Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο site της NL σε δείχνει

18.01.2016 08:46

Electronic notification of shipment

19.01.2016 21:34

The item is in transit

 

Όσο για το london, ξανατσέκαρε το κι αύριο να δεις αν στο ξαναβγάζει γιατί εδώ π.χ δεν το βγάζει

https://track.aftership.com/flytexpress/RS409076988NL

 

Οκ, και το in transit στην NL τι μπορεί να σημαίνει? Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά? Έφυγε από Κίνα? Έφυγε από Ολλανδία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, και το in transit στην NL τι μπορεί να σημαίνει? Γιατί δεν αναφέρεται πουθενά? Έφυγε από Κίνα? Έφυγε από Ολλανδία?

 

Έφυγε από Κίνα, όταν φεύγει από ολλανδία θα σου γράψει The item is on transport to the country of destination με ένα Greece ( ή σε όποια χώρα ) δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι τα αντικείμενα που περιμένω ζήτησα να μου τα σπάσουν σε δύο πακέτα, για να μην είναι μεγάλος ο όγκος. Ενώ ξεκίνησαν την ίδια μέρα, αυτό που σας έστειλα φαίνεται να έφυγε από Κίνα ενώ το δεύτερο πακέτο είναι ακόμα pre-advised!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φιλε φαίνεται οτι το καταστημα (minideal) έχει χαλάσει. Έχω παραγγείλει της 07.01 μου στέλνουν τρακινγκ νούμερο της 08.01 στο αεροδρόμιο φθάνει 15.01 ????? και πετάει 16.01(νομίζω)! Έχωαγορασει απο πολλά καταστήματα(panda,gear,vick,geek.....) αλλά κανενα απο αυτα δεν εκανε τον κινεζο όπως αυτοί(minideal) γι αυτο μακρια απο αυτους.

Λοιπων την τριτη που μας περασε εκανα παραγγελια preorder ενα gold xiaomi redmi note 3 απο την Ευρωαπικη αποθηκη του minideal!

Ελεγε οτι θα εχουν αποθεμα στις 18 χθες δλδ και που μιλησα σε τσακ πριν κανω παραγγελια με διαβεβαιωσαν οτι θα ειναι στις 18 και σε 2-3 μερες ακομα θα το εχω!

 

Εε φτανει δευτερα κανενα μηνυμα με tracking number δεν ειδα και στην Σελιδα του κινητου να παραπονιεται και ακομα μια κοπελα οτι δεν τις εχουν στειλει τιποτα!

Μιλαω ξανα στο τσακ και μου ειπαν οτι φταιει εχει σταλει και θα το παρω συντομα και οτι θα μου ερθει το tracking number!

 

Σημερα παλι δεν μου ηρθε τρακινγκ και ξαναμιλαω στο τσατ!

Αυτην την φορα μου λεει δεν το εχουν παραλαβει ακομα και οτι δεν φταινε αυτοι αλλα το ταχυδρομιο!

Τους ρωταω ποτε θα παραλαβω εγω το κινητο και λεει το συντομοτερο!

Λεω που ειναι τωρα το κινητο και λεει απλα στον δρομο!

Συνεχιζω να ρωταω εφτασε Ελλαδα τουλαχιστον και καναν τους κινεζουν στην κυριολεξια..

 

Υπαρχει περιπτωση να κανουν το γνωστο κολπακι οπως gearbest και να το στελνουν απο κινα και τζαμπα το χρυσοπληρωσα?

 

Βασικα με νευριασε παρα πολυ αυτη η κατασταση που δεν μιλαν καθαρα τι εγινε!

Και επειδη (μαλλον γινοντουσαν παραπονα) εβγαλαν και απο την Ευρωπαικη αποθηκη τελειως το note 3 ενω πριν απλα το ειχαν σε out of stock!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει τυχει σε κανεναν αυτο το status? ειναι με Singapore ems...

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-01-2016 16:57 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-01-2016 21:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 18-01-2016 22:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ 18-01-2016 23:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Το δεμα εχει μπει τελωνειο... δες πιο πισω τι μελλει γεννεσθαι...

Ας σου πουν τα παιδια που ειχαν εμπειρεια (μακρυα απο εμας, φτου φτου)

 

Τι ειχες παραγγηλει?

 

Edit τωρα ειδα το εμσ... μου εκοψες 2 χρονια ζωης

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φιλε φαίνεται οτι το καταστημα (minideal) έχει χαλάσει. Έχω παραγγείλει της 07.01 μου στέλνουν τρακινγκ νούμερο της 08.01 στο αεροδρόμιο φθάνει 15.01 ????? και πετάει 16.01(νομίζω)! Έχωαγορασει απο πολλά καταστήματα(panda,gear,vick,geek.....) αλλά κανενα απο αυτα δεν εκανε τον κινεζο όπως αυτοί(minideal) γι αυτο μακρια απο αυτους.

