Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aλουμινόχαρτο-->κλασική πατέντα για ενίσχυση σήματος gps στις σαβουροκινέζικες παντόφλες :lol: με προβληματική κεραία gps/wifi και όντως λειτουργεί.Δεν ήξερα όμως ότι δουλεύει και για το σήμα κινητής.Για να δουλέψει όμως πρέπει να ανοίξεις το κινητό,να βρεις που είναι η κεραία και να κάνεις κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Χμ...

Έβγαλα το καπάκι από τη συσκευή μου, και βλέπω πως έχει εφαρμόσει κάτι ο κατασκευαστής που μοιάζει αρκετά με αυτό που έχει φτιάξει αυτός στο video :

[ATTACH]66658[/ATTACH]

 

Ωστόσο θα ήθελα να μας πει και ο φίλος πως το τοποθετεί ο ίδιος. Θα το δοκιμάσω όταν έχω ώρα, ειδικά εδώ που δεν έχω και το καλύτερο δυνατό σήμα.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στου παππού μου το χωριό δεν έχει καλό σήμα, χρησιμοποιώ αλουμινοχαρτο. Πέτροχτιστο σπίτι δεν πιάνει μέσα καθόλου. Με αλουμινοχαρτο είδα λίγη έως μέτρια προς καλή βελτίωση. Στο πάνω δωμάτιο του σπιτιού σε ένα συγκεκριμένο σημείο πιάνει 4g μόνο η wind. Οι άλλες δύο με γράφουνε στο 4g.Το χωριό αυτό απέχει 16χλμ του Ηρακλείου . Σε κάποια σημεία του χωριού υπάρχει πρόβλημα στο σημα, ακόμα και στο 2g, ενω υπάρχουν 2 μεγάλες κεραίες κάπου 4 με 5 χλμ από το χωριό του παππού μου που καλύπτουν μεγάλη περιοχή, αλλά το χωριό είναι τέτοιο που δεν καλόφαίνονται οι κεραίες και υπαρχει πρόβλημα γενικά και με τους 3 παροχους. Από χθες πάντως είμαι στο χωριό μου που υπαρχει σήμα και από τις 3, διότι υπάρχουν κεραίες στο μεγάλο λόφο του χωριου μου . Ολες εκτός red που δεν έχει 4g.Η wind και η "αλλη" είναι μια χαρά από 4g. Εκεί δεν μου χρειάζεται το αλουμινοχαρτο. Τέλος το αλουμινοχαρτο το βάζω να ακουμπαει εκεί που είναι η κεραία του δικτύου κινητής, και μετά κλείνω το καπάκι. Βέβαια το αλουμινοχαρτο συνεχίζει προς τα έξω και φαίνεται. Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευές είναι αυτές που πέρνετε. Σοβαρά τώρα. Πάρτε κανένα huawei με 50Ε παραπάνω. 20 καφέδες χαραμίζετε και έχετε σήμα παντού.

Η κεραία είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι της συσκευής. Παλιότερα η σχεδίαση της κεραίας προσαρμοζόταν στο σχέδιο της συσκευής. Σήμερα, το σχέδιο της συσκευής προσαρμόζεται στην κεραία του τηλέφωνου. Και όταν λέμε κεραία, δεν εννοούμε μία. Εννοούμε κεραιοσύστημα. Dual 4x4 MIMO + BT + Wifi + NFC + GPS. :worry:

Για λήψη πάτε σε Huawei - τα καλύτερα με αρκετή διαφορά -, Samsung, LG, Motorola, HTC(?), Nokia (δεν έχω άποψη για τα νέα τηλέφωνα), Sony. Θεωρώ ότι στο θέμα λήψης είναι φοβερά όλα τα παραπάνω. Σίγουρα όχι Apple - ίσως μετά το 6 τα ψιλοκαταφέρνουν -. Προφανώς υπάρχουν και πολλά άλλα τηλέφωνα που δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου με αρκετά καλή λήψη και καλή baseband αλλά προτείνω μέχρι εκεί που ξέρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευές είναι αυτές που πέρνετε. Σοβαρά τώρα. Πάρτε κανένα huawei με 50Ε παραπάνω. 20 καφέδες χαραμίζετε και έχετε σήμα παντού.

