Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο συνέβαινε και πέρυσι με Galaxy Note 3 με Snapdragon:confused:

 

Μπορεί η Wind να έχει βάλει άλλα thresholds στα Α-reports. Έτσι λέγονται. Δε γνωρίζω. Θα σου πω το καλοκαίρι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι εδώ για να ανοίξει σελίδα πρέπει να σηκώσω το κινητό ψιλά για να πάρω ping από 2600 η h plus για ανοίξει η σελίδα .

Απίστευτα σπαστικό ενώ υπάρχει 800 που δουλεύει κανονικότατα.

Από την στιγμή που δεν εχω mtk είναι για 2g με opera mini και αυτόματο kill όλων των εφαρμογών στα παρασκήνιο απο dev options μιας και το να κλείσω τον συγχρονισμό δεν βλέπω να αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι εδώ για να ανοίξει σελίδα πρέπει να σηκώσω το κινητό ψιλά για να πάρω ping από 2600 η h plus για ανοίξει η σελίδα .

Απίστευτα σπαστικό ενώ υπάρχει 800 που δουλεύει κανονικότατα.

Από την στιγμή που δεν εχω mtk είναι για 2g με opera mini και αυτόματο kill όλων των εφαρμογών στα παρασκήνιο απο dev options μιας και το να κλείσω τον συγχρονισμό δεν βλέπω να αρκεί.

 

Τους πήρες τηλέφωνο να δηλώσεις βλάβη; Θα το δούνε ότι κάτι πάει στραβά και θα ρίξουν λίγο τα όρια που μπορείς να συνδεθείς στην 2600. Τα πράγματα είναι πιο απλά από ό,τι φαίνονονται. Το δίκτυο LTE είναι πλαστελίνη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχω δώσει βλάβη συγκεκριμένα αλλά τόνισα οτι σε πολλά τμήματα της πόλης και τα περίχωρα της αν υπάρχει 2600 συμβαίνει αυτό.

Αλλά το πρόβλημα δεν ειναι μόνο με το lte, προτιμάει και το h plus αντί για 800.

βασικά προτιμάει τα πάντα εκτός απο 800.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

έχω δώσει βλάβη συγκεκριμένα αλλά τόνισα οτι σε πολλά τμήματα της πόλης και τα περίχωρα της αν υπάρχει 2600 συμβαίνει αυτό.

Αλλά το πρόβλημα δεν ειναι μόνο με το lte, προτιμάει και το h plus αντί για 800.

βασικά προτιμάει τα πάντα εκτός απο 800.

 

Mήπως το report του τηλεφώνου σου για την 800 λέει ότι η 800άρα έχει θόρυβο; Το δίκτυο αποφασίζει βάσει του report. Στο κάνει και με άλλες συσκευές; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mήπως το report του τηλεφώνου σου για την 800 λέει ότι η 800άρα έχει θόρυβο; Το δίκτυο αποφασίζει βάσει του report. Στο κάνει και με άλλες συσκευές; :wacko:

 

Έτσι όπως έγιναν οι κεραίες και η τεχνολογία πάει μπροστά καλύτερα να έχει κάποιος κινητό με 4G+ πλέον πάρα μόνο 4G...

Link to comment
Share on other sites

Στην κρύα βρύση βλέπω μια χαρά έρχεται η πιερια πάντως τώρα που πέρασα πρόσφατα (χθες)

https://ibb.co/dFNgHo

https://ibb.co/jQycq8

https://ibb.co/bNw8xo

https://ibb.co/cZmK3T

Εν τω μεταξύ στο Παλαιφυτο βλέπει ένα μακρινό 3G (όχι + δυστυχώς) από Άγιο Αθανάσιο Βεγοριτιδας... Αν τα δείτε τα id θα καταλάβετε...

Εντός των επόμενων εβδομάδων προβλέπεται παραλίες και πολλές μετρήσεις στις ήδη αναβαθμισμένες περιοχές... Κάτι ακούστηκε ότι έχει 4G το Καρπενήσι εκτός από 3G+...

Και τέλος μια φωτο έκπληξη αφιερωμένο...

https://ibb.co/dwsFco

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγιναν οι κεραίες και η τεχνολογία πάει μπροστά καλύτερα να έχει κάποιος κινητό με 4G+ πλέον πάρα μόνο 4G...

