Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμ μαλλον μονο imitation φοβαμαι οτι θα ειναι + για την εγγύηση παλι εξω θα παει.. εκτός και αν ελπιζεις σε αντικατασταση

 

Όντως χαμός γίνεται από αντιγραφές..... Το άλλο που είναι πιο χοντρό το Tp-link έχει αντιγραφή και σε εκείνο;

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, φαντάζομαι πως οχι, το Xiaomi ειναι το πιο διαδεδομένο και πιο πολυαντεγραμμενο παγκοσμίως..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Φορτίζω το 10000 της Xiaomi με το φορτιστή του LG G3 που βγάζει 1.8Α. Θα περίμενα με αυτά που είχα διαβάσει σε 6 το πολύ 7 ώρες να έχει φορτίσει. Ωστόσο ακόμα αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι.

 

Χρειάστηκε να το αποσυνδέσω και το έβαλα ξανά αργότερα για φόρτιση. Μετά από 4 τουλάχιστον ώρες ακόμα δεν είχε τελειώσει η φόρτιση (έφτασε βέβαια στο 4ο φωτάκι να αναβοσβήνει). Σε αυτή τη φάση χρειάστηκε να το σταματήσω ξανά (τώρα θα περιμένω να ξανααδειάσει πριν το ξαναφορτίσω).

 

Είναι λογικό να κάνει τόσο πολύ ώρα με αυτό το φορτιστή;

 

Με 2Α φορτιστη εμενα μετα απο 5 ωρες περιπου που το κοιταξα ειχε φορτισει, οποτε ποσες εκανε ακριβως δεν γνωριζω. Χρησιμοποιησες το καλωδιο που εχει το power bank ή του φορτιστη σου? Να χρησιμοποιεις το καλωδιο του power bank.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, φαντάζομαι πως οχι, το Xiaomi ειναι το πιο διαδεδομένο και πιο πολυαντεγραμμενο παγκοσμίως..

 

Οπότε για να μην την πατήσω Θα κοιτάξω να πάρω αυτό. Όντως Όσο και να έψαξα δεν βγάζει αντιγραφή σε αυτό...

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Όντως χαμός γίνεται από αντιγραφές..... Το άλλο που είναι πιο χοντρό το Tp-link έχει αντιγραφή και σε εκείνο;

 

Εαν το παρεις απο Ελλαδα εχεις μεγαλη πιθανοτητα να ειναι αυθεντικο. Απο εξωτερικο παλι υπαρχει θεματακι.... Εχω δει ακομα και αυθεντικο (πλακετα τσιπακια) που φοραγε αχρηστες μπαταριες.

Εαν το παρεις απο Ελλαδα μην τσιγκουνευτεις 3-4€ και προτίμησε Eshop ή Media Markt. (~29.9€ υπηρξε και σε προσφορα στην δυτερη πριν κατι μηνες στα 23,90€)

 

 

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Φορτίζω το 10000 της Xiaomi με το φορτιστή του LG G3 που βγάζει 1.8Α. Θα περίμενα με αυτά που είχα διαβάσει σε 6 το πολύ 7 ώρες να έχει φορτίσει. Ωστόσο ακόμα αναβόσβηνε το 2ο φωτάκι.

 

Χρειάστηκε να το αποσυνδέσω και το έβαλα ξανά αργότερα για φόρτιση. Μετά από 4 τουλάχιστον ώρες ακόμα δεν είχε τελειώσει η φόρτιση (έφτασε βέβαια στο 4ο φωτάκι να αναβοσβήνει). Σε αυτή τη φάση χρειάστηκε να το σταματήσω ξανά (τώρα θα περιμένω να ξανααδειάσει πριν το ξαναφορτίσω).

 

Είναι λογικό να κάνει τόσο πολύ ώρα με αυτό το φορτιστή;

 

Μην χρησιμοποιεις το καλωδιο φορτισης του κινητου αλλα το καλωδιο της συσκευης... Πολλα μπορει να παιζουν ρολο. Δεν ειναι κριτηριο αυτο για προβλημα... Αστο ολο το βραδι να φορτιζει και την αλλη μερα θα ειναι οκ. Φροντισε τουλαχιστον στις πρωτες φορες να κανεις πληρεις φορτισεις απο απογευμα εως το αλλο πρωι...

