Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Remote configuration από τα κεντρικά... Με μια εντολή ανοίγεις 900αρα 3G+ και 2600 4G σε όσους δεν μπήκαν ακόμα... Όχι σε μας φυσικά αφού δεν πήρε μπρος ακόμα ο νέος εξοπλισμός...

!

 

Σοβαρά τώρα; Τόσο εύκολο είναι να δώοουν 900άρι 3G και δεν το έχουν κάνει παντού, να βελτιωθεί κι άλλο η κάλυψη; :wacko: :wacko: Τουλάχιστον όπου οι 800άρες είναι σαν "ραδιόφωνο" στα δύσκολα σημεία, το 900άρι 3G θα έκανε καλή δουλειά, έστω και με 2-3 Mbps...

Link to comment
Share on other sites

@akalos

 

Εδώ ακόμα θέλει δουλειά το δίκτιο και δεν έχει ολοκληρωθεί. Και εσύ θες και volte - WiFi calling έτσι όπως το βλέπω το 2020 και αν με τους ρυθμούς που πάνε.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

σκ@τα για ακόμα μια φορά.

προτιμάει 2600 με 125dBm χωρίς ping, σκαστα/αραιά στα 123 με ping 3-4ψηφια η h plus με καλά dBm αλλά χωρίς ping παρα 800 με 110-113 που δουλεύει κανονικά.

 

Εμένα το κινητό μου κάθεται σε μακρινές 2600, μόνο με κλειστά data, ακόμα και αν πιάνει 1/4 σκάλες σήμα. Όταν ανοίγω τα data, με συνδέει αστραπιαία με την 800άρα του ίδιου σταθμού που έχει πιο δυνατό σήμα ή κάποια πιο κοντινή κεραία (1800 στη δική μου περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κινητό μου κάθεται σε μακρινές 2600, μόνο με κλειστά data, ακόμα και αν πιάνει 1/4 σκάλες σήμα. Όταν ανοίγω τα data, με συνδέει αστραπιαία με την 800άρα του ίδιου σταθμού που έχει πιο δυνατό σήμα ή κάποια πιο κοντινή κεραία (1800 στη δική μου περίπτωση).

 

Όταν κάνει κίνηση με το δίκτυο βλέπει ότι λαμβάνει με αρκετά λάθη (ή του αναφέρει η κεραία ότι η δική του αποστολή έχει αρκετά λάθη λήψης) και γυρνάει. Σωστή συμπεριφορά φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο καράβι, απέναντι από Τρίκερι.25c122c012f88fdebee4ac1c4382c031.jpg876478891d9b0604998c5a38fd703cba.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κινητό μου κάθεται σε μακρινές 2600, μόνο με κλειστά data, ακόμα και αν πιάνει 1/4 σκάλες σήμα. Όταν ανοίγω τα data, με συνδέει αστραπιαία με την 800άρα του ίδιου σταθμού που έχει πιο δυνατό σήμα ή κάποια πιο κοντινή κεραία (1800 στη δική μου περίπτωση).

ίσως παίζουν πολλά ρόλο. φαντάσου έχω πάντα data ανοιχτά και μόνιμα ping να τρέχει.. οπότε έστω μια υποτυπώδης κίνηση υπάρχει.

Παρόλα αυτά συμβαίνουν αυτά που λέω.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο καράβι, απέναντι από Τρίκερι.25c122c012f88fdebee4ac1c4382c031.jpg876478891d9b0604998c5a38fd703cba.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ερώτημα είναι. Είναι από την κεραία στο Τρίκερι ή από την πλευρά του Αλμυρού; Ο σταθμός στο Τρίκερι δεν έπαιζε μέχρι πέρυσι. Πολύ καλό σήμα και ταχύτητα για θάλασσα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από Αμαλιάπολη ή Σούρπη/Πτελεό. Σήμερα θα πάω προς Βαθιά Σπηλιά, Τζάστενη κλπ (Προς Χόρτο, Μηλίνα μεριά) και θα γράψω νεότερα
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι. Είναι από την κεραία στο Τρίκερι ή από την πλευρά του Αλμυρού; Ο σταθμός στο Τρίκερι δεν έπαιζε μέχρι πέρυσι. Πολύ καλό σήμα και ταχύτητα για θάλασσα.

 

Screen_Shot_2018-06-03_at_11.07.19.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από Αμαλιάπολη ή Σούρπη/Πτελεό. Σήμερα θα πάω προς Βαθιά Σπηλιά, Τζάστενη κλπ (Προς Χόρτο, Μηλίνα μεριά) και θα γράψω νεότερα

 

Τελικά είναι από Αργαλαστη όπως έγραψε ο georgemv. Αντε να ενεργοποιηθεί ο σταθμός στο Τρίκερι να τελειώνει με το Πήλιο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι από Αργαλαστη όπως έγραψε ο georgemv. Αντε να ενεργοποιηθεί ο σταθμός στο Τρίκερι να τελειώνει με το Πήλιο.
Δεν θα ήταν απο Αλμυρό γιατί στο καράβι ήμουνα από την πλευρά του Πηλίου και έκανα την μέτρηση...χαχαχαχα...

Η κεραία όμως στο Τρίκερι ήταν ακριβώς απέναντι... Κρίμα που δεν έχει 4G αν και πιο δυνατό σήμα καθώς και ταχύτητες στην θάλασσα δεν πολυχρειάζεσαι.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βαθιά Σπηλιά, λίγο πριν την Μηλίνα, μόνο EDGE. Vodafone είχε ελάχιστο UMTS και LTE. Εκπέμπουν και οι 2 από Αργαλαστή. Περίεργο. Το ίδιο από πέρυσι
Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βαθιά Σπηλιά, λίγο πριν την Μηλίνα, μόνο EDGE. Vodafone είχε ελάχιστο UMTS και LTE. Εκπέμπουν και οι 2 από Αργαλαστή. Περίεργο. Το ίδιο από πέρυσι

 

Στο Ιντερνετ εμπαινε το κινητο σου; εστω το myphone ή το m.facebook.com?

