Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το γράφει στο description: "Charge time: Approx. 7.5 hours @5V/2A with standard cable"

Δηλαδή με φορτιστή με output 2Α θέλει 7,5 ώρες. Με το φορτιστή του G2 που βγάζει 1,8Α θα θέλει 8-8,5 ώρες σίγουρα.

Αν αξίζει, να αξίζει. Αν σου κάνει θα το κρίνεις εσύ (πχ μέγεθος, βάρος, χωρητικότητα κτλ)

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εγώ έκανα χτες την αγορά του xiaomi power bank 10400 από το ebay (link) το οποίο λέει στον τίτλο ότι είναι το original. Αφότου παρήγγειλα το προϊόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή λέγοντας του εάν μπορεί να μου στείλει φωτογραφίες από την συσκευασία του προϊόντος για να δω εάν υπάρχει το αυτοκόλλητο γνησιότητας αλλά αυτός αρνήθηκε λέγοντας πως έχει ανεβασμένες ήδη φωτογραφίες του προϊόντος στο site και να δείξω κατανόηση. Φοβήθηκα μήπως είναι fake τελικά το power bank και του είπα να το ακυρώσει, αλλά μου απάντησε μετά από ώρες και μου είπε ότι το έχει ήδη στείλει και πως είναι αργά για ακύρωση.

 

Εσείς τι πειστείτε παιδιά; Λέτε να είναι το original όπως λέει ή με πιάσανε κορόιδο;

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εγώ έκανα χτες την αγορά του xiaomi power bank 10400 από το ebay (link) το οποίο λέει στον τίτλο ότι είναι το original. Αφότου παρήγγειλα το προϊόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή λέγοντας του εάν μπορεί να μου στείλει φωτογραφίες από την συσκευασία του προϊόντος για να δω εάν υπάρχει το αυτοκόλλητο γνησιότητας αλλά αυτός αρνήθηκε λέγοντας πως έχει ανεβασμένες ήδη φωτογραφίες του προϊόντος στο site και να δείξω κατανόηση. Φοβήθηκα μήπως είναι fake τελικά το power bank και του είπα να το ακυρώσει, αλλά μου απάντησε μετά από ώρες και μου είπε ότι το έχει ήδη στείλει και πως είναι αργά για ακύρωση.

 

Εσείς τι πειστείτε παιδιά; Λέτε να είναι το original όπως λέει ή με πιάσανε κορόιδο;

Αυτές που έχει ανεβάσει είναι από το site, όχι δικές του. Έλαβες μήνυμα ότι έχει φύγει? Εάν όχι, τότε είναι σε αυτόν ακόμα, και ακύρωσε την.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εγώ έκανα χτες την αγορά του xiaomi power bank 10400 από το ebay (link) το οποίο λέει στον τίτλο ότι είναι το original. Αφότου παρήγγειλα το προϊόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή λέγοντας του εάν μπορεί να μου στείλει φωτογραφίες από την συσκευασία του προϊόντος για να δω εάν υπάρχει το αυτοκόλλητο γνησιότητας αλλά αυτός αρνήθηκε λέγοντας πως έχει ανεβασμένες ήδη φωτογραφίες του προϊόντος στο site και να δείξω κατανόηση. Φοβήθηκα μήπως είναι fake τελικά το power bank και του είπα να το ακυρώσει, αλλά μου απάντησε μετά από ώρες και μου είπε ότι το έχει ήδη στείλει και πως είναι αργά για ακύρωση.

 

Εσείς τι πειστείτε παιδιά; Λέτε να είναι το original όπως λέει ή με πιάσανε κορόιδο;

 

Κοιταξε τη βαθμολογια του και κυριως τις κριτικες απο αυτους που το αγορασαν. Φανταζομαι πως θα ειναι γνησιο. Στην περιπτωση παντως που ειναι μουφα και δεν στο εχει στειλει με tracking number θα ξηγηθεις αναλογα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε τη βαθμολογια του και κυριως τις κριτικες απο αυτους που το αγορασαν. Φανταζομαι πως θα ειναι γνησιο. Στην περιπτωση παντως που ειναι μουφα και δεν στο εχει στειλει με tracking number θα ξηγηθεις αναλογα.

