Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις πληροφορίες ότι δεν ποσταρουν αυτοί που παραλαμβάνουν χωρίς να πληρώσουν τελωνείο;

Νομίζω είναι φυσιολογικό διότι η δασμολόγηση ήταν κάτι που γενικά δε συνέβαινε, οπότε τώρα που προκύπτει συχνότερα είναι άξιο δημοσίευσης.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω λοιπόν και εγώ τον πόνο μου :

Τηλέφωνο από Vickmall με SG Post αγορά από 28/11,

14/12/2016 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

08/12/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

05/12/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

03/12/2016 Received from Customer

 

Πάνω που χάρηκα για το ότι επιτέλους ξεκόλλησε, μπαίνω στα ΕΛΤΑ και τί να δω :

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14-12-2016 10:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-12-2016 10:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

:cry:

 

Υπ' όψιν ότι το πακέτο προορίζεται για Αθήνα...

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν και εγώ τον πόνο μου :

:cry:.

E γιατί κλαίς?

Δεν το ήξερες ότι μπορεί και να προέκυπτε?

Link to comment
Share on other sites

E γιατί κλαίς?

Δεν το ήξερες ότι μπορεί και να προέκυπτε?

 

Η ελπίδα (πεθαίνει) πέθανε τελευταία...

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είμαστε οι περισσοτεροι εδώ μέσα.... Κολλημένο και το δικό μου από 21/11 στο "item on transit to the country of destination " !! Υπομονή να δούμε το κοστούμι.....

 

Αντε να δουμε...ποτε θα παραλαβουμε

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα (πεθαίνει) πέθανε τελευταία...

Δε βαριέσαι, με το καλό να παραλάβεις.

Αν μπορέσεις, ανέβασε μια απόδειξη που να φαίνονται τα ποσά που θα (αν) πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το tracking γράφει "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ", σημαίνει πως τη γλίτωσα;; :rolleyes: Το δέμα το περιμένω στην Αθήνα.

 

Υ.Γ. Πλάκα θα έχει να έκανε καμιά χαζομάρα το Banggood και να μου έστειλε καμιά ελαττωματική συσκευή ή με συχνότητες που παίζουν μόνο στην Κίνα, όπως έγινε σε άλλους και τζάμπα τόση αναμονή (30 μέρες ακριβώς) και άγχος για τελωνείο... :wacko:

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Όταν το tracking γράφει "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ", σημαίνει πως τη γλίτωσα;; :rolleyes: Το δέμα το περιμένω στην Αθήνα.

 

Υ.Γ. Πλάκα θα έχει να έκανε καμιά χαζομάρα το Banggood και να μου έστειλε καμιά ελαττωματική συσκευή ή με συχνότητες που παίζουν μόνο στην Κίνα, όπως έγινε σε άλλους και τζάμπα τόση αναμονή (30 μέρες ακριβώς) και άγχος για τελωνείο... :wacko:

 

Με swiss post στο εστειλε φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

εχασα τα λεφτα μου & ενημερωνω κι εσας για να αποφύγετε να ξαναπαρετε απο VICKMALL μακρυά

το χάλασαν οποτε προς αποφυγή!!!

 

προϊόντα ήδη σε στοκ & ακομα στο processing status. tracking # πουθενα. δεν απανταει ουτε skype ουτε mail. πληρωμη απο 19/11 άφαντο το tracking ΜΟΝΟ order #

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνεις;;;και εχω και πιο παλιά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161213/2f98543e8b3db6ef8e9a50eb8dce88a0.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

05-11-2016 08:51 The item is on transport to the country of destination GREECE

03-11-2016 19:19 The item is at the PostNL sorting center

28-10-2016 10:17 The item is pre-advised

 

Εγώ μάλλον έχω το ρεκορ :lol:

Εδω και μια βδομάδα τους γράφω στο Gearbest και στο τελευταίο mail τους λέω την Δευτέρα 19/12 θα κάνω claim στο paypal, και μου λένε οι αθεόφοβοι να περιμένω μέχρι 27/12 δλδ 2 μήνες από τότε που πλήρωσα. :angry::angry:

Πάλι καλά που είναι κάτι πραγματάκια σύνολο 28€ και όχι κανένα κινητό να το βιάζομαι.

Εσύ τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

εχασα τα λεφτα μου & ενημερωνω κι εσας για να αποφύγετε να ξαναπαρετε απο VICKMALL ΜΑΚΡΥΑ

το ΧΑΛΑΣΑΝ οποτε προς αποφυγή!!!

