Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Number (Registered): RE985802720SE

Status: Transit

Destination: Unknown

Origin: Sweden

2015-05-08 14:06 The shipment item is under transportation, Item received for processing

2015-05-08 14:06 Direct Link, PostNord Receiving HUB, Item received for processing

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Δεν μου έχουν ξαναστείλει από Κϊνα κάτι με Sweden Post (παραγγελία από Banggood είναι).

Αυτό που με παραξενεύει είναι που γράφει "Destination: Unknown". Υπάρχει κανένα θέμα ή απλά είναι στον σταθμό μετεπιβίβασης στην Κϊνα και δεν ενημερώθηκε;

Tracking από SG και NL γράφουν πάντα "Destination: Greece"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, κάτι σάκους αρχίζουν να ανοίγουν στο αεροδρόμιο μάλλον.....

 

Δέμα από 26/3 με China Post, έκανε μόλις τώρα την εμφάνισή του.....

 

11/05/2015 04:59 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

RF324183709SG

 

Σε νέα επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ, ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι το δέμα δεν έχει μπει στην Ελλάδα και όταν του τόνισα ότι πέρασαν 41 ημέρες μου πρότεινε να περιμένω την τρέχουσα εβδομάδα και μετά αν δεν εμφανιστεί να κάνω αίτηση αναζήτησης στο ταχυδρομείο αποστολής. Ελπίζω να μην μπω σ αυτήν τη διαδικασία, δε θέλω να μπω. Μάλλον θα το ακυρώσω από το paypall δυστυχώς. Αλλά όσο ζω ελπίζω. Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι δε φαίνεται καθόλου στο σύστημα. Εννοώ τις ενδιάμεσες στάσεις. Τι να το κάνω το tracking αν απλά γράφει αποστολή και ξαφνικά γράψει ελήφθη στη χώρα παραλαβής... Και φυσικά καθυστερεί κάτι που έχεις ανάγκη πάντοτε. Όταν παραγγέλνεις κάτι ασήμαντο και ψιλοάχρηστο είναι στην πόρτα σου σε μία εβδομάδα.

 

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσο ισχύει αυτό που ισχυρίζονται οι φίλοι που είναι κοντά στη δικιά μου ημερομηνία το ότι βρίσκονται οι παραγγελίες στην Ελλάδα, στο αεροδρόμιο, απλά δεν έχουν ανοίξει τους σάκους...

 

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

απο ότι διαβαζω θα περιμενουμε και θα περιμενουμε ... δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα περισσοτερο .... όσο δεν υπαρχει ενημερωση

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, κάτι σάκους αρχίζουν να ανοίγουν στο αεροδρόμιο μάλλον.....

 

Δέμα από 26/3 με China Post, έκανε μόλις τώρα την εμφάνισή του.....

 

11/05/2015 04:59 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

πολυ ευχάριστο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καμία απάντηση για το #11528; :help:

 

κατσε βρε φιλε μου, εμεις περιμένουμε 2 μηνες!

μια χαρα ειναι η παραγγελια σου, ουτε εβδομαδα εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε φιλε μου, εμεις περιμένουμε 2 μηνες!

μια χαρα ειναι η παραγγελια σου, ουτε εβδομαδα εχεις!!!

 

Συγνώμη λάθος !!! :X

Link to comment
Share on other sites

Date & time Event/Location Weight Additional

04.04.2015 14:17

Consolidated for export (Export)

Singapore

14.04.2015 17:13*

Update item information

Greece

καμια σχεση αυτο που λες OK??????? Και εχω πατησει τον κωδικο απο την πρωτη μερα.Δεν χαρηκε κανεις απλα οταν βλεπεις κοκκινα γραμματα απλα αναρωτιεσαι τι ειναι.Σε προηγουμενη παραγγελια μου οταν ειδα το update information αλαξε και στα ελτα σε Arrival at international place of exchange.

 

 

Θα κανω αλλη μια προσπάθεια να το πω με πιο απλα λόγια.. αυτο το Site δεν εχει τιποτα παραπάνω απο το 17track, sao.cn, elta.gr να σας πεί.. ΔΕΝ εχει κατι το πιο μαγικό ή πιο χακεριστικό και οι μονες πληροφοριες που ειναι σωστές ειναι αυτες που μπορουν να δουν και τα υπολοιπα site.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω αλλη μια προσπάθεια να το πω με πιο απλα λόγια.. αυτο το Site δεν εχει τιποτα παραπάνω απο το 17track, sao.cn, elta.gr να σας πεί.. ΔΕΝ εχει κατι το πιο μαγικό ή πιο χακεριστικό και οι μονες πληροφοριες που ειναι σωστές ειναι αυτες που μπορουν να δουν και τα υπολοιπα site.

