Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Όταν κατεβάζουν οι ιθαγενείς σταθμούς...πώς θα γίνει αλλιώς με σήματα καπνού;;

Οι άλλοι 2 παροχοι έχουν micro εκεί νομίζω.

Τα όρια υπάρχουν για να τα ακολουθούν και όχι για να τα ξεπερνάνε όπως κάνει η NOVA, αν πράγματι τα ξεπερνά τότε αυτό είναι παράνομο. Ότι και να λέμε για δικαιολογία δεν τους δικαιολογεί.

Link to comment
Share on other sites

4G Nova πίσω από το γήπεδο του Άρη οδός Αλκμήνης,Χαριλάου. 
Ο ανταγωνισμός έχει 5G στο ίδιο σημείο και η Nova έχει μείνει στο 2019.
 

IMG_1194.thumb.png.314750e09b40c65930c40d991364037c.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Arinos said:

Οι άλλοι 2 παροχοι έχουν micro εκεί νομίζω.

Τα όρια υπάρχουν για να τα ακολουθούν και όχι για να τα ξεπερνάνε όπως κάνει η NOVA, αν πράγματι τα ξεπερνά τότε αυτό είναι παράνομο. Ότι και να λέμε για δικαιολογία δεν τους δικαιολογεί.

Ανά περιοχές όλες το κάνουν! 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ανά περιοχές όλες το κάνουν! 

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για όποιον το κάνει. Τα όρια είναι εκεί για κάποιο λόγο. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Ανά περιοχές όλες το κάνουν! 

Έχεις περάσει απ' αυτές τις περιοχές με πεδιόμετρο και ξέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα; Αν ναι ανέβασε κάποια μέτρηση...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για όποιον το κάνει. Τα όρια είναι εκεί για κάποιο λόγο. 

Ενώ εμείς που πληρώνουμε συμβόλαιο πρέπει να ανεχόμαστε τον κάθε ιθαγενή, δήμαρχο, δημοτικό σύμβολο, δικηγόρο που για δικό τους συμφέρον και μόνο προχωρούν σε ασφαλιστικά μέτρα και ρίχνουν τις κεραίες χειροτερεύοντας κατά πολύ τις παρεχόμενες υπηρεσίες!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Ενώ εμείς που πληρώνουμε συμβόλαιο πρέπει να ανεχόμαστε τον κάθε ιθαγενή, δήμαρχο, δημοτικό σύμβολο, δικηγόρο που για δικό τους συμφέρον και μόνο προχωρούν σε ασφαλιστικά μέτρα και ρίχνουν τις κεραίες χειροτερεύοντας κατά πολύ τις παρεχόμενες υπηρεσίες!
Το σχέση έχει αυτό με τα όρια εκπομπής; Οι παραπάνω που ανέφερες είναι άνθρωποι φελλοί και της αρπακτης ταυτόχρονα, τα όρια εκπομπής όμως είναι άλλο πράμα. Γερό πρόστιμο θα φάει η εταιρεία που το κάνει απλά προς συμμόρφωση της. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας δύσκολα, εκτός και αν το κάνει επανειλημμένα, κατ εξακολουθηση κλπ που είναι το πλέον λογικό.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ενώ εμείς που πληρώνουμε συμβόλαιο πρέπει να ανεχόμαστε τον κάθε ιθαγενή, δήμαρχο, δημοτικό σύμβολο, δικηγόρο που για δικό τους συμφέρον και μόνο προχωρούν σε ασφαλιστικά μέτρα και ρίχνουν τις κεραίες χειροτερεύοντας κατά πολύ τις παρεχόμενες υπηρεσίες!

Και μόνο που θεωρείς ότι εσείς οι συμβολαιούχοι είστε ανώτεροι, καλά σας κάνουν και σας ρίχνουν τις κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ενώ εμείς που πληρώνουμε συμβόλαιο πρέπει να ανεχόμαστε τον κάθε ιθαγενή, δήμαρχο, δημοτικό σύμβολο, δικηγόρο που για δικό τους συμφέρον και μόνο προχωρούν σε ασφαλιστικά μέτρα και ρίχνουν τις κεραίες χειροτερεύοντας κατά πολύ τις παρεχόμενες υπηρεσίες!

Φίλε Χρήστο, σε αγαπώ σε σέβομαι αλλά σε θέματα υγείας δεν υπάρχει ερωτηματικό. Εκεί πρέπει να είναι όλοι οι μηχανικοί strict. Η λογική «δε θα πάθεις τίποτα» δεν παίζει. Όντως σε θα πάθεις τίποτα ακόμα και πάνω από τα όρια να εκπέμπουν γιατί τα όρια της Ελλάδας είναι χαμηλά. Το θέμα είναι ο σεβασμός στη νομοθεσία. Αν ένας σταθμός στη Μακρυνιτσα με 2600 φτάνει σε εσωτερικό χώρο στο κέντρο του Βόλου βαράει alarm.