Messenger/whatsapp?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

26,50 up / 9,50 down στην Καρδία, έξω από τη Θεσσαλονίκη για όσους δεν ξέρουν στον δρόμο της Χαλκιδικής.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες μετρήσεις γίνονται από Huawei? Xiaomi? IPhone? Samsung? Nokia?

Αν μπορείτε κάποιοι μια αναφορά μέσω netmonitor πως τρέχει το σήμα Όπως και το netmonster και αναγράφετε απλώς την μάρκα και το μοντέλο του κινητού για να έχουμε μια πλήρης εικόνα Γιατί μερικά κινητά δεν τα τρέχει τόσο καλά η και καθόλου αυτά τα προγράμματα Ευχαριστώ...

Όπως επίσης και τις έξτρα δυνατότητες Όπως 0011 η 4636 κλπ...

Αν είναι single η dual SIM... Οι Μετρήσεις σε screenshot τρέχοντας τις συγκεκριμένες και τις παρόμοιες εφαρμογές μετρήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βαθιά Σπηλιά, λίγο πριν την Μηλίνα, μόνο EDGE. Vodafone είχε ελάχιστο UMTS και LTE. Εκπέμπουν και οι 2 από Αργαλαστή. Περίεργο. Το ίδιο από πέρυσι

 

Λογικό αν δεν έχει ενεργοποιηθεί ο σταθμός στο Τρίκερι. Μισό Χόρτο και μισή Μιληνα προβληματικές θα είναι επίσης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και για Vodafone έχει ενεργοποιηθεί ο σταθμός στο Τρίκερι, αλλά έχει κανονικά σε Χόρτο και Μηλίνα LTE από Αργαλαστή. Η Wind επίσης εκπέμπει από Αργαλαστή LTE @b20, αλλά στη διαδρομή Χόρτο- Μηλίνα LTE γιοκ. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και για Vodafone έχει ενεργοποιηθεί ο σταθμός στο Τρίκερι, αλλά έχει κανονικά σε Χόρτο και Μηλίνα LTE από Αργαλαστή. Η Wind επίσης εκπέμπει από Αργαλαστή LTE @b20, αλλά στη διαδρομή Χόρτο- Μηλίνα LTE γιοκ. :wacko:

 

Έχει LTE σε αρκετά κομμάτια, αλλά προφανώς θα έκανε handover σε 2G και μετά δεν έκανε μετάβαση σε LTE λόγω report για χαμηλό σήμα. Είναι πολύ σύνηθες. Η συσκευή σου δινει report και το iPhone (Intel) κάτω από -115dBm το "κόβει" το LTE. ;) Έχουν ίδια κάλυψη σε αυτά τα σημεία Vodafone/Wind λόγω κοινής εγκατάστασης στην Αργαλαστή. Όχι απλά κοινό σταθμό. Ακόμα και τα πάνελ κοινά είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιερια δεν βλέπω δυστυχώς ξεφύτρωσε μια νέα κεραία στο Πολύγυρο που είναι πάρα πολύ δυνατή αν και δεν συνδέεται με τίποτα αλλά είναι τόσο δυνατή που δε μπορώ να δω ούτε Θεσσαλονίκη πλέον αλλά ούτε και πιερια...

https://ibb.co/md1who

https://ibb.co/dAinoT

Μάλλον πλησιάζει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιερια δεν βλέπω δυστυχώς ξεφύτρωσε μια νέα κεραία στο Πολύγυρο που είναι πάρα πολύ δυνατή αν και δεν συνδέεται με τίποτα αλλά είναι τόσο δυνατή που δε μπορώ να δω ούτε Θεσσαλονίκη πλέον αλλά ούτε και πιερια...

https://ibb.co/md1who

https://ibb.co/dAinoT

Μάλλον πλησιάζει η ώρα...

Αντώνη, για Κοζάνη βλέπεις τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, για Κοζάνη βλέπεις τίποτα;

 

Δε ξέρω... απλώς πιάνω Χαλκιδική αντί για τα υπόλοιπα και έρχεται πολύ δυνατά Εδώ!!! Μιλάμε για 150 και χιλιόμετρα σε ευθεία...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες πιερια δεν βλέπω δυστυχώς ξεφύτρωσε μια νέα κεραία στο Πολύγυρο που είναι πάρα πολύ δυνατή αν και δεν συνδέεται με τίποτα αλλά είναι τόσο δυνατή που δε μπορώ να δω ούτε Θεσσαλονίκη πλέον αλλά ούτε και πιερια...

https://ibb.co/md1who

https://ibb.co/dAinoT

Μάλλον πλησιάζει η ώρα...

 

Τι εφαρμογή έχεις στο πρώτο link;

Link to comment
Share on other sites

Έχει LTE σε αρκετά κομμάτια, αλλά προφανώς θα έκανε handover σε 2G και μετά δεν έκανε μετάβαση σε LTE λόγω report για χαμηλό σήμα. Είναι πολύ σύνηθες. Η συσκευή σου δινει report και το iPhone (Intel) κάτω από -115dBm το "κόβει" το LTE. ;) Έχουν ίδια κάλυψη σε αυτά τα σημεία Vodafone/Wind λόγω κοινής εγκατάστασης στην Αργαλαστή. Όχι απλά κοινό σταθμό. Ακόμα και τα πάνελ κοινά είναι.

 

Το ίδιο συνέβαινε και πέρυσι με Galaxy Note 3 με Snapdragon:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...