Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το power bank της xiaomi τι καλωδιο χρειαζομαι για να φορτιστει ενα iphone;

Ρωταω γιατι δεν εχω εγω το iphone και θελω να του το παραγγειλω για λογαριασμο του απο καποιο κινεζομαγαζο φυσικα.

 

ότι καλώδιο χρησιμοποιει με τον φορτιστή μπριζας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είναι προτιμότερο να φορτίσεις το xiaomi 10400mAh με 1Α φορτιστή ή με 2Α; Από όσο ξέρω με τα 2Α φορτίζει γρηγορότερα αλλά έχω την υποψία ότι με το 1Α φορτίζει ναι μεν ποιο αργά αλλά κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είναι προτιμότερο να φορτίσεις το xiaomi 10400mAh με 1Α φορτιστή ή με 2Α; Από όσο ξέρω με τα 2Α φορτίζει γρηγορότερα αλλά έχω την υποψία ότι με το 1Α φορτίζει ναι μεν ποιο αργά αλλά κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν υπάρχει καλύτερο.

Η κάθε συσκευή τραβάει όσο θέλει από την φόρτιση στα Α.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο.

Η κάθε συσκευή τραβάει όσο θέλει από την φόρτιση στα Α.

 

Απλά διαφέρει ο χρόνος φόρτισης του power bank. http://www.mi.com/en/mipowerbank10400/#params

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια θελω να κανω μια αγορα και ενα παιδια μου δεινει με 15ε 30000mah που αυτη μπαταρια φορτιζει με ρευματος αλλα και στον ηλιο

lg g2 16gb black

Cloudyg2 3.3 - xceed 14 android 5.0.2 twrp 2.8.6.1 :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο.

Η κάθε συσκευή τραβάει όσο θέλει από την φόρτιση στα Α.

 

Σαφως και υπαρχει διαφορα...

Σε πολλα φορουμ που ασχολουνται αποκλειστικα με μπαταριες αυτο που επικρατει σαν αποψη ειναι οτι η αργη φορτιση εχει καλυτερο αποτελεσμα στην χρηση των μπαταριων μιας που δεν επιδρα βιαια στα κελια τους...Συγκεκριμενα προτεινουν τα 0.5Α σαν την ιδανικη ενταση ρευματος για φορτιση μπαταριων....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και υπαρχει διαφορα...

Σε πολλα φορουμ που ασχολουνται αποκλειστικα με μπαταριες αυτο που επικρατει σαν αποψη ειναι οτι η αργη φορτιση εχει καλυτερο αποτελεσμα στην χρηση των μπαταριων μιας που δεν επιδρα βιαια στα κελια τους...Συγκεκριμενα προτεινουν τα 0.5Α σαν την ιδανικη ενταση ρευματος για φορτιση μπαταριων....

Οκ κάτσε φορτιζε το κινητό σου και το powerbank με 0.5Α.

Να δω μετά από τις 5-6 ώρες που θα πάρει για μια φόρτιση το κινητό και τις 15+ για το power bank, αν θα το επαναλάβεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το power bank θα φορτισει σε 22 ωρες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κάτσε φορτιζε το κινητό σου και το powerbank με 0.5Α.

Να δω μετά από τις 5-6 ώρες που θα πάρει για μια φόρτιση το κινητό και τις 15+ για το power bank, αν θα το επαναλάβεις.

 

Εντάξει δεν είπε τι να κάνουμε, είπε ότι όντως υπάρχει διαφορά ανάλογα με την ταχύτητα φόρτισης. Λογικό μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Οκ κάτσε φορτιζε το κινητό σου και το powerbank με 0.5Α.

Να δω μετά από τις 5-6 ώρες που θα πάρει για μια φόρτιση το κινητό και τις 15+ για το power bank, αν θα το επαναλάβεις.

 

Στο κινητό μια χαρά γίνεται, το βάζεις το βράδυ και το πρωί είναι έτοιμο, ακόμα και αν μιλάμε για συσκευές με μεγάλες μπαταρίες.