Καλό θα ήταν αν δε τους αρέσουν τα όρια να διαμαρτυρηθούν και να τα αλλάξουν για όλους.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μπορεί ο συγκεκριμένος εσωτερικός χώρος να έχει οπτική επαφή... Τα 3.3km δεν είναι και καμιά τεράστια απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Καλά, μπορεί ο συγκεκριμένος εσωτερικός χώρος να έχει οπτική επαφή... Τα 3.3km δεν είναι και καμιά τεράστια απόσταση.

Ακριβώς. Αν δει κανείς τα screenshots από το net monster, υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα, σε όλες τις εταιρείες. 

Και με rsrp -114, φαίνεται ότι το σήμα είναι οριακό.

 

Screenshot_20240108-211429_1_1.png

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά αν δείτε δεν είναι μακριά. Είναι το ίδιο και από την περιοχή Χρυσή Ακτή Παναγιάς που είναι στο βουνό, η οποία καλύπτει πάλι μακρινές αποστάσεις λόγω της ορατότητας.

Έχω προσέξει ότι από μακρινά βουνά πιάνουν και άλλες περιοχές στη Μαγνησία.

Σε όλες τις περιπτώσεις, το σήμα δεν είναι δυνατό, που σημαίνει ότι εκπέμπει στα όρια.

Ερώτηση, στην περιοχή της Ερμού, υπάρχει κατάστημα νοβα, δε μπορεί να τοποθετηθεί μια μικρο εκει?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, minast said:

Καλά, μπορεί ο συγκεκριμένος εσωτερικός χώρος να έχει οπτική επαφή... Τα 3.3km δεν είναι και καμιά τεράστια απόσταση.

Μιλάμε για εσωτερικό χώρο, και όχι δεν έχει οπτική επαφή. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mixtri said:

Μιλάμε για εσωτερικό χώρο, και όχι δεν έχει οπτική επαφή. 

Πού το γνωρίζουμε αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οπτική επαφή.

2035269247_.png.b6a6cf4c61b519fa0f0f32e24753b7eb.png

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, p_k said:

Πού το γνωρίζουμε αυτό;

Την πόλη του Βόλου την ξέρω απέξω και ανακατωτά.

3 minutes ago, memoriesradio said:

Υπάρχει οπτική επαφή.

2035269247_.png.b6a6cf4c61b519fa0f0f32e24753b7eb.png

Μιλάμε για εσωτερικό χώρο πολυόροφων κτηρίων. Ανάμεσα στην πόλη του Βόλου και την Μακρυνιτσα (για την ακρίβεια μιλάμε για Ανακασιά) δεν υπάρχουν εμπόδια. Σε υψηλούς ορόφους με οπτική επαφή είναι φυσιολογικό να έχεις σήμα από αυτό το σταθμό. Σε ισόγεια και εσωτερικούς χώρους όχι.

Δε θα βγάλουμε το μαύρο άσπρο γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν γκομενα τη Νόβα. 

41 minutes ago, hercoulis said:

Οπτικά αν δείτε δεν είναι μακριά. Είναι το ίδιο και από την περιοχή Χρυσή Ακτή Παναγιάς που είναι στο βουνό, η οποία καλύπτει πάλι μακρινές αποστάσεις λόγω της ορατότητας.

Έχω προσέξει ότι από μακρινά βουνά πιάνουν και άλλες περιοχές στη Μαγνησία.

Σε όλες τις περιπτώσεις, το σήμα δεν είναι δυνατό, που σημαίνει ότι εκπέμπει στα όρια.

Ερώτηση, στην περιοχή της Ερμού, υπάρχει κατάστημα νοβα, δε μπορεί να τοποθετηθεί μια μικρο εκει?

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ούτε ένα σταθμό νόβα με λογική ένταση στη Μαγνήσια εκτός από το σταθμό της Νέας Αγχιάλου. Αργαλαστή, Τρικερι, Νεοχώρι, Μηλιές, Ανακασιά, Σωρός κτλ όλο περίεργα RSSI έχω. Με τόσες μπάντες πάνω είναι περίεργα τα νούμερα.

Όχι, δεν υπάρχει οπτική επαφή με κανένα βουνό. Στη Βενιζέλου πάνω (ο δρόμος στο βάθος) έχει οπτική επαφή με το σταθμό).

