Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, panos.k2 said:

Χρόνια πολλά Νικόλα! Ο,τι επιθυμείς, με υγεία και χαρά! 
 

Είχα περάσει και γω τον προηγουμενο Μάιο, ήταν πολυ καλή όντως και δεν το περίμενα. 
Βεβαια εμένα το ρεκόρ μου εκτός πολης είναι στη Φιλιππιάδα που εχω δει σχεδόν 400mbps με 4G πολυ πρωινές ώρες. 
Μέσα στη μερα πέφτει γιατί στην περιοχη φημίζεται η εταιρεία από εποχες Wind.
 

Μέσα στα Γιάννενα εχω δει 500+ με 4G. Νομίζω ρεκόρ για Nova 4G. 

Ευχαριστω πολύ, πολύ καλή ταχύτητα πέτυχες. Μπραβο. Σήμερα το απόγευμα ήμουν στο Απειρωταν,κάτω από τον Κήπο του Καλού στα όρια Χαριλάου με Κ.Τούμπα  και παρατήρησα ότι στα στενα το σήμα πάει περίπατο. Ειχα θέμα με τις κλήσεις και δεν με άκουγαν.

16 minutes ago, p_k said:

Νίκο, χρόνια πολλά, με υγεία και ευτυχία πάντοτε! 

Ευχαριστω πολύ, να είσαι καλά και εύχομαι ότι καλυτερο στην οικογένεια. 

 

11 minutes ago, VIPdriver said:

Χρονια πολλα στο Νικο και απο μενα. Υγεία πάνω απ όλα!

Ευχαριστω πολύ, να είσαι καλά. 
 

Δώρο 3 μετρήσεις, η 1η Καραολή και Δημητρίου πάνω από την πλατεία Δημοκρατίας. 
2η στην Δωδεκανήσου με Πολυτεχνείου, ήταν κλειστή η Ν78 4 το πρωί. 
3η μετρηση απέναντι από την είσοδο του Λιμανιού στο Seven 2 Seven ,Ίωνος Δραγουμη με Κουντουριωτου.

IMG_0525.thumb.png.5679ac4a9324d6a775c8fa17bc6d90e9.png

 

IMG_0526.thumb.png.9249278cde1e0294499cb2113bb18058.png

https://www.speedtest.net/result/i/5888219597

 

 

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nikolas14 said:

Ευχαριστω πολύ, πολύ καλή ταχύτητα πέτυχες. Μπραβο. Σήμερα το απόγευμα ήμουν στο Απειρωταν,κάτω από τον Κήπο του Καλού στα όρια Χαριλάου με Κ.Τούμπα  και παρατήρησα ότι στα στενα το σήμα πάει περίπατο. Ειχα θέμα με τις κλήσεις και δεν με άκουγαν.

Ευχαριστω πολύ, να είσαι καλά και εύχομαι ότι καλυτερο στην οικογένεια. 

 

Ευχαριστω πολύ, να είσαι καλά. 
 

Δώρο 3 μετρήσεις, η 1η Καραολή και Δημητρίου πάνω από την πλατεία Δημοκρατίας. 
2η στην Δωδεκανήσου με Πολυτεχνείου, ήταν κλειστή η Ν78 4 το πρωί. 
3η μετρηση απέναντι από την είσοδο του Λιμανιού στο Seven 2 Seven ,Ίωνος Δραγουμη με Κουντουριωτου.

IMG_0525.thumb.png.5679ac4a9324d6a775c8fa17bc6d90e9.png

 

IMG_0526.thumb.png.9249278cde1e0294499cb2113bb18058.png

https://www.speedtest.net/result/i/5888219597

 

 

 

 

Χρόνια Πολλά & Καλά Νίκο! Να χαίρεσαι την γιορτή σου!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Χρόνια Πολλά & Καλά Νίκο! Να χαίρεσαι την γιορτή σου!

Να είσαι καλά, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!  

Σας δίνω και μια μετρηση από το Dom Club, Λαδάδικα εσωτερικό χώρο. 

5G που έβγαλε πιο νωρίς δεν εδινε μεγάλες ταχύτητες, με το 4G πριν δυο ώρες έδινε γύρω στα 40/10. Τα ίδια και σε 5G.