Εννοείται, φίλε Αντώνη. Το Carrier Aggregation είναι σημαντικό στοιχείο της τεχνολογίας αυτής. Αρκεί βέβαια να το καταλάβει και η Wind :) και δεν εννοώ τους μηχανικούς, εννοώ τους επενδυτές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε εσωτερικό χώρο δράμα κατάσταση όχι μόνο για speed test αλλά και για κανονικές κλήση πρέπει να βγεις μπαλκόνι για να καταφέρεις Να μιλήσεις 1 ως 0 γραμμές σήμα είτε 4G /3G/ 2G

 

Ανάβυσσο σε εξωτερικό χώρο.

band 26000046be6a11e26ed656212878816f624e.jpg48f7a52bfb7a943c7f46739f2970c706.jpg

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Λεωφόρος Στρατού στο γαλλικό ινστιτούτο Θεσσαλονίκης. Πρώτη φορά μέτρησα γενικά μεγάλη ταχύτητα με wind.

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/3975943744

Edited by XP130TD
Off topic
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Καλιφτέρη, Άφησος Πηλίου.

UMTS και LTE με πολύ μέτριο σήμα και ελάχιστες εναλλαγές σε 2G.

ΟΜΩΣ: Είναι η μόνη με σταθερή λειτουργία.

Edited by XP130TD
Off topic
Link to comment
Share on other sites

Νατα μας πάλι ...Β7

Επανήλθε με άγριες διαθέσεις,καινούρια ολοφρεσκη!!!!!

Δυστυχώς CA δεν παίζει η μήπως ευτυχώς?

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/3977119129

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Καλιφτέρη, Άφησος Πηλίου.

UMTS και LTE με πολύ μέτριο σήμα και ελάχιστες εναλλαγές σε 2G.

ΟΜΩΣ: Είναι η μόνη με σταθερή λειτουργία.

 

Από που έχει λήψη σε αυτή την παραλία; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Tα post έχουν τροποποιηθεί για να αναφέρονται μόνο στον πάροχο του νήματος.

Οποιαδήποτε άλλο τροφοδοτεί κουβέντα εκτός θέματος έχει αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Από που έχει λήψη σε αυτή την παραλία; :wacko:

 

Λογικά Σωρός και Χάνια,Μιχάλη! Δεν υπάρχουν άλλες αναβαθμισμένες ενδιάμεσα(πχ Άνω Λεχώνια δεν αναβαθμισαν ακόμη). Μετά πας Αργαλαστή που δεν νομίζω να έχει καν επαφή με εκείνη την πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Σωρός και Χάνια,Μιχάλη! Δεν υπάρχουν άλλες αναβαθμισμένες ενδιάμεσα(πχ Άνω Λεχώνια δεν αναβαθμισαν ακόμη). Μετά πας Αργαλαστή που δεν νομίζω να έχει καν επαφή με εκείνη την πλευρά

 

Άνω Λεχώνια αναβάθμισαν, είμαι 100% σίγουρος εκτός αν το πήραν πίσω :lol: Β20 ήταν στο σταθμό, μαζί με Vodafone. Ωστόσο δε καλύπτει από εκεί, δε γίνεται.

Σωρός ναι, Χάνια όμως δύσκολο επίσης γιατί δε χτυπάει τόσο προς τα κάτω, τον είχα μετρήσει το σταθμό και χτυπάει κυρίως προς το χωριό και το χιονοδρομικό.

 

Ο Σωρός είχε μέχρι πέρυσι μόνο Β3/5ΜΗz. Αν όντως έπιανες από εκεί - χλωμό - θα έπρεπε να βλέπεις αυτή τη συχνότητα. Αλλιώς σε κόβω για την άλλη πλευρά του Παγασητικού. GSM εκεί έχεις από Τρίκερι ;)

 

