Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι απο εμένα. Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο Κίνα, απο geekbuying συγκεκριμένα. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον, κάτι διαφορετικό; Και επιςης αν γνωρίζετε αν το συγκεκριμένο καταςτημα δέχεται κανονικά PayPal όπως το vickmall. Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ. Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι απο εμένα. Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο Κίνα, απο geekbuying συγκεκριμένα. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον, κάτι διαφορετικό; Και επιςης αν γνωρίζετε αν το συγκεκριμένο καταςτημα δέχεται κανονικά PayPal όπως το vickmall. Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ.

Εσύ το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να επιλέξεις απλό ταχυδρομείο και όχι courier. Δεν χρειάζεται να τους γράψεις τίποτα άλλο, γνωρίζουν αυτοί, το πολύ πολύ να τους ζητήσεις Κανένα δωράκι αν αγοράσεις κινητό. Οι αγορές από αρχές Αυγούστου περνάνε κανονικά με PayPal, οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by impreza_sti
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα. Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά απο Κίνα, απο geekbuying συγκεκριμένα. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον, κάτι διαφορετικό; Και επιςης αν γνωρίζετε αν το συγκεκριμένο καταςτημα δέχεται κανονικά PayPal όπως το vickmall. Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ.

 

δυο αγορές κινητών χθες και προχθες από το συγκεκριμένο κατάστημα πληρωμή με paypal χωρίς κανένα πρόβλημα

Edited by impreza_sti
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω δει να αναφέρεται καπου (μπορει να προστεθει και στον οδηγο στην πρωτη σελιδα), η πιο πληρης πλατφορμα για tracking των αποστολων από Aliexpress, είναι η:

 

https://global.cainiao.com/?lang=en

 

Εκει, αναφέρονται όλα τα σταδια από την παραλαβη από αποθηκη του Aliexpress στην Κινα, μεταφορα Χονγκ-Κονγκ --> Σιγκαπουρη (από 4px) και στη συνεχεια Ελλαδα (από Sg post).

Link to comment
Share on other sites

Αναμονή αποστολής με cz ενός Android box από GearBest, δέκατη μέρα και δεν εμφανίζεται καμία κίνηση στο tracking number. Αλλά δύο πακέτα με cz στην δέκατη μέρα εμφάνισαν την πρώτη πληροφορία και μετά από οκτώ εννέα μέρες παρέλαβα. Σχετικά καλοί χρόνοι.
Link to comment
Share on other sites

Για αγορά κινητού από κίνα (gearbest) ποια μεταφορική επιλέγω;

 

Czech registered mail ή Netherland registered mail;

 

 

NL post

.......

Edited by impreza_sti
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, περιμένω δέμα από Κίνα με ολλανδικό ταχυδρομείο, στο δικό τους τρακ λέει ότι έφυγε 10 Αυγούστου από Ολλανδία και 18 ότι έφτασε Ελλάδα, σήμερα 19 και ΕΛΤΑ δεν δείχνει τίποτα, είναι νορμάλ αυτό ? Τι στο διαολο, ακόμα σε διακοπές είναι? Περίμενα να παραλάβω σήμερα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, περιμένω δέμα από Κίνα με ολλανδικό ταχυδρομείο, στο δικό τους τρακ λέει ότι έφυγε 10 Αυγούστου από Ολλανδία και 18 ότι έφτασε Ελλάδα, σήμερα 19 και ΕΛΤΑ δεν δείχνει τίποτα, είναι νορμάλ αυτό ? Τι στο διαολο, ακόμα σε διακοπές είναι? Περίμενα να παραλάβω σήμερα

Μην ανησυχείς μέχρι επτά μέρες μου έχει πάρει μέχρι να δείξει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, περιμένω δέμα από Κίνα με ολλανδικό ταχυδρομείο, στο δικό τους τρακ λέει ότι έφυγε 10 Αυγούστου από Ολλανδία και 18 ότι έφτασε Ελλάδα, σήμερα 19 και ΕΛΤΑ δεν δείχνει τίποτα, είναι νορμάλ αυτό ? Τι στο διαολο, ακόμα σε διακοπές είναι? Περίμενα να παραλάβω σήμερα

και να εφτανε σημερα Ελλαδα δεν γινετε να παραλαβεις την ιδια μερα...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς μέχρι επτά μέρες μου έχει πάρει μέχρι να δείξει

 

Να είσαι καλά, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν έχω ξαναπαρει με ολλανδικό ταχυδρομείο, συνήθως με σινγκποστ, αλλά μετά από καναδυο ******** που γίνανε, είπα να δοκιμάσω έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και να εφτανε σημερα Ελλαδα δεν γινετε να παραλαβεις την ιδια μερα...

 

Φίλε το ξέρω, απλά έχω κάνει κονέ με το κέντρο διαλογής της περιοχής μου (500 μέτρα απτο σπίτι μιυ) και μόλις δω ότι ήρθε, παίρνω τηλέφωνο και πάω για παραλαβή ☺️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,παρηγγειλα απο banggood ενα φθηνο powerbank γυρω στα 5$,επελεξα standard shipping χωρις τρακινγκ και μου το εστειλαν σημερα.

