Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

 

μου εστειλε το gearbest ενα δεμα με tracking E29008709 και μου ειπε να το ελεγχω στο http://www.chronopost.fr/en

 

τι μεταφορικη ειναι αυτη;εχει κανεις καποια εμπειρια;επειδη το τρακινγκ ειναι ετσι δεν θα μπορω να το ελεγχω απο ελτα οταν ερθει ελλαδα εε;;

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Είχα γράψει πάλι πριν μερικές ώρες για ένα δέμα (RR594446699CZ) το οποίο αντί να έρθει Αθήνα έφυγε για Βόλο.

Είδα ότι παραλήφθηκε, και μιλησα με τον πωλητή ο οποίος φαίνεται πολύ αξιόπιστος, και μου είπε πως φταίνε τα δικά μας ταχυδρομεία. Στη ΚΔ στη Λάρισα μου είχαν πει πως αν πρόκειται για λάθος θα γυρίσει πίσω το δέμα στην Αθήνα, αλλά απ'όσο φαίνεται κάποιος το τσίμπησε στο Βόλο.

Ξέρετε τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι κατι πιο βαρυ και μεγαλο drone..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κινητο περιμένεις κι εσύ;

Οχι μεγαλυτερο και βαρυτερο ενα drone

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα γράψει πάλι πριν μερικές ώρες για ένα δέμα (RR594446699CZ) το οποίο αντί να έρθει Αθήνα έφυγε για Βόλο

 

Πώς παραλήφθηκε από κάποιον άλλο? Ποιος ήξερε για το δέμα σου ότι είναι στο Βολο? Και πως ήξερε το tracking number σου? Δες από το site των Ελτά ποτέ παραλήφθηκε και πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα . Όταν το παίρνει κάποιος υπογράφει και προφανώς ξέρουν και το όνομά και τον αριθμό της ταυτότητας του . Τσεκαρε το...

 

 

 

 

Πάρε τηλ στη μονάδα διανομής βολου. Σε ποιον παρέδωσαν??? Εκτός αν δεν παρέδωσαν και γυρίσει πίσω στην μονάδα διανομής. Ύποπτος ο ταχυδρόμος!

Edited by chris_m
Link to comment
Share on other sites

2016-11-03 23:11 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-11-05 08:51 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 23:11 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:16 The item is pre-advised

 

ολοι κανουμε υπομονη

 

το δεμα εχει αξια 300ευρω...και απλα περιμενω... Xiaomi Mi5S Mi 5S

Ενα δεμα που ειχα απο 5/11 σαν εσενα με postnl το παρελαβα σημερα κοντα εισαι υπομονη.

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Πώς παραλήφθηκε από κάποιον άλλο? Ποιος ήξερε για το δέμα σου ότι είναι στο Βολο? Και πως ήξερε το tracking number σου? Δες από το site των Ελτά ποτέ παραλήφθηκε και πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα . Όταν το παίρνει κάποιος υπογράφει και προφανώς ξέρουν και το όνομά και τον αριθμό της ταυτότητας του . Τσεκαρε το...

 

 

 

 

Πάρε τηλ στη μονάδα διανομής βολου. Σε ποιον παρέδωσαν??? Εκτός αν δεν παρέδωσαν και γυρίσει πίσω στην μονάδα διανομής. Ύποπτος ο ταχυδρόμος!

Έχω πελαγώσει... Πήρα τώρα στη ΚΔ στη Λάρισα και μου είπαν ότι θα πρέπει να πάρω στον Βόλο αύριο, και ότι πολλές φορές οι διάφοροι πωλητές στέλνουν tracking numbers ίδια σε 2-3 άτομα... Αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο, και κρίμα γιατί ήταν ένα power bank που το ήθελε ο πατέρας μου πολύ.

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πελαγώσει... Πήρα τώρα στη ΚΔ στη Λάρισα και μου είπαν ότι θα πρέπει να πάρω στον Βόλο αύριο, και ότι πολλές φορές οι διάφοροι πωλητές στέλνουν tracking numbers ίδια σε 2-3 άτομα... Αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο, και κρίμα γιατί ήταν ένα power bank που το ήθελε ο πατέρας μου πολύ.

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιο πιθανό το κόβω να έδωσε όντως διπλό tracking ο πωλητής παρά να το παρέλαβε κάποιος που δεν ήταν γι αυτόν. Μίλα με τον πωλητή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό το κόβω να έδωσε όντως διπλό tracking ο πωλητής παρά να το παρέλαβε κάποιος που δεν ήταν γι αυτόν. Μίλα με τον πωλητή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Μου λέει φταίνε τα δικά μας ταχυδρομεία, δεν έστειλε λέει ίδιο tracking number σε άλλον. (?) Το συζητούσα με φίλο και λεει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το κλέβουν οι υπάλληλοι, αμφιβάλλει λέει οτι πήγε Βόλο το δέμα, απλώς τα κλέβουν μεταξύ τους κι άντε να βγάλεις άκρη. Τελικά με τόσες καθυστερήσεις, αν προσθέσεις και τις ύποπτες κινήσεις στα ελτα, λες χίλιες φορές να το έπαιρνα από εδώ!