 

Οι κριτικές για τον πωλητή είναι καλές. Για το συγκεκριμένο προϊόν δεν έχω βρει κάποια κριτική. Όχι δεν μου το έστειλε με tracking number, αυτό σκεπτόμουν και εγώ σε περίπτωση που είναι φούμα να πω ότι και καλά μου δεν το έλαβα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτές που έχει ανεβάσει είναι από το site, όχι δικές του. Έλαβες μήνυμα ότι έχει φύγει? Εάν όχι, τότε είναι σε αυτόν ακόμα, και ακύρωσε την.

 

Το ξέρω ότι δεν είναι δικές του, γιαυτό άλλωστε ζήτησα φωτογραφίες. Ναι, έλαβα email ότι έφυγε. :(

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ υψηλό αριθμό feedback, το συντριπτικό ποσοστό του οποίου είναι +... Οπότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είναι όντως αυθεντικό...

 

Από εκεί και πέρα κατόπιν εορτής, προφανώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά... Να σου φάει τα χρήματα ή να μην έρθει δεν παίζει, το θέμα είναι να είναι αυθεντικό (θέλω να πιστεύω ναι)... Ωστόσο αφού πάνω-κάτω ίδια τιμή έχει με τα γνωστά αξιόπιστα Κινεζομάγαζα, γιατί μπλέκετε με Ebay για τέτοια επίφοβα για μούφες προϊόντα; Στην τελική μπορούσες να του το πεις χύμα εξαρχής, ότι και καλά αν δεν είναι αυθεντικό, θα το στείλω πίσω για refund και τέτοια, οπότε υποθέτω ότι θα σου έλεγε τι ακριβώς ισχύει...

 

Αnyway, μην το γκαντεμιάζουμε... Να παραλάβεις με το καλό και να είναι αυθεντικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εγώ έκανα χτες την αγορά του xiaomi power bank 10400 από το ebay (link) το οποίο λέει στον τίτλο ότι είναι το original. Αφότου παρήγγειλα το προϊόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή λέγοντας του εάν μπορεί να μου στείλει φωτογραφίες από την συσκευασία του προϊόντος για να δω εάν υπάρχει το αυτοκόλλητο γνησιότητας αλλά αυτός αρνήθηκε λέγοντας πως έχει ανεβασμένες ήδη φωτογραφίες του προϊόντος στο site και να δείξω κατανόηση. Φοβήθηκα μήπως είναι fake τελικά το power bank και του είπα να το ακυρώσει, αλλά μου απάντησε μετά από ώρες και μου είπε ότι το έχει ήδη στείλει και πως είναι αργά για ακύρωση.

 

Εσείς τι πειστείτε παιδιά; Λέτε να είναι το original όπως λέει ή με πιάσανε κορόιδο;

 

Τσέκαρα τις αρνητικές και τις ουδετερες κριτικές και δεν βρήκα κάποια που να αφορά το power bank. Βέβαια απ' ότι είδα ο τύπος έχει πουλήσει καμιά 80-αρια Power bank από τις 14 Απριλίου και μετά που σημαίνει ότι κανένας δεν το έχει λάβει ακόμα. Οπότε ή όλα θα είναι καλά ή όλα θα είναι πατάτες και θα πέφτουν μετά βροχή οι αρνητικές οπότε θα καταποντιστεί στη βαθμολογία κάτι που δεν τον συμφέρει. Επειδή είναι μέλος από το 2009 δεν το συμφέρει το δεύτερο οπότε από την εμπειρία μου αυτό που θα σου έρθει είναι αυθεντικό :).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ υψηλό αριθμό feedback, το συντριπτικό ποσοστό του οποίου είναι +... Οπότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είναι όντως αυθεντικό...

 

Από εκεί και πέρα κατόπιν εορτής, προφανώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά... Να σου φάει τα χρήματα ή να μην έρθει δεν παίζει, το θέμα είναι να είναι αυθεντικό (θέλω να πιστεύω ναι)... Ωστόσο αφού πάνω-κάτω ίδια τιμή έχει με τα γνωστά αξιόπιστα Κινεζομάγαζα, γιατί μπλέκετε με Ebay για τέτοια επίφοβα για μούφες προϊόντα; Στην τελική μπορούσες να του το πεις χύμα εξαρχής, ότι και καλά αν δεν είναι αυθεντικό, θα το στείλω πίσω για refund και τέτοια, οπότε υποθέτω ότι θα σου έλεγε τι ακριβώς ισχύει...