Θελω να ρωτησω,στο GB αν παραγγειλεις κατι φθηνο με απλο ταχυδρομειο χωρις τρακινγκ ,οταν σου στελνει μειλ οτι εγινε shipped σου εχει και ενα τρακινγκ

το οποιο σου εχει και λινκ για να το αναζητεις...Στο banggood σε αναλογη παραγγελια οπως αναφερω πανω δινει καποιο τρακινγκ αν τους ζητησεις η οχι?

Γιατι στο μειλ που μου ηρθε οτι εφυγε μου γραφει untracked...

Link to comment
Share on other sites

Έχω tracking number από nl εδώ και καμιά βδομάδα και δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Ο πωλητής μου λέει ******** ότι έχει πρόβλημα ή αποθήκη της nl στην Ολλανδία και θα καθυστερήσει.

Έχει πάρει κανείς άλλος δέμα με nl το τελευταίο δεκαήμερο και του έχει καθυστερήσει τόσο πολύ να εμφανιστεί κίνηση;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Έχω tracking number από nl εδώ και καμιά βδομάδα και δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Ο πωλητής μου λέει ******** ότι έχει πρόβλημα ή αποθήκη της nl στην Ολλανδία και θα καθυστερήσει.

Έχει πάρει κανείς άλλος δέμα με nl το τελευταίο δεκαήμερο και του έχει καθυστερήσει τόσο πολύ να εμφανιστεί κίνηση;

 

Κοιταξες εδω "http://www.postnl.com/" ?

Εγω περιμενω... 12 παρηγγηλα 19 μου δινει οτι ειναι για αποστολη Ελλαδα

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες εδω "http://www.postnl.com/" ?

Εγω περιμενω... 12 παρηγγηλα 19 μου δινει οτι ειναι για αποστολη Ελλαδα

 

Πάλι καλα! Με παραγγελία στις 12/8 και έχουμε κολλήσει από τις 15/8 στο " the item is pre- adviced" με την postNL.

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες εδω "http://www.postnl.com/" ?

Εγω περιμενω... 12 παρηγγηλα 19 μου δινει οτι ειναι για αποστολη Ελλαδα

 

Ναι , είδα. Τίποτα δεν δείχνει και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω tracking number από nl εδώ και καμιά βδομάδα και δεν έχει εμφανιστεί πουθενά. Ο πωλητής μου λέει ******** ότι έχει πρόβλημα ή αποθήκη της nl στην Ολλανδία και θα καθυστερήσει.

Έχει πάρει κανείς άλλος δέμα με nl το τελευταίο δεκαήμερο και του έχει καθυστερήσει τόσο πολύ να εμφανιστεί κίνηση;

Έχω δέμα από Κίνα μέσω Ολλανδίας, αγορά 25 Ιουλίου, εμφανίστηκε στο σαιτ του ολλανδικου ταχυδρομείου στις 9 Αυγούστου, 18 λέει έφτασε Ελλάδα, αλλά ακόμα στα ΕΛΤΑ δεν δείχνει κάτι. Κάτι παίζει, λογικά έπρεπε να είχα παραλάβει στον μισό χρόνο πιστεύω (σύμφωνα με την εμπειρία μου, αλλά με signpost βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δέμα από Κίνα μέσω Ολλανδίας, αγορά 25 Ιουλίου, εμφανίστηκε στο σαιτ του ολλανδικου ταχυδρομείου στις 9 Αυγούστου, 18 λέει έφτασε Ελλάδα, αλλά ακόμα στα ΕΛΤΑ δεν δείχνει κάτι. Κάτι παίζει, λογικά έπρεπε να είχα παραλάβει στον μισό χρόνο πιστεύω (σύμφωνα με την εμπειρία μου, αλλά με signpost βέβαια)

Α καλά. Και εγώ έχω 2 - κιόλας - δέματα (εκτός από το καθυστερημενο) που υποτίθεται έφτασαν 17 +18 Αυγούστου από Ολλανδία. Σε καμία βδομάδα ιιιιισως φανούν στα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Σε συζήτηση για το πια μεταφορική θα σταλεί το κινητό το Gearbest Customer Support γράφει:

 

Thank you for contacting Gearbest.com.

In accordance with customs regulations we cannot declare a lower value on the invoice or declare the item as a gift.

Unfortunately, we have no control over these regulations and potential import duties.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σε προβληματίζει; Το ότι σέβονται τους τελωνειακούς κανονισμούς της Ελλάδας;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά. Και εγώ έχω 2 - κιόλας - δέματα (εκτός από το καθυστερημενο) που υποτίθεται έφτασαν 17 +18 Αυγούστου από Ολλανδία. Σε καμία βδομάδα ιιιιισως φανούν στα ΕΛΤΑ

Εμένα τελικά σήμερα ξημερώματα σκαναρίστηκε στο αεροδρόμιο Αθήνα, αλλά μου είπαν αλλά παιδιά ότι μπορεί να κάνει και μια βδομάδα, οπότε υπομονή ☺️

Link to comment
Share on other sites

παιδία έκανα παραγγελία απο το geekbuying από την ισπανική αποθήκη του όμως, και μου το έστειλαν με courier MRW

Ξέρεις κανένας ελλάδα απο ποιο courier θα παραλάβω?

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά σήμερα ξημερώματα σκαναρίστηκε στο αεροδρόμιο Αθήνα, αλλά μου είπαν αλλά παιδιά ότι μπορεί να κάνει και μια βδομάδα, οπότε υπομονή ☺️

 

Ετσι ακριβως εμενα εκανε 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...