Η κεραία είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι της συσκευής. Παλιότερα η σχεδίαση της κεραίας προσαρμοζόταν στο σχέδιο της συσκευής. Σήμερα, το σχέδιο της συσκευής προσαρμόζεται στην κεραία του τηλέφωνου. Και όταν λέμε κεραία, δεν εννοούμε μία. Εννοούμε κεραιοσύστημα. Dual 4x4 MIMO + BT + Wifi + NFC + GPS. :worry:

Για λήψη πάτε σε Huawei - τα καλύτερα με αρκετή διαφορά -, Samsung, LG, Motorola, HTC(?), Nokia (δεν έχω άποψη για τα νέα τηλέφωνα), Sony. Θεωρώ ότι στο θέμα λήψης είναι φοβερά όλα τα παραπάνω. Σίγουρα όχι Apple - ίσως μετά το 6 τα ψιλοκαταφέρνουν -. Προφανώς υπάρχουν και πολλά άλλα τηλέφωνα που δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου με αρκετά καλή λήψη και καλή baseband αλλά προτείνω μέχρι εκεί που ξέρω.

 

Πάντα αισθανόμουν άνετα με το πως έπιανε το 6S μου και οι μετρήσεις του cellular insight το επιβεβαίωσαν. http://cellularinsights.com/iphone7/

Πιθανόν να υπάρχει οριακά καλύτερος συνδιασμός, αλλά με 30+ mbps με -120dBm σήμα είμαι ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αισθανόμουν άνετα με το πως έπιανε το 6S μου και οι μετρήσεις του cellular insight το επιβεβαίωσαν. http://cellularinsights.com/iphone7/

Πιθανόν να υπάρχει οριακά καλύτερος συνδιασμός, αλλά με 30+ mbps με -120dBm σήμα είμαι ευχαριστημένος :)

 

Αναφέρομαι στο report που δίνουν στα δίκτυα επίσης. Ένα πολύ απλό παράδειγμα είναι το πόσο σε κρατάει σε 3G κάτα τη διάρκεια της κλήσης (μη μου πεις ότι έχεις VoLTE και ότι δε σε ενδιαφέρει χαχα!) και πόσο θόρυβο έχεις στη λήψη κάτι από συγκεκριμένες συνθήκες. Ένας καλός συνδυασμός baseband + antennas είναι η χρυσή τομή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όλες τις συσκευές που πέρασαν απο τα χέρια μου μακράν οι Huawei έχουν την καλύτερη ληψη. Φυσικά στον αντίποδα έχουν και μπόλικο SAR λόγο της κατασκευής της κεραίας..... Αυτό δεν με πειράζει ιδιαίτερα γιατί χρησιμοποιώ ακουστικό πλέον με όλες τις συσκευές.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα η λύση είναι για να έχουμε καλο 4g στην wind είναι είτε πατεντα με αλουμινόχαρτο,ειτε Huawei με sar στο Θεό..problem solved
Link to comment
Share on other sites

Άρα η λύση είναι για να έχουμε καλο 4g στην wind είναι είτε πατεντα με αλουμινόχαρτο,ειτε Huawei με sar στο Θεό..problem solved

Ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει. Δεν παρεξηγούμε :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα η λύση είναι για να έχουμε καλο 4g στην wind είναι είτε πατεντα με αλουμινόχαρτο,ειτε Huawei με sar στο Θεό..problem solved

Είδα και εγώ που έχω Huawei mate 8 πλέον τι ταχύτητες έχω στην Καλαμάτα για κλωτσιές προφανώς την ίδια ώρα με την άλλη πάνω από 150 στην ίδια συσκευή

