Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναεπικοινωνησα με το ΥΕΔ Θεσσαλονικης(2310601797). Το δεμα μου παραμενει απο 3/4 στην κατασταση Αφιξη σε Υεδ Θεσσαλονικης. Εχουν ένα τελευταιο καροτσι δεματα, 70 περιπου, που μεχρι τελος της εβδομαδας θα το εκτελωνισουν. Απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι σταματησαν να εκτελωνιζουν οτι περναει απο NL.
Link to comment
Share on other sites

Απορία , αν κάποιος ξέρει.

 

Παραγγελία από geekbuying με postNL , TN RS245659456NL, και μου βγάζει στην αναζήτηση αυτά :

09.04.2015 07:58 Arrived at sorting center Greece

14.04.2015 17:17 Import (Item arrived at country of destination) Greece

20.04.2015 10:10 Athens Amu Arrival at international place of exchange Greece,

 

δηλαδή 14 Απρ έφτασε Ελλάδα κ μετά στις 20 Απρ γράφει άφιξη στο αεροδρόμιο ;

Στο μεσοδιάστημα, που ήταν βρε παιδιά ; Δεν έχει καταγραφεί από 14 Απρ η άφιξη στο αεροδρόμιο ;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε Despatched to overseas από 20 Μαρτίου κάντε τράκινγκ στο σάιτ των ΕΛΤΑ. Εμένα μου έβγαλε ότι σήμερα έγινε άφιξη Ελλάδα ενώ στο 17track ακόμα λέει 20/3 Despatched to overseas.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έκανα και εγώ στις 7 και 8 Απριλίου για πρώτη φορά 4 παραγγελίες από AliExpress (μικροαντικείμενα μικρής αξίας για δοκιμή περισσότερο). Τα 3 από αυτα με china Post και το τεταρτο με Special Line-YW. Από τα 3 που στάλθηκαν με china post τα 2 έχουν status "on route" και το τρίτο έχει status "posted". Εκείνο με Special Line-YW χθες άλλαξε η κατάσταση του σε "Import (Item arrived at country of destination)" οπότε φαντάζομαι ότι έφτασε σε Ελλάδα και σύμφωνα με τον οδηγό έχει ανοιχτεί και ο σάκος του.

 

Η απορία μου είναι ότι λογικά αυτά θα έρθουν με ΕΛΤΑ , αλλά πώς θα παραλάβω τον tacking number των ΕΛΤΑ ώστε να μπορώ να δω σε τι στάδιο βρίσκετε το πακέτο μου από την στιγμή που αναλαμβάνει πλέον η ΕΛΤΑ;

 

Επίσης η απορία μου είναι αν θα περάσουν τελωνείο και αν θα έχω έξτρα μεταφορικά να πληρώσω στην ΕΛΤΑ. Τα αντικείμενα είναι πολύ μικρου μεγέθους και χρηματικής αξίας όπως πχ θήκη κινητού, μικρο αξεσουαρ ποδηλατου κλπ.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Όσα αντικείμενα είναι με την YW θεωρούνται απλά δέματα χωρίς αριθμό και δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις. Η εταιρεία "ανιχνεύει" ότι έφθασε στην Ελλάδα, αλλά δεν σημαίμει άνοιγμα σάκκου. Θα διακινηθεί ως απλό και θα έλθει στο σπίτι σου χωρίς ειδοποίηση.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όσα αντικείμενα είναι με την YW θεωρούνται απλά δέματα χωρίς αριθμό και δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις. Η εταιρεία "ανιχνεύει" ότι έφθασε στην Ελλάδα, αλλά δεν σημαίμει άνοιγμα σάκκου. Θα διακινηθεί ως απλό και θα έλθει στο σπίτι σου χωρίς ειδοποίηση.

 

Και αν δεν ειμαι σπίτι (που δεν θα είμαι γιατι δουλεύω όλη μέρα) θα μου αφήσουν τίποτα ειδοποιητήριο ή θα μου το παρατήσουν έτσι έξω από το σπίτι?