ΝΟΤΕ: Το LTE δεν έχει το ίδιο footprint με το GSM/Umts. Μπορεί οι κεραίες να έχουν ρυθμιστεί να χτυπάν σε μικρότερη ακτίνα για να μην έχουν μεγάλο footprint και παρεμβολή σε cell edge.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, δεν νομίζω να αναβάθμισαν στα Άνω Λεχώνια. Το σήμα μέσα στο Παλαιόκαστρο (μεταξύ Αγίου Βλασίου και Άνω Λεχωνίων) είναι εξαιρετικά αδύναμο και από τις 2. Αν είχαν αναβαθμίσει θα ήταν τέρμα παντού. Εκτός αυτού δεν έχει καν επικαιροποιηθεί η άδεια εγκατάστασης στον εν λόγω σταθμό. Όταν αναβαθμίζουν σχεδόν παράλληλα ενημερώνεται και το keraies.eett.gr. Εκτός και αν δεν έχουν ρίξει cell προς Παλαιόκαστρο. Αλλά και πάλι, και προς Πλατανίδια δεν πιάνουν full. Έχουν καλό LTE, αλλά όχι και τέρμα. Σκέψου ότι μιλάμε για b20, οπότε δύσκολο στο σημείο που είναι ο σταθμός να μην είναι σε αυτά τα μέρη τέρμα παντού. Οπότε, συνοψίζοντας μάλλον εκεί δεν αναβάθμισαν.

 

Όπως και να έχει ωστόσο, είναι η μόνη που λειτουργεί αξιοπρεπώς σε εκείνο το σημείο. Τα υπόλοιπα λίγη σημασία έχουν.

 

edit: απ' όσο βλέπω μπήκε νέος σταθμός στην Νέα Ιωνία. Απέναντι από την εκκλησία της Ευαγγελίστριας. 800/900/1800/2100. Well done Wind! Άντε να πυκνώνει το δίκτυο σιγά-σιγά

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι το κέρδος των κεραιών κατευθύνεται σε κατοικημένες περιοχές, για να έχει το μικρότερο δυνατό footprint συνολικά. Έτσι είναι και Αργαλαστή, και γενικά. Β20 δε σημαίνει ότι δε μπορεί να κλειδώσει την εκπομπή σε 60 μοίρες :)

 

Για το συγκεκριμένο σταθμό είμαι σχεδόν σίγουρος γιατί είναι ο μόνος που δίνει LTE από ΕΨΑ Αγριάς μέχρι και Κάτω Λεχώνια, και εκεί η κάλυψη είναι φουλ. Λογικά θα μπούνε και άλλα στοιχεία στο μέλλον στις κεραίες αυτές. Εκτός και αν κάναν θαύματα από Βόρειο Πήλιο. Θα τα δω λίγο πιο προσεκτικά το καλοκαίρι και θα σου πω. cell mapper ανοικτό και βλέπουμε. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξερευνώντας την περιοχή της δυτικής Φθιώτιδας,την Κυριακή διαπίστωσα πλήρη κάλυψη 4G,με Β20 φυσικά, στη περιοχή πίσω απο το βουνό της Σπερχειάδας όπου η Wind ήταν ως τωρα απούσα.Πριν 3-4 χρονια είχε ισχνό 2G,πριν 2 μήνες είχε ικανοποιητικό 3G και τωρα φουλ 4η γενιά με ταχύτητα στα γνωστά 25αρια.Μιλαω για περιοχή Περιβόλι,Αργύρια,Μάρμαρα,Κυριακοχωρι,Νικολιτσι.

Ειναι δείγμα πως όπου αναβαθμίζουν γίνονται αξιοπρεπείς και ομολογω ότι εξεπλάγην ευχάριστα.Προκειται για περιοχή δύσβατη και χαμηλή πληθυσμιακά που ως τωρα ήταν αδιάφορη για την μπλε ετερεια.

Μπράβο λοιπόν!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να ενεργοποιήσουν το CA?

Έχει μια Β20 και Β7 εδω ολοφρεσκη αλλά CA δεν παίζει

X12 μόντεμ...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να ενεργοποιήσουν το CA?

Έχει μια Β20 και Β7 εδω ολοφρεσκη αλλά CA δεν παίζει

X12 μόντεμ...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Κοστίζει να το ενεργοποίησει. Δε ξέρω τι καθεστώς αδειοδότησης έχει η Huawei στο RAN της.

Απο εκεί και πέρα είσαι σίγουρος ότι το μόντεμ σου στέλνει ότι υποστηρίζει 7+20?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3x20 MHz carrier aggregation

 

Up to 256-QAM

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Εννοούσα το firmware.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το ξέρω αυτό

Αλλά και με το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα που έκανε σίγουρα πάλι δεν έβλεπα CA

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...