Οτι αλλη απορια εχεις ...εδω ειμαστε

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το Xiaomi 10.000, πολυ πιο μικρο απο οτι περιμενα, ειναι σχεδον στο μεγεθος του 5200.. Θα κρατησω αυτο για βασικο και θα ξεκοιλιασω το παλιο μου για μπαταριες. Απορω γιατι δεν εβγαζαν απο την αρχη αυτο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το Xiaomi 10.000, πολυ πιο μικρο απο οτι περιμενα, ειναι σχεδον στο μεγεθος του 5200.. Θα κρατησω αυτο για βασικο και θα ξεκοιλιασω το παλιο μου για μπαταριες. Απορω γιατι δεν εβγαζαν απο την αρχη αυτο..

Πόσο σου έφτασε?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις, χρονο ή τιμη; 2 βδομαδες, 15€ geekbuying

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το Xiaomi 10.000, πολυ πιο μικρο απο οτι περιμενα, ειναι σχεδον στο μεγεθος του 5200.. Θα κρατησω αυτο για βασικο και θα ξεκοιλιασω το παλιο μου για μπαταριες. Απορω γιατι δεν εβγαζαν απο την αρχη αυτο..

 

Επειδή σκέφτομαι να ξεκοιλιάσω και εγώ το 10.400 για τις μπαταρίες του και να πάρω το νέο 10-αρι, πόσες μπαταρίες έχει μέσα;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 x 2600 (υπαρχουν και απειρες φοτος..)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

4 x 2600 (υπαρχουν και απειρες φοτος..)

 

Για το καινούργιο 10.000 αναφέρομαι.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να ξεκοιλιάσω και εγώ το 10.400 για τις μπαταρίες του και να πάρω το νέο 10-αρι, πόσες μπαταρίες έχει μέσα;

5 το 16000

4 το 10400

3 το 10000

2 το 5200

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις, χρονο ή τιμη; 2 βδομαδες, 15€ geekbuying

 

 

 

 

Σε τιμή έλεγα

Εγώ πήρα το 16αρι μαζί και θήκη στα 27 ευρο και έκανε 1.5 εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

θηρίο το 16άρη....θα φανεί χρήσιμο και σε κανένα καυγά :lol:

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Σε καβγά θα κρύβεται... Χαχαχ

Το φόρτισα και έβαλα το κινητό για φόρτιση από το 20% έκανε 1.5 ώρα και δεν έπεσε ούτε μια γραμμη

Πιστεύω μπορεί να βάλει και αμάξι μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το Xiaomi 10.000, πολυ πιο μικρο απο οτι περιμενα, ειναι σχεδον στο μεγεθος του 5200.. Θα κρατησω αυτο για βασικο και θα ξεκοιλιασω το παλιο μου για μπαταριες. Απορω γιατι δεν εβγαζαν απο την αρχη αυτο..

 

Επειδή σκέφτομαι να ξεκοιλιάσω και εγώ το 10.400 για τις μπαταρίες του και να πάρω το νέο 10-αρι, πόσες μπαταρίες έχει μέσα;

 

Πριν αρχισετε τα ξεκοιλιασματα και οι δυο απλα να σας ξεκαθαρισω κατι εαν δεν το ξερετε....

Τι θελετε να κανετε τις μπαταριες?

Αν ειναι για χρηση σε φακους απλα καλυτερα να μεταπωλησετε τα power banks.

Οι μπαταριες αυτες ειναι χωρις προστασια υπερτασης -αποφορτισης με αποτελεσμα να χρειαζονται κυκλωμα προστασιας που να μην τους επιτρεπει να αποφορτιστουν κατω απο ενα οριο. Αυτο 9 στους 10 φακους δεν το εχουν

Εαν παλι θελετε να τις χρησιμοποιησετε σε mod για ηλεκτρονικο τσιγαρο τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα εαν μιλαμε για απλο μηχανικο. Φυσικα δεν συνιστανται για mods που ρυθμιζεις watt. Εκει χρειαζομαστε High drain μπαταριες που δινουν πανω απο 20Α κατα την αποφορτιση...

