Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει διαφορα αναλογα με τι καλωδιο χρησιμοποιεις; Αφου ο φορτιστης ειναι αυτις που δινει την ταση και τα αμπερ για την φορτιση...

 

Εννοείται ότι παίζει ρόλο και το καλώδιο. Έχω πάρει ένα φτηνό από ebay και το ρεύμα που περνάει είναι πολύ λίγο σε σχέση με ένα καλό nillkin που εχω. Κάντε το τεστ και μόνοι σας. Κατεβάστε την εφαρμογή ampere από το play store και δείτε πόσο ρεύμα δέχεται η συσκευή σας .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι παίζει ρόλο και το καλώδιο. Έχω πάρει ένα φτηνό από ebay και το ρεύμα που περνάει είναι πολύ λίγο σε σχέση με ένα καλό nillkin που εχω. Κάντε το τεστ και μόνοι σας. Κατεβάστε την εφαρμογή ampere από το play store και δείτε πόσο ρεύμα δέχεται η συσκευή σας .

Αγορασα ενα φτηνο για τον δευτερο φορτιστη του κινητου μου και μου ξεφορτιζεται η μπαταρια γρηγορα οταν την εχω φορτισει με αυτον. Μου φαινεται περιεργο παντως να φταιει το καλωδιο ...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα φτηνο για τον δευτερο φορτιστη του κινητου μου και μου ξεφορτιζεται η μπαταρια γρηγορα οταν την εχω φορτισει με αυτον. Μου φαινεται περιεργο παντως να φταιει το καλωδιο ...

 

Μην σου φαίνεται καθόλου περίεργο. Τα υλικά που έχουν τα φτηνά καλώδια επιτρέπουν να χάνεται περισσότερη ενέργεια στη διαδρομή από την πρίζα/powerbank μέχρι τη συσκευή. Για αυτό αργεί να φορτίσει.

 

Τώρα αυτό ότι σου ξεφορτιζει πιο γρήγορα και εμένα παράξενο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο το μήκος. Έχω δει να έχουν απώλειες τα μακριά καλώδια έναντι των μικρών του power bank

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι αγωγός μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας

Το μόνο που παίζει ρόλο είναι το μήπως διότι υπάρχει η αντίδραση ωμ όσο μικρότερο καλώδιο τόσο μικρότερη και το αντίθετο

Το power bank δίνει δικό του καλώδιο γιατί με αυτό θα έχεις την full απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα καλωδια εχουν αντισταση , σε ιδιας ποιοτητας καλωδιο το πιο κοντο λογικα θα εχει μικροτερη αντισταση.

Αυτη ειναι η διαφορα του ακριβου καλωδιου απο το καλωδιο του 0,79 $ απο ebay.

Εχω ενα καλωδιο Νοκια micro usb πολλα χρονια και πραγματικα τα σπαει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

... Εχω ενα καλωδιο Νοκια micro usb πολλα χρονια και πραγματικα τα σπαει.

 

και εγώ ένα τέτοιο χρησιμοποιώ, μάλιστα έχει και κλιπάκι για να μαζεύει το καλώδιο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές στα καλώδια και τα κλασσικά δεν μπορούν να μεταφέρουν μεγάλης έντασης ρεύμα γι αυτό και παρατηρείτε αργή φόρτιση. Δείτε διαφορές μεταξύ τύπου 28/28 (κλασσικό καλώδιο με δυνατότητα 500mha) και 28/24 που είναι πιο δυνατά για 2A ρεύμα σαν αυτά που έρχονται μαζί με tablet κατά βάση.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα φτηνο για τον δευτερο φορτιστη του κινητου μου και μου ξεφορτιζεται η μπαταρια γρηγορα οταν την εχω φορτισει με αυτον. Μου φαινεται περιεργο παντως να φταιει το καλωδιο ...

 

Να μην σου φαινεται καθολου περιεργο αδερφε... Ποτε δεν ξερεις τι περιεχει ενα φθηνο καλωδιο...Ποσα συρματα ,τι συστασης καιι τι διαμετρου,ουτε φυσικα ξερεις τι απωλειες μπορει να εχουν

Ασχετο αλλα αναλογο...Καποτε επι εποχης HiFi τα χρυσα καλωδια ειχαν τεραστια διαφορα στην μεταφορα του ηχου απο τα φθηνα καλωδια

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με καλώδιο belkin πανάκριβο και με καλώδιο από aliexpess τιμής 0.50 ,ίδιου μήκους και τα 2 ,διαφορά στο χρόνο φόρτισης δεν έχω δει.

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω ενα power bank inteso 5200mah...σε iphone 6 και iphone 6 plus μου τα φορτιζε αρκετα γρηγορα και δν ειχα κανενα προβλημα...ελα ομως που πηρα s6 και μολις το εβαλα πανω μου γραφε 4 ωρες...και τωρα που εχω ενα note παλι αργει...γιατι ετσι?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το iPhone έχει μπαταρία δείγμα μπροστά στο s6 και το note

 

και το plus εχει δειγμα?μεχρι και του iphone 6 πιο καλη ειναι απ του s6 :lol:

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link για ποιοτικό καλώδιο 28/24 2A σε λογική τιμή υπάρχει;

 

Εγώ αυτό έχω πάρει και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

http://www.tinydeal.com/nillkin-12m-2a-universal-micro-usb-charge-data-cable-p-141741.html

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι παιζουν τοσο ρολο...για να αργει τοσο πολυ
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι παιζουν τοσο ρολο...για να αργει τοσο πολυ

 

Τι εννοεις?

Το βασικο που παιζει ρολο ειναι οι χωρητικοτητες καθε μπαταριας

Το iphone 6 εχει 1850mah μπαταρια ενω το S6 2600μαη kai to Note3 3200μαη... Δεν βλεπεις διαφορα?

Σψστα σου απαντησε ο φιλος πιο πανω.

Εαν τωρα παιζει κατι αλλο που δεν γνωριζουμε τι να σου απαντησουμε...

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

το plus που ειχα εχει 2915 mah...αυτο πως φορτιζε κανονικα και τα αλλα αργουν τοσο πολυ? :/ υπαρχει powerbank που στελνει πιο πολυ ρευμα?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

το πιο φθηνο και αυθεντικο xiaomi 10400 απο που το αγοραζουμε;

Το ποιο φτηνό δεν θα είναι και αυθεντικό

Κοίτα από geekbuying έχει αυθεντικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παίζει να είναι και real παντός και 2 που έχουμε πάρει από το μαγαζί που σου είπα ήταν αυθεντικά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...