 

Για τα άλλα 3 από china post μου έβγαλε το traking των ΕΛΤΑ στα 2 ότι ειναι "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ" από 13-4-2015 και 15-4-2015 και στο τρίτο μου εμφανίζει "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" από 12-4-2015. Δηλαδή αυτά δεν έχουν φύγει ακόμα από την china? Η έχουν φτάσει Ελλάδα όπου και τα εντώπισαν τα ΕΛΤΑ?

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν ειμαι σπίτι (που δεν θα είμαι γιατι δουλεύω όλη μέρα) θα μου αφήσουν τίποτα ειδοποιητήριο ή θα μου το παρατήσουν έτσι έξω από το σπίτι?

 

Για τα άλλα 3 από china post μου έβγαλε το traking των ΕΛΤΑ στα 2 ότι ειναι "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ" από 13-4-2015 και 15-4-2015 και στο τρίτο μου εμφανίζει "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" από 12-4-2015. Δηλαδή αυτά δεν έχουν φύγει ακόμα από την china? Η έχουν φτάσει Ελλάδα όπου και τα εντώπισαν τα ΕΛΤΑ?

 

 

Το πρωτο με αντικειμενα σε συσκευασια εχει φιγει απο κινα ενω παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο ακομα δεν αναχωρησε.Καλα ειναι να βλεπουμε την πρωτη σελιδα του νηματος

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε Despatched to overseas από 20 Μαρτίου κάντε τράκινγκ στο σάιτ των ΕΛΤΑ. Εμένα μου έβγαλε ότι σήμερα έγινε άφιξη Ελλάδα ενώ στο 17track ακόμα λέει 20/3 Despatched to overseas.

Μόλις καταγράφηκε και το δικό μου πακέτο στο αεροδρόμιο με dispached to overseas απο 28 Μαρτίου. Λίγο υπομονή ακόμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεπικοινωνησα με το ΥΕΔ Θεσσαλονικης(2310601797). Το δεμα μου παραμενει απο 3/4 στην κατασταση Αφιξη σε Υεδ Θεσσαλονικης. Εχουν ένα τελευταιο καροτσι δεματα, 70 περιπου, που μεχρι τελος της εβδομαδας θα το εκτελωνισουν. Απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι σταματησαν να εκτελωνιζουν οτι περναει απο NL.

 

ποια ειναι τα συμφραζομενα;;; Αν θες, πες μας τι σου ειπε κ εβγαλες αυτο το συμπερασμα....

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο με αντικειμενα σε συσκευασια εχει φιγει απο κινα ενω παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο ακομα δεν αναχωρησε.Καλα ειναι να βλεπουμε την πρωτη σελιδα του νηματος

Την έχω διαβάσει την πρώτη σελίδα απλά μου είχα την εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ για πρώτη φορά καταχωρούν το δέμα στο σύστημα τους αφού έρθει Ελλάδα και για αυτό ρώτησα (για επιβεβαίωση)

 

Με την βοήθεια του google translator παντως διαπίστωσα από το traking του China Post που θεωρώ και πιο αξιόπιστο λόγο των αναλυτικών στοιχείων που δίνει , ότι αναχωρισαν από Κίνα στις 14 , 16 και σήμερα 21 Απριλίου, όπου και σταμάτισε το tracking του china post. Οπότε φαντάζομαι για εκείνα που αναχώρισαν την προηγούμενη βδομάδα θα έχουν φτάσει Ελλάδα εφόσον δεν σταματάνε σε άλλον ενδιάμεσο προορισμό.