 

Αnyway, μην το γκαντεμιάζουμε... Να παραλάβεις με το καλό και να είναι αυθεντικό... ;)

 

Τσέκαρα τις αρνητικές και τις ουδετερες κριτικές και δεν βρήκα κάποια που να αφορά το power bank. Βέβαια απ' ότι είδα ο τύπος έχει πουλήσει καμιά 80-αρια Power bank από τις 14 Απριλίου και μετά που σημαίνει ότι κανένας δεν το έχει λάβει ακόμα. Οπότε ή όλα θα είναι καλά ή όλα θα είναι πατάτες και θα πέφτουν μετά βροχή οι αρνητικές οπότε θα καταποντιστεί στη βαθμολογία κάτι που δεν τον συμφέρει. Επειδή είναι μέλος από το 2009 δεν το συμφέρει το δεύτερο οπότε από την εμπειρία μου αυτό που θα σου έρθει είναι αυθεντικό :).

 

Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια! Ας ελπίσουμε ότι θα είναι το αυθεντικό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια! Ας ελπίσουμε ότι θα είναι το αυθεντικό.

 

Ηθικο διδαγμα αδερφε....

Για 2-3 δολλαρια δεν ρισκαρουμε στο Ebay και να περιμενουμε κανα μηνα χωρις tracking number για να δουμε εαν μας εστειλαν αυθεντικο...

Τοσοι εχουμε γραψει εδω απο που τα πηραμε, ποσο και τι ηταν το καθενα.... Δεν αξιζει τον κοπο η οποια αγωνια σου

Παντως οπως ειδα και εγω και προειπαν αλλοι φιλοι ο τυπος που αγορασες δειχνει αρκετα σοβαρος ...Λογικα θα εισαι Οκ.

Σημερα μαλιστα εριξα μια παραγγελια για αλλα 2 για κατι φιλους που ειδαν ενα απο τα δικα μου...

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

... Σημερα μαλιστα εριξα μια παραγγελια για αλλα 2 για κατι φιλους που ειδαν ενα απο τα δικα μου...

 

Μια από τα ίδια, μόλις πήρα το χρυσό στα χέρια μου και το είδαν κάτι φίλοι έβαλα παραγγελία για άλλα 2 :lol:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια, μόλις πήρα το χρυσό στα χέρια μου και το είδαν κάτι φίλοι έβαλα παραγγελία για άλλα 2 :lol:.

 

χεχεχε... Εχω βρει μπελα με αυτα...Οσοι το ειδαν με εχουν ζαλισει ...Ακομα και οσοι με εκραζαν οταν πηρα το πρωτο.

Επειδη ασχολουμαι και αρκετα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο μου εχει λυσει τα χερια....Το εχεις μαζι σου και ξενιαζεις με ταμπλετ, κινητο, φως led αλλα και e-cig mod....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

μια απορια που μου γεννηθηκε... αναμεσα στο 10αρι και στο 16αρι.. ποιο εχει τις μεγαλυτερες απωλειες? ποσοστιαια μιλαω...

 

Αν ψαξεις πιο πισω στο νημα νομιζω οτι εχει δωθει μια εικονα για αυτο

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

http://www.hardwarezone.com.sg/m/review-xiaomi-16000mah-mi-power-bank-review-get-it-if-you-need-charge-2-devices-fast

Οταν δινει 2Α εχει μεγαλυτερες απωλειες απο το 1Α..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις πιο πισω στο νημα νομιζω οτι εχει δωθει μια εικονα για αυτο

 

http://www.hardwarezone.com.sg/m/review-xiaomi-16000mah-mi-power-bank-review-get-it-if-you-need-charge-2-devices-fast

Οταν δινει 2Α εχει μεγαλυτερες απωλειες απο το 1Α..

 

σωστος.!! το 10αρι εχει απωλειες γυρω στο 8% το 16αρι 7%... καλα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

σωστος.!! το 10αρι εχει απωλειες γυρω στο 8% το 16αρι 7%... καλα ειναι...

 

Αδερφε μην το ψαχνεις... Παρτο χθες εαν το χρειαζεσαι...Δεν θα βρεις κατι καλυτερο

Αισιως εφθασα να παραγγειλω το ογδοο....