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πελαγώσει... Πήρα τώρα στη ΚΔ στη Λάρισα και μου είπαν ότι θα πρέπει να πάρω στον Βόλο αύριο, και ότι πολλές φορές οι διάφοροι πωλητές στέλνουν tracking numbers ίδια σε 2-3 άτομα... Αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο, και κρίμα γιατί ήταν ένα power bank που το ήθελε ο πατέρας μου πολύ.

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω την εχω πατησει πολλες φορες

πιστευω πως το δεμα ηταν για τον βολο και δεν εγινε λαθος

ο πωλητης μαλλον δεν ειναι σωστος,και σου εφαγε τις μερες και τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω την εχω πατησει πολλες φορες

πιστευω πως το δεμα ηταν για τον βολο και δεν εγινε λαθος

ο πωλητης μαλλον δεν ειναι σωστος,και σου εφαγε τις μερες και τον χρονο σου.

Και πώς κάνουμε τώρα dispute? Άντε να αποδείξω ότι δεν το παρέλαβα εγώ...

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα δεμα που ειχα απο 5/11 σαν εσενα με postnl το παρελαβα σημερα κοντα εισαι υπομονη.

 

http://www.trackitonline.ru/?service=track

 

27.10.2016 06:16

Electronic notification of shipment

03.11.2016 23:11

Arrived at sorting center

05.11.2016 08:51

Send item abroad (Export)

Greece

 

Date & time Event/Location Weight Additional

03.11.2016 23:11

Send item abroad (Export)

Netherlands

 

12.11.2016 11:05*

Update item information

Greece

 

απο το παραπανω σιτε αυτο με τα κοκκινα γραμματα τι ειναι και δεν εμφανιζεται πουθενα...?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood στις 13/11 ένα κινητό και η θήκη του.

Η θήκη έφυγε από αποθήκη CN και παρελήφθει στις 28/11 χωρίς tracking number

Το κινητό έφυγε από αποθήκη HK με tracking number και ακόμα ταξιδεύει....

 

Πότσ γκένεν αυτό??? :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι :

32x20x50

Το χ50 νομιζω ειναι που σου εκανε τη ζημια. Επισης το χ50 ειναι απο το προιον ή απο τη συσκευασια-δεμα ?

Περιμενουμε νεα σου

Καλησπέρα! Είχα γράψει πάλι πριν μερικές ώρες για ένα δέμα (RR594446699CZ) το οποίο αντί να έρθει Αθήνα έφυγε για Βόλο.

Είδα ότι παραλήφθηκε, και μιλησα με τον πωλητή ο οποίος φαίνεται πολύ αξιόπιστος, και μου είπε πως φταίνε τα δικά μας ταχυδρομεία. Στη ΚΔ στη Λάρισα μου είχαν πει πως αν πρόκειται για λάθος θα γυρίσει πίσω το δέμα στην Αθήνα, αλλά απ'όσο φαίνεται κάποιος το τσίμπησε στο Βόλο.

Ξέρετε τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικο μου δεμα με tn πηγε στη γλυφαδα . Την ημερα που εφτασε ""προς παραδοση"" στη γλυφαδα πηρα τηλεφωνο στη Διανομη γλυφαδας και ρωτησα πληροφοριες για το δεμα με το tn που ειχα. Ευγενεστατη η υπαλληλος μου ειπε οτι πραγματι ειναι προς παραδοση, ζητησε το κινητο μου τηλεφωνο για να με ενημερωσει σχετικα με το δεμα. Μετα απο 5 λεπτα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε : μιλησα με τον ταχυδρομο και μου ειπε οτι το δεμα με το tn που μου ειπατε παει προς παραδοση στον κυριο <ταδε> στην <ταδε> διευθυνση, η διευθυνση και τα στοιχεια του παραληπτη ειναι υπαρκτα.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-10-2016 09:54 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-10-2016 18:45 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-11-2016 06:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-11-2016 08:28 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 01-11-2016 09:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-11-2016 11:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-11-2016 13:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 02-11-2016 15:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-11-2016 04:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ 03-11-2016 06:21 Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 03-11-2016 07:39 Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 03-11-2016 07:52 Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ 03-11-2016 12:25 Μ.Δ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ 04-11-2016 07:56 ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 04-11-2016 10:43 ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

 

 