 

 

Ειναι το 3ο κινητο που παραγγελνω απο αυτους για μενα προσωπικα και το 2 για φιλους εδω και 2 χρονια..

Ημουν ΦΟΥΛ ευχαριστημενος μεχρι τωρα αλλα απο οτι φαινεται για ολα υπαρχει πρωτη φορα!

Αμα δν γινει καποια αναναιωση μεχρι τελος βδομαδας παει dispute μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά ιδέα για αυτό? http://www.flytexpress.com/Tracking/NewTracking_En.aspx?trackNumber=RS409076988NL

Τι σχέση έχει το Λονδίνο? Pre-advised δεν είναι ενώ το πακέτο είναι ακόμα στην Κίνα?

 

Επίσης μέχρι πριν 2 ώρες έβγαζε μονο "Processed Through Sort Facility" και "The item is pre-advised".

Τα μηνύματα "Processed Through Sort Facility At HongKong" και "Clearance Processing Complete At London" που είναι και παλιότερες ημερομηνίες δεν υπήραν

 

Τίποτα, το flytexpress σε όλα του NL που έχω δει αναγράφει Λονδίνο, λάθος του συστήματος προφανώς...

 

...κατα τ' άλλα μην παραπονιέσαι καθόλου...παρήγγειλες δύο βδομάδες σχεδόν μετά από μένα και το δέμα σου έχει ήδη φύγει για Ολλανδία....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει τυχει σε κανεναν αυτο το status? ειναι με Singapore ems...

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-01-2016 16:57 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-01-2016 21:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 18-01-2016 22:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ 18-01-2016 23:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

Αυτο το status φιλε μου σημαινει οτι οτι παρηγγειλες (και για το οποιο προφανως δεν ειχες υπομονη να το παραλαβεις με απλο ταχυδρομειο :(:() θα το πληρωσεις χρυσο μαλλον αν ειναι μιας καποιας αξιας!!!

 

Εχει μαλιασει η γλωσσα ορισμενων εδω μεσα οτι δεν αξιζει το ρισκο για να παραλαβεις κατι γρηγορα να ρισκαρεις τελωνειο και διπλη τιμη σε οτι παραγγελνεις.....ορισμενοι ομως δεν ακουτε.....τι να πω.....κακο του κεφαλιου σας!!!:ooch:

 

Δες το και σαν μαθημα παντως και εσυ και οσοι αλλοι τους αρεσει το ρισκο!!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ems ειναι και εχω παραγγηλει απειρες φορες και τιποτα,αλλα τωρα.....6 σετ μεγαλους φακους εχει μεσα..δηλαση στανταρ θα πληρωσω τελωνειο τωρα?και αν ναι με βαση ποια τιμη?θα το τιμολογισουν οπως θελουν αυτοι?γιατι ως γνωστον οι κινεζοι δεν βαζουν τιμολογιο μεσα...η θα με καλεσουν σε κανενα μηνα? :P Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να σου ζητησουν αποδειξη πληρωμης (paypal η με οτι πληρωσες τελοσπαντων) με βαση αυτο θα φορολογηθουν οι φακοι με το νομιμο Φ.Π.Α καποιοι αλλοι φοροι και επισης υπαρχει και μια αμοιβη του εκτελωνιστη που μπορει να ειναι και υψηλη (αν εισαι αθηνα ισως να μπορεις να πας να το εκτελωνησεις και μονος σου)!!

 

Παντως οπως και να ναι θα ειναι ενα σεβαστο ποσο ας το εχεις υποψιν σου!!

 

Η αλλη λυση που εχεις ειναι να συνενοηθεις με το μαγαζι που τα πηρες.....αν δεκτουν να αρνηθεις να παραλαβεις το δεμα και να γυρισει πισω σε αυτους και ειτε να σου κανουν το ποσο που εδωσες μειον τα μεταφορικα πηγαινε ελα επιστροφη μολις παραλαβουν ειτε να στο ξαναστειλουν με απλο ταχυδρομειο!!

 

edit: δεν καθεται συνεχεια τελωνειο φιλε μου αλλα αμα κατσει την πληρωνεις γερα!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο φορουμ!!ειδα σημερα στο tracking οτι το τηλεφωνο ειναι στο ΜΔ της πολης μου..ξερετε αν μπορω να παραλαβω και απο που??γιατι ταχυδρομος δεν εχει εμφανιστει ακομα Edited by flinstone
Link to comment
Share on other sites

ως συνηθως παραλαμβανω αυριο, ειμαι απο επαρχια,και πλεον οτι παραλαμβανω στανταρ βιντεο γιατι εχω λαβει καπελο ενω επρεπε φακο αξιας 150ε,χρειαζεται προσοχη.