Την επομενη φορα που θα παρω κατι τετοιο θα κανω παρτυ να το δειξω για να μαζεψω τις παραγγελιες σε μια.

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε μην το ψαχνεις... Παρτο χθες εαν το χρειαζεσαι...Δεν θα βρεις κατι καλυτερο

Αισιως εφθασα να παραγγειλω το ογδοο....

Την επομενη φορα που θα παρω κατι τετοιο θα κανω παρτυ να το δειξω για να μαζεψω τις παραγγελιες σε μια.

 

χαχαχα 8ο λεει ο τρελος.!! σε βλεπω να κανεις παρουσιασεις οπως οι μαναδες με τα ταπερ.! :P :P

δευτερα τριτη φευγει παραγγελια για το 16αρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει παλι, εβγαλε και η huawei ενα power bank (κατι μου θυμιζει...... ;)) εδω το ειδα υπαρχει και κουπονι - 6$ Coupon: HUAWEI30 - Valid time: May.02th-May.04th

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει παλι, εβγαλε και η huawei ενα power bank (κατι μου θυμιζει...... ;)) εδω το ειδα υπαρχει και κουπονι - 6$ Coupon: HUAWEI30 - Valid time: May.02th-May.04th

 

Το εχω δει το συγκεκριμενο powerbank να πωλειται αλλα δυστυχως δεν το εχω δει στη σελιδα της Huawei...Ασε που ειναι copy/paste του Xiaomi. Δεν νομιζω η Huawei να εμπαινε στον κοπο να το αντιγραψει....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε μην το ψαχνεις... Παρτο χθες εαν το χρειαζεσαι...Δεν θα βρεις κατι καλυτερο

Αισιως εφθασα να παραγγειλω το ογδοο....

Την επομενη φορα που θα παρω κατι τετοιο θα κανω παρτυ να το δειξω για να μαζεψω τις παραγγελιες σε μια.

 

Άσε που αν παραγγείλεις από 3 και πάνω έχεις και καλύτερη τιμή ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ του xiaomi 10400mAh και του 16000mAh.. αν και γενικα το powerbank θα ειναι στο backpack μου σκεπτομαι να παρω το μικροτερο για να μπορω να το πεταξω και σε μια τσεπη που λεει ο λογος..

 

για την μπαταρια του sony z3 (3100mAh) να υπολογιζω οτι το μικροτερο (10400mAh) θα βγαζει 3 πληρεις φορτισεις ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ του xiaomi 10400mAh και του 16000mAh.. αν και γενικα το powerbank θα ειναι στο backpack μου σκεπτομαι να παρω το μικροτερο για να μπορω να το πεταξω και σε μια τσεπη που λεει ο λογος..

 

για την μπαταρια του sony z3 (3100mAh) να υπολογιζω οτι το μικροτερο (10400mAh) θα βγαζει 3 πληρεις φορτισεις ή οχι?

 

Υπολόγισε 2μιση για να είσαι μέσα

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε 2μιση για να είσαι μέσα

 

απ οτι ειδα η xiaomi λεει οτι δινει 2,5 φορτισεις για το mi3 το οποιο εχει 3.050mAh μπαταρια..

 

αρα για το z3 με την 3.100mAh μπαταρια 2 φουλ φορτισεις και κατι ψιλα

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτίζει 2,5 φορές τα 3050 θα φορτίζει 2,5 και τα 3100. Η διαφορά των 50mah είναι μηδαμινή (ουτε 2%). Αν ήταν να χάνεται μισή φόρτιση κάθε 50mah τότε μια μπαταρία των 3500 δεν θα έπρεπε να τη φορτίζει ούτε μια φορά πλήρως.
Link to comment
Share on other sites

Αν φορτίζει 2,5 φορές τα 3050 θα φορτίζει 2,5 και τα 3100. Η διαφορά των 50mah είναι μηδαμινή (ουτε 2%). Αν ήταν να χάνεται μισή φόρτιση κάθε 50mah τότε μια μπαταρία των 3500 δεν θα έπρεπε να τη φορτίζει ούτε μια φορά πλήρως.

 

προφανως για το 2,5 φορες που λεει η xiaomi θα ειναι σε ιδανικες καταστασεις/συνθηκες κλπ, αρα υπολογιζω για να ειμαι 100% σιγουρος πληρη φορτιση 2 φορες και οτι περισσεψει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...