 

Στο site των ΕΛΤΑ διάβασα ότι χρεωνόμαστε με 12 ευρώ για κάθε αποστολή που είναι εκτός Ευρωπαικής χώρας λόγω διάφορων δασμών και επιβαρύνσεις προς τρίτους κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Συγνώμη αλλά πρώτη φορά παραγγέλνω από εξωτερικό και δεν γνωρίζω...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Με αντικειμενα σε συσκευασία 18-3 σήμερα καταγράφηκε η άφιξη στην Ελλάδα , ενώ στο 17track δεν έχει αλλάξει το status .

Ελέγξτε τα t/n σας στο site των Ελτα .

Link to comment
Share on other sites

Την έχω διαβάσει την πρώτη σελίδα απλά μου είχα την εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ για πρώτη φορά καταχωρούν το δέμα στο σύστημα τους αφού έρθει Ελλάδα και για αυτό ρώτησα (για επιβεβαίωση)

 

Με την βοήθεια του google translator παντως διαπίστωσα από το traking του China Post που θεωρώ και πιο αξιόπιστο λόγο των αναλυτικών στοιχείων που δίνει , ότι αναχωρισαν από Κίνα στις 14 , 16 και σήμερα 21 Απριλίου, όπου και σταμάτισε το tracking του china post. Οπότε φαντάζομαι για εκείνα που αναχώρισαν την προηγούμενη βδομάδα θα έχουν φτάσει Ελλάδα εφόσον δεν σταματάνε σε άλλον ενδιάμεσο προορισμό.

 

Στο site των ΕΛΤΑ διάβασα ότι χρεωνόμαστε με 12 ευρώ για κάθε αποστολή που είναι εκτός Ευρωπαικής χώρας λόγω διάφορων δασμών και επιβαρύνσεις προς τρίτους κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Συγνώμη αλλά πρώτη φορά παραγγέλνω από εξωτερικό και δεν γνωρίζω...

 

12 ευρώ είναι τα έξοδα εκτελωνισμού στην περίπτωση που σταματήσουν το δέμα σου στο τελωνείο.

Ο φόρος είναι εξτρά.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα συμφραζομενα;;; Αν θες, πες μας τι σου ειπε κ εβγαλες αυτο το συμπερασμα....

 

Όταν κάλεσα και είπα ότι περιμένω δέμα από ασία με ρώτσε κατευθείαν αν το περιμένω με το ολλανδικό ταχυδρομείο, μετά μου είπε από όλες τις παρτίδες που είχαμε σταματήσει έχει μέινει ένα τελευταίο καρότσι με περίπου 70 δέματα για εκτελωνισμό, όλα τα άλλα έχουν φύγει. Όταν ρώτησα αν από εδώ και πέρα θα είναι η τακτική τους να τα εκτελωνίζουν όλα μου είπε μεν πως δεν είανι αρμοδιότητα της να ξέρει αλλά και πως είχαν εντολή να εκτελωνίσουν όλες τις παρτίδες του ολλανδικού ταχυδρομείου. Προφανώς η εντολή δεν ισχύει ακόμα για να έχουν ακόμα μόνο ένα καρότσι που έχει μέσα δέματα απο 3/4. Από ότι καταλαβαίνω, αν σταματούσαν δέματα από NL post μόνο, και μόνο για 4-5 μέρες, και θέλουν 20+ μέρες για να τα εκτελωνίσουν όλα, και να θέλουν δεν μπορούν να εκτελωνίζουν ότι δέμα έρχεται εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πλήρωσα 37 ευρώ φίλε μου ... προφανώς εκτίμησαν την αξία παραπάνω... και ήταν παραπάνω τις ημέρες που το έλεγχαν, γιατί εγώ το πήρα σε ευκαιρία που κράτησε μόνο 2 μέρες και μετά η τιμή του ανέβηκε. Οπότε προφανώς και για όσους αγοράζουν ημέρες προσφορών πρέπει να παρακολουθούμε αν περνάει τελωνείο και αν ναι, να δηλώνουμε εγγράφως την τιμή αγοράς για να μην μας χρεώνουν παραπάνω...