 

Καλώς να σου έρθει φιλαράκι! Περιμένω νεότερα!

 

By the way, από ποιό κατάστημα έκανες την παραγγελία στις 5/1;

Edited by termi21
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα το singpost από 11-01-2016 μου βγάζει ¨Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)" και το 4px δείχνει ότι από 12-01-2016 είναι Σιγκαπούρη. Από τότε καμία εξέλιξη. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος στην ίδια φάση με μένα αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής να μου πει από πότε περιμένει, έτσι μπας και προσδιορίσω πόσες μέρες τουλάχιστον θα περιμένω μέχρι και αλλάξει η κατάστασή μου...

 

Και εγώ κάπως έτσι είμαι... Εχώ μία η οποία λέει πως ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης στις 10/01 και μία η οποία ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης στις 13/01 και ακόμη τίποτα... Και οι δύο αγορές είναι απο Vickmall (δεν ξερω αν έχει σημασία αλλά το λέω γιατί παλαιότερα μου είχαν στείλει φώτο το τι έχει μέσα το πακέτο ενώ τώρα όχι)...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπως έτσι είμαι... Εχώ μία η οποία λέει πως ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης στις 10/01 και μία η οποία ήταν αεροδρόμιο Σιγκαπούρης στις 13/01 και ακόμη τίποτα... Και οι δύο αγορές είναι απο Vickmall (δεν ξερω αν έχει σημασία αλλά το λέω γιατί παλαιότερα μου είχαν στείλει φώτο το τι έχει μέσα το πακέτο ενώ τώρα όχι)...

Μια απ τα ίδια..και γω αγορά απ το vickmall με άφιξη στο αεροδρόμιο της σιγκαπούρης 12/1.Από τότε μόνο information received.Το vickmall λέει ότι η sgpost κάνει ανανέωση στο σύστημά της και γι αυτό η καθυστέρηση.Μέσα στις μέρες υποτίθεται ότι θα φτιάξει.Εγώ προσωπικά περιμένω αλλαγή στα μέσα της επόμενης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα το singpost από 11-01-2016 μου βγάζει ¨Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)" και το 4px δείχνει ότι από 12-01-2016 είναι Σιγκαπούρη. Από τότε καμία εξέλιξη. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος στην ίδια φάση με μένα αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής να μου πει από πότε περιμένει, έτσι μπας και προσδιορίσω πόσες μέρες τουλάχιστον θα περιμένω μέχρι και αλλάξει η κατάστασή μου...

Εμενα ειναι απο τις 9/1 στην Σιγκαπουρη οπως λεει το 4px. Ωστοσο καμια εξελιξη απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

για να εχετε μετρο συγκρισης 3 παραγγελιες sg απο vickmall

 

1. 6/1 αγορα---- 7/1 παραδοση σε 4px---- 8/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- 11/1 depatch to overseas---- εκ τοτε σιωπη

 

2. 7/1 αγορα---- 8/1 παραδοση σε 4px---- 10/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- 15/1 depatch to overseas---- εκ τοτε σιωπη

 

3. 11/1 αγορα---- 13/1 παραδοση σε 4px---- 15/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- εκ τοτε σιωπη

 

 

ειναι φανερο οτι οσο παει βαινει προς το χειροτερο

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

για να εχετε μετρο συγκρισης 3 παραγγελιες sg απο vickmall

 

1. 6/1 αγορα---- 7/1 παραδοση σε 4px---- 8/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- 11/1 depatch to overseas---- εκ τοτε σιωπη

 

2. 7/1 αγορα---- 8/1 παραδοση σε 4px---- 10/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- 15/1 depatch to overseas---- εκ τοτε σιωπη

 

3. 11/1 αγορα---- 13/1 παραδοση σε 4px---- 15/1 αεροδρομιο Σινγκαμπουρη---- εκ τοτε σιωπη

 

 

ειναι φανερο οτι οσο παει βαινει προς το χειροτερο

 

Παρατηρώ όμως πως όλοι μιλάμε για vickmall... Μήπως φταίει το vickmall ή ισχύει το ίδιο και για άλλα μαγαζιά?

Link to comment
Share on other sites

Απο το tracking number ειδα οτι το δεμα εγινε εισαγωγη στο τελωνειο. Περιμενα 3-4 μερες και αφιυ δε αλλαξε τιποτα πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι σιγα σιγα με τη σειρα του θα μου ρθει σπιτι.

Δε θα γινει εκτελωνισμος?

Θα το εκτελωνισουν απο μονοι τους και θα πληρωσω στην παραλαβη?

Το δεμα εφυγε απο κινα με ems και εδω θα ρχοταν με το πορτα-πορτα.