Για το powerbank συμφωνώ ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κάτσε φορτιζε το κινητό σου και το powerbank με 0.5Α.

Να δω μετά από τις 5-6 ώρες που θα πάρει για μια φόρτιση το κινητό και τις 15+ για το power bank, αν θα το επαναλάβεις.

 

Αδερφε δεν σου ειπα τι να κανεις απλα ειπα τι ειναι καλυτερο...Απο κει και περα κανε οτι θελεις εσυ....

Το τηλεφωνακι σου παντως με τα 2-3.000mah max μια χαρα το φορτιζεις το βραδι με φορτιστη .5Α και εξασφαλιζεις μεγαλυτερη διαρκεια στην μπαταρια σου... Το ιδιο κανεις μια χαρα και στο power bank... Η φορτιση του κινητου απο αυτο σαφως δεν ειναι για καθε μερα αλλα μονο οταν ξεμενεις και δεν εχεις τηλεφωνο....

Οσο για το αν θα το επαναλαβω ...απλα το εφαρμοζω πολλα χρονια στα τηλεφωνα μου και σχεδον ενα εξαμηνο με τα power banks και με καμια δεκαρια φακους (πολλοι απο αυτους ειναι και ακριβοτεροι απο αρκετα τηλεφωνα) και 2 mods για ηλεκτρονικο τσιγαρο... Εσυ φιλε μου κανε οτι εσενα σου καθεται καλυτερα... απλα μην γκρινιαζεις αμα το powerbank σου μετα απο μερικους κυκλους φορτισεων πεσει σε αποδοση....

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αυτο κανω τις περισσοτερες φορες, φορτιζω το βραδυ το ταμπλετ με το φορτιστη κινητου (αντι για 2Α, 1Α), το κινητο με φορτιστη απο 1Α, 0.5Α.. Αλλα το Power bank δε γινεται, θα πρεπει να εχεις 10 power banks και να τα εναλλασεις, χανεις τη μπαλα.

Η μειωση της αποδοσης δεν ερχεται σε μερικους κυκλους, αλλα σε 1 χρονο+, πραγμα που σημαινει οτι πρωτον θα εχει βγαλει τα λεφτα του και δευτερον αυτο δε θα γινει πρακτικα σε Power bank γιατι δεν κανει ενα κυκλο φορτισης καθε μερα, αλλα αραια.

Στην ουσια ισχυουν αυτα, αλλα δεν εχουν και πολυ πρακτικο αποτελεσμα γιατι σε 1-1,5 χρονο θα εχεις αλλαξει κινητο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα παρέλαβα τα 2 xiaomi 10400mAh power banks, ένα από το ebay (μαύρο) και ένα από το banggood (ασημί). Του ebay τελικά είναι fake και του banggood γνήσιο.

 

Μερικές φώτο από το unboxing (Αριστερά το original και δεξιά το fake):

http://1drv.ms/1LIiZWt

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Το fake λέτε να το χρησιμοποιήσω; Γιατί έχουν ακουστεί διάφορα, ότι έχει εκραγεί και τέτοια.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησέ το να δούμε αν όντως ισχύουν όσα ακούγονται περί εκρήξεων κλπ! :)

Σοβαρά τώρα, στη θέση σου θα έκανα dispute και θα ζητούσα έστω partial refund. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα και έχεις και το δίκιο με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησέ το να δούμε αν όντως ισχύουν όσα ακούγονται περί εκρήξεων κλπ! :)

Σοβαρά τώρα, στη θέση σου θα έκανα dispute και θα ζητούσα έστω partial refund. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα και έχεις και το δίκιο με το μέρος σου.