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Άρα η λύση είναι για να έχουμε καλο 4g στην wind είναι είτε πατεντα με αλουμινόχαρτο,ειτε Huawei με sar στο Θεό..problem solved

 

Ότι και να έχεις αν το δίκτυο είναι σκατένιο δεν διορθώνεται. Η καλύτερη υλοποίηση κεραίας απλά βοηθάει περισσότερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδα και εγώ που έχω Huawei mate 8 πλέον τι ταχύτητες έχω στην Καλαμάτα για κλωτσιές προφανώς την ίδια ώρα με την άλλη πάνω από 150 στην ίδια συσκευή

 

Ακόμα και στην άλλη με τα 150αρια το mate σου στα σημεία που άλλες συσκευές θα δυσκολευονται πχ σε εσωτερικούς χώρους εσύ θα παίζεις ποιο γρήγορα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σύνταγμα, μέσα στα public

[ATTACH]66664[/ATTACH]

 

 

Δάφνη, έξω από το μετρό

[ATTACH]66665[/ATTACH]

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να έχεις αν το δίκτυο είναι σκατένιο δεν διορθώνεται. Η καλύτερη υλοποίηση κεραίας απλά βοηθάει περισσότερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ακόμα και στην άλλη με τα 150αρια το mate σου στα σημεία που άλλες συσκευές θα δυσκολευονται πχ σε εσωτερικούς χώρους εσύ θα παίζεις ποιο γρήγορα.

Και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ακόμα και στο mate 8 που έβαλα την wind το δίκτυο είναι για κλωτσιές η διαφορά που είδα είναι μικρή σε σχέση με άλλη συσκευή το 20 είναι ο έρωτας της wind τα 150 της άλλης τα βλέπω και με ποιο χάλια συσκευές

 

 

Φυσικά την δουλειά μου την κάνω αλλά μην λέμε εδώ ότι έχουν ίδιες ταχύτητες με την άλλη δεν στέκει αυτό γιατί σε πολλές περιοχές η διαφορά τους είναι χαοτική

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ακόμα και στο mate 8 που έβαλα την wind το δίκτυο είναι για κλωτσιές η διαφορά που είδα είναι μικρή σε σχέση με άλλη συσκευή το 20 είναι ο έρωτας της wind τα 150 της άλλης τα βλέπω και με ποιο χάλια συσκευές

 

 

Φυσικά την δουλειά μου την κάνω αλλά μην λέμε εδώ ότι έχουν ίδιες ταχύτητες με την άλλη δεν στέκει αυτό γιατί σε πολλές περιοχές η διαφορά τους είναι χαοτική

 

ποιος το είπε αυτό; :lol::lol::lol::lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η συζήτηση έχει εξελιχθεί σε παράλληλους μονόλογους, εκτός του ότι έχει ξεφύγει και από το θέμα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ποιος το είπε αυτό; :lol::lol::lol::lol:

Τι ποιος είπε τι ότι είναι χαοτική αυτά που βλέπω λέω όσο για το αν είναι ίδια τα δίκτυα που έχει γραφτεί εδώ... Κοίτα τα προηγούμενα post σου είναι εύκολο να καταλάβεις ποιος τα είπε

 

 

Τι μια φταίνε η συσκευές την άλλη δεν έχει cat 6 την άλλη τεχνικούς όρους που ο απλός χρήστης δεν καταλαβαίνει την άλλη το άλλο όλο δικαιολογίες ποτέ όμως ότι τρώει σφαλιάρες η wind σχεδόν παντού γιατί απλά δεν είναι το ίδιο δίκτυο σε τίποτα

 

 

Μέχρι και με το μπρίκι που είχα το lumia είδα 135 με την άλλη και με την wind 22 με το ζόρι φταίει η συσκευή που είναι Cat 4 που δεν έχει mimo η ότι η wind έχει κάνει αναβάθμιση για τα μπάζα

 

 

Έχω wind για αυτό 300+120+1500 προς όλους όχι για Internet γιατί δεν τραβάει σε ελάχιστες περιοχές είναι καλή στο 80% για κλωτσιές όμως ταχύτητες 3G ΜΕ ένδειξη 4G

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η συζήτηση έχει εξελιχθεί σε παράλληλους μονόλογους, εκτός του ότι έχει ξεφύγει και από το θέμα...