IMG_0550.thumb.png.de8271c2d73a5a150f5111280ee2aa3a.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

τα Καλά Νερά, Νοτίου Πηλίου, πριν ~1 μήνα που είχα πάει ήμουν σε εσωτερικούς χώρους εντελώς εκτός δικτύου και έξω με 2g στα -109 dbm (κλήση δύσκολα έβγαινε, έπαιρνε κοντά 30 δευτερόλεπτα)).

Σήμερα που πήγα πάλι, εσωτερικά με rsrp -119 με -122 dbm, rsrq -10 db, snr 4 db και ta 2.1 km από το enb 1146, οριακό σήμα .Ταχύτητα 6-10 Mbps. Εξωτερικά rsrp -114 rsrq -9 snr (δε θυμάμαι) με ταχύτητες 35 Mbps. (ίδιο enb) Εσωτερικά σκέτη b20, έξω ca b3+b7+b20+b1. 
(Πάντα στα ίδια σημεία).

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά απ'το τίποτα είναι τουλάχιστον λειτουργικό. Προσθήκη κεραίας πάντως χρειάζεται σίγουρα. Είχα ενημερώσει και Nova και Vodafone για την άθλια κατάσταση στην περιοχή.

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

Πως ξεπηδάνε συνέχεια ειδικά στα θέματα της Nova νέοι λογαριασμοί με 10 ή 20post και αναλύουν σαν ειδήμονες που έχουν 100.000 post δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για πόσο ανόητους μας περνάνε δηλαδή όλους τους άλλους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, cmvr said:

Πως ξεπηδάνε συνέχεια ειδικά στα θέματα της Nova νέοι λογαριασμοί με 10 ή 20post και αναλύουν σαν ειδήμονες που έχουν 100.000 post δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για πόσο ανόητους μας περνάνε δηλαδή όλους τους άλλους.

Δεν έχει καμία σημασία το αν είναι κάποιος νέο ή παλιό μέλος στο φόρουμ, σημασία έχει η εγκυρότητα των γραφομένων. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, p_k said:

Δεν έχει καμία σημασία το αν είναι κάποιος νέο ή παλιό μέλος στο φόρουμ, σημασία έχει η εγκυρότητα των γραφομένων. 

Παντέλη για πια εγκυρότητα μιλάμε για τα δεκάδες fake προφίλ με 10 post που προσπαθούν σε όλα τα θέματα να κάνουν το άσπρο μαύρο. Απλά δεν είμαστε ανόητοι. Τόση πρεμούρα μόνο αν είναι ψηφιακοί κομάντο της κάθε εταιρίας και θέλουν να πετύχουν τί; Η κατάντια αυτής της χώρας ακόμα και στα φόρουμ μπας και τσιμπήσουν όλες οι εταιρίες κανένα παραπάνω πελάτη η μια από την άλλη. 

Ας μας πουν επιτέλους όλοι ξεκάθαρα σε πιο δίκτυο δουλεύουν να τελειώνουμε από το να μας κοροϊδεύουν όλους στα μούτρα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, cmvr said:

Ας μας πουν επιτέλους όλοι ξεκάθαρα σε πιο δίκτυο δουλεύουν να τελειώνουμε από το να μας κοροϊδεύουν όλους στα μούτρα.

Εγώ που τις απαξιώνω όλες, μπορώ να δηλώσω άνεργος; 

😂😂😂😂😂

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω, καταλαβαίνω ότι ο cmvr δεν αναφέρεται μόνο σε εμένα, και είναι όντως περίεργο αν 10δες νέοι λογαριασμοί ποστάρουν εκθειάζοντας τη Nova.

 Παραδέχομαι ότι το "εντυπωσίασε" ήταν υπερβολή και θα το αφαιρέσω. Σκοπός μου ήταν να παρουσιάσω την, έστω και μικρή, βελτίωση που παρατήρησα.  Screenshot ξέχασα να βγάλω, γι'αυτό τα έγραψα. Όταν ξαναπάω θα βγάλω. 

