Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχει μέσα ένα χαρτάκι και γράφει κάποια πράγματα στα κινέζικα έλεγα μήπως λέει κάτι σημαντικό. Επίσης π.χ. το κουμπί που έχει ποιά είναι η λειτουργία του ακριβώς; Πότε πρέπει να το πατάω; Από ότι φαίνεται μου ήρθε φορτισμένο μέχρι τη μέση πάντως (ανάβουν τα 2 ledάκια).

Γκούγκλαρε xiaomi power bank manual, βάλε εικόνες και θα σου βγάλει σκαναρισμένα manual στα αγγλικά.

Το καλώδιο που είχε μέσα; Είναι κλασσικό usb σε micro usb.

Εντάξει μάλλον ήταν χαζή η ερώτησή μου, προφανώς θα το φορτίζεις από το micro όπως τα κινητά, και θα φορτίζει άλλες συσκευές από το κανονικό όπως και οι φορτιστές. Απλά μου ήρθε να ρωτήσω.

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά μου επέστρεψαν τα χρήματα απο Banggood αφού πέρασε 1,5 μήνας.

Τώρα το παρήγγειλα από GearBest και πλήρωσα και 1,82 € για tracking number.

Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά μου επέστρεψαν τα χρήματα απο Banggood αφού πέρασε 1,5 μήνας.

Τώρα το παρήγγειλα από GearBest και πλήρωσα και 1,82 € για tracking number.

Άντε να δούμε.

Σου ήρθε fake?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θέλω να πάρω το solar power bank 5000 που αντέχει στο νερό της πτώσης και έχει και ένα γατζακι για να το κρεμας. Το έχει πάρει κανένας; το βρίσκω Ελλάδα 18€-19€. Στο YouTube βλεπω καλα σχόλια..
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Το solar ειναι για γέλια για να φορτίσει 5000mha θα θέλει περίπου 10 μέρες Φούλ ήλιο (κάνε της πράξεις και θα δεις ) με τα ίδια λεφτά περνεις η της xiaomi η της anker και καλύτερης ποιότητας
Link to comment
Share on other sites

Το solar ειναι για γέλια για να φορτίσει 5000mha θα θέλει περίπου 10 μέρες Φούλ ήλιο (κάνε της πράξεις και θα δεις ) με τα ίδια λεφτά περνεις η της xiaomi η της anker και καλύτερης ποιότητας

 

Φορτίζει και μέσω μπριζας κανονικά όμως. Για το solar με την λογική να το έχω στο αμάξι μέσα πίσω Και θα το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα. Σοβαρά θέλει μέρες; Νόμιζα με 10 ώρες ήλιο θα φορτίζει.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει και μέσω μπριζας κανονικά όμως. Για το solar με την λογική να το έχω στο αμάξι μέσα πίσω Και θα το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα. Σοβαρά θέλει μέρες; Νόμιζα με 10 ώρες ήλιο θα φορτίζει.

 

Εδώ θέλουν 10 ώρες σε μπρίζα μερικά, λες με τον ήλιο να φορτίζει στην ίδια ώρα? και μη ξεχνάς ότι τα ηλιακά πανελ που χρησιμοποιούν είναι της πλάκας και δεν έχουν καλή ενεργειακή απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θέλουν 10 ώρες σε μπρίζα μερικά, λες με τον ήλιο να φορτίζει στην ίδια ώρα? και μη ξεχνάς ότι τα ηλιακά πανελ που χρησιμοποιούν είναι της πλάκας και δεν έχουν καλή ενεργειακή απόδοση

 

Δίκιο έχεις. Βρηκα 2 power bank. Το ένα είναι το xiaomi με 10400 στα 22€ και το άλλο είναι το TP-Plink 10400 στα 24€. Βέβαια έχει πολλά και γίνεται χαμός. Και τα 2 Καλά είναι αλλά το xiaomi είναι πιο πρακτικό λόγο μεγέθους...

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Βρηκα 2 power bank. Το ένα είναι το xiaomi με 10400 στα 22€ και το άλλο είναι το TP-Plink 10400 στα 24€. Βέβαια έχει πολλά και γίνεται χαμός. Και τα 2 Καλά είναι αλλά το xiaomi είναι πιο πρακτικό λόγο μεγέθους...

 

Προτίμησε το xiaomi. βέβαια η τιμή που το έχεις βρει είναι ακριβή.

 

http://www.geekbuying.com/item/XiaoMi-10400mAh-USB-Portable-Power-Bank-External-Battery-Charger-for-Mobile-Phones-Tablets-iPhone-Samsung-HTC-Google-325638.html

 

στα 15 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα αυθεντικοτατο χιαομι 10400 απο gearbest

17 μερες εκαν να ερθει Ηρακλειο

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Θέλω να πάρω το solar power bank 5000 που αντέχει στο νερό της πτώσης και έχει και ένα γατζακι για να το κρεμας. Το έχει πάρει κανένας; το βρίσκω Ελλάδα 18€-19€. Στο YouTube βλεπω καλα σχόλια..