 

IMG_1891.jpeg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mixtri said:

Την πόλη του Βόλου την ξέρω απέξω και ανακατωτά.

Μιλάμε για εσωτερικό χώρο πολυόροφων κτηρίων. Ανάμεσα στην πόλη του Βόλου και την Μακρυνιτσα (για την ακρίβεια μιλάμε για Ανακασιά) δεν υπάρχουν εμπόδια. Σε υψηλούς ορόφους με οπτική επαφή είναι φυσιολογικό να έχεις σήμα από αυτό το σταθμό. Σε ισόγεια και εσωτερικούς χώρους όχι.

Δε θα βγάλουμε το μαύρο άσπρο γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν γκομενα τη Νόβα. 

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ούτε ένα σταθμό νόβα με λογική ένταση στη Μαγνήσια εκτός από το σταθμό της Νέας Αγχιάλου. Αργαλαστή, Τρικερι, Νεοχώρι, Μηλιές, Ανακασιά, Σωρός κτλ όλο περίεργα RSSI έχω. Με τόσες μπάντες πάνω είναι περίεργα τα νούμερα.

Στη Νέα Αγχιαλο έχει αεροδρόμια και εγκαταστάσεις στρατιωτικές. Αν παραβιάσουν τα όρια ισχύος θα έχουν πρόβλημα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikolas14 said:

Στη Νέα Αγχιαλο έχει αεροδρόμια και εγκαταστάσεις στρατιωτικές. Αν παραβιάσουν τα όρια ισχύος θα έχουν πρόβλημα. 

Σωστό κι αυτό. Και ναι αυτός ο σταθμός είναι δίπλα στο στρατόπεδο…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό. Και ναι αυτός ο σταθμός είναι δίπλα στο στρατόπεδο…
Επίσης αυτός ο σταθμός είναι η εξαίρεση που είναι συνεγκατασταση με Cosmote πάνω σε κτίριο ΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgeavl3 said:
8 minutes ago, mixtri said:
Σωστό κι αυτό. Και ναι αυτός ο σταθμός είναι δίπλα στο στρατόπεδο…

Επίσης αυτός ο σταθμός είναι η εξαίρεση που είναι συνεγκατασταση με Cosmote πάνω σε κτίριο ΟΤΕ

Δε το ήξερα ότι είναι ΟΤΕ…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βάζει κάποιες κεραίες η nova πάνω σε ΟΤΕ, όντως. Έχω βρει στον Ασπρόπυργο, Ναύπακτο και Καρπενήσι που μου έρχονται στο μυαλό.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, johnny_htc said:

Βάζει κάποιες κεραίες η nova πάνω σε ΟΤΕ, όντως. Έχω βρει στον Ασπρόπυργο, Ναύπακτο και Καρπενήσι που μου έρχονται στο μυαλό.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μακάρι, αυτό είναι θεμιτό! Καλό θα είναι να συνεργάζονται στις θέσεις τους 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Μακάρι, αυτό είναι θεμιτό! Καλό θα είναι να συνεργάζονται στις θέσεις τους 🙂

Η αλληλεγγύη πάντα είναι καλή! Έχουν και στις οπτικές ίνες.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mixtri said:

Την πόλη του Βόλου την ξέρω απέξω και ανακατωτά.

Μιλάμε για εσωτερικό χώρο πολυόροφων κτηρίων. Ανάμεσα στην πόλη του Βόλου και την Μακρυνιτσα (για την ακρίβεια μιλάμε για Ανακασιά) δεν υπάρχουν εμπόδια. Σε υψηλούς ορόφους με οπτική επαφή είναι φυσιολογικό να έχεις σήμα από αυτό το σταθμό. Σε ισόγεια και εσωτερικούς χώρους όχι.

Δε θα βγάλουμε το μαύρο άσπρο γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν γκομενα τη Νόβα. 

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ούτε ένα σταθμό νόβα με λογική ένταση στη Μαγνήσια εκτός από το σταθμό της Νέας Αγχιάλου. Αργαλαστή, Τρικερι, Νεοχώρι, Μηλιές, Ανακασιά, Σωρός κτλ όλο περίεργα RSSI έχω. Με τόσες μπάντες πάνω είναι περίεργα τα νούμερα.

Όχι, δεν υπάρχει οπτική επαφή με κανένα βουνό. Στη Βενιζέλου πάνω (ο δρόμος στο βάθος) έχει οπτική επαφή με το σταθμό).

 

IMG_1891.jpeg

Και η ΕΕΑΕ πετάει χαρταετό; Δεν θα έπρεπε να φαινεται στην πράξη η υπέρβαση των Ορίων έντασης στους αριθμούς που εκδίδονται; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...