Σκεφτητε καλα τι θελετε να κανετε (εαν θελετε το μοιραζεστε) αρκετοι διλοι εδω μεσα πανε να δωσουν για powerbanks παραπανω χρηματα για αγορα απο Ελλαδα....

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Με 2Α φορτιστη εμενα μετα απο 5 ωρες περιπου που το κοιταξα ειχε φορτισει, οποτε ποσες εκανε ακριβως δεν γνωριζω. Χρησιμοποιησες το καλωδιο που εχει το power bank ή του φορτιστη σου? Να χρησιμοποιεις το καλωδιο του power bank.

 

Μην χρησιμοποιεις το καλωδιο φορτισης του κινητου αλλα το καλωδιο της συσκευης... Πολλα μπορει να παιζουν ρολο. Δεν ειναι κριτηριο αυτο για προβλημα... Αστο ολο το βραδι να φορτιζει και την αλλη μερα θα ειναι οκ. Φροντισε τουλαχιστον στις πρωτες φορες να κανεις πληρεις φορτισεις απο απογευμα εως το αλλο πρωι...

Οτι αλλη απορια εχεις ...εδω ειμαστε

 

Όντως είχα χρησιμοποιήσει το καλώδιο του κινητού. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω με του power bank (αν και του κινητού βόλευε λόγω μήκους).

Link to comment
Share on other sites

Να το μέγεθος του 16αρι

[ATTACH]62184[/ATTACH]

[ATTACH]62183[/ATTACH]

[ATTACH]62185[/ATTACH]

[ATTACH]62186[/ATTACH]

[ATTACH]62187[/ATTACH]

Εχω το 16ρι πανω απο 3 μηνες και η γυναικα μου εχει σωθει, εχει ενα galaxy s3 mini που η μπαταρια δεν κρατάει καθολου και περναει πανω απο βδομαδα που φορτιζει το κινητο μονο απο το powerbank. Το εχει πεταμενο μεσα στην τσαντα της ουτε που καταλαβαινει μεγεθος ή βαρος.

 

Εγω που εχω αγοράσει ολα τα μεγέθη και 5000 slim και 5200 και 10400 και 16000, μονο το 16000 κρατησα και αν ξαναγορασω 16000 θα παρω. Ψηνομαι και για το 20000 το Romos αλλα ειναι ακριβο. Κυκλοφορω βεβαια με backpack.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 16ρι πανω απο 3 μηνες και η γυναικα μου εχει σωθει, εχει ενα galaxy s3 mini που η μπαταρια δεν κρατάει καθολου και περναει πανω απο βδομαδα που φορτιζει το κινητο μονο απο το powerbank. Το εχει πεταμενο μεσα στην τσαντα της ουτε που καταλαβαινει μεγεθος ή βαρος.

 

Εγω που εχω αγοράσει ολα τα μεγέθη και 5000 slim και 5200 και 10400 και 16000, μονο το 16000 κρατησα και αν ξαναγορασω 16000 θα παρω. Ψηνομαι και για το 20000 το Romos αλλα ειναι ακριβο. Κυκλοφορω βεβαια με backpack.

 

Υπάρχει και η λύση την μπαταρίας από μηχανάκι με μια μπριζα στα 50Α θα κάνει κάνα χρόνο να τελειώσει... Αστειεύομαι εγώ το πήρα για να φορτίζω το κινητό από εκεί γιατί όταν καταλαβαίνει ότι το κινητό είναι στο 100% κλείνει μόνο του και έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχισετε τα ξεκοιλιασματα και οι δυο απλα να σας ξεκαθαρισω κατι εαν δεν το ξερετε....

Τι θελετε να κανετε τις μπαταριες?

Αν ειναι για χρηση σε φακους απλα καλυτερα να μεταπωλησετε τα power banks.