 

προϊόντα ήδη σε στοκ & ακομα στο processing status. tracking # πουθενα. δεν απανταει ουτε skype ουτε mail. πληρωμη απο 19/11 άφαντο το tracking ΜΟΝΟ order #

 

ΠΟΥΘΕΝΗΔΗΔΕΣ & ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ

 

χθες το βραδυ εστειλα μηνυμα στην selina... σημερα το πρωι μου απαντησε κανονικα...........

αν πληρωσες με Paypal... κανε dispute.... θελουν δε θελουν θα απαντησουν.... αλλα αναφερε το οτι τους εχεις ηδη στειλει κ δε σου απαντησαν....

 

edit... οσοι περιμενουν nl post παραγγελιες μεσα νοεμβριου μαλλον να θεωρουν χαμενα τα δεματα τους... ετσι μου ειπε η selina... αναμενουν απαντηση απο το ολλαδικο ταχυδρομιο... οποτε παω σε 2-3 μερες σε full refund......

 

ερωτηση : μετα απο ποσες μερες ακριβως μπορω να ανοιξω dispute στο paypal χωρις να εχει περασει η προσθεσμια???? σημερα ειναι η 28η μερα απο τοτε που το παρηγγειλα......

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

edit... οσοι περιμενουν nl post παραγγελιες μεσα νοεμβριου μαλλον να θεωρουν χαμενα τα δεματα τους... ετσι μου ειπε η selina... αναμενουν απαντηση απο το ολλαδικο ταχυδρομιο... οποτε παω σε 2-3 μερες σε full refund......

 

 

Για ποιο λογο? Απλα χαθηκαν απο την πολυ κινηση στα ταχυδρομια? Κ αν ειναι χωμενα σε σακους π δν εχουν ανοιχτει στο αεροδρομιο? Εχω 3 παραγγελιες απο νοεμβριο η μια λεει εφτασε χωρις να εχουν ενημερωθει τα ελτα ακομα. Οι αλλες 2 απο μεσα νοεμβριου ακομα.. Παντως λεω να περιμενω λιγο ακομα..

Link to comment
Share on other sites

edit... οσοι περιμενουν nl post παραγγελιες μεσα νοεμβριου μαλλον να θεωρουν χαμενα τα δεματα τους... ετσι μου ειπε η selina... αναμενουν απαντηση απο το ολλαδικο ταχυδρομιο... οποτε παω σε 2-3 μερες σε full refund......

 

 

Για ποιο λογο? Απλα χαθηκαν απο την πολυ κινηση στα ταχυδρομια? Κ αν ειναι χωμενα σε σακους π δν εχουν ανοιχτει στο αεροδρομιο? Εχω 3 παραγγελιες απο νοεμβριο η μια λεει εφτασε χωρις να εχουν ενημερωθει τα ελτα ακομα. Οι αλλες 2 απο μεσα νοεμβριου ακομα.. Παντως λεω να περιμενω λιγο ακομα..

 

μου εξηγησε πως μονο για ελλαδα εχουν κολλησει τα δεματα... κ ειναι μεγαλο το διαστημα που εχουν αργησει... οποτε ακομα κ η ιδια της κ ως καταστημα (vickmall) δε θεωρουν οτι βρισκονται ελλαδα ή στο τελωνειο, αλλα οτι εχουν χαθει.. πιο πισω ακομα ενα παλικαρι που μιλησε μαζι της , το εχει αναφερει...

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια , το gearbest και αυτο ουσιαστικα χαμενο το θεωρει

η λυση που μου προσφερει ειναι να το ξαναγορασω στην μιση τιμη περιπου ....

 

We are extremely sorry regarding this delivery failure

 

We regret to inform you that the shipping company is responsible not only for this issue , but also for making sure that all parcels they ship are successfully received.

According to their policy the item parcel will be either destroyed or abandoned.Technically, gearbest is not liable for this.

Therefore there should be no compensation in such case.

 

However as you are a valuable customer for us, we are willing to help you the best way we possibly can.

 

Here are the best solutions we can offer you in this situation as a commercial gesture:

 

1)Reship the parcel

 

We can resend the same parcel to you. For this, please kindly send us 38USD so that we can arrange the shipment. We can offer you a tracking number for this shipment and it will take 10 to 25 business days to reach you.We will send you an invoice by email if you choose this option. Please reconfirm your delivery address one last time :

 

2)Partial refund to your Wallet(Store credit)

 

We can refund 15USD as a proof of good will on your wallet and exceptionally reward you with extra points (e.g. If your refund is 1USD = 2 points ,3USD =3*2 points => get 6 points etc).