 

Κ ομως ειναι το πρωτο site Που κανει update πιο γρηγορα.Δεν ξερω ουτε τι ενοουν τα κοκκινα γραμματα απλα σου ανεφερα πως δεν ειναι η πρωτη αναζητηση.Κερνα ενα φραπε τωρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καμία απάντηση για το #11528; :help:

 

Yπομονή μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να σκαναριστεί το δέμα σου.

Λογικά αυτή τη βδομάδα θα παραλάβεις.

Ενδεχόμενο τελωνείου για 25 ευρώ, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κ ομως ειναι το πρωτο site Που κανει update πιο γρηγορα.Δεν ξερω ουτε τι ενοουν τα κοκκινα γραμματα απλα σου ανεφερα πως δεν ειναι η πρωτη αναζητηση.Κερνα ενα φραπε τωρα :lol:

 

Κανεις λάθος.. ολα τα site (πλην των κεντρικών elta.gr, singpost.com) αντλουν τις πληροφορίες τους απο τα κεντρικά (τους servers της εταιρειας). τα κεντρικά δεν κρυβουν κάτι και τα τρίτων δεν κανουν τπτ αλλο απο το να τα εχουν σε ενα site μαζεμενα. εμενα στα κοκκινα γραμματα udate inf ακόμα λεει την ημ. και ώρα (προχθες δλδ) που το πρωτοπάτησα εκει κ τπτ αλλο δεν ειναι κατι ουτε λεει τπτ.. τα δεματα μας ειναι οτι πει η sqpost και ελτα οτι ειναι.. τωρα πια απο τις δυο (η ξένη ή Ελληνική ) θα βγαλει πρώτη update οταν μπει Ελλάδα ειναι σχετικό..μερικές φορες τα ΕΛΤΑ αλλα τις περισσότερες η ξένη.

Link to comment
Share on other sites

FRAPEDA και όμως το 17track και το trackitonline δεν ενημερώνονται πάντα ταυτόχρονα από τα κεντρικά. Ένα πακέτο που περίμενα και έμπαινα 17track μου το είχε despatched to overseas και μπαίνω έτσι από περιέργεια μια μέρα στο trackitonline και βλέπω arrived κλπ. Η αντίστοιχη ενημέρωση στο 17track έγινε μετά από μια μέρα! Βέβαια μου έτυχε προχτες και το αντίστροφο, δηλαδή στο 17track έλεγε arrived in the country of destination ενώ στο trackitonline έλεγε ακόμα on transport to the country of destination και ενημερώθηκε σωστά την επόμενη μέρα. Συμπέρασμα: να τα παρακολουθείτε και τα δύο! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παραλαβει κανενας απο τελη Μαρτιου/Αρχες απριλιου με Singapore Post?Σημερα πηρα στα ΕΛΤΑ να ρωτησω και μια "ευγενεστατη" υπαλληλος,αφου την ρωτησα για το δικο μου δεμα,μου ειπε δεν εχει μπει ελλαδα χτυποντας μου το τηλεφωνο στα μουτρα πριν κανω καν την ερωτηση μου...
Link to comment
Share on other sites

FRAPEDA και όμως το 17track και το trackitonline δεν ενημερώνονται πάντα ταυτόχρονα από τα κεντρικά. Ένα πακέτο που περίμενα και έμπαινα 17track μου το είχε despatched to overseas και μπαίνω έτσι από περιέργεια μια μέρα στο trackitonline και βλέπω arrived κλπ. Η αντίστοιχη ενημέρωση στο 17track έγινε μετά από μια μέρα! Βέβαια μου έτυχε προχτες και το αντίστροφο, δηλαδή στο 17track έλεγε arrived in the country of destination ενώ στο trackitonline έλεγε ακόμα on transport to the country of destination και ενημερώθηκε σωστά την επόμενη μέρα. Συμπέρασμα: να τα παρακολουθείτε και τα δύο! :)

 

Συμπέρασμα, να παρακολουθείτε μόνο τα ταχυδρομεία αποστολής/λήψης άντε και την μεταφορική εταιρεία. Όλα αυτά τα sites που κάνουν multitracking τραβάνε τα δεδομένα τους απο τα sites των ταχυδρομείων.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τη παιζει με SP γιατι τοσο καθυστέρηση ξερει κανεις απο 20/4 κ ακομα τιποτα κ ενας φιλος με NL απο 29/4 κ μπηκε ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