Εχει κανεις κανμια ιδεα?

 

Δηλαδη αν δε αναζητουσα τη τυχη του και απλα περιμενα τι θα γινοταν?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δε αναζητουσα τη τυχη του και απλα περιμενα τι θα γινοταν?

 

Θα σου ερχοταν με την εφορια ο εκτελωνισμος :lol:

Εφοσον σου ειπαν οτι θα ερθει σπιτι,ισως να τη γλιτωσες.

Link to comment
Share on other sites

ems ειναι και εχω παραγγηλει απειρες φορες και τιποτα,αλλα τωρα.....6 σετ μεγαλους φακους εχει μεσα..δηλαση στανταρ θα πληρωσω τελωνειο τωρα?και αν ναι με βαση ποια τιμη?θα το τιμολογισουν οπως θελουν αυτοι?γιατι ως γνωστον οι κινεζοι δεν βαζουν τιμολογιο μεσα...η θα με καλεσουν σε κανενα μηνα? :P

 

 

Το πιθανοτερο ειναι να σου ζητησουν αποδειξη πληρωμης (paypal η με οτι πληρωσες τελοσπαντων) με βαση αυτο θα φορολογηθουν οι φακοι με το νομιμο Φ.Π.Α καποιοι αλλοι φοροι και επισης υπαρχει και μια αμοιβη του εκτελωνιστη που μπορει να ειναι και υψηλη (αν εισαι αθηνα ισως να μπορεις να πας να το εκτελωνησεις και μονος σου)!!

 

Παντως οπως και να ναι θα ειναι ενα σεβαστο ποσο ας το εχεις υποψιν σου!!

 

Η αλλη λυση που εχεις ειναι να συνενοηθεις με το μαγαζι που τα πηρες.....αν δεκτουν να αρνηθεις να παραλαβεις το δεμα και να γυρισει πισω σε αυτους και ειτε να σου κανουν το ποσο που εδωσες μειον τα μεταφορικα πηγαινε ελα επιστροφη μολις παραλαβουν ειτε να στο ξαναστειλουν με απλο ταχυδρομειο!!

 

edit: δεν καθεται συνεχεια τελωνειο φιλε μου αλλα αμα κατσει την πληρωνεις γερα!!

 

 

Τον τελευταίο καιρό παρατηρούνται αρκετά περιστατικά με δέματα που ταξιδεύουν με EMS.

Επειδή, όμως, εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ, ακολουθεί διαφορετική διαδικασία από εκείνη των δεμάτων με τις υπόλοιπες εταιρείες courier.

Ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ, ορίζει την αξία και τα έξοδα (συνήθως ΦΠΑ) και προωθεί το δέμα στο αρμόδιο γραφείο από όπου θα το παραλάβεις πληρώνοντας τα έξοδα.

Δεν μεσολαβεί εκτελωνιστής και δεν υπάρχουν τα άλλα έξοδα (αποθήκευτρα κλπ) που πληρώνουμε όταν το δέμα έρχεται με άλλες courier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο το tracking number ειδα οτι το δεμα εγινε εισαγωγη στο τελωνειο. Περιμενα 3-4 μερες και αφιυ δε αλλαξε τιποτα πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι σιγα σιγα με τη σειρα του θα μου ρθει σπιτι.

Δε θα γινει εκτελωνισμος?

Θα το εκτελωνισουν απο μονοι τους και θα πληρωσω στην παραλαβη?

Το δεμα εφυγε απο κινα με ems και εδω θα ρχοταν με το πορτα-πορτα.

Εχει κανεις κανμια ιδεα?

 

Δηλαδη αν δε αναζητουσα τη τυχη του και απλα περιμενα τι θα γινοταν?

 

Σου έχω δώσει απαντήσεις στα προηγούμενα ερωτήματά σου (πριν 3-4 μέρες, όπως λες).

Παραπάνω περιγράφω πάλι τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Με NL POST θα μας πιάνει η καθυστέρηση;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι τα αντικείμενα που περιμένω ζήτησα να μου τα σπάσουν σε δύο πακέτα, για να μην είναι μεγάλος ο όγκος. Ενώ ξεκίνησαν την ίδια μέρα, αυτό που σας έστειλα φαίνεται να έφυγε από Κίνα ενώ το δεύτερο πακέτο είναι ακόμα pre-advised!

 

Πάντως η NL μάλλον ότι θέλει περνάει από tracking. To δεύτερο δέμα μου που ξέμεινε στην Κίνα σήμερα άλλαξε status σε "The item is ready for shipment". To δέμα που έχει φύγει από Κίνα δεν πέρασε ποτέ από αυτό το status.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λίγο πριν φύγουν, ζήτησα για δύο κινητά να αλλάξουν απο SG σε NL και προλαβαν, θα δούμε..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...