 

Since you haven't received the parcel yet, we would like to refund €χχ EUR on your paypal first.

The items are back ordered thus we cannot resend you a new parcel.

If you receive the parcel in the near future,could you please recontact us and return the money to payment@gearbest.com?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα claim σε κολλημένο από 7/11 από postNL. Το gearbest δεχθηκε να γίνει refund, αλλά μου ζήτησαν σε περίπτωση που το λάβω τελικά να επικοινωνήσω μαζί τους και να ξαναγίνει πληρωμή. Νόμιζα πως σε περίπτωση refund από paypal δεν πρέπει να κάνω αποδεχτό το εν λόγω δέμα. Τι προτείνετε να κάνω;

 

Since you haven't received the parcel yet, we would like to refund €χχ EUR on your paypal first.

The items are back ordered thus we cannot resend you a new parcel.

If you receive the parcel in the near future,could you please recontact us and return the money to payment@gearbest.com?

Δεν το παραλαμβάνεις και το αφήνεις να γυρίσει πίσω. Εσύ αύριο με τα χρήματα που σου επέστρεψαν πας και αγοράζεις το προϊόν από αλλού (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Θες και 2ο ίδιο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παραλαμβάνεις και το αφήνεις να γυρίσει πίσω. Εσύ αύριο με τα χρήματα που σου επέστρεψαν πας και αγοράζεις το προϊόν από αλλού (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Θες και 2ο ίδιο ?

 

Aυτοί μου πρότειναν, οι κινέζοι, να το δεχτώ και να επικοινωνήσω μαζί τους να γίνει η πληρωμή. Απίθανο βέβαια να έρθει. Δεν ήθελα να κάνω καμία κομπίνα ή να τους κλέψω

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί μου πρότειναν, οι κινέζοι, να το δεχτώ και να επικοινωνήσω μαζί τους να γίνει η πληρωμή. Απίθανο βέβαια να έρθει. Δεν ήθελα να κάνω καμία κομπίνα ή να τους κλέψω
Και επειδή στο πρότειναν? Δεν φτάνει που περιμένεις ένα δέμα 2+ μηνες!

 

Αγόρασε το προϊόν που θές από όποιο μαγαζί θες με τα χρήματα που σου επέστρεψε η GearBest και ΑΝ και ΟΠΟΤΕ έρθει το δέμα από GearBest απλά δεν το παραλαμβάνεις για να τους γυρίσει πίσω.

 

Έδωσες ΧΧ χρήματα και αγόρασες το ΥΥ προϊόν από το ΖΖ μαγαζί που σου "υποσχέθηκε" σε 30-35 εργάσιμες να στο παραδώσει και δεν το έκανε. 'Έχεις κάθε δίκιο να πάρεις τα χρήματά σου πίσω στο ακέραιο. Δεν τους κλέβεις αν δεν παραλάβεις.

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Aυτοί μου πρότειναν, οι κινέζοι, να το δεχτώ και να επικοινωνήσω μαζί τους να γίνει η πληρωμή. Απίθανο βέβαια να έρθει. Δεν ήθελα να κάνω καμία κομπίνα ή να τους κλέψω

καλα, αυτο μπορει να το εγραψαν για να παρουν τα χρηματα. Το θεμα ειναι οτι λογικα το paypal μπορει να δει οτι παρελαβες δεμα που εχεις παρει refund και να σε εχει στη μαυρη λιστα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

να σας δωσω μια συμβουλη,σιγουρα πολλα παιδια την γνωριζουν,οταν με το καλο παραλαβουμε και αν,πριν το ανοιγμα του δεματος καλο ειναι να δημιουργησετε ενα βιντεο οταν ανοιγετε το πακετο.γιατι αν φτασει και ειναι σπασμενο(οπως ηρθε το δικο μου)πρεπει να το αποδειξεις αλλιως δεν εχει στοιχειο οτι εφτασε ετσι,αυτο συμβαινει σπανια ομως και σιγουρα οταν περνανε πολλες μερες και ειναι χαμενα-ξεχασμενα σε καποιο αεροδρομειο κ.τ.λ
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή tablet 8 in σήμερα χωρίς θεμα με την ΥΕΔ Θεσσαλονίκης...εντωμεταξύ παρήγγειλα στις 17/12 ενα tv box απο την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest και ένα πληκτρολόγιο απο την κινεζική με nl ..το πληκτρολόγιο εφτασε το tv box ακόμη αγνοητε,π.για άλλη μια φορά που το tracing δεν έδειξε ποτέ τίποτα απο gb.

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχει κουρασει ολους μας το θεμα των καθυστερησεων και του τελωνειου (επιπλεον καθυστερησεις 10 μερες σιγουρα) και ειδικα φετος με τις καθυστερησεις που δεν υπηρχανε τοσο μεγαλες τις προηγουμενες χρονιες,απο εδω και πλεον μονο ευρωπαικες αποθηκες ,το προβλημα ειναι ομως οτι διαθετουν λιγα προιοντα και αυτα που εχουν ειναι τα ακριβα η αληθεια ειναι,,πρεπει να γεμισουνε οι κινεζοι τις ευρωπαικες αποθηκες,,,το θεμα ειναι θα το κανουνε?? ομως το βλεπω λιγο δυσκολο..
Link to comment
Share on other sites

αμα ξεστοκαρουν οι αποθηκες τους οι ευρωπαικες θα τις ξαναγεμισουν. απλα εμεις επειδη ειχαμε σιγουρο σχεδον οτι δεν θα περασουμε τελωνειο παραγγελναμε παντα απεξω
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε στον ιδιο σακο .Οποιος ξεκοληση ενημερωνει τον αλλο ,ειμασται εγω εσυ και ο reddevils.gr

Δεν εφτασε ακομη Ελλαδα o σακος.

:rolleyes: Ναι και εγω μαζι ειμαι στο 12/12 , ενω παραλαμβανω αυριο τα tranport to destination απο 28/11 και 16/12 :blink::blink:

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

2016-12-12 09:58 The item is on transport to the country of destination

2016-12-12 09:27 The item is on transport to the country of destination

2016-12-10 17:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-05 06:39 The item is pre-advised

 

Πρώτη παραγγελία από εξωτερικό. Έμπλεξα κι εγώ λέτε;

''Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού'' Είναι δηλαδή στο αεροδρόμιο το δικό μας ή όχι; :confused:

 

Ειμαστε στον ιδιο σακο .Οποιος ξεκοληση ενημερωνει τον αλλο ,ειμασται εγω εσυ και ο reddevils.gr

Δεν εφτασε ακομη Ελλαδα o σακος.

 

Πρέπει να ήμασταν στον ίδιο σάκο. Εμένα με τις ίδες ημερομηνίες/ώρες έχει φτάσει απ τις 30/12 στο ΚΔ Αττικής αλλά έχει μείνει στο unloaded και δεν έχει προχωρήσει, σε αντίθεση με άλλα 4 που περιμένω και ή έχουν κλείσει από Κ.Δ. Αττικής ή έχουν προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...