Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά δεν αγοράζω από Shein, όμως η παρακάτω είδηση ίσως να ενδιαφέρει κάποιους (ιδίως εκεί που λέει για "παραποιημένα προιόντα" ???) Αρθρο

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, ath156 said:

Προσωπικά δεν αγοράζω από Shein, όμως η παρακάτω είδηση ίσως να ενδιαφέρει κάποιους (ιδίως εκεί που λέει για "παραποιημένα προιόντα" ???) Αρθρο

Βρε τους χαλαει τη 'μανεστρα'....

Ευτυχως που υπαρχει το shein, σωθηκαμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το forum!Έκανα 18/4 παραγγελία από το joom!όλα προχωρούσαν ωραία και καλά ενοποίηση προϊόντων και όλα μέχρι που φτανουν 25/4 στο διεθνές αεροδρόμιο προέλευσης (Κίνα) και από τότε κόλλησε εκεί είναι φυσιολογικό?Εν τω μεταξύ μου έχουν δώσει και trucking number από ΕΛΤΑ αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα σύμφωνα με το trucking του joom που το δείχνει ακόμα αεροδρόμιο Κίνας και το trucking του ΕΛΤΑ μου δείχνει μόνο δημιουργία ετικέτας

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, george_liv1 said:

Εν τω μεταξύ μου έχουν δώσει και tracking number από ΕΛΤΑ αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα σύμφωνα με το tracking του joom που το δείχνει ακόμα αεροδρόμιο Κίνας και το tracking του ΕΛΤΑ μου δείχνει μόνο δημιουργία ετικέτας

Ο κωδικός που έχεις είναι xxxxxxxx.CN   = Κινεζικό Ταχυδρομείο

7 μέρες εντός Κίνας.

10 Μέρες έως ΕΛΤΑ Αθήνα

12 Μέρες εσωτερική διακίνηση και παράδοση.  

Σύνολο 29

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 ημέρες έκανα αφορά από το all mobi.gr οι οποίοι φέρνουν από Πολωνία.Απο προχθές είναι κολλημένο αυτό στην φωτογραφία.Πρεπει να κάνω εγγραφή στο σάιτ της Econt για περισσότερες λεπτομέρειες η όχι;

2074167501_Screenshot_2024-05-01-08-22-02-5702.thumb.jpeg.581f9cd28befe1c789b60862a204f48d.jpeg

 

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

Φόροι δασμοί , όλα είναι διαχειρίσιμα από την εταιρεία εντός Ελλάδος, διακινητής δέματος. 

Όλα τα άλλα είναι ψάρεμα από απατεώνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum και πάλι !!!Θα με θυμάστε από το ποστ με το joom τελικά ξεμπλοκαρε δεν έχω παραλάβει ακόμα βέβαια αλλά μέχρι στιγμής όλα καλά εν τω μεταξύ έχω νέα ερώτηση έχω κάνει παραγγελία στο temu 27/4 και 28/4 στάλθηκε από τότε όμως δεν έχει κάποιο update το track και έχει κολλήσει στο στάλθηκε και μου εμφάνισε και την ειδοποίηση ότι δεν υπήρξε update για 3 ημέρες και συνεργάζονται με την μεταφορική για να λαβω περισσότερες λεπτομέρειες.Να προσθέσω ότι γράφει ότι θα μου έρθει με bοx now αν παίζει κάποιο ρόλο λέτε να έχει χαθεί η κάποια καθυστέρηση όπως στο joom στα συστήματα τους?

Edited by george_liv1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε κολλημένα δέματα στην Ουγγαρία για πάνω από 25 μέρες . Και αυτός είναι ενδιάμεσος σταθμός Κίνα - Ελλάδα.

Επικοινώνησα με την εταιρεία, και μοιράζουν ανώνυμες και γενικόλογες απαντήσεις.

Dear Addressee,

 We checked they haven't arrived the destination country yet, please contact the post office closed to your living district when they arrive. We're sorry it takes a little longer and thank you for your inquiry.

 Best regards

ECSC Customer Service Department

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά.

Παιδιά, τι γίνεται με αγορές από Geekbuying?Δεν έχω αγοράσει ποτέ, και σκέφτομαι για μια handheld console γύρω στο 100άρικο.

Έχει το ίδιο σύστημα με ΒG για τελωνεία κλπ;

 

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!  Και εγώ είχα χρόνια να αγοράσω από εκεί, από τις... παλιές καλές εποχές που αγοράζαμε αβέρτα από Κίνα και το τελωνείο ελάχιστα μας απασχολούσε, πριν την επιβολη των πιο αυστηρών τελωνειακών κανονισμών.
Διάβαζα ότι οι αγορές από GeekBuying είναι 'ασφαλείς', όπως π.χ. από Banggood, και είπα να... δοκιμάσω την τύχη μου.