 

Αδερφε μην πετας τα χρηματα σου... Τα πανελακια που φορουν εχουν αποδοσεις της πλακας...Οι μπαταριες που φορανε ακομα χειροτερες

 

 

Το solar ειναι για γέλια για να φορτίσει 5000mha θα θέλει περίπου 10 μέρες Φούλ ήλιο (κάνε της πράξεις και θα δεις ) με τα ίδια λεφτά περνεις η της xiaomi η της anker και καλύτερης ποιότητας

 

Ετσι ακριβως... Δεν επιλεγουμε ολοι τυχαια την Xiaomi...Ειναι ενα απο τα λιγα που φοραει επωνυμες μπαταριες και οχι κατι κινεζιες της πλακας.

 

μολις παρελαβα αυθεντικοτατο χιαομι 10400 απο gearbest

17 μερες εκαν να ερθει Ηρακλειο

 

Μια χαρα σου ηρθε αδερφε. Συνηθως το προβλημα δεν ειναι το ταχυδρομειο αλλα η διαθεσινοτητα του GearBest...Εχει μπορει να καθυστερησει ακομα και εβδομαδα

 

Επιπλεον να τονισω για οποιον ενδιαφερεται το νεο μοντελο Xiaomi στα 10.000mah ειναι αυτη την περιοδο σε προσφορα απο το GearBest στα 13,59$

http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_187685.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν γραφω για fake μπαταριες απλα εννοω κατι μπαταριες (κυριως 18650 που μας αφορουν λογω χωρητικοτητας) που αναγραφουν 4.000 και 5000mah πανω αλλα μεσα ειναι κουφιες.

Γενικα μια σοβαρη μπαταρια αυτης της κατηγοριας ειναι πανω απο 40-42gr το βαρος της και φθανει εως τα 50gr.

Οι φθηνες κινεζικες ζυγιζουν 22-35gr και σαφως δεν ειναι ουτε 1000mah. Απλα ανεβαζω 2-3 ενδεικτικες φωτο για να εχετε μια ιδεα

 

Σημειωση...Μην δινετε καμια βαση το περιτυλιγμα...Υπαρχουν διαφορα....

http://s12.postimg.org/80vb3o16l/044530_4d1d316376534df5a7f6763a40376ece.jpg

 

http://4.bp.blogspot.com/-rYvzJKtb-6o/UtJeuTe9WKI/AAAAAAAAI0Y/D6FCbbE8mlA/s1600/IMG_1523.JPG

 

http://i.imgur.com/duMlI.jpg

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισες με αυτές τις Ultrafire.. Έχω καμιά 10αριά μαζεμένες για τους φακούς μου και δε θα με πείραζε η μικρή χωρητικότητα αν δεν έκαναν τους φακούς να αναβοσβήνουν.. (Οι κόκκινες είναι ένα κλικ καλύτερες)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω visa θα το παραγγείλω το xiaomi από Ελλάδα με αντικαταβολή. Πόσους μήνες εγγυηση έχουν; το καινούργιο με 10.000 είναι καλύτερο από το 10.400;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω visa θα το παραγγείλω το xiaomi από Ελλάδα με αντικαταβολή. Πόσους μήνες εγγυηση έχουν; το καινούργιο με 10.000 είναι καλύτερο από το 10.400;

 

Δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες περα απο μικροαλλαγες στις διαστασεις και προφανως ελαφρα μικροτερη χωρητικοτητα (400mah)

Για εμενα το κριτηριο με αυτες τις διαφορες ειναι καθαρα η τιμη.

 

Εαν το παρεις απο Ελλαδα απλα ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥ οτι θα παρεις το αυθεντικο.Στην θεση σου θα εψαχνα για κανεναν φιλο μου να μου το παραγγειλει απο τα sites που εχουν προαναφερθει...Δεν εχει νοημα να πληρωσεις 10-15€ πιο πανω και να μην ξερεις εαν ειναι και το original.

Εαν καποιος εχει αγορασει απο Ελλαδα και μπορει να προτεινει καταστημα που να πουλα τα αυθεντικα ας το αναφερει...Αρκει να εχει αγορασει απο εκει...οχι λογια του αερα.

 

Τελος οσοι αναφερουν για τα μεταφορικα ειδικα απο GearBest απλα σας υπενθυμιζω οτι εαν κανετε μεγαλυτερη παραγγελια δεν υπαρχουν μεταφορικα εκτος απο τα 0,15$ για tracking number της Netherland Post. Εχω μια ακομα παραγγελια (~50$) στο δρομο με ενα powerbank μαζι με διαφορα αλλα καλουδια και δεν εχει μεταφορικα.