 

Αν πω ότι δεν το παρέλαβα, δεν είναι ποιο σίγουρο ότι θα πάρω τα λεφτά μου πίσω από το να πω ότι δεν είναι το original όπως έλεγε στο site;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πεις ότι δεν το παρέλαβες? Δεν είχε tracking number? Αλλά και να μην είχε, υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται "αναφορά παράδοσης". Αν ο πωλητής ζήτησε αναφορά παράδοσης θα ξέρει ότι το παρέλαβες οπότε μετά και το dispute θα χάσεις και το δίκιο σου. Θέλει προσοχή το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Πως θα πεις ότι δεν το παρέλαβες? Δεν είχε tracking number? Αλλά και να μην είχε, υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται "αναφορά παράδοσης". Αν ο πωλητής ζήτησε αναφορά παράδοσης θα ξέρει ότι το παρέλαβες οπότε μετά και το dispute θα χάσεις και το δίκιο σου. Θέλει προσοχή το θέμα.

 

Οπότε εαν πω ότι δεν είναι original όπως λέει στo site θα μου επιστραφεί όλο το ποσό; Επίσης το dispute το κάνω από το ebay ή από το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι δεν το παρέλαβα, δεν είναι ποιο σίγουρο ότι θα πάρω τα λεφτά μου πίσω από το να πω ότι δεν είναι το original όπως έλεγε στο site;

Από το eBay δεν το αγόρασες? Βγάλε φωτογραφίες να δείξεις ότι δεν είναι γνήσιο και άνοιξε case στο eBay. Θα πάρεις refund από eBay μέσα σε λίγες ημέρες. Μην πεις ψέματα και μπλέξεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από το eBay δεν το αγόρασες? Βγάλε φωτογραφίες να δείξεις ότι δεν είναι γνήσιο και άνοιξε case στο eBay. Θα πάρεις refund από eBay μέσα σε λίγες ημέρες. Μην πεις ψέματα και μπλέξεις.

 

Ναι από το ebay. Δηλαδή να βγάλω φώτο, να ανοίξω υπόθεση και να απαιτήσω τα λεφτά μου πίσω; Αλλά πως θα αποδείξω ότι είναι fake? Να στείλω link από ένα από τα αδιάφορα site όπου λέει ποιες είναι οι ενδείξεις ότι το συγκεκριμένο power bank ότι είναι fake?

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τα σημεία που ξεχωρίζει το original από το fake:

https://www.techmesto.com/identify-fake-xiaomi-power-bank/

 

Βγάλε αντίστοιχες φωτό στα ίδια σημεία έτσι ώστε να φαίνεται καθαρά ότι είναι fake. Η τράβα ένα βιντεάκι που θα δείχνεις εσύ ο ίδιος τα σημεία αυτά. Και άνοιξε case και στείλε φωτός/βίντεο ως αποδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το ebay. Δηλαδή να βγάλω φώτο, να ανοίξω υπόθεση και να απαιτήσω τα λεφτά μου πίσω;

Ναι. Λογικά έβαλες τον κωδικό που έχει στο κουτί για να δεις αν είναι γνήσιο. Βγάλε φωτογραφια με τον κωδικό που δείχνει ότι είναι fake, καθώς και το power bank. Δηλαδή να είναι ξεκάθαρες οι αποδείξεις ότι είναι fake. ανοιξε case ως item is not as described. Γενικά εξήγησε τους τι έκανες για να το αποδείξεις και δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν θα είσαι ο μόνος που αγόρασε από τον συγκεκριμένο πωλητή.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

... Σοβαρά τώρα, στη θέση σου θα έκανα dispute και θα ζητούσα έστω partial refund. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα και έχεις και το δίκιο με το μέρος σου.

 

Επειδή θα σου ζητηθεί να το επιστρέψεις για να πάρεις τα χρηματά σου πίσω αλλά θα πληρώσεις ο ίδιος τα μεταφορικά για ... Κίνα οπότε θα σου πάει το ίδιο ή και περισσότερο η γνώμη μου είναι αν δεν υπάρχει tracking number να δηλώσεις ότι δεν το πήρες. Κάποιοι τουλάχιστον θα έλεγα "πονηροί" πωλήτες τους αξίζει να τους συμπεριφέρεσαι ανάλογα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...