Από 20/04; Υπάρχουν φίλοι που περιμένουν από Μάρτιο. Διαβάστε και λίγα μηνύματα πιο πίσω...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι διαβασα γι αυτο ρωταω εμαθε καποιος το γιατι?προφανώς δεν ειναι θεμα ελτα αλλα τη να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω κανει μια παραγγελια απο Ebay (απο Κινα) στις 31/03 και ακομα δεν εχει φανει Ελλαδα συμφωνα με το tracking number. Οσο παραξενο και αν ακουγεται ειναι η πρωτη φορα που μου στελνουν με China Post καποιο δεμα και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια. Το tracking number ειναι το εξης: RG151891065CN. Μπορει καποιος σας παρακαλω να με διαφωτισει αν το πακετο εχει σταλει απο Κινα γιατι δεν μπορω να το αποσαφηνισω;Σε αυτη την περιπτωση να ανοιξω case στο Ebay ή στο PayPal ή να επικοινωνησω πρωτα με τον πωλητη; Παντως, αντιμετωπιζουμε πολλοι, μεγαλη καθυστερηση στην αφιξη των πακετων μας. Ευχαριστω! Edited by saign
Sony Xperia P (THE DARK ROM V2.5) - UMI X1 LeWa OS - UMI X1S Vredniiy V3.0/4.2.2 - Meizu MX3 - Meizu MX4 - OnePlus 3 A3000
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λόγος να παίρνετε στα ΕΛΤΑ και να ρωτάτε. Ότι δείχνει το tracking number στο site του ΕΛΤΑ το ίδιο ξέρουν και αυτοί. Εγώ απο 6-4-2015 και ακόμα να φανεί Ελλάδα με SP . Κάθε φορά πριν τα Χριστούγεννα και πασχα το ίδιο πράγμα. Είμαι τόσο καιρό με ένα απλό κινητό με κουμπιά χαχα έχω κάνει πληρώ αποτοξίνωση από smartphone

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα κατι απο κινα αλλα ηρθε λαθος και ο πωλητης ειπε να μου στειλει πισω τα χρηματα μεσω paypal που εγινε η αγορα.ομως παρα τα μηνυματα του που με ρωταει εαν εχουνε μπει τα χρηματα,στον λογαριασμο μου δεν φαινεται κατι.μηπως επειδη ειναι μεσω πιστωτικης το paypal;τι να κανω;:(
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τη παιζει με SP γιατι τοσο καθυστέρηση ξερει κανεις απο 20/4 κ ακομα τιποτα κ ενας φιλος με NL απο 29/4 κ μπηκε ελλαδα

 

Από 20/04; Υπάρχουν φίλοι που περιμένουν από Μάρτιο. Διαβάστε και λίγα μηνύματα πιο πίσω...

 

Δεν υπαρχει λόγος να παίρνετε στα ΕΛΤΑ και να ρωτάτε. Ότι δείχνει το tracking number στο site του ΕΛΤΑ το ίδιο ξέρουν και αυτοί. Εγώ απο 6-4-2015 και ακόμα να φανεί Ελλάδα με SP . Κάθε φορά πριν τα Χριστούγεννα και πασχα το ίδιο πράγμα. Είμαι τόσο καιρό με ένα απλό κινητό με κουμπιά χαχα έχω κάνει πληρώ αποτοξίνωση από smartphone

 

καλα μιλαμε δεν υπαρχετε.ειστε απιστευτοι.παντως και γω μολις παρηγγειλα με sp ,οτι ειναι θα ενημερωνω

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Number (Registered): RE985802720SE

 

 

Δεν μου έχουν ξαναστείλει από Κϊνα κάτι με Sweden Post (παραγγελία από Banggood είναι).

Αυτό που με παραξενεύει είναι που γράφει "Destination: Unknown". Υπάρχει κανένα θέμα ή απλά είναι στον σταθμό μετεπιβίβασης στην Κϊνα και δεν ενημερώθηκε;

Tracking από SG και NL γράφουν πάντα "Destination: Greece"

Κι εμένα τις 3 πρώτες μέρες έτσι μου έλεγε,μετά ενημερώθηκε σε destination : greece

Link to comment
Share on other sites

3 παραγγελιες απο κινα (ebay) 23/4....η μια ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα (7/5) και οι αλλες 2 σημερα μαζι παρολο που ειναι απο διαφορετικα καταστηματα...χωρις tn γιατι ηταν κατι ζελατινες και θηκες για το ταμπλετ..τελικα βλεπω οτι τετοιες μικροαγορες μου ερχονται ποιο γρηγορα απο κινα..τελευταια "μεγαλη" αποστολη απο κινα απο το geek ενα τv box ,πληρωμη 9-2,αποστολη 13-2(λενε αυτοι, αλλα το tr λεει 26-2) εφτασε στα χερια μου 27-3...υπομονη μεγαλη σε παραγγελιες "μεγαλες" αλλα υπαρχουν και τα "τυχερα".
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...