 

Eγώ προσωπικά σταματώ να απαντώ σε αερολογίες. Όποιος γράφει ό,τι του φωτίσει απλά δεν απαντώ. Και κάπως έτσι σταματάν οι μονόλογοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι ποιος είπε τι ότι είναι χαοτική αυτά που βλέπω λέω όσο για το αν είναι ίδια τα δίκτυα που έχει γραφτεί εδώ... Κοίτα τα προηγούμενα post σου είναι εύκολο να καταλάβεις ποιος τα είπε

Τι μια φταίνε η συσκευές την άλλη δεν έχει cat 6 την άλλη τεχνικούς όρους που ο απλός χρήστης δεν καταλαβαίνει την άλλη το άλλο όλο δικαιολογίες ποτέ όμως ότι τρώει σφαλιάρες η wind σχεδόν παντού γιατί απλά δεν είναι το ίδιο δίκτυο σε τίποτα

Μέχρι και με το μπρίκι που είχα το lumia είδα 135 με την άλλη και με την wind 22 με το ζόρι φταίει η συσκευή που είναι Cat 4 που δεν έχει mimo η ότι η wind έχει κάνει αναβάθμιση για τα μπάζα

 

Δε θα γράφω εγώ χαζομάρες για να καταλαβαίνει ο απλός χρήστης. Απλά είναι τα πράγματα. :) Τώρα αν τρώει σφαλιάρες ή όχι η Wind ποσώς δε με ενδιαφέρει γιατί δε ζω Ελλάδα. Επιπλέον αφαιρέστε τη φανατίλα και μη βλέπετε κόκκινους, πράσινους και μπλε. Δεν είναι ομάδες τα δίκτυα, ούτε κόμματα. Η Ελλάδα έφτασε εκεί που έφτασε από τέτοιες πολώσεις. Δε θα περίμενα κάτι διαφορετικό και από τις τηλεπικοινωνίες.

Για να τα πούμε πιο καλά. Τα δίκτυα κινητής έμποροι είναι. Προσφέρουν τεχνολογία, δεν παράγουν τεχνολογία. Η πραγματική τεχνολογία φτιάχνεται, δοκιμάζεται και αναπτύσσεται σε εργαστήρια.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

Έβγαλα το καπάκι από τη συσκευή μου, και βλέπω πως έχει εφαρμόσει κάτι ο κατασκευαστής που μοιάζει αρκετά με αυτό που έχει φτιάξει αυτός στο video :

[ATTACH]66658[/ATTACH]

 

Ωστόσο θα ήθελα να μας πει και ο φίλος πως το τοποθετεί ο ίδιος. Θα το δοκιμάσω όταν έχω ώρα, ειδικά εδώ που δεν έχω και το καλύτερο δυνατό σήμα.

 

Sent from my MotoE2

 

Τώρα σοβαρά μιλάς? Αυτά που βλέπεις είναι κεραίες (για τον πέο μιας και δεν φαίνονται για microstrip η fractal αλλά οκ) και αν βάλεις αλουμινόχαρτο αλλάζεις τα χαρακτηριστικά της, πολύ πιθανόν και την αντίσταση της, έχεις καμιά ιδέα τι παθαίνει ένας πομπός όταν δεν έχει προσαρμογή αντίστασης με την κεραία η να μπούμε σε λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά μιλάς? Αυτά που βλέπεις είναι κεραίες (για τον πέο μιας και δεν φαίνονται για microstrip η fractal αλλά οκ) και αν βάλεις αλουμινόχαρτο αλλάζεις τα χαρακτηριστικά της, πολύ πιθανόν και την αντίσταση της, έχεις καμιά ιδέα τι παθαίνει ένας πομπός όταν δεν έχει προσαρμογή αντίστασης με την κεραία η να μπούμε σε λεπτομέρειες?