Η περιοχή αυτή είχε οριακή κάλυψη 2g από εποχές wind. (Το 2016 θυμάμαι φίλο των γονιών μου να μην μπορεί να κάνει κλήση). Τώρα τουλάχιστον μιλάς στο τηλέφωνο και έχεις μια βασική πρόσβαση στο ίντερνετ. Σίγουρα χρειάζεται μια έξτρα κεραία από τις συνεργάτιδες, γιατί σωστά λειτουργεί μόνο η cosmote.

 Δεν ήθελα να φανώ ως κάποιος εξπέρ. Από το καλοκαίρι που πήρα μια κάρτα Vodafone και μια Nova για να συγκρίνω τα δίκτυα στην ευρύτερη περιοχή του Βόλου, παρακολουθώ το φόρουμ και προσπαθώ να αποκτήσω έστω κάποιες βασικές γνώσεις για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. 

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, και κακώς πήρα "προσωπικά" τις απαντήσεις του cmvr.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marios239 said:

Πριν ξεκινήσω, καταλαβαίνω ότι ο cmvr δεν αναφέρεται μόνο σε εμένα, και είναι όντως περίεργο αν 10δες νέοι λογαριασμοί ποστάρουν εκθειάζοντας τη Nova.

 Παραδέχομαι ότι το "εντυπωσίασε" ήταν υπερβολή και θα το αφαιρέσω. Σκοπός μου ήταν να παρουσιάσω την, έστω και μικρή, βελτίωση που παρατήρησα.  Screenshot ξέχασα να βγάλω, γι'αυτό τα έγραψα. Όταν ξαναπάω θα βγάλω. 

Η περιοχή αυτή είχε οριακή κάλυψη 2g από εποχές wind. (Το 2016 θυμάμαι φίλο των γονιών μου να μην μπορεί να κάνει κλήση). Τώρα τουλάχιστον μιλάς στο τηλέφωνο και έχεις μια βασική πρόσβαση στο ίντερνετ. Σίγουρα χρειάζεται μια έξτρα κεραία από τις συνεργάτιδες, γιατί σωστά λειτουργεί μόνο η cosmote.

 Δεν ήθελα να φανώ ως κάποιος εξπέρ. Από το καλοκαίρι που πήρα μια κάρτα Vodafone και μια Nova για να συγκρίνω τα δίκτυα στην ευρύτερη περιοχή του Βόλου, παρακολουθώ το φόρουμ και προσπαθώ να αποκτήσω έστω κάποιες βασικές γνώσεις για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. 

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, και κακώς πήρα "προσωπικά" τις απαντήσεις του cmvr.

Συνέχισε φίλε να γράφεις τις απόψεις σου και τις παρατηρήσεις σου και να είσαι βέβαιος ότι σε βάθος χρόνου και πολύ περισσότερες γνώσεις θα αποκτήσεις και θα δεις ότι η κοινότητα του forum βοηθάει. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, marios239 said:

τα Καλά Νερά, Νοτίου Πηλίου, πριν ~1 μήνα που είχα πάει ήμουν σε εσωτερικούς χώρους εντελώς εκτός δικτύου και έξω με 2g στα -109 dbm (κλήση δύσκολα έβγαινε, έπαιρνε κοντά 30 δευτερόλεπτα)).

Σήμερα που πήγα πάλι, εσωτερικά με rsrp -119 με -122 dbm, rsrq -10 db, snr 4 db και ta 2.1 km από το enb 1146, οριακό σήμα .Ταχύτητα 6-10 Mbps. Εξωτερικά rsrp -114 rsrq -9 snr (δε θυμάμαι) με ταχύτητες 35 Mbps. (ίδιο enb) Εσωτερικά σκέτη b20, έξω ca b3+b7+b20+b1. 
(Πάντα στα ίδια σημεία).

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά απ'το τίποτα είναι τουλάχιστον λειτουργικό. Προσθήκη κεραίας πάντως χρειάζεται σίγουρα. Είχα ενημερώσει και Nova και Vodafone για την άθλια κατάσταση στην περιοχή.