Πράγματι, 2 αγορές τους τελευταίους μήνες πήγαν... νεράκι, χωρίς κανένα 'πρόβλημα' στην πορεία.
Ελαφρώς διαφορετική διαδρομή των πακέτων (από Κίνα ως εδώ) απ' ό,τι π.χ. στο Banggood, αλλά εξίσου απροβλημάτιστο αποτέλεσμα.
Οπότε, με βάση αυτά τουλάχιστον, θα έλεγα ότι καλό φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή για όσους έχουν διάθεση να την εισπράξουν.

Από τον Απρίλιο 2024 έχουν σμπαραλιαστεί τα χρονοδιαγράμματα διακίνησης προϊόντων με την περιγραφή economy και Free shipping.

Στο Ebay οι περισσότεροι πωλητές, υποχρεώνουν τον αγοραστή να χρεωθεί από πενταευρο και επάνω, το κόστος αποστολής για μεταφορικά κανονικής προτεραιότητας.

 Έχει χαθεί η όποια κανονικότητα, ότι θυμόσασταν από παλιά δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Αγορά από AliExpress, μέθοδος αποστολής AliExpress Saver Shipping, Trakhing number της μορφής UC123456789HU, ξέρουμε από που παραλαμβάνω.

Τo parcelsapp τώρα και μετά από 5-6 ημέρες που έχει αποσταλεί μου δείχνει ΕΛΤΑ Courier, στην αρχή μου έδειχνε σκέτο ΕΛΤΑ και ACS, τι τελικά ισχύει;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τί θέλει να πεί εδώ ο ποιητής;Πάντως λύση και σε αυτήν την περίπτωση θα βρεθεί.Τα περισσότερα προιόντα θα τα έχουν σε Ευρωπαικές αποθήκες και τέλος.

https://techmaniacs.gr/telos-sto-aforologito-gia-agores-apo-shein-aliexpress-kai-temu-aytes-einai-oles-oi-allages/

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πληρώσω με Eurobank το Aliexpress και κολλάει στην επαλήθευση στοιχείων.

Δεν μου δίνει δυνατότητα να ζητήσω κωδικό.

Edit:εντάξει, συνήλθε!

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2024 at 12:50 ΜΜ, Hliasat said:

τί θέλει να πεί εδώ ο ποιητής;Πάντως λύση και σε αυτήν την περίπτωση θα βρεθεί.Τα περισσότερα προιόντα θα τα έχουν σε Ευρωπαικές αποθήκες και τέλος.

https://techmaniacs.gr/telos-sto-aforologito-gia-agores-apo-shein-aliexpress-kai-temu-aytes-einai-oles-oi-allages/

Nαι και μετά οι τιμές θα είναι στα 70-100ευρώ διαφορά από επίσημα καταστήματα. Ή νομίζεις ότι θα μπαίνουν χωρίς φόρους στα Ευρωπαικά μαγαζία;

Ήδη το βλέπουμε το έργο που γνωστό κινέζικο μαγαζί έφερε το κινέζικο Oneplus 12 σε Ευρ. αποθήκη και η τιμή είναι λίγο πιο κάτω από το Global μοντέλο που βρίσκεις στο Άμαζον. Γελάνε και οι πέτρες! 😃

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Έχω αυτο το tracking number απο τον κινέζο AM148343603CN,

στο https://t.17track.net/ μου δείχνει πως έχω παραλάβει απο ΕΛΤΑ

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , στο τοπικό ταχυδρομείο κάνουν τον κινέζο

και λένε πως ο κωδικός αυτός δεν αφορά τα ΕΛΤΑ

λίγη βοήθεια παιδιά να βρώ άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Στα σιτε των ελτα πράγματι δεν υπαρχει καμία αναφορά για αυτο το τρακ.

Απο την αρχη μέχρι το τέλος λεει China post, τώρα ποιος παρέδωσε και πού δεν ξερω, ρωτα καλύτερα τον έμπορα, αν και το βλέπω χαμένο το παιχνίδι 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δυστυχώς και το parcelsapp, το οποίο ήλπισα ότι θα έδειχνε την τοπική εταιρία μεταφορών... αλλά τίποτα, China Post και εκεί!

Η ημερομηνία αποστολής (8 Ιουλίου, που βλέπω) ταιριάζει όντως με το δέμα που περιμένεις...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...