 

You can use both your wallet and points to purchase your future products.

 

Learn more about wallet benefits:

 

Check out how to use point:

Link to comment
Share on other sites

Για παραγγελιες που εχουν γινει απο μεσα Νοεμβριου λεμε τωρα? Δεν ειναι μικρο το χρονικο διαστημα? Μου κανει εντυπωση παντως..
Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι, με το καλό να παραλάβεις.

Αν μπορέσεις, ανέβασε μια απόδειξη που να φαίνονται τα ποσά που θα (αν) πληρώσεις.

Εννοείται πως θα ενημερώσω για ό,τι γίνει. Είναι κι άλλοι εδώ που ενδιαφέρονται ακόμα για την ίδια συσκευή με εμένα.

Σκέφτομαι να γράψω & στην βικμαλλ , έτσι ώστε να είναι υποψιασμένοι και όσοι δεν μπαίνουν εδώ μέσα.;)

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια , το gearbest και αυτο ουσιαστικα χαμενο το θεωρει

η λυση που μου προσφερει ειναι να το ξαναγορασω στην μιση τιμη περιπου ....

 

τι λενε ρε.... ξανα λεφτα?? ουτε καν... καλυτερα full refund και να το ξανααγορασεις.. παρα να τους δωσεις λεφτα για να το ξαναστειλουν...

1,5 φορα πανω θα σου στοιχισει δλδ? εννοειται δε φταινε ουτε αυτοι.. αλλα δεν ειναι δεοντολογικο να την πληρωσει ο πελατης......

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για παραγγελιες που εχουν γινει απο μεσα Νοεμβριου λεμε τωρα? Δεν ειναι μικρο το χρονικο διαστημα? Μου κανει εντυπωση παντως..

 

παραγγελιες απο 25 νοεμβριου κ μετα εχουν φτασει ελλαδα, κ εχουν αρχισει να παραδινονται απο τα μεσα της προηγουμενης βδομαδας... οποτε μπορεις να θεωρησεις πως δεν ειναι κ μικρο το διαστημα... γτ ουσιαστικα εχει κολλησει στο

17track: 2016-11-26 10:30 The item is on transport to the country of destination

elta.gr: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-11-2016 17:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

εδω κ 3 βδομαδες ερχονται απο ολλανδια κ δεν εχει ακομα ανοιχτει κανενας σακος?? ενω απο 25 κ μετα σακοι της NLpost ανοιγονται κανονικα?

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Με swiss post στο εστειλε φιλε μου;

 

Με Σουηδικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια απο τα ιδια , το gearbest και αυτο ουσιαστικα χαμενο το θεωρει

η λυση που μου προσφερει ειναι να το ξαναγορασω στην μιση τιμη περιπου ....

 

Εσύ φταις που χάθηκε;; Έλεος πια το Gear-Worst... Ζήτα full refund και αν αρνηθούν, άνοιξε dispute στο PayPal (αν πλήρωσες με αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Για παραγγελιες που εχουν γινει απο μεσα Νοεμβριου λεμε τωρα? Δεν ειναι μικρο το χρονικο διαστημα? Μου κανει εντυπωση παντως..

 

3 νοεμβριου εκανα παραγγελια την οποια η gearbest την χωρισε σε 2 δεματα , το ενα με τσεχικο ταχυδρομειο παρελαβα στις 18 και το δευτερο με ολλανδικο που δεν ηρθε ποτε

 

τι λενε ρε.... ξανα λεφτα?? ουτε καν... καλυτερα full refund και να το ξανααγορασεις.. παρα να τους δωσεις λεφτα για να το ξαναστειλουν...

1,5 φορα πανω θα σου στοιχισει δλδ? εννοειται δε φταινε ουτε αυτοι.. αλλα δεν ειναι δεοντολογικο να την πληρωσει ο πελατης......

 

Με Σουηδικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εσύ φταις που χάθηκε;; Έλεος πια το Gear-Worst... Ζήτα full refund και αν αρνηθούν, άνοιξε dispute στο PayPal (αν πλήρωσες με αυτό).

 

τους απαντησα οτι δεν μπορω να δεχτω καμμια απο τις λυσεις που μου δινουν και περιμενω να δω τι θα πουν

η βλακεια μου οτι τα συγκεκριμενα δεν τα πληρωσα με paypal γιατι στην καρτα που ειχα δηλωμενη δεν ειχα χρηματα μεσα, πρωτη φορα που τους πληρωσα κατευθειαν απο καρτα και εγινε στραβη ;);)

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια , το gearbest και αυτο ουσιαστικα χαμενο το θεωρει

η λυση που μου προσφερει ειναι να το ξαναγορασω στην μιση τιμη περιπου ....