Πάντως ακόμα και έτσι αξίζουν οι συσκευές που αγοράζουμε ... αλλά καλό θα ήταν όπως ανέφερα πιο πάνω να υπάρξει σωστή πολιτική (τι λέω τώρα ε?) δασμών με χαμηλό κόστος, ώστε να πληρώνουμε όλοι πχ 5% της αξίας. Πιο πολλά θα έβγαζαν από αυτό το καραγκιοζιλίκι που επικρατεί. Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ.

 

Συγγνώμη φίλε μου, αλλά τα περί χαμηλών δασμών που γράφεις δεν στέκουν:

1) Δεν πλήρωσες δασμό αλλά Φ.Π.Α.

2) Ο Φ.Π.Α. είναι καθορισμένος για όλα τα παρεμφερή αντικείμενα, είτε τα αγοράσεις από εδώ είτε από την Κίνα, στο 23%.

3) Το κράτος δεν χάνει τίποτα με το να ξεκινήσει εκτελωνισμούς στα πάντα. Το αντίθετο. Και εάν σε ένα τέτοιο σενάριο μειωθούν οι παραγγελίες από Κίνα, πάλι δεν θα χάσει. Γιατί οι αγοραστές θα στραφούν στην εγχώρια αγορά, από όπου και θα εισπράξει ακόμα περισσότερα, καθώς και το τελευταίο skroutzομάγαζο πληρώνει Φ.Π.Α. και φόρο επί των εσόδων του (συν τις τυχόν εισφορές στο Ι.Κ.Α.).

 

Διαφωνώ φίλε μου. Οι αγοραστές δεν θα στραφούν στην εγχώρια αγορά, γιατί :

1) Δεν έχουν στοκ συσκευές για να εξυπηρετήσουν την αγορά κινητών τηλεφώνων και άλλων. Οπότε αν παραγγείλει και αυτός από Κίνα θα τα φέρει, τον ίδιο χρόνο θα περιμένεις, και θα πληρώσεις και "κουστούμι" (τελωνείο) και "καμπαρντίνα" (έσοδα-έξοδα του μαγαζιού).

2) Οι αγοραστές θα στραφούν στην οικονομικότερη λύση και αυτή προς το παρόν είναι η αγορά προϊόντων εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Υπάρχουν κάποιες ευρωπαϊκές αποθήκες με στοκ συσκευές αλλά ακόμη δεν έχουν την απαραίτητη ποικιλία σε προϊόντα. Άρα το κράτος θα εκτελωνίζει λιγότερα και οι αγοραστές θα αγοράζουν από την Ευρωπαϊκή χώρα με τον μικρότερο εκτελωνισμό. Σε αυτή την χώρα θα στραφούν τα κινεζομάγαζα για να ανοίξουν καταστήματα και να μοιράζουν από εκεί στην υπόλοιπη Ευρώπη. Και γιατί αυτή η χώρα να μην είναι η Ελλάδα;

Γιατί το Geekbuying έχει αποθήκη στην Ισπανία και όχι στην Ελλάδα;

Η αγορά φίλε μου δεν είναι τόσο απλή ... εκτελωνίζεις όλα τα πακέτα και κερδίζεις. Και οι αγοραστές που εμπιστεύονται τα λεφτά τους σε ένα μαγαζί στην άλλη άκρη του κόσμου, δεν είναι πρόβατα να στραφούν κατευθείαν στην εγχώρια αγορά, θα στραφούν στην πιο συμφέρουσα αγορά. Δεν νομίζω ότι οι αγοραστές είναι πρόθυμοι να πληρώσουν στην ουσία 2 μαγαζιά Κινέζικο+Ελληνικό, αφού στην ουσία το Ελληνικό θα είναι απλός ένας μεσάζων. Μακροπρόθεσμα λοιπόν κερδισμένη θα είναι όποια χώρα εκτελωνίζει φθηνότερα.