Εστειλα μηνυμα στο καταστημα και τους εστειλα και screen shot και τους εγραψα οτι το δεμα παραδωθηκε 250κλμ μακρια απο τη διευθυνση μου, μηπως μου δωσατε λαθος tn ? μου απαντησαν με ερωτηση αν ειναι σωστη η διευθυνση μου στα στοιχεια λογαριασμου (aliexpress), απαντησα οτι ειναι σωστα και δεν εχω αλλαξει ποτε μου διευθυνση και μου ειπε να κανω υπομονη και οτι θα παραλαβω. Εκανα και απο μονος μου επεκταση προστασιας στο ali και σε 2-3 μερες που ληγει και η επεκταση θα στειλω μηνυμα στο καταστημα ή να μου το ξαναστειλει και να κανει επεκταση ή να μου επιστρεψει τα χρηματα μου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει φταίνε τα δικά μας ταχυδρομεία, δεν έστειλε λέει ίδιο tracking number σε άλλον. (?) Το συζητούσα με φίλο και λεει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το κλέβουν οι υπάλληλοι, αμφιβάλλει λέει οτι πήγε Βόλο το δέμα, απλώς τα κλέβουν μεταξύ τους κι άντε να βγάλεις άκρη. Τελικά με τόσες καθυστερήσεις, αν προσθέσεις και τις ύποπτες κινήσεις στα ελτα, λες χίλιες φορές να το έπαιρνα από εδώ!

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακόμα και να στο έκλεβαν οι υπάλληλοι, για ποιόν λόγο να το σκανάρουν ; άνετα θα μπορούσαν να μην το σκανάρουν και απλά να περιμένεις.

Πολλοί πωλήτες το κάνουν αυτό και εμένα μου χε τύχει και τελικά μετά από συνομιλία μου με το aliexpress service, ο πωλητής παραδέχτηκε το ''λάθος'' του και μου έδωσε το δικό μου tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να στο έκλεβαν οι υπάλληλοι, για ποιόν λόγο να το σκανάρουν ; άνετα θα μπορούσαν να μην το σκανάρουν και απλά να περιμένεις.

Πολλοί πωλήτες το κάνουν αυτό και εμένα μου χε τύχει και τελικά μετά από συνομιλία μου με το aliexpress service, ο πωλητής παραδέχτηκε το ''λάθος'' του και μου έδωσε το δικό μου tracking number.

Κι εγώ αυτό πιστεύω, δεν θέλω να τα βάζω με τα ελτα... Δεν μπορεί στη τελική το δέμα να πέρασε από Αττική, Λάρισα, Βόλο, και να μην είδαν ότι "είναι λάθος", κάποιος δεν θα το έβλεπε;

Για την ώρα έστειλα στον πωλητή, θέλω να δω τι θα ξεφουρνίσει...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, με διαφωτίσατε πλήρως, ειδικά σε θέμα που δεν μου έχει τύχει πάλι!

 

Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω κολλημενος απο 20/11 σε Κ.Δ Θεσσαλονικης............αναμενουμε!

παντως φιλος που παρηγγειλε μερικες μερες αργοτερα απο μενα σημερα παρελαβε κανονικα στη θεσσαλονικη χωρις να περασει τελωνειο.

και οι 2 παραγγελιες ηταν απο vick

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω κολλημενος απο 20/11 σε Κ.Δ Θεσσαλονικης............αναμενουμε!

παντως φιλος που παρηγγειλε μερικες μερες αργοτερα απο μενα σημερα παρελαβε κανονικα στη θεσσαλονικη χωρις να περασει τελωνειο.

και οι 2 παραγγελιες ηταν απο vick

 

Αν επιβεβαιωθεί και από αλλους μάλλον είναι καλά τα νέα για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω κολλημενος απο 20/11 σε Κ.Δ Θεσσαλονικης............αναμενουμε!

παντως φιλος που παρηγγειλε μερικες μερες αργοτερα απο μενα σημερα παρελαβε κανονικα στη θεσσαλονικη χωρις να περασει τελωνειο.

και οι 2 παραγγελιες ηταν απο vick

 

Το δικό σου δεν ξεκόλλησε σήμερα;Εμένα ξεκόλλησε σημερα από τις 20/11 και έδειξε ότι μπήκε στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης.

Του φίλου σου δεν κολλησε πουθενά;

Τέλος πάντων φαίνεται ότι είναι δειγματοληπτικός ο έλεγχος.

Ας ελπίζουμε μόνο μην κολλήσουν στην ΥΕΔ κανένα μήνα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ανεβασε το μελος makap απο το νημα τελωνεια και εκτελωνισμοι εδω στο φορουμ,,,καινουργια ειδηση......στην υγεια μας και καλα κρασια http://www.newsit.gr/oikonomia/Allazoyn-ta-panta-sto-FPA-ton-agoron-meso-internet-To-sxedio-tis-Komision/681558
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα περνάει τελωνείο.(δυο τηλεφωνα) και σε συζήτηση που ειχα με vickmall με είπαν πλέρωνε γιατί αν δεν πληρώσεις refund γιοκ.Το address είναι fake που έχει το πακέτο και θα φάμε πακέτο μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...