 

Σαν patch antenna φαίνεται.

Τι κάθεσαι και εξηγείς τώρα. Αν θέλουν αλουμινόχαρτο...άστους να κάψουν με αρμονικές το chipsets τους και να φτάσουν το SAR στο θεό.

 

Για όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει πως σχεδιάζεται ένας βασικός δέκτης και γιατί ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ την αντίσταση της κεραίας γιατί αλλάζουμε το συντελεστή ανάκλασης - αν μεταφράζεται έτσι στα Ελληνικά.

http://electronicdesign.com/communications/back-basics-impedance-matching-part-1

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μη ρε μπερδεύεις τον κόσμο τώρα, κάτσε να το εξηγήσω πιο απλά.

 

Είναι σαν να κλάνεις μέσα από λεπτό μακαρόνι η σωλήνα Φ300 στη μια περίπτωση θα σκάσεις στην άλλη θα χεστείς.

 

Για αυτούς που δε θέλουν τεχνικούς όρους :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά μιλάς? Αυτά που βλέπεις είναι κεραίες (για τον πέο μιας και δεν φαίνονται για microstrip η fractal αλλά οκ) και αν βάλεις αλουμινόχαρτο αλλάζεις τα χαρακτηριστικά της, πολύ πιθανόν και την αντίσταση της, έχεις καμιά ιδέα τι παθαίνει ένας πομπός όταν δεν έχει προσαρμογή αντίστασης με την κεραία η να μπούμε σε λεπτομέρειες?

E, αν δεν δουλέψει το βγάζω, σιγά το πρόβλημα. Άσε που μπορώ να το κάνω και fast charge.

 

Το μόνο θέμα που έχω και πρέπει να ψαχτώ, είναι αν θέλει αλουμινόχαρτο συγκεκριμένων προδιαγραφών ή μάρκας (sanitas κλπ).

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Μη ρε μπερδεύεις τον κόσμο τώρα, κάτσε να το εξηγήσω πιο απλά.

 

Είναι σαν να κλάνεις μέσα από λεπτό μακαρόνι η σωλήνα Φ300 στη μια περίπτωση θα σκάσεις στην άλλη θα χεστείς.

 

Για αυτούς που δε θέλουν τεχνικούς όρους :D :D :D

 

:lol::lol::lol: Θα αρχίσω να εξηγώ Ηλεκτρομαγνητικά με όρους τουαλέτας. Για τον απλό χρήστη. :lol:

 

Εντάξει ο Μάρκος κάνει πλάκα αλλά δεν είναι αστείο να παίζεις με την αυτοταλάντωση της κεραίας. Μπορεί να πάθετε και να πάθει μεγάλη ζημιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να διαδώσουμε καμιά πατέντα που σκόπιμα θα κάνει ζημιά στο χρήστη η στη συσκευή... Να απλωθεί στο νετ σαν διαφανές..... πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έβαλα στην κινεζοπαντόφλα μου αλουμινόχαρτο και έχω τέλειο 4g σήμα,απεριόριστη χρήση δεδομένων και 10000λεπτα προς όλο τον πλανήτη..Θαυματουργό υλικό το αλουμινόχαρτο :p
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έβαλα στην κινεζοπαντόφλα μου αλουμινόχαρτο και έχω τέλειο 4g σήμα,απεριόριστη χρήση δεδομένων και 10000λεπτα προς όλο τον πλανήτη..Θαυματουργό υλικό το αλουμινόχαρτο :p

 

Όποιος βάλει αλουμινοχαρτο, σε περιοχές όπου η WIND έχει ακόμα 1 Mbps με παλιό 3G, τότε ξαφνικά θα αποκτήσει 4G+, με VoLTE και το speedtest θα δείχνει γύρω στα 300 Mbps. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...