Ποιο enb είναι αυτό; Να ξέρουμε ποια κεραία τσίτωσαν να κάνουμε καταγγελία. Έλεος δηλαδή. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιο enb είναι αυτό; Να ξέρουμε ποια κεραία τσίτωσαν να κάνουμε καταγγελία. Έλεος δηλαδή. 
Απ ο, τι έχω καταλάβει, οι "έλεγχοι" της ΕΕΤΤ για ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι καφεδάκι, τσιγαράκι και ωραία ήταν η βολτούλα σήμερα,αυριο πάλι. Εκτός και αν όντως γίνεται σωστή δουλειά, αλλά πιο πριν έχουν πέσει τίποτα τηλέφωνα...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnny_htc said:

Απ ο, τι έχω καταλάβει, οι "έλεγχοι" της ΕΕΤΤ για ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι καφεδάκι, τσιγαράκι και ωραία ήταν η βολτούλα σήμερα,αυριο πάλι. Εκτός και αν όντως γίνεται σωστή δουλειά, αλλά πιο πριν έχουν πέσει τίποτα τηλέφωνα... emoji848.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όταν δε μπαίνει σταθμός ο μόνος τρόπος για να αυξηθεί η ένταση του σήματος ειναι να τσιτώσεις το radio. Φθηνός τρόπος.

Οι έλεγχοι της ΕΕΤΤ είναι για κλάμματα. Και είναι πολύ σημαντικοί τόσο για την υγεία μας όσο και για το σεβασμό στους νόμους. Το «δε βαριέσαι, στην Αργαλαστή θα κάνουν έλεγχο;» Είναι λάθος λογική.

Το πρόβλημα στο Πήλιο είναι ότι λόγω μορφολογίας είναι πολλοί σταθμοί εκτός ορίων με «έξυπνο» tilting (όταν μετράς κοντά είναι οκ). Ωστόσο μόλις αυξάνεται η κίνηση και αρχίζουν οι παρεμβολές γίνεται party.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γαλαξίδι κεντρικός δρόμος δύσκολο σημείο με σοκακια και ανηφόρες που οδηγούν στον γνωστό λόφο με τον άγιο Νικόλαο κλπ... εξαιρετική η Νόβα

 

Screenshot_2023-12-10-11-51-41-752_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

IMG_20231210_115945.jpg

IMG_20231210_115947.jpg

Συσκευή Mi 11i 8/256 SD 888

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Ποιο enb είναι αυτό; Να ξέρουμε ποια κεραία τσίτωσαν να κάνουμε καταγγελία. Έλεος δηλαδή. 

Enb 1146 κοντά στις Μηλιές. Και που "τσίτωσαν" την κεραία άθλιο το σήμα και το κινητό ρουφούσε μπαταρία σαν τρελό. Παράδοξος η απόκριση στο ίντερνετ δεν ήταν άσχημη, έκανες βασικά πράγματα. Υπάρχει ένα μεγάλο κενό ανάμεσα στο Μαλάκι και την Κορόπη όπου το σήμα είναι οριακό έως ανύπαρκτο. Ίσως ήταν καλύτερα όταν υπήρχε το 3g αλλά τώρα μόνο η Cosmote έχει καλό σήμα επειδή έχει κεραίες σε πολλούς οικισμούς.

Screenshot_20231210-134757~2.png

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάτι με την νοβα? Με έχουν καλέσει συγγενείς από ανατολική Θεσσαλονίκη δεν μπορούν να βγάλουν κλήσεις, προσπάθησα να καλέσω και εγώ κάποια νούμερα νοβα δεν καλεί σε κανένα (εντός Θεσσαλονίκης πάλι). Για δεδομένα δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, VasilisSam said:

Παίζει κάτι με την νοβα? Με έχουν καλέσει συγγενείς από ανατολική Θεσσαλονίκη δεν μπορούν να βγάλουν κλήσεις, προσπάθησα να καλέσω και εγώ κάποια νούμερα νοβα δεν καλεί σε κανένα (εντός Θεσσαλονίκης πάλι). Για δεδομένα δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπάρχει πανελλαδικό πρόβλημα στο δίκτυο 

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλυθεί σύντομα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα δύο φορές με το τεχνικό τμήμα και μεταφέρω αυτό που μου είπαν. Από εκεί και πέρα, θα φανεί αν ισχύει ή όχι. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τηλεφώνησα σε δικό μου και μου έβγαλε η κλήση σας προωθείται δίχως να μιλάει...επιβεβλημένο τώρα μιλάω στο  what's app 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Βόρεια Ελλάδα έχει θέμα; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...