 

Αναρωτήθηκες αν δεν στο είχε στείλει ποτέ και με αυτό που σου προτείνουν θα το πληρώσεις στο 50% επι πλέον ?

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

3 νοεμβριου εκανα παραγγελια την οποια η gearbest την χωρισε σε 2 δεματα , το ενα με τσεχικο ταχυδρομειο παρελαβα στις 18 και το δευτερο με ολλανδικο που δεν ηρθε ποτε

 

 

 

 

 

τους απαντησα οτι δεν μπορω να δεχτω καμμια απο τις λυσεις που μου δινουν και περιμενω να δω τι θα πουν

η βλακεια μου οτι τα συγκεκριμενα δεν τα πληρωσα με paypal γιατι στην καρτα που ειχα δηλωμενη δεν ειχα χρηματα μεσα, πρωτη φορα που τους πληρωσα κατευθειαν απο καρτα και εγινε στραβη ;);)

 

To Gear-Worst και όλα αυτά τα μαγαζιά, βγάζουν τρελά εκατομμύρια κάθε μήνα. Αν ήθελαν να λέγονται σωστοί, θα έπρεπε να καλύπτουν 100% τα χαμένα δέματα, που είναι ελάχιστα σε σχέση με τα εκατομμύρια άλλα που παραδίδονται κανονικά. Όχι να πληρώνει 50% ο πελάτης... :ρ

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 01:37 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-11-2016 17:59 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-12-2016 12:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-12-2016 09:21 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-12-2016 11:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-12-2016 08:51 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-12-2016 15:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 14-12-2016 17:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Μια χαρούλα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

χθες το βραδυ εστειλα μηνυμα στην selina... σημερα το πρωι μου απαντησε κανονικα...........

αν πληρωσες με Paypal... κανε dispute.... θελουν δε θελουν θα απαντησουν.... αλλα αναφερε το οτι τους εχεις ηδη στειλει κ δε σου απαντησαν....

 

edit... οσοι περιμενουν nl post παραγγελιες μεσα νοεμβριου μαλλον να θεωρουν χαμενα τα δεματα τους... ετσι μου ειπε η selina... αναμενουν απαντηση απο το ολλαδικο ταχυδρομιο... οποτε παω σε 2-3 μερες σε full refund......

 

ερωτηση : μετα απο ποσες μερες ακριβως μπορω να ανοιξω dispute στο paypal χωρις να εχει περασει η προσθεσμια???? σημερα ειναι η 28η μερα απο τοτε που το παρηγγειλα......

 

Δεν νομιζω να χαθηκανε τοσα δεματα...

Εγω εποικοινωνησα μεσω facebook με την nl post και μου ειπανε μολις σημερα οτι ο σακος θα ειναι ελλαδα και δεν θα εχει ανοιχτει και οτι θα πρεπει να παρω στο ταχυδρομειο μου μηπως το εχουν ξεχασει.. αν και δεν νομιζω να ειναι τοσο ****** !!! Αν ειχε φτασει ελλαδα ρε παιδια δεν θα ειχε καταγραφει ;; επισης μου ειπανε οτι αν δεν βγαλεις ακρη με το ταχυδρομειο σου εποικοινωνησε με τον πωλητη σου...εκει γελασα ... γιατι του εχω στειλει τοσα μυνηματα... και δεν μου εχει απαντηση ουτε ενα..!!!! Αναγκαστικα ανοιξα dispute με τον λογο οτι το δεμα μου εχει χαθει..και ο πωλητης δεν απανταει στα απειρα μυνηματα που το εχω στειλει... με το που ανοιξα dispute απαντησε ο κινεζος οτι ειναι στο δρομο..ναι 3 εβδομαδες ταξιδευει... πραγματικα για τοσους ηλιθιους μας περνανε..

 

Οπου τους συμφερει απαντανε...

Edited by impreza_sti

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εσύ προχθές δεν είχες πει ότι είχες ανανέωση κατάστασης σε "The item has arrived in the country of destination"; τώρα στο άλλαξε πάλι σε "The item is on transport to the country of destination"; σε ρωτάω γιατί και μένα προχθές έλεγε ότι έφτασε Ελλάδα και από τότε νέκρα....παίζει να είμαστε στον ίδιο σάκο. Άντε να δούμε μήπως ξεκολλήσει και γλιτώσουμε και τελωνείο μας έβγαλαν την πίστη..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...