Άποψή μου και φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα από τα σύννεφα όταν διάβασα για nl post έχω είδη παραγγείλει meizu mx4 στα 280ε και είμαι σε κατάσταση pre-advised, καλύτερα να αργήσει μήπως και ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα με NL ένα μικρης αξιας,όχι συστημένο,δέμα που έφυγε 7/4 από κινα.Έφτασε επισης στην Κ.Δ αεροδρομίου ένα RS με NL ,όταν το πάρω θα ενημερωσω.
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε Despatched to overseas από 20 Μαρτίου κάντε τράκινγκ στο σάιτ των ΕΛΤΑ. Εμένα μου έβγαλε ότι σήμερα έγινε άφιξη Ελλάδα ενώ στο 17track ακόμα λέει 20/3 Despatched to overseas.

 

Και εμενα το εδειξε σημερα.

Ευχαριστω για το update!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω χθες παρελαβα απο το ταχυδρομειο της φραγκου - θεσσαλονικης το πακετο (PS-NL) ενα power bank ,δεν εβαλαν κανενα δασμο και πανω ειχε σφαγιδα που ελεγε ελευθερο,

πιστευω οτι οι εταιριες κινητων θα εκαναν παραπονα στο κρατος γιατι θα επεσαν οι πωλησεις κινητων αφου ολοι εχουν ενα γνωστο του να παραγγειλει και χρεωνουν το φπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω χθες παρελαβα απο το ταχυδρομειο της φραγκου - θεσσαλονικης το πακετο (PS-NL) ενα power bank ,δεν εβαλαν κανενα δασμο και πανω ειχε σφαγιδα που ελεγε ελευθερο,

πιστευω οτι οι εταιριες κινητων θα εκαναν παραπονα στο κρατος γιατι θα επεσαν οι πωλησεις κινητων αφου ολοι εχουν ενα γνωστο του να παραγγειλει και χρεωνουν το φπα

Εάν φορολογούσαν και τα power bank την είχαμε βάψει ...

(φορολογούν αντικείμενα αξίας άνω των 45 ευρώ.)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απο που αν επιτρεπεται γιατι θα ηθελα ενα φτηνο 1050/90 phenom

Από έναν Κινέζο που βρήκα από Εβαυ που στέλνει με NL post.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 31-03-2015 09:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-04-2015 06:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Μεχρι εδω ομως καμία άλλη ενημέρωση...:mad:

Που να παει και τελωνειο...ουτε σε 1 μηνα δε θα το εχω... Φανταζομαι οι υπαλλοιλοι στο αεροδρομιο χαρταετο πετανε...Φοβερη οργάνωση λεμε... :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Παραγγελία tablet 150 € από fastcardtech 21/03. Έφυγε με NL και εμφανίστηκε 04/04 Ολλανδία και 09/04 Αεροδρόμιο Αθήνα. Έκτοτε τίποτα μέχρι σήμερα, 7 το πρωί που έβγαλε ότι το δέμα είναι στο Κ.Δ. της περιοχής μου (Αττική). 11 η ώρα χτύπησε ο ταχυδρόμος συστήμενο. Όλα ΟΚ. Δηλωμένο ηλεκτρονικά αξίας 60 δολάρια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Πριν από ένα μήνα(ακριβώς!) παρήγγειλα κινητό από το minideal.net.

Έχω και tracking number και έχω από το singpost:

Despatched to overseas

και από τα ελτά μας:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 24-03-2015 11:03 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα να είχε αλλάξει κάτι; :/

Παρήγγειλα και κάτι πράγματα από ebay πάλι από singpost,τις ίδες μέρες, και ήρθαν πριν από 2 εβδομάδες.

Και κάτι που παρήγγειλα 27/3, κι αυτό ήρθε! :P

Τι να κάνω;Να πανικοβληθώ; :P Παίζει να μην υπάρχει status update αλλά να έχει ήδη περάσει σε κάποιο επόμενο στάδιο(και να είναι κοντά μου :Ρ );

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...