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω από Ελλάδα.. Εγγύηση πόσο έχουν; Αν πάθει κάτι δεν θα θέλει να το στείλω εξωτερικό. Φίλος πήρε one plus one από έξω,χάλασε πλήρωσε να το στείλει έξω και δεν τον καλύπτει εγγύηση τον ζητάνε 150€. Προτιμώ από Ελλάδα για να έχω κάλυψη στο θέμα εγγύηση. Σοβαρά πουλάνε και ιμιτασιον xiaomi στην Ελλάδα;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μαλλον μονο imitation φοβαμαι οτι θα ειναι + για την εγγύηση παλι εξω θα παει.. εκτός και αν ελπιζεις σε αντικατασταση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω από Ελλάδα.. Εγγύηση πόσο έχουν; Αν πάθει κάτι δεν θα θέλει να το στείλω εξωτερικό. Φίλος πήρε one plus one από έξω,χάλασε πλήρωσε να το στείλει έξω και δεν τον καλύπτει εγγύηση τον ζητάνε 150€. Προτιμώ από Ελλάδα για να έχω κάλυψη στο θέμα εγγύηση. Σοβαρά πουλάνε και ιμιτασιον xiaomi στην Ελλάδα;

 

Δεν νομιζω να εχει διαφορα στην εγγυηση....

Δεν μιλαμε για κινητο αλλα για ενα μηχανακι που κοστιζει 15€.

Αμα δουλευει δεν εχεις θεμα. Τωρα αμα το καψεις ή το κοπανησεις πουθενα ουτε εδω ουτε Κινα υπαρχει εγγυηση...Αλλο τιποτα δεν προκειται να παθει. Για αυτο βαζουν συνηθως 2-3 μηνες εγγυηση. Οσον αφορα τον φιλο σου παιζουν πολλα και υπαρχουν αναλογες συζητησεις στο φορουμ.

Παρε ενα απο Ελλαδα με σχεδον 30€ ή 2 απο Κινα ...Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.

Οσο για το εαν πουλανε μαιμου στην Ελλαδα θα σου πω χαλαρα σχεδον 2 στα 3.... Ειδικα οταν η τιμη ειναι σχετικα κοντα στην τιμη του Κινεζου εκτοξευεται η πιθανοτητα μαιμουδιας....Απλα απο Ελλαδα το παιρνεις τωρα και για αυτο το χρυσοπληρωνεις... Προτιμω να περιμενω 15-20 μερες και να αγορασω φθηνα παρα να δωσω τζαμπα χρημα χωρις να εχω κατι παρα πανω

Για να εχεις εικονα τιμων δες ποσο το δινει η ισια η Xiaomi

http://www.mi.com/en/mipowerbank10400/

 

Πολλα μούφα από Ελλάδα

Επίσης ότι αγοράζεις από Ελλάδα ειναι 2 χρόνια εγγύηση βάση της Ε.Ε

 

Αδερφε ετσι λεει ο νομος...Τραβα εσυ σε Ελληνικο eshop που συνηθως δεν εχει καν στοιχεια και διευθυνση εεπικοινωνιας να παρεις χρηματα πισω ή να στο επισκευασουν μετα απο 1 και οχι 2 χρονια....

Στα λογια εχουν ...στην ουσια με τιποτα εκτος απο ορισμενες σοβαρες εταιρειες και οπου παιζει εδω αντιπροσωπεια (δεν μπορουν να κανουν και αλλιως)

Εδω οι πιο πολλες σελιδες που τα πουλανε απο Ελλαδα απλα παραγγελνουν 5-5 οπως εμεις χωρις δασμους αποδοση ΦΠΑ και τα σπρωχνουν με τρελλη υπεραξια...Απο που θα καλυψουν εγγυησεις?

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Φορτίζω το 10000 της Xiaomi με το φορτιστή του LG G3 που βγάζει 1.8Α. Θα περίμενα με αυτά που είχα διαβάσει σε 6 το πολύ 7 ώρες να έχει φορτίσει. Ωστόσο ακόμα αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι.

 

Χρειάστηκε να το αποσυνδέσω και το έβαλα ξανά αργότερα για φόρτιση. Μετά από 4 τουλάχιστον ώρες ακόμα δεν είχε τελειώσει η φόρτιση (έφτασε βέβαια στο 4ο φωτάκι να αναβοσβήνει). Σε αυτή τη φάση χρειάστηκε να το σταματήσω ξανά (τώρα θα περιμένω να ξανααδειάσει πριν το ξαναφορτίσω).

 

Είναι λογικό να κάνει τόσο πολύ ώρα με αυτό το φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...