Οι μπαταριες αυτες ειναι χωρις προστασια υπερτασης -αποφορτισης με αποτελεσμα να χρειαζονται κυκλωμα προστασιας που να μην τους επιτρεπει να αποφορτιστουν κατω απο ενα οριο. Αυτο 9 στους 10 φακους δεν το εχουν

Εαν παλι θελετε να τις χρησιμοποιησετε σε mod για ηλεκτρονικο τσιγαρο τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα εαν μιλαμε για απλο μηχανικο. Φυσικα δεν συνιστανται για mods που ρυθμιζεις watt. Εκει ζρειαζομαστε High drain μπαταριες που δινουν πανω απο 20Α κατα την αποφορτιση...

Σκεφτητε καλα τι θελετε να κανετε (εαν θελετε το μοιραζεστε) αρκετοι διλοι εδω μεσα πανε να δωσουν για powerbanks παραπανω χρηματα για αγορα απο Ελλαδα....

 

Συμφωνώ σε σχεδόν όλα και επαυξάνω. Δεν τ' αξίζει όποια μάρκα μπαταρίας και να είναι μέσα.

Διαφωνώ στο μέρος για το μηχανικό (ηλεκτρονικό τσιγάρο). Ότι και να πούμε εδώ θα είναι off topic αλλά μη...

Όποιος επιθυμεί έχουμε fora ακριβώς γι' αυτό και για ανάλυση προδιαγραφών απόδοσης και ασφαλείας των μπαταριών.

 

Στο θέμα μας, σήμερα παράγγειλα το Xiaomi των 10.000. Επιτέλους βρήκα κάπου να πουλάνε κι αυτό και τα piston 3 και μια nillkin H+ μαζί ώστε να έχω να περιμένω συνολικά. Εντυπώσεις σε 15-30 μέρες :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε σχεδόν όλα και επαυξάνω. Δεν τ' αξίζει όποια μάρκα μπαταρίας και να είναι μέσα.

Διαφωνώ στο μέρος για το μηχανικό (ηλεκτρονικό τσιγάρο). Ότι και να πούμε εδώ θα είναι off topic αλλά μη...

Όποιος επιθυμεί έχουμε fora ακριβώς γι' αυτό και για ανάλυση προδιαγραφών απόδοσης και ασφαλείας των μπαταριών.

 

Στο θέμα μας, σήμερα παράγγειλα το Xiaomi των 10.000. Επιτέλους βρήκα κάπου να πουλάνε κι αυτό και τα piston 3 και μια nillkin H+ μαζί ώστε να έχω να περιμένω συνολικά. Εντυπώσεις σε 15-30 μέρες :p

 

Καταλαβαινω που εχεις ενστασεις (επρεπε να γραψω και κατι θετικο,τις ιδιες ενστασεις εχω και εγω) αλλα συμφωνω οτι δεν εχει νοημα να συζητηθει εδω. Απλα επρεπε να επισημανω οτι καλυτερη η μεταπωληση απο το ξεκοιλιασμα οταν ειδικα υπαρχουν ατομα που ειναι ετοιμα να ρισκαρουν 25-30€ για αγορα του ιδιου απο Ελλαδα...

Με το καλο να τα παραλαβεις και να τα χαρεις οπως ολοι μας

Ασχετο αλλα χθες βραδι ειχα μια διακοπη ρευματος και χρησιμοποιησα το 10400 με ενα μινι στικακι led 160 lummen (GearBest ~5 ta 5τεμ)... Απλα με εντυπωσιασε το οτι για πανω απο 90 λεπτα φωτιζα επαρκεστατα εναν χωρο 30 τετραγωνικα χωρις να καταλαβει το παραμικρο το powerbank....

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Με 2Α φορτιστη εμενα μετα απο 5 ωρες περιπου που το κοιταξα ειχε φορτισει, οποτε ποσες εκανε ακριβως δεν γνωριζω. Χρησιμοποιησες το καλωδιο που εχει το power bank ή του φορτιστη σου? Να χρησιμοποιεις το καλωδιο του power bank.

 

Υπαρχει διαφορα αναλογα με τι καλωδιο χρησιμοποιεις; Αφου ο φορτιστης ειναι αυτις που δινει την ταση και τα αμπερ για την φορτιση...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...